
Wiele współczesnych kobiet zmaga się z problemem molestowania w miejscu pracy – wciąż osaczone tracą siłę na walkę z przeciwnościami. Granice zostają nadszarpnięte, a ciągła prowokacja zaciera możliwość ich odbudowania.
Gdy mamy kontakt z drapieżcą seksualnym na wyższym stanowisku stajemy się ofiarami manipulacji i nachalności – w obawie przed utratą pracy staramy się zachować dystans do nietypowej sytuacji, która w pewnym momencie staje się jawnym zagrożeniem. My kobiety nie możemy do tego dopuścić!!!
Jak pozbyć się strachu?
Gdy stajemy się ofiarą molestowania – musimy uświadomić sobie jedną z najważniejszych spraw …Ty nie jesteś problemem i nigdy w ten sposób nie powinnaś siebie definiować… Problemem staje się zagrożenie, natomiast Ty właśnie dzisiaj nauczysz się jak sobie z nim radzić…
Istnieje wiele zależności, które sprawiają, że nie chcemy jasno i wyraźnie zakomunikować swojego stanowiska … jeśli nie przestaniesz się tak zachowywać złożę wymówienie…
Jak przeciwstawić się molestowaniu?
Trwamy w beznadziejnej sytuacji i mamy wielką nadzieję, że “dyskretna” asertywność jest jedynym sposobem na to, by nie stracić pracy. Wiele kobiet stawia pracę nad to, co je rani – nie widzą innego wyjścia. Jednakże, to wyjście istnieje – mamy prawo się zwolnić i poszukać innej pracy zanim stanie się coś, co przyniesie jeszcze większy ból i cierpienie…
Wiem, wiem… nie chcesz, nie możesz, nie teraz, później… Wymówek i powodów dla, których nie możesz się zwolnić jest wiele, a nawet zbyt wiele… Jeśli tak jest i wciąż chcesz „walczyć”, to przede wszystkim zawalcz o siebie i przygotuj się psychicznie na to, że ta sytuacja i tak w pewnym momencie może się skończyć zwolnieniem…
Nachalny erotoman miewa różne kaprysy i zachcianki – uległość i posłuszeństwo nie zagwarantują Ci dożywotniej pensji. Pamiętaj o tym zanim będzie za późno. Nauka asertywności i pewnego rodzaju zachowań zagwarantuje Ci, że nie stracisz do siebie szacunku, a jedynie zyskasz ten szacunek od innych osób.
Spójrz z boku na swoją sytuację…
- Jakbyś mogła ją opisać?
- Co się takiego dzieje, że czujesz się zagrożona?
- Jakie emocje, czy uczucia wywołuje u Ciebie szef?
- W jaki sposób próbuje na Ciebie wpłynąć?
- Jak Ty się w tych momentach zachowujesz?
- Czy istnieje coś, co potęguje nietypowe zachowanie szefa?
Warto z dystansem przeanalizować wszystko, co dzieje się w Twoim miejscu pracy. Każda informacja jest niezwykle ważna. Zapisz i opisz wszystko na kartce, a zdania wymagające głębszej analizy zakreśl kolorowym flamastrem. Nie musisz wszystkiego robić od razu – daj sobie troszkę czasu, by emocje, które powstają pod wpływem rekonstrukcji nie zaburzyły ważnych informacji. Gdy uda Ci się zebrać, jak największą ilość danych – wciel się w inną rolę… Stań się swoim najlepszym przyjaciel i sama sobie udziel porady. Wszystkie propozycje zapisz i teraz Ty jako Ty ponownie się do niech odnieś.
Przedstawione ćwiczenie jest formą dialogu, która pozwoli Ci na skonstruowanie szerszego obrazu własnej sytuacji. Jeśli jest ono zbyt trudne – nie narażaj się i nie pozwól, by ból wzrósł. Pomyśl o konsultacji z terapeutą.
Jak się bronić?
Jeśli jednak uda Ci się przeprowadzić powyższe zadanie pomyślnie, to przystąp do przejrzenia poniższych porad, które będą sposobem na uchronienie się przed drapieżcą.
- STANOWCZA ROZMOWA
Rozmowa czy też konfrontacja może stać się sposobem na wyjście z impasu – to dzięki niej jesteś w stanie przedstawić swoje stanowisko. Musisz konkretnie i stanowczo zakomunikować, co na ten temat myślisz. Postaw jasno granice, których przekroczenie, będzie go bardzo dużo kosztować. Pamiętaj, że rozmowa może pomóc tylko na pewien okres. Oprawca szybko wraca do swoich przyzwyczajeń – przygotuj się, ucząc się asertywności. Twój głos ma być stanowczy i jednoznaczny. Nigdy nie mów więcej niż należy. Oziębłość, jak najbardziej wskazana.
- MILCZĄCA INGNORANCJA
Wykorzystaj i tą możliwość. Rozmowa nic nie pomogła, a on wciąż “pobudzony” – tym razem przestaniesz się do niego odzywać. Ignoruj jego zaczepki – tak jakby one nie były do Ciebie. Stań się transparentna – jeśli już będziesz musiała z nim porozmawiać, to zawsze przy świadkach. Pamiętaj, aby zawsze zachowywać dystans – stań w odpowiedniej odległości, gdy będzie się zbliżał, np. wyjdź do toalety, bądź znacząco zareaguj. Wzrok i mowa ciała jest w tym wypadku bardzo pomocna. Nie wolno dopuścić, by oprawca zauważył Twój paraliż. Ćwicz przed lustrem sposób w jaki powinnaś reagować.
- ROZBIEGANY KLAUN
Jednym ze sposobów, by nachalny szef przestał się Tobą interesować to wcielenie się w rolę osoby, która za wszelką cenę, będzie starać się obrzydzić swojemu przełożonemu. Jest to wyjątkowo trudne zadanie – do tej pory rzeczy niekulturalne, a nawet wręcz obrzydliwe muszą się stać Twoją domeną. Czeka Cię rozmowa z szefem – wysmaruj zęby czymś czarnym, pociągaj nosem, podrap się w nosie… Rób rzeczy, które do tej pory były społecznie uznane za „nie na miejscu”…
- BRZYDKI ON – ŚMIERDZĄCY KOŃ
Tym razem to nie Ty będziesz starać się obrzydzić siebie, tylko w subtelny, a nawet w dyskretny sposób obrzydzisz mu samego siebie… Niech chłop się troszkę pomęczy… Wchodzisz do jego gabinetu pierwsze co robisz, to otwierasz okno i mówisz …oj coś tu nieładnie pachnie – nie czuje Pan?… , …oj coś tu śmierdzi – fuuuu, trzeba szybko otworzyć okno… Warto również zwrócić uwagę na jego twarz – chodzący narcystyczny drapieżca musi zrozumieć, że nie jest idealnym herosem, który jest Twym obiektem westchnień. Gdy próbuje się do Ciebie zbliżyć Ty szybciutko zwróć mu uwagę, że ma coś między zębami, bądź coś „dziwnego” na policzku… rzeczywistość może być całkiem inna, ale to sprawi, że zmienisz jego punkt docelowy, a również istnieje szansa, że straci poczucie “nieskazitelnego”…
- ATAKUJĄC SEKSAPIL – NAGŁA ZMIANA STYLU
Dotąd piękna, elegancka kobieta nagle zaczyna przestaje o siebie dbać. Oczywiście wszystko w granicach rozsądku, ale z pełną dozą pomysłowości. Czego on nie lubi? Co go drażni? Może wystarczy przez pewien czas poudawać kogoś kim się nie jest… Kreatywność należy do Ciebie…
- DYKTAFON ZAWSZE “ON”
Jesteś w takiej sytuacji, w której pomocny jest dyktafon. Dyktafon zawsze powinien być włączony – nagrywaj każdą z rozmów. Nagrania mogą Ci się przydać, gdy znajdziesz się na „ostrzu noża”… Pamiętaj, że nagrania są dowodem na to, że to Ty byłaś ofiarą, a on katem.
- SOJUSZNIK
Warto znaleźć w pracy osobę, która zrozumie Cię i Twoją sytuację. Niech ona stanie się Twoim sojusznikiem, a w przypadku „ataku” obrońcą. Poproś o pomoc, by inne osoby również zauważyły to, co nie powinno mieć miejsca…
- ZGŁOSZENIE
Kolejna czynność o której powinnaś pomyśleć, to złożenie doniesienia na przełożonego. Jeśli Twoim oprawcą nie jest właściciel firmy, a jedynie jego podwładny na wyższym stanowisku niż Twoje, masz możliwość uzyskać pomoc. Takie zgłoszenie musi zostać odnotowane i wpięte do akt, a pracodawca musi się do niego ustosunkować. Musisz pamiętać, że tego typu zgłoszenie masz prawo wysłać do Państwowego Inspektoratu Pracy. Pamiętaj o dowodach i świadkach.
Reasumują – najważniejsze jest Twoje zdrowie… Pamiętaj – nie toleruj czegoś, co jest szkodliwe dla Twojego zdrowia. Nie zmuszaj siebie, by bez końca tkwić w trudnej sytuacji w pracy…
- Jakie zatem działania podejmiesz, by to zmienić?
- Jaki jest Twój cel?
Jak najkonkretniej określ to, czego od siebie wymagasz, i zaangażuj się w swój plan działania. Jesteś najważniejsza i to Twoje motto przewodnie… Zawalcz o swoje bezpieczeństwo!!!
A co Ty sądzisz o tego typu osobach?
W jaki sposób Ty sobie z nimi radzisz? Zostaw kilka cennych porad w komentarzu poniżej…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ