Mózg człowieka to najbardziej złożony twór całego Wszechświata…
Umysł ludzki to enigmatyczna przestrzeń i efekt miliona lat ewolucji.
Wciąż nieodkryty podlega ciągłemu zainteresowaniu – pragniemy poznać podstawy jego funkcjonowania i zaznajomić się z wszelkimi formami dziedziczenia…
Problem dziedziczności chorób psychicznych jest odwiecznym powodem niepokoju wielu osób, które odkryły, że w ich drzewie genealogicznym znalazły się przesłanki schizofrenii. Schizofrenia jest chorobą bardzo złożoną, wręcz nadto zawiłą.
Czy schizofrenia może być dziedziczna?
Współczesna psychiatria traktuje schizofrenię jako rozległą chorobę, która przypuszczalnie pod swym płaszczem ukrywa wiele różnych wariantów. Szukamy powodów i podstaw jej wystąpienia – jest ona dla nas niepojętą zagadką.
Liczne badania potwierdzają, że istnieją pewnego rodzaju poszlaki wskazujące na dziedziczną skłonność jakiegoś typu choroby, lecz skłonność to jeszcze nie wyrok. Stwierdzono, że ryzyko choroby zwiększa się wraz ze wzrostem podobieństwa genetycznego, ale o nim nie przesądza.
Ujawienie się choroby psychicznej jest wynikiem współdziałania ze sobą szeregu genów o różnej lokalizacji. Mówimy w tym wypadku o dziedziczności wielogenowej.
Każdy z nas otrzymuje od swoich przodków pewny wzór na podstawie, którego budowane jest życie. Przekazywane geny ulegają mutacjom i jeśli nawet pewna skłonność została nam przekazana, to jej wystąpienie nie jest przesądzone i jednoznaczne. W jednym zdaniu – jeśli odziedziczyliśmy po swoich przodkach skłonność do danej choroby, to nie możemy mieć 100% pewności, że kiedykolwiek się ona ujawni.
Czy schizofrenia może dotknąć każdego człowieka?
Istnieją również tzw. mutacje de novo, które wskazuję na to, że osoba zachorowała na dany typ choroby pomimo tego, że tego typu zaburzenie nigdy nie występowało u niej w rodzinie. Mutacja w materiale genetycznym prowadząca do rozwoju choroby genetycznej, jednak nie dziedziczona, ale powstająca na nowo podczas poczęcia z podziału komórek i rozwoju zarodka. Jest to sytuacja, w której dziecko jest dotknięte chorobą genetyczną, mimo że żadne z rodziców nie przekazało zmutowanego genu.
Często bywają również takie sytuacje w których rodzice już na samym początku ciąży obawiają się o zdrowie psychiczne swego nienarodzonego dziecka, gdy dowiadują się, że w ich rodzinie prawdopodobnie występowało jakieś zaburzenie psychiczne. Tego typu osoby przyswoiły informację na zasadach wyroku.
Historia z zaburzeniem psychicznym w tle, nie jest dowodem na to, że taki problem faktycznie występował. Historia może być plotką, a nawet pomówieniem – to, że babcia Stefa zarzekała się, że w rodzinie wuja Zygmunta była obecna schizofrenia nie świadczy o tym, że faktycznie on wystąpiła.
Rodzice, którzy przyswajają tę informację jako niezaprzeczalny fakt stają się jednocześnie powodem dla którego ich nienarodzone dziecko funkcjonuje w stresie. Stres, którego doświadcza matka w czasie ciąży może być o wiele bardziej szkodliwy niż możliwość odziedziczenia samej skłonności do danej choroby. Jak wiadomo stres potęguje rozwój określonych chorób, a nawet się do nich przyczynia.
Jeśli w tym momencie spodziewacie się dziecka, bądź go planujecie, a obawiacie się wystąpienia choroby, musicie wziąć pod wzgląd swoje podejście do danego stanu rzeczy – pisanie przyszłości z chorobą w tle potęguje stres, który pamiętajcie jest niezwykle szkodliwy.
Uniwersalna rada dla każdego – należy uważnie patrzeć i dostrzegać zagrożenia. Zdrowe podejście do wychowania odnosi do wszystkich dzieci nie tylko do tych w których możliwe, że występuje jakiś genetyczny defekt.
Pamiętajmy, że rozwój modyfikowany jest przez wiele czynników nie tylko przez te oparte na genetyce – musimy również wziąć pod wzgląd czynniki osobowościowe, środowiskowe, społeczne…
Uwaga i zaangażowanie w zdrowie swojego dziecka jest w tym momencie priorytetem. Spokój i harmonia w działaniu jest głównym celem, by ustrzec się szkodliwości stresu, który jak wiadomo potęguje pewnego rodzaju skłonności.
Jaka jest zatem prawda o dziedziczeniu schizofrenii?
Reasumując – schizofrenia nie jest chorobą, którą można odziedziczyć. Jej wystąpienie jest powiązane z pewnymi rodzaju skłonnościami, ale o niej nie przesądzają.
Obawy potęgują stres, który może zakłócić zdrowe wychowanie – wystrzegaj się natrętnych myśli, które mogą stać się pewnego rodzaju wyrocznią… Zdrowie to ciągła praca usłana miłością i zaangażowaniem!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
2 odpowiedzi na “CHOROBA PSYCHICZNA PRADZIADKA – czy schizofrenia jest dziedziczna?”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Hej, osobiście całkowicie zgadzam się z Twoim tekstem !
🙂