HIPOTERAPIA, czyli dlaczego warto spędzać czas z końmi?

„Ciociu ja uwielbiam konie. Dzięki nim czuję się lepiej. Nie tylko sprawiają mi one dużo frajdy, ale dają ogrom szczęścia. W sumie to sama nie wiem, dlaczego tak się dzieje, ale dzięki nim mam więcej siły…” Tak właśnie opisała moja chrześniaczka swoją pasję do koni. I nie ma w tym nic zaskakującego, gdyż ktokolwiek, kiedykolwiek spędził, choć małą chwilkę z koniem, dobrze wie, jak wiele radości może dać ten zwierzak. A co najważniejsze – nie tylko radości, bo niesie on ze sobą o wiele więcej korzyści…

Co to jest hipoterapia?

Hipoterapia to metoda rehabilitacji prowadzona przy udziale koni. Jest to jedna z form rehabilitacji psychoruchowej, czyli metody, która wpływa nie tylko na ciało, ale również na psychikę człowieka. Tutaj nie ma znaczenia wiek. Każdy może skorzystać z tak wielkiego daru, jaki niesie ze sobą obcowanie z końmi. Jednak jedno jest pewne, czym szybciej tym lepiej.  

Jaki wpływ mają konie na człowieka?

Jedno mogę powiedzieć – OGROMNY! Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Na zajęcia z hipoterapii nie tylko powinny uczęszczać osoby niepełnosprawne, czy osoby z różnego rodzaju schorzeniami. Nade wszystko kontakt z koniem powinny mieć również osoby w pełni zdrowe. A to wszystko dlatego, że jazda konna pomaga osiągnąć zupełne rozluźnienie i odprężenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Pomaga usuwać odruchy i reakcje niewłaściwe i skupia się na odruchach i reakcjach właściwych.

Jazda konna to również wspaniała pasja i hobby niosące ze sobą wiele dodatkowych korzyści. Mówi się także o rozwijaniu umiejętności społecznych. Osoba obcująca z koniem łatwiej nawiązuje kontakty.

Warto też wiedzieć, że postura konia i jego posłuszność sprawia, że osoby z obniżoną samooceną zaczynają patrzeć na siebie o wiele bardziej korzystnie i tym samym wzrasta ich samoakceptacja, odwaga i wiara w swoje możliwości.

Jednym z ośrodków oferujących zajęcia z końmi jest Stadnina Koni Runowo, którą polecam. Atutem proponowanej stajni jest spokojna, zalesiona okolica, doskonale nadająca się do krótkich, jak i długich wyjazdów w teren. Zajęcia prowadzone są przez doświadczonych i wykwalifikowanych instruktorów nauki jazdy konnej. A wszystko to niedaleko morza.

Jakie możemy wyróżnić rodzaje hipoterapii?

Można wymienić kilka rodzajów:

 • Terapia ruchem konia, czyli taki rodzaj terapii, który polega na biernym poddaniu się ruchom konia. Osoba będąca na koniu oddaje się pełnemu rozluźnieniu, a koń wprowadza ją w stan odprężenia.
 • Fizjoterapia na koniu, czyli wykonywanie zalecanych ćwiczeń, odpowiedniej gimnastyki w czasie jazdy na koniu. Co dalej pomaga uzyskać większą sprawność fizyczną.
 • Psychopedagogiczna jazda konna wskazana jest dla osób z problemami emocjonalnymi, psychicznymi oraz z głębokim upośledzeniem umysłowym. Terapia odbywa się zgodnie z zaleceniami psychologa, czy psychoterapeuty. A wszystko to ma niezwykły wpływ na sprawność intelektualną, świadomość emocjonalną oraz wszelkiego rodzaju aspekty poznawcze.
 • Terapeutyczna jazda konna, czyli bardzo specyficzna forma wypracowania więzi emocjonalnej jeźdźca z koniem. Co w dalszej kolejności uczy nawiązywania nowych kontaktów międzyludzkich.

Do najważniejszych korzyści płynących z jazdy konnej można zaliczyć:

 • Korygowanie sylwetki ciała,
 • Regulacja napięcia mięśniowego,
 • Rozwijanie zainteresowań i pasji,
 • Wzmocnienie psychoruchowe,
 • Poprawa kondycji psychicznej i fizycznej,
 • Rozwijanie samodzielności i odpowiedzialności,
 • Uczy współpracy,
 • Zwiększenie koncentracji,
 • Zmniejszenie zaburzeń psychoruchowych,
 • Aktywny relaks i odpoczynek,
 • Rozwijanie kontaktów społecznych.

Zalet z jazdy konnej jest mnóstwo. Warto zatem otaczać się tymi pięknymi zwierzętami i korzystać z ich energii… Gorąco polecam!!!

Autorka: Agnieszka » O MNIE


Bibliografia: Strumińska A., Psychopedagogiczne aspekty hipoterapii dzieci i młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie, Wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2003;

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /