UNIKOWE ZABURZENIE OSOBOWOŚCI, czyli jak wygląda życie wypełnione strachem przed odrzuceniem…

Monika – długowłosa blondynka… Kobieta o pięknych ryskach twarzy i wnikliwym spojrzeniu. Jednak oprócz pięknej urody, było w niej „coś” więcej. A tym „więcej” była wewnętrzna blokada przed kontaktami z innymi ludźmi, która towarzyszyła jej od zawsze. W dzieciństwie była postrzegana jako osoba nieśmiała i pełna wycofania. Gdy inni się bawili, ona wolała siedzieć cichutko gdzieś w oddali. Teraz jest podobnie. Mimo, że pragnie kontaktu, nie jest w stanie przełamać silnej obawy przed krytyką i odrzuceniem. Jest silnie przekonana o swojej nieatrakcyjności i nieudolności. Uważa się za osobę gorszą od innych. A wszystko to sprawiło, że prowadzi dość samotne życie. Ma niewielu znajomych i ani jednego przyjaciela. Monika cierpi na unikowe zaburzenie osobowości…

Czym charakteryzuje się unikowe zaburzenie osobowości?

Unikowe zaburzenie osobowości charakteryzuje się skrajnym zahamowaniem społecznym, co prowadzi do znacznego ograniczania wszelkich relacji i silnej niechęci do nawiązywania nowych kontaktów międzyludzkich. Osobowość unikowa obawia się krytyki, odrzucenia, wyśmiania, negatywnych opinii ze strony innych osób, co przyczynia się do wycofania i życia w samotności.

Co ważne osoby z tym zaburzeniem pragną kontaktów z innymi, ale nie potrafią przełamać swoich lęków. Są nadwrażliwe i praktycznie zawsze doszukują się ukrytych podtekstów ze strony innych osób. Ich codzienność wypełniona jest niskim poczuciem własnej wartości i nadmiernym samokrytycyzmem. Przeraźliwie boją się braku akceptacji, upokorzenia, czy porażki. Są głęboko przekonane o swojej niedoskonałości i nieustannie to przeświadczenie w sobie pielęgnują. Osoby te są uwikłane w konflikt pomiędzy pragnieniem bliskości a lękiem przed nią.

Jak rozpoznać unikowe zaburzenie osobowości?

Zgodnie z kryteriami diagnostycznymi DSM – 5 unikowe zaburzenie osobowości wykazuje:

„Stały wzorzec zachowań i relacji emocjonalnych związany ze społecznym wycofaniem, poczuciem niedostosowania i nadwrażliwością na negatywną ocenę, rozpoczynający się u młodych dorosłych i występujący w różnych warunkach, charakteryzujący się co najmniej czterema z poniższych:

  1. Unikanie działalności zawodowej, która wymaga częstych kontaktów z innymi ludźmi, spowodowane obawami przed krytyką, dezaprobatą lub odrzuceniem.
  2. Niechęć do wchodzenia w relacje z innymi ludźmi bez całkowitej pewności, że będzie się lubianym.
  3. Powściągliwość we wchodzeniu w bliskie związki, spowodowana obawą przed byciem zawstydzonym lub wyśmianym.
  4. Pochłonięcie obawą o bycie skrytykowanym lub odrzuconym w sytuacjach społecznych.
  5. Powstrzymywanie się przed wchodzeniem w nowe relacje z innymi ludźmi z powodu poczucia niedopasowania.
  6. Postrzeganie siebie jako nieudolnego społecznie, nieatrakcyjnego, gorszego od innych.
  7. Silna niechęć do podejmowania ryzyka lub do angażowania się w jakiekolwiek nowe działania, ponieważ ich rezultaty mogą okazać się zawstydzające.”

Jak odróżnić schizoidalne zaburzenie osobowości od unikowego zaburzenia osobowości?

Główna różnica między samotnikiem z zaburzeniem schizoidalnym a samotnikiem zaburzeniem unikowym polega na tym, że ten drugi jest nieśmiały, ma niskie poczucie bezpieczeństwa oraz jest bardzo wrażliwy na krytykę ze strony innych osób, podczas gdy ten pierwszy jest bardziej zdystansowany, chłodny i stosunkowo obojętny na krytykę. Co warto wiedzieć – osoba z unikowym zaburzeniem osobowości pragnie kontaktów z innymi, ale go unika, ponieważ obawia się odrzucenia. Zaś osoba z schizoidalnym zaburzeniem nie chce lub nie umie nawiązać bliższych relacji.

Jak odróżnić unikowe zaburzenie osobowości od uogólnionej fobii społecznej?

Różnica tkwi w tym, że osoby dotknięte fobią społeczną zazwyczaj boją się konkretnych sytuacji, np. przemówień, wystąpień publicznych, itp. Zaś osoby z unikowym zaburzeniem obawiają się ludzi jako takich, a przede wszystkim odrzucenia przez nich. U osób z osobowością unikającą stwierdza się także wyższy poziom dysfunkcji i cierpienia psychicznego.

Jakie są przyczyny unikowego zaburzenia osobowości?

Etiologia zaburzenia nie jest do końca poznana. Wskazuje się na wiele elementów, które mogą leżeć u podstaw ukształtowania się osobowości unikowej. Mogą to być czynniki genetyczne, czynniki związane z procesem wychowania i sposobem interakcji z ważnymi osobami w dzieciństwie oraz czynniki psychologiczne wynikające z temperamentu i charakteru, kształtującego się w interakcji ze środowiskiem społecznym.

Jak przebiega leczenie unikowego zaburzenia osobowości?

Leczenie opiera się głównie na psychoterapii, której celem jest m.in. podwyższenie poczucia własnej wartości, zbudowanie pewności siebie, zerwaniu wewnętrznych blokad i wkroczeniu w życie pełne bliskich relacji bez paraliżujących obaw. Terapia jest szansą na nabycie ufności do siebie i innych. Osoba z zaburzeniem unikającym uczy się działać pomimo lęku, oddzielać zwykłe treści rozmowy od przeczucia ukrytych w nich form ataku. W przypadku współwystępowania w zaburzeniach objawów depresji czy fobii społecznej terapię wspiera się leczeniem farmakologicznym.

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Bibliografia: PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ DSM-5, J.N.Butcher, J.M.Hooley, S.Mineka, Sopot 2017, Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne.

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /