Zmiana to proces wewnętrznej odnowy. Zmiana to potrzeba duszy i ciała… Zmiana to wewnętrzny krzyk dopominający się wolności. Zmiana to część naszego życia…
Jednak wielu z nas obawia się zmiany. Tak jakby zmiana wiązała się z jeszcze większym bólem. Osoby tkwiące w tak destrukcyjnym przekonaniu uważają, że lepiej tolerować cierpienie, które już jest znane, niż podążać w nieznane. STOP!!! To nie jest dobre dla Ciebie. Ty nie musisz być jak inni i bać się własnego rozwoju. Ty nie musisz wciąż bać się przyszłości i trwać w katuszach cierpienia…
Co zrobić, aby się zmienić?
Zmiana wymaga zaangażowania, cierpliwości i zaufania. Zaangażowania, ponieważ proces aktywujący zmianę domaga się wykorzystania informacji, a nie tylko ich gromadzenia. Cierpliwości, bo nic nie zmienia się z dnia na dzień. Zaufania, ponieważ Twoje wnętrze oczekuje Twoje siły i energii…
Jak stać się asertywnym człowiekiem?
Jedną z najczęściej pojawiających się potrzeb zmiany jest pragnienie bycia osobą asertywną. Nauczenie się świadomego ochraniania swoich praw i potrzeb. Dostrzeganie swoich granic i działanie w ich oparciu.
Jeśli zatem należysz do osób, które cenią sobie zmiany. Kochają samorozwój. Pragną wzbić się na wyższy poziom własnej asertywności, to zapraszam Cię do opanowania krok po kroku tajników asertywności:
KROK 1
Skonstruuj umowę na asertywność z samym sobą. Umowa zmiany stanowi ważny symbol, który doda Ci motywacji i energii. Własnoręcznie napisany dokument musi być przez Ciebie odczytywany codziennie, najlepiej od razu po przebudzeniu. Umowa ma zawierać postanowienia, które przyniosą Ci zmianę – ma przedstawiać nowego Ciebie.
Przykładowa umowa:
UMOWA NA ASERTYWNOŚĆ
Ja niżej podpisany Jan Kowalski uważam się za osobę dorosłą, która ma prawo do życia na własnych zasadach.
By w pełni zatroszczyć się o siebie przysięgam:
- Nie zgadzać się na to, by lęk, poczucie powinności i winy kierowały moimi decyzjami;
- Każdego dnia będę ćwiczyć asertywność;
- Jeśli na swojej drodze poniosę porażkę, to potraktuję ją, jako bodziec napędowy. Stanie się ona dla mnie lekcją – wyciągnę wnioski i pójdę dalej w stronę asertywności;
- Będę się o siebie troszczyć – za odniesione sukcesy będę siebie nagradzać;
- Zobowiązuję się do aktywnego usuwania z mojego życia odczuć i emocji destrukcyjnych.
podpis : Jan Kowalski
Skonstruuj umowę na powyższym przykładzie. Złóż obietnicę zmiany. Skrupulatnie wdrażaj punkty umowy do swojego życia…
KROK 2
Afirmuj asertywność i zmianę. Każdego dnia przed snem powtarzaj pozytywne zdania na temat pewności siebie. Twoim hasłem przewodnim niech stanie się : Mogę to znieść – jestem silny/a – wytrzymam… Zmiana jest blisko… Zmiana jest we mnie… Pamiętaj, że jesteś silniejszy/a niż myślisz – dasz radę…
KROK 3
Odczuwasz ciągłe napięcie? Nie jesteś w stanie skoncentrować się i postawić pierwszy krok? Nie pozwól na to, by depresja zagościła w Twoim domu. Codziennie poświęć kilka minut na trening relaksacyjny Schulza. Przez 21 dni postaraj się skupić na wypowiadanych zdaniach. Poświęć sobie czas – znajdź czas na relaks…
KROK 4
Zbuduj swoją własną barierę ochroną, która da Ci władzę nad Twoimi stanami emocjonalnymi. Wyobraź sobie pole magnetyczne, które wytwarza się wokół Twojego ciała. Stanowi ono barierę ochroną, którą możesz użyć w każdej nieprzyjemnej sytuacji. Jeśli odczuwasz niepokój, stoisz na granicy swych możliwości, szybciutko wyobraź sobie Twoją osobistą tarczę, która działa jak piorunochron. Żadne negatywne emocje, czy działania nie mają na Ciebie wypływu – dba o to Twoja tarcza. Zbiera wszystko, co nieprzyjemne, a Ty wciąż odczuwasz spokój.
KROK 5
Nauka porozumiewania się – słowa, które wypowiadasz muszę zostać przez Ciebie dokładnie przeanalizowane. Mają one wyrażać nowego Ciebie i zastąpić stary styl reagowania nowymi i pożądanymi umiejętnościami. Stań przed lustrem i ćwicz mimikę twarzy. Nie musisz zachowywać powagi, z uśmiechem na twarzy wypowiadaj „nie”. Ćwicz – mów głośno i stanowczo. Patrz na swoje odbicie – modyfikuj to, co Ci się nie podoba. Poprawiaj i odgrywaj rolę stanowczego siebie. Kolejno, nagrywaj się na dyktafon – każdego dnia odsłuchuj nagrane przez Ciebie ćwiczenia… Czy zauważasz różnice? Jak powinna brzmieć asertywna osoba? Pokaż ją sobie – nagraj się tak, jak wypowiada się pewna siebie osoba i udowodnij samemu sobie, że można. Zachowaj odpowiedni ton głosu, niech przepływa przez niego stanowczość…
KROK 6
Wizualizuj – wyobrażaj sobie sytuacje w których najmniej jesteś asertywny/a. Ćwiczenie polega na tym, że wyobrażasz sobie, że stajesz twarzą w twarz z osobą, której często ulegasz – Jak się zachowujesz? Co dzieje się z Twoimi emocjami? Powiedz – STOP. Od teraz masz możliwość stworzenia nowego siebie. Jesteś wolny/a od negatywnych emocji. W wyobraźni używasz tarczy, formułując jednocześnie zdania i słowa, które mówią o Twojej pewności siebie. Nie obawiasz się zaprzeczyć – jasno i stanowczo wyrażasz swoje potrzeby.
A teraz umocnij ten krok i poproś najbliższą Ci osobę, by zgrała osobę, która chce wzbudzić w Tobie poczucie winy i wywrzeć na Tobie presję. Reaguj stanowczo i spokojnie. Jeśli czujesz, że załamuje Ci się głos – poczekaj z odpowiedzią. Nie musisz używać pełnych zdań – wystarczy jedno NIE. Nikomu nie musisz się tłumaczyć ze swojego zachowania. Twoje życie to Twoja sprawa – nikomu nic do tego. Możesz jedynie zapewnić o szacunku, np.: Szanuję Twoje poglądy, ale mam swoje zdanie i musisz zrozumieć moje „nie”. Nie zmienię mojego zdania… Powtarzaj to zadanie, aż do momentu uzyskania oczekiwanych efektów…
KROK 7
Pracuj przy pomocy przeszłości. Przypomnij sobie, jak reagujesz w nieprzyjemnych sytuacjach? Co mówisz? Jak się zachowujesz? Od teraz możesz nawiązywać do przeszłości pokazując światu nowego siebie: Kiedyś byłem/am zbyt ugodowy/a, teraz się zmieniłem/am i taki/a już nie jestem… Od teraz…
Chwal się zmianą – mów o niej głośno i wyraźnie… Nie oczekuj pochwały – znasz swoją wartość i wiesz, co jest dla Ciebie dobre. Opisywanie nowego siebie doda Ci mocy i siły w dalszym dążeniu do asertywnego życia.
KROK 8
Poczucie winy – pozbądź się go. Wciąż utrudnia Ci działanie, wciąż uważasz, że powinieneś/ powinnaś zachowywać się i działać tak, jak inni sobie tego życzą. Błąd – tracisz w ich oczach na wartości. Musisz udowodnić nie tylko sobie, ale i najbliższym, że masz prawo do swojego życia. Jeśli w Twoim gronie znajdują się destrukcyjne osoby, to ogranicz kontakt, jeśli oczywiście jest to możliwe. Unikaj kontaktu, spotkań, rozmów – nie musisz się tłumaczyć i tego nie rób. Zaplanuj tak czas, by każda wolna chwila była zapełniona – by przynosiła Ci radość. Jeśli będziesz nękany/a – stanowczo powiedz : Nie mam teraz czasu może później. Cześć, do widzenia… Nie zastanawiaj się nad reakcją innych – nie masz na to czasu… Jest tyle przyjemniejszych czynności do zrobienia…
KROK 9
Musisz mieć również świadomość tego, że w Twoim najbliższym gronie może istnień szantażysta. Nie wolno Ci się ugiąć jego manipulacjom. Rozpoznaj go i nie pozwól na to, by zniszczył Ci życie. Daj sobie na czas – nie odbieraj telefonu, nie oddzwaniaj – nie musisz tego robić. Granie na zwłokę pozwoli wyciszyć emocje szantażysty – pozwoli mu zrozumieć, że nie jesteś potulnym barankiem. Na początku możesz odczuwać presję, ale nie możesz się poddać…
Opanowanie dyskomfortu służącego zdrowej przemianie, to najtrudniejsze z zadań, które stoją przed Tobą. Nie pozwól, by ten negatywny bodziec wytrącił Cię z kursu… Wyrzuć z siebie wszystko, co na temat dyskomfortu myślisz, np. Ty obrzydliwy, prymitywny dyskomforcie wywołujący u mnie poczucie winy, jesteś chamem – już nigdy Cię nie posłucham… Wykonując to polecenie udaj się do lasu, do miejsca nieuczęszczanego przez ludzi – wykrzycz całą swoją złość… Skacz, płacz, krzycz … W ten sposób negatywne emocje opuszczą Twoje ciało, a nowa świadomość nie pozwoli na działanie szantażysty…
KROK 10
Szybka zmiana tematu – jeśli uważasz, że podjęty temat wywołuje u Ciebie dyskomfort szybko go zmień. Wprowadź konwersację na inny tor. Jeśli zaś manipulator nie ustępuje – łagodnie powiedz „muszę już iść” i po prostu wyjdź. Jeśli natomiast podjęty temat wymaga dyskusji przygotuj się do niego. Nie działaj w pośpiechu – podkreśl, że musisz sobie przemyśleć pewne sprawy i wyznacz konkretną datę rozmowy. Kiedy zyskujesz troszkę czasu, masz możliwość przyjrzenia się własnym myślom, uczuciom, ustalenia swoich priorytetów. Jeśli, zaś tego czasu nie możesz sobie dać, poproś o szklankę wody, wyjdź do toalety – działaj na zwłokę i na spokojnie analizuj… Twoje poczucie obowiązku natychmiastowej reakcji stopniowo się zmniejsza i zyskujesz nieco emocjonalnego dystansu… Zmniejsza się Twój stres – pozwalasz aby emocje ochłonęły… Spróbuj…
KROK 11
Czujesz, że ulegasz. Negatywne emocje pochłaniają Twoje ciało – czujesz, że Twoje ciało ulega paraliżowi… Jedynie co odczuwasz to strach, ból i cierpienie… Umiesz nazwać i określić, co dzieje się z Tobą – wspaniale. Wiesz co się dzieje z Tobą dzięki Twojej świadomości, świadomości istnienia. Wykorzystaj ją. A paraliż nigdy nie dosięgnie Twojego umysłu. Unieś się do góry – wiruj nad nieprzyjemną sytuacją. Co widzisz? Jak zachowują się postacie, które obserwujesz? Co mówią? Jakie mają miny? Włącz swój komentarz i obserwuj… Wyprowadź siebie na właściwą ścieżkę…
KROK 12
Wracaj do wizualizacji jak najczęściej. Im więcej sytuacji będziesz w stanie sobie wyobrazić, tym mniej sytuacji Cię zaskoczy. W kolejnym ćwiczeniu wizualizacji taktyk asertywności, ma pomóc Ci Twój autorytet – osoba, którą podziwiasz za jej stanowczość, pewność siebie i bojowość. Ma ona stać się Twoim wyznacznikiem działania – masz ją sobie wyobrażać za każdym razem, gdy napotykasz na problem. Wiesz, że masz czas, więc gdy popijasz wodę, bądź skorzystasz z przymusowej toalety – wyobraź sobie co, by ta osoba zrobiła? Co by powiedziała? Jak się zachowała? Następnie naśladuj ją – dosłownie, zachowuj się tak samo, jak Twój asertywny przyjaciel.
W tym momencie poznałeś/aś wiele kroków do zmiany i tylko od Ciebie zależy, czy je wykorzystasz i wdrożysz w życie, czy też zerwiesz umowę i wciąż będziesz błądzić we mgle. Twoje życie – Twoja droga – Twoje szczęście… Jeśli zależy Ci na własnym dobru, szczęściu, szacunku to właśnie tu i teraz rozpocznij podróż w kierunku sukcesu. Nigdy nie zwalniaj – pamiętaj, że porażki dodają siły, a Ty zasługujesz na zmianę. Nigdy się nie poddawaj. Twoja asertywność jest na wyciągnięcie ręki. Daj jej szansę i rozpocznij program 12 kroków już dzisiaj!!!
WIĘCEJ NA TEMAT ASERTYWNOŚCI znajdziesz >TUTAJ<
Ćwicz i ucz się, a o swoich postępach napisz w komentarzu poniżej 🙂
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
2 odpowiedzi na “Zakochaj się w zmianach – jak nauczyć się asertywności…”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Świetny artykuł. Dziękuję, bardzo mi pomógł
Bardzo się cieszę! Serdecznie pozdrawiam i zachęcam do dalszego czytania. Agnieszka