
Czy wiesz, że można uzależnić się praktycznie od wszystkiego?
Nałogi towarzyszą nam wszędzie – możemy uzależnić się od kawy, narkotyków, seksu, papierosów, alkoholu, telewizji, Internetu, hazardu, pracy, słodyczy, operacji plastycznych, leków, tatuaży, zgrabnej sylwetki, zbierania śmieci, a nawet szachów, czy kart – dosłownie od wszystkiego…
Każdy z nas w codzienności szuka sposobów, by oderwać się od szarej i zimnej rzeczywistości. Poszukujemy sposobów na uśmiech, uczucie rozkoszy, czy spokój w łatwych i tak bardzo dostępnych “odstresowaczach”. Jednak wielu z nas nie zauważa, że pod ich wpływem nagle zaczyna się coś psuć. Uciekamy jeszcze dalej – popadając w uzależnienie. Ten sam poziom ekstazy nie pomaga, szukamy dalej i głębiej. Zwiększamy swoją „ikonę szczęścia” nie zdając sobie sprawy z konsekwencji, jakie ona ze sobą niesie.
Czym jest uzależnienie?
Definicja uzależnienia mówi, że jest to silna i nieodparta potrzeba wykonywania jakiś czynności, bądź zażywania jakiejś substancji – dlatego też współczesna psychologia traktuje pojęcie uzależnienia szeroko i zakłada, iż obejmuje ono również inne sytuacje, w których ludzie czują potrzebę ciągłego postępowania w określony sposób, które wymyka się spod kontroli.
Jakie są przyczyny uzależniania?
Przyczyny uzależnienia są bardzo różnicowane i złożone. Możemy je podzielić na:
- Biospołeczne – wynikającej z podmiotowej podatności na nałogi;
- Psychospołeczne – wynikające z braku zaspakajania potrzeb psychicznych, bądź napotykanie trudności w różnych sferach życia. Osoba uzależniona ucieka od niepowodzeń we własny świat iluzji, dzięki czemu odczuwa zgubną pewność siebie i odwagę;
- Kulturowe – wynikające z stylu życia, z przynależności do określonej grupy społecznej, gdzie nałogi są akceptowane wręcz stają się obowiązkiem.
Przyczyn uzależnienia może być wiele: od genetycznego dziedziczenia predyspozycji, różnic w wychowaniu, po chęć stosowania wobec samych siebie systemu nagradzania. Przyczyny mogą się na siebie nakładać i mieszać ze sobą. Mogą też wystąpić w różnym wieku człowieka. A co najgorsze, do powstawania nałogu w znacznej mierze przyczynia się również przekaz medialny – w tym momencie jest całkowity zakaz reklamowania wysokoprocentowych alkoholów, czy też papierosów. Natomiast reklamy dotyczące spożywania piwa wciąż są ogólnodostępne w mediach. Media zniekształcają obraz – brak przedstawienia konsekwencji nadmiernego picia alkoholu powoduje zniekształcenie obrazu problemu w tym wypadku alkoholowego.
Kolejnej przyczyny uzależnienia może dopatrywać się także w dzieciństwie, gdzie jest ono „wypijane z mlekiem matki”. Osoby karmione “procentami” mogę się ich dopominać na przestrzeni całego swojego życia, ale nie muszą. Każda przyczyna powinna być rozpatrywana bardzo indywidualnie.
Pamiętaj, że jeśli określone czynności, bądź przyjmowanie określonych substancji będą kojarzone z pozytywnymi bodźcami – relaks, odprężenie, spokój – to w konsekwencji będą one prowadzić do jej powielania, utrwalenia, a w końcowym etapie do uzależnienia.
Czy mężczyźni i kobiety popadają w uzależnienia w tym samym stopniu?
Trzeba również podkreślić, że rodzaj płci nie ma tutaj znaczenia. Kobiety, jak i mężczyźni są w tym samym stopniu narażeni na popadniecie w uzależnienie. Przy czym różnica jest taka, że kobiety częściej ukrywają swój problem, gdzie mężczyźni nie mają z tym żadnego problemu.
Jakie są główne cechy uzależnienia?
Możemy wyróżnić dwie cechy uzależnienia:
- Powiązanie z obiektem uzależniającym odcina człowieka od innych zajęć, wszystko toczy się wokół obiektu i pod jego kontem dostosowujemy codzienność;
- Człowiek jako istota wolna ma prawo innego wyboru, osoba uzależniona go nie ma. Zawsze wybiera kontakt z obiektem – zaniedbują własne i bliskich życie.
Osoba uzależniona mieszka w egocentrycznym świecie gdzie panują zasady narzucone przez obiekt uzależniający.
Czy nałóg jest chorobą?
Pragnę również zwrócić uwagę na fakt, że jeśli dużo pracujesz nie musisz być pracoholikiem. Matka spędzająca dużo czasu z dziećmi nie musi być od nich uzależniona. Należy umieć rozróżnić kwestie zainteresowań (hobby, pasja), zależności (rodzic-dziecko) od uzależnienia się (psychicznego, bądź fizycznego przymusu).
Możemy wymienić cztery fazy uzależniania się od obiektu:
- Obiekt budzi zainteresowanie – poznajemy go;
- Potrzeba częstego kontaktu z obiektem – czujemy niedosyt;
- Obiekt izoluje zainteresowania – staje się najważniejszy;
- Całkowite uzależnienie od obiektu – postrzeganie rzeczywistości przez pryzmat obiektu.
Jak rozpoznać uzależnienie?
Stanton Peele wyróżnia dwa wskaźniki, które są istotne przy rozpoznawaniu uzależnienia:
- Więź z obiektem uzależniającym jest tak silna, że całe życie jest pisane pod jego kontem. Obiekt odciąga od innych zajęć i je kontroluje;
- Obiekt dostatecznie ogranicza pole wyboru – jest jedynym „dobrym” wyborem.
Pamiętaj, jeśli zauważysz u siebie, bądź u osoby bliskiej, że wszystkie aspekty życia postrzegane są jedynie w kategoriach ścisłego związku z danym obiektem – to istnieje prawdopodobieństwo, że nałóg wkrada się do codzienności.
Gdy masz pewność, że w Twoim życiu pojawiło się uzależnienie, to nigdy tego nie ignoruj. Kontakt ze specjalistą jest jednym ze sposobów na wyjście z niego. Pamiętaj, Twoje życie jest najważniejsze – analiza własnego uzależnienia i odwaga, by przyznać się do niego jest pierwszym krokiem ku wyzdrowieniu. Pamiętaj również, nikt i nic nie może dyktować Ci warunków życia…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
2 odpowiedzi na “Czy jestem uzależniony? Czy jestem uzależniona? Na czym polega uzależnienie?”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Mi się wydaje, że jestem uzależniony od alkoholu. Nie wiem czy codzienny drink wieczorem po proacy to już uzależnienie czy to mieści się w normie?
Dobrze jest przyjrzeć się swojemu zachowaniu i pozostać w samoświadomości. Nie wypierać. Pozdrawiam, Agnieszka