Każdego dnia prowadzimy rozmowy – toczymy mniej lub bardziej zacięte dyskusje. Odmienność zdań i poglądów często sprawia, że posuwamy swoje emocje w kierunku dominacji i tym sposobem prowokujemy kłótnię. Kłótnia to nie tylko słowa, ale również uczucia, które one wywołują.
Jak wygląda kłótnia?
Definicja mówi, że jest to gwałtowna i ostra wymiana zdań, natomiast patrząc z perspektywy doświadczenia wiem, że może ona być również cichą i zrównoważoną polemiką…
Kłótnia z założenia jest żarliwą dyskusją, która do niczego nie prowadzi – jedynie zaognia sytuacje… i tak właśnie, przeważnie jest. Ale co zrobić w momencie gdy wiemy, że kłótnia jest nieunikniona?
Jak się kłócić?
Jeśli mamy tą świadomość, że czeka nas spór, kłótnia, sprzeczka, a może nawet awantura to musimy zdać sobie sprawę z nieuczciwości, która może się pojawić. Nieuczciwość w tym wypadku ma swoje źródło w założeniach, które gdzieś w podświadomości istnieją i nie chcą ulec zmianie.
Niektóre osoby twierdzą, że kłótnia jest zła i okrutna, a jeśli jest „taka okropna” to wszyscy muszą być zgodni. Jeśli wszyscy są zgodni, to nie istnieje coś takiego, jak kłótnia. Indywidualność nigdy na to nie pozwoli… Kłótnia była, jest i będzie… Tego typu założenie tylko bardziej zaognia sytuację – czujemy się zlekceważeni, a nawet bez wartościowi.
Kolejne błędne założenie mówi o tym, że moje i tylko moje potrzeby są najważniejsze – ważne jest tylko to, co ja chcę …ja mam rację, a Ty jesteś głupi… Tego typu stwierdzenie nie tylko poniżają, ale również dyskryminują.
Natomiast ostatnia niewłaściwa teza mówi o tym, że tylko jedna osoba sporu może wygrać – nie ma kompromisów… Jest to kolejna nieuczciwa taktyka dyktatora, która niestety jest wciąż obecna w naszym życiu i prowadzi do chaosu.
Czy dostrzegasz jakieś z wymienionych założeń również w swoim w życiu? Jak często posługujesz się tą nieuczciwością?
Warto przeanalizować swoją dotychczasową sytuację – jak dotąd wyglądały kłótnie? Jak się w trakcie nich zachowywałeś/aś? Zastanów się proszę, może warto coś zmienić…
Błędne style nieuczciwego sporu…
By każda kłótnia była oparta na zrównoważonej dyskusji warto rozpatrzyć poszczególne błędne style nieuczciwego sporu:
- NIEWŁAŚCIWA PORA i GODZINA – często podejmujemy dyskusję w momencie gdy jedno z nas jest zmęczone …tak właśnie będziemy rozmawiać, bo musimy to wyjaśnić… Jeśli nie jest to sprawa życia i śmierci, to dlaczego nie uzgodnić terminu dogodnego dla każdego? Pamiętaj – każdy ma prawo być zmęczony, może mieć zły humor… na nasz stan emocjonalny wpływa wiele czynników. By poprowadzić rozmowę w odpowiednim kierunku ustalcie termin razem – zdobędziecie dzięki temu czas na przemyślenie pewnych spraw.
- OSKARŻENIA – jak często w trakcie sporu używasz słów …bo ja uważam… a Ty jesteś… , …to Twoja wina… Kolejne błędne złożenie dotyczy osądzania i obwiniania. Zanim jeszcze rozpoczęliśmy dyskusję, zdążyliśmy wydać wyrok. Nie pozwalamy się nikomu wytłumaczyć, bo przecież jak wiadomo, to wina kogoś innego. Obwiniamy – nie szczędząc w słowach. Tego typu postawa wywołuje agresję i gniew. Zanim cokolwiek powiesz przeanalizuj nie tylko swoje słowa, ale pozwól wypowiedzieć się drugiej stronie. Obwinianie do niczego nie prowadzi, a na pewno nie do porozumienia.
- SZEROKA TEMATYKA – w złości, wszelakich sporach mamy tendencję do wyciągania wszelkich „brudów”… Wyrzucamy je z siebie, choć nie są one tematem naszej rozmowy. Szerokość podejmowanych tematów nie daje rozwiązania – jedna rozmowa powinna opierać się na jednym wątku. Warto trzymać zasady niepisanego regulaminu, o którym powinien zostać poinformowany również Twój partner rozmowy.
- UKRYWANIE UCZUĆ – w nieuczciwym sporze najważniejszą emocją jest złość, spójrz proszę w głąb siebie… oby to na pewno jest złość? Może coś kryje się pod nią? Pamiętaj, że w Twoim ciele jest niezliczona pula emocji – warto się zastanowić, czy oby jedna nie chce ukryć drugiej. Opanowanie to siła zrozumienia. Warto przed planowaną rozmową wyciszyć emocje – wziąć gorącą kąpiel, zrelaksować się.
- NIEREALNE ŻĄDANIA – nieuczciwość w tym momencie mówi o tym, że żądasz czegoś czego druga osoba nie jest w stanie spełnić. To tak jakbyś powiedział/a do swojego partnera …szkoda, że nie urodziłeś/aś się z milionami na koncie… Komunikaty są nierealne, a Tym samym partner rozmowy nie wie, o czym, tak naprawdę mówisz… Warto poćwiczyć sposób komunikowania się – polecam.
- GROŹBY – Twoja złość nie ma końca? Próbujesz dojść do tego, co tak naprawdę ona ukrywa i nic? Zamiast wyciszenia pojawia się frustracja, a z nią groźby. Jeśli nie mamy już sposobu na to, by postawić na swoim, często posuwamy się do groźby …ja sobie coś zrobię… albo …ja Ci za chwilę krzywdę zrobię… Tego typu komunikaty świadczą o agresji – czy chcecie, aby zwykła rozmowa skończyła się na komisariacie policji?
- STOPNIOWANIE – dostrzegasz już zagrożenie w groźbach, a jednak wciąż lubisz sobie porzucać różnymi przedmiotami. Często gdy emocje biorą górę, a w głowie powstaje mętlik, zaczynamy posuwać się do rozbijania i rzucania różnego typu przedmiotami. Czy kiedykolwiek zastanowiłeś/aś się, jak wielką krzywdę wyrządzasz sobie i swojemu rozmówcy? Takie obrazy pozostają w pamięci na wieki – urazy są zakorzenione gdzieś głęboko i wciąż nas nękają nawet w momencie kompromisu.
- NIESZCZĘŚLIWE ZAKOŃCZENIE – jest ostatecznością, ale również się zdarzają… Ze spokojnej, a nawet umówionej rozmowy wyłania się przemoc. Atakujemy albo zaczynamy atakować – jest to nie tylko niebezpieczne, ale również chore. Jeśli któryś z rozmówców posuwa się do przemocy fizycznej lub bądź też do przemocy psychicznej należy zgłosić to na policję – najlepiej od razu. Pamiętajmy, że nasze bezpieczeństwo jest najważniejsze i nie wolno się nam narażać.
Właśnie w tym momencie poznałeś/aś osiem nieuczciwych, a nawet niebezpiecznych sytuacji, które często występują w czasie trwania kłótni. Jeśli ktoś z Twojego otoczenia w ten sposób będzie reagował pamiętaj, aby zachować ostrożność i opuścić miejsce wypełnione gniewem i agresją. A Ty sam/a pilnuj siebie, by nie dochodziło do tego typu niewłaściwych zachować z Twojej strony. Życie mamy tylko jedno – należy go traktować z szacunkiem… jednocześnie szanować siebie i innych. Zachęcamy do analizy dotychczasowego zachowania…
A jak Ty radzisz sobie z kłótniami? Jak radzisz sobie podczas kłótni?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
2 odpowiedzi na “NIEUCZCIWY SPÓR – czyli czego należy unikać w czasie kłótni?”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Dobry dzień i każdy następny dla pani Agnieszki ? Myśle że bardzo potrzebny tekst ! Obserwując życie szczególnie u nas w Polsce wiele osób powinno wyciągnąć wnioski dla siebie z tych wskazówek (szczególnie politycy) Ja chcę zaproponować dla kłócących się małżonków czy związków partnerskich trochę inne rozwiązanie . Zamiast tkwić w kłótniach proszę wejść na You Tube i wysłuchać do końca piosenkę Muńka Staszczyka „Lucy Phere” ! A potem: przyjemny „pot po tym” Zastanawiam się czy udostępnić czy tylko skomentować ? Mam obawy czy po takiej podpowiedzi nie było by jeszcze więcej kłótni ? aby się pózniej godzić ??? Moj dylemat zostawiam do roztrzygnięcia pani Agnieszce naciskam : Skomentuj i daje przyzwolenie na wszystko ?
Dzień dobry i dużo ☀ również dla Pana Bogumiła. Bardzo mi miło przeczytać Pana słowa bezpośrednio pod wpisem. A co najważniejsze to dziękuję za słowa, które niosą głębsze przesłanie. Bowiem kłócić się to trzeba umieć, a obecnie kłótnie traktowane są jak wojna na śmierć i życie. Kłótnie wynikają z naszej emocjonalności, a dopiero zajrzenie w głąb siebie daje inni obraz tego, co się nam przydarza. Jeszcze raz dziękuję za komentarz. No i do następnego 🙂 Agnieszka