
Bycie kierowcą to wielka odpowiedzialność oraz duży obowiązek. Sama od kilkunastu lat jeżdżę samochodem, choć nie uważam się za dobrego kierowcę, to mimo wszystko staram się jeździć zgodnie z przepisami. Bardzo ważne jest dla mnie swoje i innych osób bezpieczeństwo. Bowiem bezmyślność kierowcy może wyrządzić wiele szkód – może ucierpieć sam kierowca, jak i osoby, które mijane są na drodze.
Sama, parę dobrych lat temu uczestniczyłam w kolizji i do tej pory pamiętam, jakby w zwolnionym tempie wszystko z tego zdarzenia. Pamiętam, jak ktoś uderza w tył naszego samochodu, a my zahaczamy w bok jadącego auta przed nami. Pas wbił się w moje ciało, a poduszka bezpieczeństwa wystrzeliła mi prosto twarz. Do dzisiaj mam ciarki, gdy wspominam to zdarzenie. Nikomu nie życzę tego przeżycia. Naprawdę nikomu!!!
Kierowcą, który uderzył w nasz samochód okazał się starszy mężczyzna około 80-tki. Swój błąd tłumaczył tym, że zapomniał okularów i nie był w stanie dokładnie oszacować odległości. A że jechał za szybko…
I w tym momencie jestem mega wdzięczna za nowe przepisy. Od 21 stycznia 2013 roku w Polsce wydawane są terminowe prawa jazdy (ważne maksymalnie 15 lat). Po upływie daty ważności kierowcy są zobowiązani wyrobić nowe dokumenty. Bardzo ważne jest nowe badanie lekarskie, które określi, czy dany kierowca nadal może prowadzić pojazd.
Obecnie trwają również prace nad nową ustawą, która ma wprowadzić obowiązkowe i częstsze badania dla kierowców powyżej 60 roku życia, we wszystkich krajach należących do Unii.
Jakie badania należy wykonać?
W ramach badania lekarskiego specjalista dokonuje oceny stanu zdrowia przyszłego kierowcy w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, w zakresie:
- narządu wzroku;
- narządu słuchu i równowagi;
- układu ruchu, układu sercowo-naczyniowego i układu oddechowego;
- układu nerwowego;
- cukrzycy;
- stanu psychicznego;
- objawów wskazujących na uzależnienie od alkoholu lub jego nadużywanie;
- objawów wskazujących na uzależnienie od środków narkotyzujących;
- stosowania leków mogących mieć wpływ na zdolność do kierowania pojazdami;
- i innych poważnych zaburzeń stanu zdrowia, które mogą stanowić zagrożenie w sytuacji kierowania pojazdami.
Tak to wygląda w teorii. W praktyce niestety ustalenie pewnych schorzeń jest trudne. Lekarz orzekający zdolność do prowadzenia samochodu często przeprowadza tylko wywiad o stanie zdrowia, podstawowe badanie wzroku, słuchu i równowagi. Liczy na szczerość przyszłego kierowcy, który odpowiadając na pytania niestety jej nie musi zachować.
Wielu kandydatów pozytywnie przechodzi badania lekarskie i zapisują się na kurs prawa jazdy, gdyż najzwyczajniej przemilczają pewne niewygodne fakty. Wielu badanych jest w stanie skutecznie ukryć swoją chorobę przed lekarzami. Przykładem może być tutaj epileptyk, który nie informuje o występujących u niego atakach padaczkowych, bądź osoba nadużywająca środków odurzających…
Leczenie psychiatryczne a prawo jazdy
Grupa chorób i zaburzeń psychicznych jest duża, ma różną etiologię, jak i przebieg. Choroba psychiczna, jako schorzenie nie dyskwalifikuje określonej osoby do prowadzenia pojazdu. Jednak same leki, które są przyjmowane w wyniku choroby mogą mieć wpływ na zdolność prowadzenia samochodu, np.: leki psychotropowe, które wpływają na zdolność koncentracji, reakcji i realnej oceny sytuacji. W tym przypadku zalecana jest dodatkowa konsultacja medyczna z lekarzem specjalistą – psychiatrą.
Jeśli lekarz psychiatra nie dostrzega przeciwwskazań, to śmiało można rozpocząć kurs prawa jazdy. Należy jednak pamiętać, że osoba zgłaszająca się na badanie lekarskie zobowiązania jest okazać lekarzowi medycyny pracy kopię orzeczenia stwierdzającego niepełnosprawność. Nikt nie powinien zatajać jakichkolwiek znaczących informacji o stanie swojego zdrowia i posiadanej niepełnosprawności, ponieważ może mieć to wpływ na bezpieczeństwo własne, jak i innych użytkowników dróg.
Jaką szkołę nauki jazdy wybrać?
Każdy przyszły kierowca powinien bardzo dużo uwagi poświęcić wyborowi odpowiedniego ośrodka nauki jazdy, który właściwie przygotuje go do egzaminu i po prostu nauczy poprawnie oraz bezpiecznie poruszać się po drodze.
Odpowiednio przekazana wiedza to podstawa dobrej szkoły nauki jazdy. Wykwalifikowany mentor nie tylko doda pewności, ale przede wszystkim zaszczepi, w każdym swoim uczniu odpowiednie podejście do jazdy. Wpłynie na niego mentalnie, co dalej może skutkować wyższą chęcią stosowania się do przepisów w przyszłości.
Obecnie oferta ośrodków nauki jazdy jest ogromna. Dlatego warto dobrze rozeznać się przed wyborem odpowiedniej szkoły nauki jazdy. Oczywiście najlepszą reklamą dla ośrodka szkolenia kierowców jest tzw. poczta pantoflowa. Toteż wrzucam propozycję od siebie i zachęcam do zapoznania się z ofertą ośrodka szkolenia ROBEX.
Jak wygląda egzamin?
Jedno jest pewne, każdy egzamin stresuje. A w czasie egzaminu na prawo jazdy bardzo ważne jest wykazanie się spokojem oraz opanowaniem. Osoba, która kształciła się pod okiem instruktora, który nie tylko uczył jazdy, ale również cierpliwości, a nade wszystko spokoju, na pewno z łatwością poradzi sobie z częścią praktyczną całego egzaminu, która obejmuje:
- przygotowanie do jazdy, sprawdzenia stanu technicznego podstawowych elementów pojazdu odpowiedzialnych bezpośrednio za bezpieczeństwo jazdy; ruszanie z miejsca oraz jazda pasem ruchu do przodu i tyłu; ruszanie z miejsca do przodu na wzniesieniu;
- zadania w ruchu miejskim (m.in. wjazd na drogę z obiektu przydrożnego, jazda drogami dwukierunkowymi i jednokierunkowymi, przejazd przez skrzyżowania równorzędne, przejazd przez różnego typy skrzyżowania, przejazd przez przejścia dla pieszych, wykonanie jednego manewru parkowania, wykonanie manewru zawracania, wykonanie manewru wyprzedzania, omijania, zmiany pasa ruchu, zmiany kierunku jazdy w lewo i prawo, zawracania na skrzyżowaniu).
Jak opanować stres podczas egzaminu na prawo jazdy?
Dzień, w którym jest egzamin powinien być wolny od wszystkich dodatkowych zajęć. Każdy powinien skupić się na relaksie i pełnym wypoczynku. Nie należy również planować dodatkowych lekcji z jazdy przed i w dniu egzaminu.
Co ważne na sam egzamin na prawo jazdy należy przyjechać znacznie szybciej, aby móc na spokojnie oswoić się z ośrodkiem egzaminacyjnym, popatrzeć na innych egzaminowanych. A przede wszystkim zainwestować w pozytywne myśli.
Zamiast mówić sobie w myślach: „Na pewno nie zdam”, powiedz: „Jestem dobrze przygotowany. Wiem, że najważniejsze to skupić się na wykonaniu zadań ze spokojem.” Zamiast w myślach przetwarzać: „Nikt nie zdaje za pierwszym razem.”, powiedz: „Będę szczęśliwy jeśli uda mi się zdać za pierwszym razem.” Zamiast katować się myślami: „Wszyscy będą się ze mnie śmiać”, powiedz: „Każdy popełnia błędy. Ja również mam do nich prawo. Opinia toksycznych osób nie jest dla mnie ważna.”
Istotna jest także wewnętrzna motywacja. Zamiast wmawiać sobie: „Muszę zdać egzamin prawa jazdy za pierwszym razem.” , powiedz: „Egzamin sprawdza moje umiejętności. Chcę pokazać to, co potrafię.”
Kolejno traktuj egzamin jako sprawdzian swoich umiejętności, a nie jako „przeszkodę”, którą musisz pokonać. Nigdy też nie odbieraj nieudanego egzaminu jako życiowej porażki. Skup się na przekazywanych przez egzaminatora informacjach o błędach, jakie popełniłeś. Co dalej da Ci możliwość usprawnienia swych niedociągnięć przed kolejnym egzaminem.
I na zakończenie jeszcze jedna uwaga: podczas samego egzaminu pamiętaj o głębokim oddychaniu, uśmiechu i dobrym słowie. Omijaj osoby, które sieją panikę i skup się na własnych pozytywnych emocjach.
Na tym kończę moje rady na wyciszenie podczas egzaminu na prawo jazdy. A teraz czekam na Twoje sposoby na stres. Opowiedz nam w komentarzu poniżej, jak Ty dodajesz sobie spokoju…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ