
„Przepraszam” – to takie magiczne słowo, które wypowiedziane ze szczerością potrafi odbudować to co zostało zniszczone lub nadszarpnięte. Można powiedzieć, że „przepraszam” dopełnione odpowiednimi czynami działa cuda. Jednak to małe cudo może zostać również wykorzystane przeciwko nam.
W przeciągu całego swojego życia spotkałam wiele osób, które przepraszały, choć nie musiały. Słowo „przepraszam” stanowiło dla nich tarczę ochronną, która miała za zadanie uchronić ich przed atakami z zewnątrz. Jednak to słowo nie daje takiej gwarancji – pomimo tego, że ma w sobie ogromną moc zmieniania i odbudowania to niestety nie jest lekarstwem na zło całego świata.
„Przepraszam” niekiedy przynosi więcej szkody niż pożytku. W szczególności, gdy jest wypowiadane przez niewinne niczemu osoby. Zbyt często bierzemy na swoje barki przewinienia innych osób, a potem dodatkowo za nie przepraszamy. Bywa, że czasem skłonni jesteśmy, aby przeprosić za to, że się urodziliśmy. Przeprosiny pojawiają się także „tak na zapas”, czyli przepraszamy tak na wszelki wypadek. Tak, aby uchronić się przed nie wiadomo czym i kim. A to wielki błąd! Nie przepraszaj tam gdzie nie ma Twojej winy. Nie nadużywaj tego słowa, bo zostanie to później wykorzystane przeciwko Tobie.
A pewne jest to, że toksyczne osoby na pewno skorzystają z Twojego „przepraszam”. Dla nich to słowo stanie się kartą przetargową, aby wykorzystać Ciebie. Będą tak grać sytuacją, aby człowiek przepraszający przyjął na swoje barki ich winy, a potem przyznał a się przed innymi ludźmi, że to tak naprawdę jego wina.
MAŁE ĆWICZENIE
A teraz na spokojnie zastanów się, jak często w Twoim codziennym słowniku pojawia się słowo „przepraszam”? Czy jesteś w stanie policzyć wszystkie wypowiedziane słowa „przepraszam”? Jeśli nie, to mam dla Ciebie małą radę – od dzisiaj, od tej chwili licz i zapisuj wszystkie wypowiedziane słowa „przepraszam” w przeciągu całego dnia. Następnie oddaj się refleksji, czy faktycznie musiałeś/aś użyć tego słowa.
Zanim jednak przystąpisz do liczenia wiedz, że nie pytam o słowa „przepraszam”, które wypowiadamy, gdy:
- musimy kogoś ominąć, a ta osoba nieświadomie tarasuje nam przejście;
- faktycznie nabroimy i chcemy przyznać się do własnego błędu;
- chcemy kogoś zaczepić, bo na przykład chcemy zapytać o godzinę, czy określony adres.
Za co nie należy przepraszać?
Istnieje wiele sytuacji w których nie powinniśmy przepraszać, ale teraz zajmiemy się kilkoma najważniejszymi. Zatem nie musisz…
Nie musisz przepraszać za to, że pytasz!
Po to są pytania, aby je zadawać i na ich podstawie budować relacje. A co najważniejsze nie powinniśmy na zapas przepraszać za to, że pytamy kogoś o samopoczucie lub o to co u niego słychać. Choć niektóre osoby traktują te pytania jako coś co przekracza granicę prywatności i należy poprzedzić je słowem „przepraszam” to ja osobiście uważam, że nie ma w nich nic złego. Natomiast jeśli jakieś nasze pytanie faktycznie tę granicę przekroczy to ta druga strona relacji ma po prostu prawo na nie odpowiadać lub wyrazić sprzeciw przed tego typu pytaniami. Jednak większa część z nas lubi, gdy ktoś pyta o to, co u nas słychać, jak się czujemy, co dobrego się u nas wydarzyło, itp. Pytania budujące relacje nie potrzebują przeprosin.
Nie musisz przepraszać za to, że realizujesz swoje marzenia!
Dookoła znajdzie się wiele osób, które będą Ci zazdrościć tego, co już masz lub tego, że się realizujesz. Będą krytykować i obrażać, aby tylko podbudować swoje słabiutkie ego. Jednak Ty nie musisz się im przymilać lub chować głowy w piasek. Chcesz mówić o czymś co lubisz, to rób to, i nikogo za to nie przepraszaj. A jeśli ktoś będzie próbował Cię obrazić to po prostu zmień towarzystwo. Buduj relacje z ludźmi, którzy podzielają Twoje pasje, a gwarantuję sam/a oduczysz się przepraszać.
Nie musisz przepraszać za to, że masz swoje zasady i wartości!
Ja w swoim życiu spisałam wiele zasad, którymi chcę się kierować. Wiem co mi nie służy – wiem czego powinnam unikać i to robię, a co najważniejsze za to nie przepraszam. Zanim jednak zaczęłam otaczać się określonymi wartościami, najpierw sprawdziłam czy oby nie naruszają one godności inny ludzi. Tak więc dopóki nikogo nie krytykujesz, nie obrażasz lub w inny sposób nie wpływasz na dobro drugiej osoby to nie musisz przepraszać za swoje wartości i zasady. A co najważniejsze masz prawo odmówić czegoś drugiej osobie, jeśli nie jest to zgodne z Twoją filozofią życia.
Nie musisz przepraszać, że nie masz tego co inni mają!
Każdy ma co ma i nikomu nic do tego. Tak więc, jeśli przyjdzie do Ciebie ktoś w odwiedziny to nic, ale naprawdę nic się nie stanie jeśli nie zaproponujesz mu kawy. Choć polska gościnność jest w nas wpajana od najmłodszych lat, to jednak wiedz, że nie musisz nikogo przepraszać za to, że w tej chwili nie możesz go ugościć. Czasem wystarczy szklanka wody lub/i możliwość skorzystania z WC i kilka dobrych słów, aby spędzić ze sobą wartościowe chwile. Innymi słowy, nie musisz nikogo przepraszać za to, że nie masz niczego w lodówce, nie musisz też przepraszać za to, że nie masz odpowiedniej kawy, czy złotego sedesu 🙂 Bądź wolny/a od społecznych nakazów i nie przepraszaj za nie!
Nie musisz przepraszać za to, że czegoś nie wiesz!
Jeszcze nie narodził się taki człowiek, który by wszystko wiedział i potrafił. Jak to zawsze powtarza moja mama – uczymy się każdego dnia i tak głupi umrzemy. I w tym tkwi cała prawda i co najważniejsze nie musimy za to przepraszać.
Nie musisz przepraszać za to, że różnisz się od innych osób!
Jesteś jaki/jaka jesteś i to jest piękne w Tobie. Nie musisz się dostosowywać do określonych kanonów, a co najważniejsze nie musisz za to przepraszać. Świat pomimo medialnych manipulacji kocha naturalność. Bądź sobą i nie przepraszaj za to!
Nie musisz przepraszać w imieniu innych osób!
Każdy z nas jest kowalem swojego losu i każdy z nas powinien przepraszać sam za swoje błędy. Przepraszając za innych w ich imieniu przyczyniamy się do tego, że odbieramy im prawo do lekcji. Bo pewne jest to, że słowo „przepraszam” uczy i tej nauki nie możemy odbierać osobom, które faktycznie powinny przeprosić. Każdy z nas musi sam ponosić konsekwencje swoich wyborów, decyzji i działań. Wyręczanie przynosi straty – taki człowiek nie uczy się niczego dobrego, a wręcz przeciwnie uczy się cwaniactwa i możliwości wykorzystywania innych do budowania swojej nieskazitelności.
A teraz zapamiętaj poniższe słowa i nigdy o nich nie zapominaj:
Nie musisz przepraszać za to, że żyjesz, oddychasz i korzystasz z tej samej planety co inni ludzie!
Wróćmy na chwilę do ćwiczenia. Czy już wiesz, jak często przepraszasz? Jeśli należysz do grona osób nadużywających tego słowa, to zapewne nie miałeś/aś tej świadomości, że tak często je wypowiadasz. Jednak dzisiaj masz już tę wiedzę i przyszła pora na niewielkie ograniczenia. Postaraj się konstruować tak wypowiadane zdania, aby nie znajdywały się w nich przeprosiny. Bądź stanowczy/a – masz do tego prawo.
Jeśli znajdziesz chwilkę to proszę zostaw poniżej komentarz na temat tego, co Ty sądzisz o przepraszaniu. Kiedy według Ciebie to słowo nie musi być wypowiadane?
Autorka: AGNIESZKA ZBLEWSKA
Podobne wpisy
8 odpowiedzi na “Przestań ciągle przepraszać wszystkich dookoła, bo zostanie to wykorzystane!”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Dzień dobry, przyzwyczaiłam się do odbierania maila od Ciebie, z nowym tekstem. Każdy jest ciekawy i budzi we mnie chęć do rozmowy. Moja mama przepraszała za wszystko, bardzo często. Nie miała powodu. Długo robiłam podobnie. Żyłyśmy w cieniu swoich mężów, pomimo iż równieź my mamy wyższe wykształcenie.
Teraz wiele się zmieniło. Już nie przepraszam, za to że żyję. Ćwiczenie wykonam. Mam wrażenie, że jednak nadużywam słowa przepraszam. Dziękuję za ciekawy artykuł.
Serdecznie pozdrawiam,
Magda Śniecińska
Dzień dobry. Bardzo mi miło, że jesteś ze mną 🙂 a co najważniejsze bardzo się cieszę, że moje teksty są dla Ciebie refleksją. Pisząc ten artykuł miałam nadzieję, że pomogę osobom, które nadmiernie przepraszają, choć nie mają powodu. Wiem, że jest ich bardzo dużo. Najważniejsze to uwolnić z ciemności i świecić swoim blaskiem, a przede wszystkim nie przepraszać za to, że kogoś on razi. Warto być świadomym tego, co dzieje się w naszym życiu. Świadomość dodaje wolności. Dziękuję za komentarz. Pozdrawiam, Agnieszka
Bardzo się ucieszyłam,że nie przepraszam.Uświadomiła mi Pani,że nie jestem taką,za jaką siebie czasem uważałam.To mi ulżyło.Tak moje Ego jest też zadowolone.Dziękuję za ciekawe wyjaśnienia.Pozdrawiam serdecznie.P.S. chętnie tutaj wracam.
Bardzo się cieszę. Pozdrawiam, Agnieszka
Hmm..faktycznie zauważyłam, że za często używam tego słowa 🙂 Może dlatego iż nie jestem złą osobą 😉 Mam dobre serducho 😀 Pani Agnieszko ile to się człowiek dowie od Pani 🙂 I faktycznie ma Pani rację, Pozdrawiam Serdecznie 🙂
To prawda. Nie każdy potrafi przepraszać. A to świadczy m.in. o dobroci serduszka ❤ Serdecznie pozdrawiam i życzę miłego dnia. Agnieszka
Pani Agnieszko, dziękuję uprzejmie za ten fantastyczny artykuł!!! 🙂
Wiele sobie uświadomiłam oraz przypomniałam słowa mojej kochanej Mamy, która zawsze powtarza: “Dobroć i uprzejmość nic nie kosztują. Jeśli zrobisz coś źle, przyznaj się do tego; najgorsza, ale zawsze prawda. Pamiętaj, aby nikt nigdy nie musiał przez ciebie płakać.”
Pozdrawiam serdecznie 🙂 🙂 🙂
Bardzo dziękuję za miłe słowa. Cieszę się że mogę być pomocna i doceniam również słowa Pani Mamy.