
Czy należysz do osób, które ulegają manipulacjom? Czy często ulegasz innym? Czy czujesz się szantażowany? Czy czujesz się wykorzystywany?
Dzisiaj artykuł, który pokaże Ci świat manipulacji od strony ofiary i jej nieświadomego przyzwolenia na wykorzystanie… Dzisiaj artykuł, który wskaże Ci co należy zmienić, aby nie wpaść w szpony manipulatora…
Kim jest szantażysta?
Szantażystę może spotkać każdy z nas. W wielu przypadkach nawet nie zdajemy sobie sprawy z jego obecności. Przesiąknięci trikami manipulatora, nawet nie wiemy o tym, że jesteśmy jego ofiarą. Manipulator wykorzysta każdą naszą słabości, aby tylko jeszcze bardziej zamydlić nam oczy. Szantażysta może zagrozić nam pośrednio lub bezpośrednio. A wszystko to po to, aby uzyskać swoje cele. Wykorzysta Twoje poczucie winy, wstyd, niską samoocenę, aby tylko mieć co chce…
O typach osób, które posługują się manipulacją i wykorzystują szantaż jako jedyny sposób na życie przeczytasz więcej >TUTAJ<
Jakie osoby wykorzystują szantażyści? Jakimi osobami posługują się manipulatorzy?
Jedno jest pewne już teraz – do szantażu trzeba dwojga. Manipulacja nigdy nie może mieć miejsca bez osoby szantażującej i ofiary. Choć wiadomo, że łatwiej skupić się na osobie, która nami doskonale manipuluje, niż samemu przyznać się do własnego zaniedbania. Ale niestety i temu trzeba stawić czoła. Biorąc udział w szantażu musisz być świadom również swojego udziału w tym procesie.
Natomiast, zawsze i wszędzie pamiętaj, że ofiara nigdy nie wywołuje i nie powoduje szantażu. Ona jedynie przejawia cechy, które skłaniają manipulatora do zawłaszczenia sobie jej życia. Przeanalizujmy zatem cechy, które są w nas i przyzwalają na szantaż. Skierujmy uwagę na własne wnętrze – obserwujmy podzespoły, które doprowadzają do nieświadomego uczestnictwa w kontaktach z manipulatorem.
Odpowiedz na kilka pytań i przeanalizuj wymienione cechy:
- Czy jestem w stanie bronić swojego zdania?
- Czy potrafię przeciwstawić się sytuacji, w której się znalazłem/am?
- Czy jestem asertywny/a? Czy umiem wyznaczać granice i ich pilnować?
- Czy zdołam określić i opisać szantażystę?
Pierwsza cecha, którą uwielbiają szantażyści jest zbytnia uległość. Ulegamy choć tego nie chcemy. Możemy nawet zdawać sobie sprawę z tego, co dzieje się wokół nas, a mimo to przyzwalamy na to. Zaprogramowana uległość powoduje, że reagujesz automatycznie, bez głębszego poznania. Działasz impulsywnie. Szantażyści nie tylko uwielbiają osoby uległe, ale również te, które przejawiają się wysoką wrażliwością. Wykorzystują uczuciowość do swoich niecnych planów.
Zbytnia wrażliwość, uczuciowość, czy też emocjonalność wyzwalają chęć aprobaty. Kto nie lubi być chwalony? Chyba nie ma takiej osoby, której by nie zależało, aby inni wyrażali o niej dobrą opinię. Zależy nam na dobrej komunikatywnie – nie jest to nic złego. Natomiast, gdy owe pragnienie przekracza swoje granice – tracimy równowagę. Harmonia między tymi cechami jest zniekształcona i niestety wpadamy we własne sidła. Za wszelką cenę chcemy być dobrymi przyjaciółmi, znajomymi – zależy nam abyśmy zawsze byli przedstawiani w samych superlatywach, tym samym otwieramy drzwi szantażyście. Otwieramy i zapraszamy. Manipulator od razu rozpozna u Ciebie te cechy – wykorzysta Cię.
Kolejna osoba, która narażona jest na manipulację zawsze unika kłótni – jej priorytetem jest dążenie do zgody. Będziemy robić to, co każe nam szantażysta, tylko dlatego, by nie narażać siebie i innych na konsekwencje wynikające z kłótni, tym samym prowadząc do własnej samozagłady. Zgoda, jeszcze raz zgoda – na wszystko się zgodzimy, aby tylko uniknąć nieporozumień. Znów ulegamy bo chcemy zachować spokój. Spokój, który jest tylko pustym słowem, ponieważ nigdy go nie osiągniemy.
Unikanie kłótni doprowadza nas do przyjmowania wszelkich zarzutów. Wszystkie oskarżenia akceptujemy i nosimy na swoich barkach. Przejmujemy odpowiedzialność za wszystkich i za wszystko, a szantażysta podtrzyma to poczucie winy… Zweryfikujmy u siebie te cechy i zachowajmy ostrożność. Poczucie winy, które w sobie odczuwamy, szybko może przekształcić się we własny osąd. Sami siebie zaczynamy szantażować. Kontrolujemy swoje zachowanie i zawsze dążymy do zachowania się wedle życzenia innych. Jeśli tego nie zrobimy biczujemy się od środka, rzucając oskarżenia tym samym budując jeszcze większe poczucie winy.
Osoby pozbawione wiary w siebie wysyłają wręcz zaproszenie manipulatorom. List otwarty dociera do każdego szantażysty. Obniżona samoocena zawsze będzie prowadzić do tego, żeby wierzyć w każde słowo manipulatora. Jego opinia staje się naszym światem, naszą rzeczywistością. Nie ufamy sobie – przecież nie jesteśmy pewni, czy nasze wyobrażenia są zgodne z prawdą. Widzimy świat, tak jak został nam przedstawiony przez innych. Szantażyści doskonale manipulują osobami o niskiej samoocenie – wykorzystuje je, doprowadzając jednocześnie do całkowitego zniewolenia…
Te i wiele innych cech, które powodują zniżone poczucie własnej wartości jest przesłaniem ku zmianie. Jeśli zależy Ci na swoim szczęściu i poczuciu bezpieczeństwa, to nie zawahasz się ani sekundy i już teraz rozpoczniesz pracę nad sobą. Pamiętaj, że każdy ma prawo do swoich praw. Każdy ma prawo przejąć odpowiedzialność za swoje życie, za swoje uczucia i potrzeby. Nigdy sobie tych praw nie odbieraj i dbaj o siebie mądrze!!!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
2 odpowiedzi na “Codzienność z szantażem – sprawdź, czy ulegasz manipulacjom?”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Trafiłam tu dopiero dziś,teraz.Mam toksycznego brata i z praktyki wiem jak ciężkie życie jest z taką osobą.To piekło..Gdybym miała opisywać tu wszystko dnia by zabrakło.Wiem jedno,są ludzie tak mocno toksyczni że żadna terapia im nie pomoże.
Podsyłam link do artykułu, który może Cię zainteresować: https://psychologiazycia.com/jak-toksyczni-ludzie-zastawiaja-sidla-na-swoje-ofiary/
Zachęcam do dalszego komentowania. Agnieszka