CHOROBA PSYCHICZNA PRADZIADKA – czy schizofrenia jest dziedziczna?

Mózg człowieka to najbardziej złożony twór całego Wszechświata…

Umysł ludzki to enigmatyczna przestrzeń i efekt miliona lat ewolucji.

Wciąż nieodkryty podlega ciągłemu zainteresowaniu – pragniemy poznać podstawy jego funkcjonowania i zaznajomić się z wszelkimi formami dziedziczenia…

Problem dziedziczności chorób psychicznych jest odwiecznym powodem niepokoju wielu osób, które odkryły, że w ich drzewie genealogicznym znalazły się przesłanki schizofrenii. Schizofrenia jest chorobą bardzo złożoną, wręcz nadto zawiłą.

Czy schizofrenia może być dziedziczna?

Współczesna psychiatria traktuje schizofrenię jako rozległą chorobę, która przypuszczalnie pod swym płaszczem ukrywa wiele różnych wariantów. Szukamy powodów i podstaw jej wystąpienia – jest ona dla nas niepojętą zagadką.

Liczne badania potwierdzają, że istnieją pewnego rodzaju poszlaki wskazujące na dziedziczną skłonność jakiegoś typu choroby, lecz skłonność to jeszcze nie wyrok. Stwierdzono, że ryzyko choroby zwiększa się wraz ze wzrostem podobieństwa genetycznego, ale o nim nie przesądza.

Ujawienie się choroby psychicznej jest wynikiem współdziałania ze sobą szeregu genów o różnej lokalizacji. Mówimy w tym wypadku o dziedziczności wielogenowej.

Każdy z nas otrzymuje od swoich przodków pewny wzór na podstawie, którego budowane jest życie. Przekazywane geny ulegają mutacjom i jeśli nawet pewna skłonność została nam przekazana, to jej wystąpienie nie jest przesądzone i jednoznaczne. W jednym zdaniu – jeśli odziedziczyliśmy po swoich przodkach skłonność do danej choroby, to nie możemy mieć 100% pewności, że kiedykolwiek się ona ujawni.

Czy schizofrenia może dotknąć każdego człowieka?

Istnieją również  tzw. mutacje de novo, które wskazuję na to, że osoba zachorowała na dany typ choroby pomimo tego, że tego typu zaburzenie nigdy nie występowało u niej w rodzinie. Mutacja w materiale genetycznym prowadząca do rozwoju choroby genetycznej, jednak nie dziedziczona, ale powstająca na nowo podczas poczęcia z podziału komórek i rozwoju zarodka. Jest to sytuacja, w której dziecko jest dotknięte chorobą genetyczną, mimo że żadne z rodziców nie przekazało zmutowanego genu.

Często bywają również takie sytuacje w których rodzice już na samym początku ciąży obawiają się o zdrowie psychiczne swego nienarodzonego dziecka, gdy dowiadują się, że w ich rodzinie prawdopodobnie występowało jakieś zaburzenie psychiczne. Tego typu osoby przyswoiły informację na zasadach wyroku.

Historia z zaburzeniem psychicznym w tle, nie jest dowodem na to, że taki problem faktycznie występował. Historia może być plotką, a nawet pomówieniem – to, że babcia Stefa zarzekała się, że w rodzinie wuja Zygmunta była obecna schizofrenia nie świadczy o tym, że faktycznie on wystąpiła.

Rodzice, którzy przyswajają tę informację jako niezaprzeczalny fakt stają się jednocześnie powodem dla którego ich nienarodzone dziecko funkcjonuje w stresie. Stres, którego doświadcza matka w czasie ciąży może być o wiele bardziej szkodliwy niż możliwość odziedziczenia samej skłonności do danej choroby. Jak wiadomo stres potęguje rozwój określonych chorób, a nawet się do nich przyczynia.

Jeśli w tym momencie spodziewacie się dziecka, bądź go planujecie, a obawiacie się wystąpienia choroby, musicie wziąć pod wzgląd swoje podejście do danego stanu rzeczy – pisanie przyszłości z chorobą w tle potęguje stres, który pamiętajcie jest niezwykle szkodliwy.

Uniwersalna rada dla każdego – należy uważnie patrzeć i dostrzegać zagrożenia. Zdrowe podejście do wychowania odnosi do wszystkich dzieci nie tylko do tych w których możliwe, że występuje jakiś genetyczny defekt.

Pamiętajmy, że rozwój modyfikowany jest przez wiele czynników nie tylko przez te oparte na genetyce  – musimy również wziąć pod wzgląd czynniki osobowościowe, środowiskowe, społeczne…

Uwaga i zaangażowanie w zdrowie swojego dziecka jest w tym momencie priorytetem. Spokój i harmonia w działaniu jest głównym celem, by ustrzec się szkodliwości stresu, który jak wiadomo potęguje pewnego rodzaju skłonności.

Jaka jest zatem prawda o dziedziczeniu schizofrenii?

Reasumując – schizofrenia nie jest chorobą, którą można odziedziczyć. Jej wystąpienie jest powiązane z pewnymi rodzaju skłonnościami, ale o niej nie przesądzają.

Obawy potęgują stres, który może zakłócić zdrowe wychowanie – wystrzegaj się natrętnych myśli, które mogą stać się pewnego rodzaju wyrocznią… Zdrowie to ciągła praca usłana miłością i zaangażowaniem!

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

2 odpowiedzi na “CHOROBA PSYCHICZNA PRADZIADKA – czy schizofrenia jest dziedziczna?”

  1. Madzia pisze:

    Hej, osobiście całkowicie zgadzam się z Twoim tekstem !

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /