DIAGNOZA ONLINE – czy choruję na schizofrenię?

W ostatnim czasie poznaliśmy, czym jest tak naprawdę schizofrenia, jak również znamy podstawy jej dziedziczenia.

Tak wiele informacji, a niepokój wciąż pozostaje…

Poniższy test samokontroli pozwoli na odpowiedzenie na pytanie:

Czy problem schizofrenii dotyczy mnie?

Wykonanie testu może być także kontrolą własnej niepewności, jak również formą sprawdzenia zachowania osoby z najbliższego otoczenia.

Pamiętaj, że objawy schizofrenii wcale nie są łatwe do wykrycia. W pierwszej chwili mało kto zdaje sobie sprawę, że dzieje się coś złego.

Pytania muszą być przez Ciebie dokładnie przemyślane, a odpowiedzi szczere i zgodne z prawdą. Jeśli któreś z wymienionych pytań sprawi Ci trudność poproś o pomoc najbliższą osobę. Partner, rodzic, a może porostu najlepszy przyjaciel pomoże Ci skontrolować, to dzieje się obecnie w Twoim życiu.

Weryfikacja jest tylko i wyłącznie testem samokontroli – nie należy go traktować jako diagnozy. Specjalistyczna diagnoza powinna zostać przeprowadzona w gabinecie specjalisty psychiatry.

Jeśli czujesz niepokój – nie uciekaj od fachowej oceny. Czym wcześniej zdiagnozowana choroba tym większa jest szansa do jej opanowania. Wszystko jest w Twoich rękach – nie obawiaj się zawalczyć o własne lub najbliższej osoby zdrowie.

Przygotowany test da możliwość szybkiej reakcji w razie jakiejkolwiek niepewności. Wykonanie go zajmie Ci zaledwie kilka minut. Musisz jednak pamiętać o tym, aby wykonać go w ciszy i spokoju. Pamiętaj, aby nikt Ci nie przeszkadzał.

TEST SAMOKONTROLI

 • Czy często odczuwasz zmienność nastroju?
 • Czy zdarza Ci się, że wybuchasz śmiechem w sytuacjach, które go nie powodują?
 • Czy często zdarzają Ci się epizody płaczu w sytuacjach w których nie powinien on wystąpić?
 • Czy słyszysz głosy pomimo, że jesteś sam/a, bądź nikt nic nie mówi?
 • Czy uważasz, że jesteś śledzony/a, bądź obserwowany/a?
 • Czy odczuwasz nadwrażliwość na dźwięki lub światło?
 • Czy często odczuwasz wewnętrzny niepokój?
 • Czy odczuwasz zmienność we własnej aktywności? W jednej chwili jesteś aktywny/a, a już za chwilkę tracić siły, odczuwasz niemoc?
 • Czy zdarzyło Ci się tkwić bez ruchu przez kilka godzin? Czy wystąpiło tzw. osłupienie?
 • Czy przyłapałeś/aś się kiedyś na tym, że wypowiedziałeś/aś jakieś zdania, słowa które nie powinny w ogóle być wypowiedziane, tzw. słowa bez sensu?
 • Czy kłótnie są często obecne w Twoim życiu?
 • Czy zauważasz u siebie brak chęci kontaktów z innymi osobami, nawet z najbliższą rodziną?
 • Czy izolujesz się?
 • Czy odczuwasz, że nie potrafisz się skupić, bądź skoncentrować i tego typu samopoczucie jest nagminne?
 • Czy nie odnajdujesz sensu swojego istnienia?
 • Czy obojętność jest często obecna w Twoim życiu?
 • Czy obawiasz się, że ktoś może Cię skrzywdzić?
 • Czy często węszysz spisek, nawet wśród najbliższych?
 • Czy jesteś przesadnie ostrożny/a?
 • Czy odczuwasz niepokój gdy ktoś nazbyt próbuje się do Ciebie zbliżyć?
 • Czy często koncentrujesz się na wewnętrznych odczuciach – potęgując ich stan?
 • Czy odczuwasz apatię?
 • Czy często nie zależy Ci na własnym wyglądzie, nawet czasem zapominasz o higienie osobistej?

Jeśli na pięć i więcej pytań odpowiedziałeś/aś twierdząco, to należy zgłosić się do lekarza specjalisty – istnieje bowiem obawa, że coś niepokojące dzieje się z Twoim zdrowiem psychicznym, bądź kogoś bliskiego.

Pamiętaj, by móc określić to, co niewłaściwe należy obserwować swoje lub kogoś bliskiego zachowanie minimum przez jeden miesiąc.

Miej również na uwadze to, że u wielu młodych ludzi w okresie dojrzewania mogą pojawić się zmiany w zachowaniu bardzo zbliżone do opisanych w pytaniach. Niektóre z tych zmian są po prostu związane z procesem dorastania. Jednakże nie wahaj się skonsultować tego z diagnostą.

Należy również pamiętać, że istnieje kilka typów zaburzeń schizofrenicznych w których dane objawy będą występować o różnym nasileniu.

Pamiętaj – schizofrenię może rozpoznać wyłącznie lekarz psychiatra. Nie ignoruj tego, co jest szkodliwe i destrukcyjne – leczenie oparte na farmakologii i psychoterapii daje szansę powrotu do normalnego funkcjonowania. Nie obawiaj się diagnozy – czym szybciej zostanie ona wykryta tym zwiększą się szanse na szybszy powrót do „normalności”. Życie w zdrowiu na bazie dobrego samopoczucia jest w Twoich rękach…

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /