Gniew boli, to fakt niezaprzeczalny…
Emocje, które pozwalają wzrastać na sile zemście potęgują gniew, który staje się zagrożeniem nie tylko dla otaczających nas ludzi, ale również dla nas samych. Zemsta nie jest rozwiązaniem, choć wielu może powiedzieć, że warto czasem pogniewać się i odreagować swoje emocje.
Co robi potrzeba zemsty z człowiekiem?
Niektóre osoby wręcz zalecają, aby „wylać” swój gniew na zewnątrz, ale nie wiedzą, że jest to błędne koło, które spotęguje jeszcze bardziej to, co niewłaściwe i nieodpowiednie. Zemsta to droga donikąd – planując odwet, tylko pielęgnujemy te emocje, które dawno miały zostać zniwelowane.
Silna chęć odwetu może spowodować oderwanie się od rzeczywistości. Porachunki stają się głównym celem i zapominamy o teraźniejszości. Zaczynamy żyć w przeszłości, jednocześnie skupiając się na bólu, który tam doświadczyliśmy. Celem staje się zemsta, która niszczy obecne życie.
Zemsta nikogo nie upokarza tak, jak nas samych. ~Henryk Mann
Co zrobić z chęcią zemsty?
Gdy stykamy się z osobą, która nas skrzywdziła, jedyne co czujemy to chęć, aby również ona doświadczyła tego samego bólu na który nas naraziła. Jest to odczucie tak popularne, że większość z nas przyjmuje je jako coś normalnego i oczywistego. Jeśli natomiast jest to tylko odczucie, a nie świadome działanie, to nie ma nic w tym złego. Zaś w momencie, gdy Ty stajesz się więźniem własnych negatywnych wspomnień i zaczynasz wyznaczać sobie cele zemsty, to zapewniam nie chronisz siebie. Ochrona to działanie, które polega na świadomym dostrzeganiu zagrożenia bez chęci odwetu.
Jak uwolnić się od pragnienia zemsty?
Czy jesteśmy w stanie uwolnić nasze myśli od chęci zemsty? – oczywiście, że tak. Wystarczy spojrzeć na swoje wnętrze z odpowiednim dystansem…
- Jeśli zauważysz w sobie gniew za ból z przeszłości, proszę zastanów się, co możesz zrobić, by przestać go pielęgnować?
Każdy z nas ma różne doświadczenia, które spowodowały ten gniew i jest to sytuacja bardzo naturalna. Jesteśmy niepojętą ilością emocji w których również dla gniewu znalazło się miejsce. Musimy nauczyć się wypośrodkować każdą z nich, by poczuć wewnętrzną wolność. Jeśli będziemy żyć przeszłością, nigdy nie wykaraskamy się z tego, co nas chciało zniszczyć…
Chciało, ale nie zniszczyło – Ty wciąż jesteś tutaj i masz szansę, by znów zacząć prawdziwie żyć. Nie pozwól, aby wewnętrzna potrzeba zemsty dała satysfakcję Twojemu oprawcy. Jeśli tego nie zrobisz – pamiętaj, wojna nigdy się nie skończy, a jedynie będziesz podążać drogą przez męki…
Po pierwsze musisz pozwolić odejść zemście, a co za tym idzie złości, niepokojowi i ciągłej udręce. Gniew, który został na stałe przypisany zemście odejdzie wraz z nią. Trwając z nieodpartą chęcią zemsty tracisz energię, którą mogłeś/aś poświęcić na budowanie obecnego życia w szczęściu. Twój mózg jest jak komputer – ma w sobie to, na co mu pozwolisz… Zaniechaj pielęgnowanie starych plików – zastąp je nowymi bardziej wartościowymi. Napisz nową powieść swojego życia…
Wiem – zmiana może być trudna, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby podjąć działanie, które stanie się Twym nowym oprogramowaniem. Na to, co dzieje się teraz w Twoim wnętrzu duży wpływ miało również dzieciństwo. Zaprogramowani w dzieciństwie na zemstę, jesteśmy wielką kulą niezgody, która rujnuje nas od środka. Środowisko w którym żyliśmy, również mogło się do tego przyczynić, więc odważ się na krok do przodu i znów zachowaj dystans. Tym razem niech dystans pozwoli Ci wgłębić się w otoczenie, którym się otaczasz. Możesz być bardzo zdziwiony/a, gdy odkryjesz, że Twoje przeświadczenie zemsty, tak naprawdę nie było Twoim problemem. Złośliwość destrukcyjnych osobowości nie zna granic – wypośrodkujmy to, co jest dla nas dobre, a co niewłaściwe. Ograniczenie kontaktów z osobami, które wciąż nawołują nas do walki, może stać się dobrym sposobem na uwolnienie się od tego, co destrukcyjne.
Spójrz na otoczenie przez pryzmat asertywności – nawet Twój najbliższy przyjaciel, bądź nadopiekuńcza matka może się okazać sidłami destrukcyjnego wpływu. Nie odrzucaj wszystkiego i wszystkich – po prostu wyznacz granice i staraj się je zachować. Naucz innych, że już więcej nie będą mogli na Ciebie w żaden sposób wpłynąć. Istnieje bardzo wiele osób, które odważyły się na ten krok i teraz są ponad – tworząc udane i harmonijne życie.
Kolejnym krokiem jest przyzwolenie na to, kim tak naprawdę się jest – jestem sobą… Jest to najłatwiejszy krok, choć równie wymagający. Podróż bez gniewu musi być usłana zrozumieniem i akceptacją. Destrukcyjne doświadczenie, które pozwoliło urosnąć zemście, też coś Ci dało – choć bolało, cierpiałeś/aś, to dzięki niemu jesteś teraz kim jesteś. Jesteś mądrzejszą istotą z pełną torbą doświadczenia. Dzięki tej torbie wiesz gdzie idziesz i jak masz o siebie zadbać. Trudności z przeszłości są nauką na przyszłość, którą trzeba wykorzystać w teraźniejszości. Akceptacja, to nie rozgrzeszenie dla Twojego oprawcy, ale jedynie przyzwolenie na pozbycie się go z Twoich myśli. Było – minęło… dzisiaj jest wolne od bólu i cierpienia…
Pamiętaj – zemsta może być zbyt kosztowna, aby w tej chwili nie podjąć odpowiednich kroków, aby te koszta obniżyć do zera. Jak powiedział Konfucjusz: „Przed wyruszeniem w podróż zemsty, wykop dwa groby…”
Próbując w ramach zemsty zranić drugiego człowieka, tylko zranisz siebie… wchodząc jednocześnie do grobu, który sam/a sobie wcześniej uszykowałeś/aś…
A jaki sposób Ty odreagowujesz swoje złe emocje?
Masz swój własny sprawdzony sposób na opuszczenie destrukcyjnego myślenia?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ