W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o trudnych emocjach. Każdy chce się dowiedzieć, jak sobie z nimi poradzić… Jak im nie ulec? Jednak dzisiejszy artykuł nie o tym. Dzisiejszy artykuł pokaże pozytywną stronę trudnych emocji.
Tak, więc kłopotliwe emocje mogą mieć również swoje pozytywną stronę. A wszystko to, dlatego, że każda trudna emocja służy wyższemu celowi, o którym niestety wiele osób nie wie.
O czym mówią trudne emocje?
Dla przykładu:
Gniew czy złość mają za zadanie pobudzić nas do działania, a przede wszystkim chronić nas przed zagrożeniem. Dają tzw. „kopa” i tak naprawdę możemy więcej. Motywują do podjęcia odpowiednich kroków. A co najważniejsze komunikują swojemu właścicielowi o tym, że ktoś przekracza jego granice i należy trzymać się na baczności, a nawet natychmiast przeciwdziałać wykorzystaniu. Jeśli dosięga nas niesprawiedliwość, gniew i złość mają za zadanie nas wewnętrznie i zewnętrznie chronić.
W jednym zdaniu – gniewanie, czy złoszczenie się nie zawsze jest złe, a wyrażanie owych emocji we właściwy sposób może pomóc nam uniknąć wielu osobistych problemów.
W przypadku smutku jest podobnie. Smutek nie zawsze nam szkodzi. Jego pierwotna funkcja mówi o tym, aby zwolnić i zastanowić się nad swoim losem. Można powiedzieć, że sprzyja refleksji. Daje informację o sytuacji, w której człowiek się znajduje i nawołuje swojego właściciela, aby zatroszczył się o swoje zdrowie.
A teraz przypatrzmy się zazdrości. Zazdrość ma także swoje drugie oblicze – podpowiada nam, czego chcemy i jak bardzo zależy nam na wymarzonym obiekcie. Dodaje energii, kreatywności i żąda wyznaczenia celów. Jego pozytywna strona nawołuje do realizacji marzeń i wzorowaniu się na osobach, które je już osiągnęły.
Natomiast stres przypomina o tym, że nie wszystko wolno i nie wszystko warto. Mówi o tym, że każdy z nas ma swój próg wytrzymałości i warto dbać o swoją kondycję zdrowotną. Stres daje informację, że należy zwolnić i odpocząć.
Jednym z największych mitów na temat negatywnych emocji jest to, że są one z natury problematyczne. A tak nie jest. Trudne emocje stają się problematyczne tylko wtedy, gdy używamy ich w niewłaściwy sposób, np. gdy samych siebie sabotujemy. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy. Jesteśmy po prostu w gąszczu emocji i całkowicie się im poddajemy. Dlatego tak ważne jest zatrzymanie się, oddychanie, zauważenie i zadbanie o działania, które podejmujemy.
Wykorzystując trudne emocje w odpowiedni sposób mogą one przynieść więcej korzyści, niż strat. A wszystko to za sprawą uważności, wnikliwości, głębokiej świadomości i pytaniu: Dlaczego dana emocja się pojawiła?
Jednak to wszystko wiąże się z pewną dozą odpowiedzialności i zaangażowania – bez tego ani rusz… A mowa tutaj o odpowiedniej interpretacji. Bo tak naprawdę to, jak sobie daną sytuację wytłumaczysz takimi emocjami się pokierujesz. No, więc… Jeśli stwierdzisz, że gniew daje Ci prawo do poniżania, a smutek do bycia ofiarą, sam siebie zapędzisz w kozi róg. Trudne emocje dają nam cenne informacje, którym warto się przyjrzeć z pewnym dystansem, zanim postanowi się podjąć kolejne ruchy…
Jak odszukać pozytywną stronę trudnych emocji?
Na początek warto przede wszystkim wgłębić się w ukrytą informację, którą dana emocja ze sobą niesie. Jeśli jesteś smutny to nie warto tego smutku „rozdrapywać”, lecz zastanowić się, dlaczego się pojawił. Co było jego przyczyną i jak możesz temu przeciwdziałać. Jeśli smutek jest wynikiem odrzucenia to w żadnym wypadku nie wchodź w rolę ofiary i nigdy nie wypełniaj samotnością codzienności. Zastanów się nad tym, jak możesz pracować nad sobą, aby tej samotności nie odczuwać. Bardzo pomocne w tym momencie będzie poszukanie wartościowych relacji, otoczenie się ludźmi, którzy zawsze byli obok. Zaangażowanie się w bardziej samodzielne zajęcia, które naprawdę lubisz.
Kiedy pojawia się zazdrość możesz po prostu ominąć obiekt swych odczuć lub zastanowić się nad tym, jak można się do niego zbliżyć. A wszystko po to, aby wzbić się na wyższy poziom mądrości, aby za sprawą nowej wiedzy posiąść to, czego wcześniej innym się zazdrościło. Tak, więc zawsze warto współpracować z osobami, które uważamy za bardziej skuteczne lub produktywne, aby podobne wartości wypracować u siebie. Poznając drogę osób sukcesu uświadamiamy sobie również wysiłek, który należy ponieść, aby osiągnąć te rzeczy, których zazdrościmy. Wtedy, przeważnie pojawia się pytanie, czy oby na pewno tego właśnie dla siebie chcemy, ponieważ ten lśniący nowiutki samochód może wiązać się z większymi obowiązkami i dłuższymi godzinami pracy. W ten sposób poznajemy prawdę – sukcesy oraz to, co trzeba było stracić, aby je osiągnąć.
W skrócie:
Zastanów się, jak reagujesz, gdy pojawiają się różne kłopotliwe emocje. Co zwykle robisz, gdy jesteś niespokojny lub zły? Co robisz, gdy czujesz zazdrość lub żal? Co zazwyczaj robisz, gdy jesteś smutny lub samotny?
Jeśli Twoje postępowanie nie sprawdza się, zastanów się, co możesz zrobić następnym razem. Zastanów się, jakie kroki możesz podjąć. Ponieważ, jak już dobrze wiesz negatywne emocje nie muszą prowadzić do negatywnych, autodestruktywnych zachowań.
Zatem… Szanuj swoje emocje i szanuj siebie, podejmując pomocne, współczujące, pielęgnujące działania.
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
2 odpowiedzi na “NEGATYWNE EMOCJE, czyi jak poradzić sobie z autosabotażem…”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Bardzo interesujace!
Dziekuje!
Super, że jesteś! Pozdrawiam, Agnieszka