GŁOWA PEŁNA ZMARTWIEŃ – jak przestać się zamartwiać?

Zmartwienia – czym tak naprawdę są i do czego nas doprowadzą?

Gdy rozpoczynamy naszą podróż z pełnym bagażem zmartwień nigdy się nie zastanawiamy się nad tym, czy oby ta torba nie jest zbyt ciężka. Bywa i tak, że ślepo pogłębiamy nasze zmartwienia – dokładając kolejnych… Czujemy się wycieńczeni, zmęczeni, a nawet roztrzęsieni – w takim stanie racjonalność jest daleka od wszelkich prób zniwelowania bólu…

Na czym polega zamartwianie się?

Zmartwienie to dla każdego coś innego – każdy z nas zmaga się z różnymi rodzajami emocji, które tworzą się pod wpływem różnych sytuacji. Natomiast dla każdego z nas zmartwienia będą czarnymi myślami. Zmartwienia wybiegają daleko w przyszłość, tworząc świat w szarych barwach. Zmartwienia są sposobem na życie poza tu i teraz.

Czytasz i nie dowierzasz …jak mam przestać się martwić gdy mój syn cierpi na nieuleczalną chorobę – o czym ty piszesz… Takich typu opinii będzie wiele, a nawet zbyt wiele. Jest to sytuacja normalna i zrozumiała, natomiast dzisiaj wytłumaczę Ci do czego doprowadza pielęgnowanie zmartwień…

Kiedy zamartwianie się nasila?

Jesteś w patowej sytuacji – uważasz, że świat sypie Ci się na głowę. Cierpienie, frustracja, ból, a nawet złość zagościła w Twoim wnętrzu. Każdego dnia pogłębiasz owy stan analizując i wybiegając zanadto do przodu, jednocześnie tworząc w głowie różnego rodzaju scenariusze… Scenariusze, które przeważnie pisane są jeszcze większym cierpieniem. Pogłębiasz się w jeszcze większej niemocy – karmiąc, to co Cię rujnuje.

Jak przestać się zamartwiać?

Czy kiedykolwiek słyszałeś/aś o mocy sprawczej ludzkiego umysłu?

Czy kiedykolwiek słyszałeś/aś o samosprawdzającej się wyroczni?

Umysł ludzki ma nieodgadnioną siłę sprawczą i jest to fakt niezaprzeczalny. Pielęgnując zmartwienia przyciągasz i odzwierciedlasz nieprzyjemne scenariusze. Działając podprogowo ściągasz na siebie to czego tak bardzo się obawiasz…

Zapytasz – dlaczego tak się dzieje?

Wszystko leży wewnątrz nas – martwiąc się tracisz energię, która miała Ci posłużyć w odszukaniu możliwych rozwiązań, tak więc stoisz w miejscu i nie jesteś w stanie walczyć. Jeśli nie jesteś w stanie zawalczyć, to tym samym nie jesteś w stanie przeciwdziałać…

Zależność goni zależność, a Ty tkwisz w miejscu. Czarna przestrzeń, która została zbudowana przez Twoje myśli została ograniczona murami udręki i niemocy. Zamiast walczyć dokładasz cegiełkę do cegiełki muru nieszczęścia.

Spójrz na poniższy przykład:

Twoje dziecko choruje, a Ty odczuwasz ogromny wewnętrzny ból. Cierpisz i zaczynasz pogłębiać swoje zmartwienia. Płacz, strach, ból – tak wiele złych emocji pojawiło się w Tobie.

Powoli zaczynasz tracić energię, którą miałeś/aś ofiarować swojemu dziecku. Twój partner dostrzega Twoje cierpienie – chce Ci pomóc…

Czy oby na pewno jest wskazane, by Twój partner zaangażował się Twoje zamartwianie?

Oczywiście troska jest jak najbardziej wskazana, a tylko wtedy gdy jest ona uzasadniona. Odciąganie partnera od głównego problemu, jakim jest choroba dziecka jest bardzo traumatyczne w skutkach. Zamartwianie w tym wypadku jest straszną udręką egoistyczniej natury.

Spójrz na ową sytuację również z drugiej strony…

Gdy Ty się zamartwiasz tworzysz złą energię wokół siebie, która również dotyka Twojego dziecka. Chorujące dziecko definiuje tę sytuację w inni sposób – w inny sposób tłumaczy sobie Twoje zamartwienie …jaki jestem niedobry dla mamusi – ona tak cierpi przeze mnie…

Poprzez swoje zachowanie dajesz do zrozumienia dziecku, że to co się dzieje z Tobą to jego wina, tym samym przyczyniasz się do utraty jego energii, którą miał przeznaczyć na walkę z chorobą.

stop2

I znów zależność goni zależność…

Pamiętaj – tworzenie i pielęgnowanie czarnych scenariuszy dużo kosztuje, nawet czasem zbyt wiele… Wyrzuć z siebie niewłaściwe przekonanie, że zmartwienia pomogą Ci przygotować się na najgorsze – tak się nie stanie, uwierz mi. Gdy zabraknie Ci siły staniesz się samosprawdzającą się wyrocznią.

Czym zastąpić zmartwienia?

Wiara czyni cuda – nie odbieraj sobie i bliskim jej. Zajmij się sprawami do załatwienia tu i teraz, a nie pisz listy pod tytułem: …a co będzie jeśli… Zmartwienia tworzą porażki, a Ty na to przyzwalasz – przestań !!!

Czy martwienie zawsze jest złe?

Musisz również zapamiętać, że martwienie nie jest niczym złym dopóki nie wybiega ono poza świadome działania i przeciwdziałania. Jest to emocja, która jest na stałe wpisana w naturę ludzką i tylko od Ciebie zależy jakiej wartości jej nadasz.

Jak zmienić sposób myślenia?

Pierwszym bardzo ważnym krokiem jest spojrzenie na swoje myśli z odpowiednim dystansem.

Stań obok siebie i sam/a siebie zapytaj: dlaczego to robisz? W czym Ci to pomoże?

Gdy ujrzysz to co niewłaściwe dokonaj procesu akceptacji.

Akceptacja nie jest przyzwoleniem na to, co dzieje się właśnie teraz, ale świadomym działaniem, które rozpocznie proces weryfikacji, co należy zrobić, by sytuację uzdrowić. Akceptacja to przyzwolenie na działanie, to wyższa forma zrozumienia.

Zamiast zamartwiać się tym, co może się wydarzyć za tydzień, miesiąc lub rok, skup się na teraźniejszości i naucz się doceniać małe radości dnia codziennego. Naucz się kontrolować swoje myśli i przeciwdziałać problemom tu i teraz. Nie odbieraj sobie sił, które pomogą Ci zawalczyć o Twoje szczęście. Nie obawiaj się zatroszczyć o siebie dając równocześnie ową troskę najbliższym…


Czy już wiesz – dlaczego nie warto popadać w obłęd ciągłego zamartwiania?


Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /