Narkotyki towarzyszą ludziom od niepamiętnych czasów – istnieje wiele udokumentowanych informacji o hodowli i zażywaniu narkotyków jeszcze kilkaset lat przed naszą erą. Również wiele obrzędów religijnych skupiało się wokół środków odurzających. Ludzie z pokolenia na pokolenie stosowali i kontynuowali tradycje bez znajomości jakichkolwiek konsekwencji.
Styl życia, wojny, a nawet moda przyczyniła się do rozkwitu narkomanii – tak naprawdę historia pisana uzależnieniem. Dopiero pod koniec XX wieku, kiedy to nagłośniono i rozpoczęto kampanię antynarkotykową zanotowano spadek stosowania środków odurzających.
Ludzie nieświadomie brnęli w to, co niebezpieczne, jednocześnie trwale uszkadzając komórki mózgowe, jak i nawzajem zarażając się wirusem HIV. Bez jakiejkolwiek wiedzy szerzyli cierpienie i śmierć.
Czym jest narkomania?
Narkomania jest nałogiem odbierającą radość świadomego życia. Jest przebiegły i podstępny – atakuje powoli bez większych oznak. Działa dyskretnie, ale za to dobitnie. Istnieje wiele subtelnych oznak, ale z łatwością można je przeoczyć. Trzeba wykazać się wielką czujnością i spostrzegawczością, aby móc określić to, co nazywamy narkomanią.
Co robią narkotyki z człowiekiem?
Narkotyki wpływają bezpośrednio na psychikę atakując komórkę po komórce. Niszczą to, co w człowieku najwartościowsze – umysł… Świadomość zostaje zrujnowana poprzez regularne przyjmowanie środków odurzających. Oprócz destrukcyjnego wpływu na ludzki mózg wpływają one niszcząco na cały organizm – rujnują doszczętnie cały układ odpornościowy, zabierając jednocześnie prawo do obrony przed jakimikolwiek innymi chorobami. Wiele osób rozpoczynając swoją „przygodę” z narkotykami straciło to, co najważniejsze szansę na świadome kontrolowanie swojego postępowania, swoich potrzeb, własnych decyzji.
Czy narkotyki są potrzebne?
Tak i nie… Warto zaznaczyć, że mają one również swoje „zalety”, które w dużej mierze dotyczą tego, co zażywamy i w jakim celu oraz w jakiś ilościach. W różnych klinikach medycznych na całym świcie specjaliści podają osobom chorym i cierpiącym środki, które otrzymały miano narkotyków i w rzeczywistości nimi są. Jak wiadomo narkotyki działają odurzająco, co jednocześnie powoduje uśnieżenie bólu z którym zmaga się pacjent. Istnieją również środki, które działają uspokajająco i wyciszająco. Jednakże należy podkreślić, że tego typu osoby powinny być pod stałą kontrolą specjalisty i stosować się ściśle do jego zaleceń.
Kiedy możemy mówić o uzależnieniu od narkotyków?
Jak wiadomo bardzo ciężko jest zauważyć problem narkomanii. Trzeba być niezwykle czujnym i obserwować każdą zmianę w zachowaniu najbliższej osoby. Warto również przyjrzeć się własnemu postępowaniu – ze szczerością samemu przed sobą przyznać się do własnych słabości.
Jak rozpoznać uzależnienie od narkotyków?
Przyglądając się z bliska osobie uzależnionej przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jej zachowanie. U osób uzależnionych często pojawiają się zmiany zachowania. Nagle i całkowicie zmieniają swoje nawyki, porzucają dotychczasowe zainteresowania.
Pojawiają się również wahania nastroju oraz aktywności – od nadmiernego pobudzenia i nadmiaru energii, aż do apatii, zobojętnienia i niechęci do wszelkiego działania. Często również taką osobę można złapać na kłamstwach i oszustwach. W pewnym momencie będzie również unikać jakichkolwiek kontaktów. Osoba uzależniona będzie szukać osób, które również się narkotyzują, tylko przy nich będzie czuć się dobrze i swobodnie.
Narkomania w pewnym momencie staje się stylem i sposobem na życie. Oprócz specyficznych zmian w zachowaniu możemy również dostrzec zmiany w wyglądzie. Osoby te często mają rozszerzone lub zwężone źrenice oraz przekrwione oczy. Inną oczywistą oznaką używania narkotyków są widoczne nakłucia oraz siniaki. Skóra staje się blada, ziemista i sucha – należy zwrócić uwagę na każdy element niebezpiecznej układanki.
Uzależnienie od narkotyków wywołuje również chęć sięgania po coraz większe dawki. Uzależniony odczuwa nieodpartą chęć pogłębienia swojego stanu odurzenia – dotychczasowe zażywanie określonej dawki narkotyków nie spełniają już swoich oczekiwań. Pragnienie to potrzeba zażywania większych ilości i jeszcze większych dawek. Co może doprowadzić do przedawkowania i silnego zatrucia, a nawet do śmierci!
Narkotyki zabierają chęć do życia. Osoba uzależniona może się starać z całych sił, to i tak w pewnym momencie straci pracę, dom, oszczędności – dotychczasowe życie… Uzależniony traci swój cały dobytek – owe środki uzależniające nie należą do tanich i łatwo dostępnych. Możemy również zauważyć kradzieże i napaści rabunkowe – wszystko to po to, aby zdobyć dodatkowe fundusze na kolejną działkę…
Reasumując – długotrwałe nadużywanie narkotyków staje się trucizną dla organizmu, która powoli niszczy cały system.
Narkotyki wpływają nie tylko na funkcjonowanie poszczególnych narządów, lecz także zmieniają psychikę człowieka. Jeśli zależy Ci na własnym świadomym życiu – zawalcz o siebie. Nie tłumacz, nie szukaj wyjaśnień dla swojego postępowania, bo może być zbyt późno, aby odzyskać to co zostało utracone… Twoje życie jest w Twoich rękach…
Zachęcam do obejrzenia:
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ