NEGATYWNE EMOCJE, czyi jak poradzić sobie z autosabotażem…

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o trudnych emocjach. Każdy chce się dowiedzieć, jak sobie z nimi poradzić… Jak im nie ulec? Jednak dzisiejszy artykuł nie o tym. Dzisiejszy artykuł pokaże pozytywną stronę trudnych emocji.

Tak, więc kłopotliwe emocje mogą mieć również swoje pozytywną stronę. A wszystko to, dlatego, że każda trudna emocja służy wyższemu celowi, o którym niestety wiele osób nie wie.

O czym mówią trudne emocje?

Dla przykładu:  

Gniew czy złość mają za zadanie pobudzić nas do działania, a przede wszystkim chronić nas przed zagrożeniem. Dają tzw. „kopa” i tak naprawdę możemy więcej. Motywują do podjęcia odpowiednich kroków. A co najważniejsze komunikują swojemu właścicielowi o tym, że ktoś przekracza jego granice i należy trzymać się na baczności, a nawet natychmiast przeciwdziałać wykorzystaniu. Jeśli dosięga nas niesprawiedliwość, gniew i złość mają za zadanie nas wewnętrznie i zewnętrznie chronić.

W jednym zdaniu – gniewanie, czy złoszczenie się nie zawsze jest złe, a wyrażanie owych emocji we właściwy sposób może pomóc nam uniknąć wielu osobistych problemów.

W przypadku smutku jest podobnie. Smutek nie zawsze nam szkodzi. Jego pierwotna funkcja mówi o tym, aby zwolnić i zastanowić się nad swoim losem. Można powiedzieć, że sprzyja refleksji. Daje informację o sytuacji, w której człowiek się znajduje i nawołuje swojego właściciela, aby zatroszczył się o swoje zdrowie.

A teraz przypatrzmy się zazdrości. Zazdrość ma także swoje drugie oblicze – podpowiada nam, czego chcemy i jak bardzo zależy nam na wymarzonym obiekcie. Dodaje energii, kreatywności i żąda wyznaczenia celów. Jego pozytywna strona nawołuje do realizacji marzeń i wzorowaniu się na osobach, które je już osiągnęły.

Natomiast stres przypomina o tym, że nie wszystko wolno i nie wszystko warto. Mówi o tym, że każdy z nas ma swój próg wytrzymałości i warto dbać o swoją kondycję zdrowotną. Stres daje informację, że należy zwolnić i odpocząć.

Jednym z największych mitów na temat negatywnych emocji jest to, że są one z natury problematyczne. A tak nie jest. Trudne emocje stają się problematyczne tylko wtedy, gdy używamy ich w niewłaściwy sposób, np. gdy samych siebie sabotujemy. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jesteśmy po prostu w gąszczu emocji i całkowicie się im poddajemy. Dlatego tak ważne jest zatrzymanie się, oddychanie, zauważenie i zadbanie o działania, które podejmujemy.

Wykorzystując trudne emocje w odpowiedni sposób mogą one przynieść więcej korzyści, niż strat. A wszystko to za sprawą uważności, wnikliwości, głębokiej świadomości i pytaniu: Dlaczego dana emocja się pojawiła?

Jednak to wszystko wiąże się z pewną dozą odpowiedzialności i zaangażowania – bez tego ani rusz… A mowa tutaj o odpowiedniej interpretacji. Bo tak naprawdę to, jak sobie daną sytuację wytłumaczysz takimi emocjami się pokierujesz. No, więc… Jeśli stwierdzisz, że gniew daje Ci prawo do poniżania, a smutek do bycia ofiarą, sam siebie zapędzisz w kozi róg. Trudne emocje dają nam cenne informacje, którym warto się przyjrzeć z pewnym dystansem, zanim postanowi się podjąć kolejne ruchy…

Jak odszukać pozytywną stronę trudnych emocji?

Na początek warto przede wszystkim wgłębić się w ukrytą informację, którą dana emocja ze sobą niesie. Jeśli jesteś smutny to nie warto tego smutku „rozdrapywać”, lecz zastanowić się, dlaczego się pojawił. Co było jego przyczyną i jak możesz temu przeciwdziałać. Jeśli smutek jest wynikiem odrzucenia to w żadnym wypadku nie wchodź w rolę ofiary i nigdy nie wypełniaj samotnością codzienności. Zastanów się nad tym, jak możesz pracować nad sobą, aby tej samotności nie odczuwać. Bardzo pomocne w tym momencie będzie poszukanie wartościowych relacji, otoczenie się ludźmi, którzy zawsze byli obok. Zaangażowanie się w bardziej samodzielne zajęcia, które naprawdę lubisz.

Kiedy pojawia się zazdrość możesz po prostu ominąć obiekt swych odczuć lub zastanowić się nad tym, jak można się do niego zbliżyć. A wszystko po to, aby wzbić się na wyższy poziom mądrości, aby za sprawą nowej wiedzy posiąść to, czego wcześniej innym się zazdrościło. Tak, więc zawsze warto współpracować z osobami, które uważamy za bardziej skuteczne lub produktywne, aby podobne wartości wypracować u siebie. Poznając drogę osób sukcesu uświadamiamy sobie również wysiłek, który należy ponieść, aby osiągnąć te rzeczy, których zazdrościmy. Wtedy, przeważnie pojawia się pytanie, czy oby na pewno tego właśnie dla siebie chcemy, ponieważ ten lśniący nowiutki samochód może wiązać się z większymi obowiązkami i dłuższymi godzinami pracy. W ten sposób poznajemy prawdę – sukcesy oraz to, co trzeba było stracić, aby je osiągnąć.

W skrócie:

Zastanów się, jak reagujesz, gdy pojawiają się różne kłopotliwe emocje. Co zwykle robisz, gdy jesteś niespokojny lub zły? Co robisz, gdy czujesz zazdrość lub żal? Co zazwyczaj robisz, gdy jesteś smutny lub samotny?

Jeśli Twoje postępowanie nie sprawdza się, zastanów się, co możesz zrobić następnym razem. Zastanów się, jakie kroki możesz podjąć. Ponieważ, jak już dobrze wiesz negatywne emocje nie muszą prowadzić do negatywnych, autodestruktywnych zachowań.

Zatem… Szanuj swoje emocje i szanuj siebie, podejmując pomocne, współczujące, pielęgnujące działania.

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

2 odpowiedzi na “NEGATYWNE EMOCJE, czyi jak poradzić sobie z autosabotażem…”

  1. Иосиф pisze:

    Bardzo interesujace!
    Dziekuje!

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /