Alkohol niczym Judasz. Na początku przedstawia się jako lekarstwo na wszystkie niedogodności i zawiłości, a później gdy posiądzie duszę zaprzeda ją szybko diabłu. Diabelskiemu uzależnieniu jakim jest nałóg alkoholowy…
Należy jednak pamiętać, że człowiek uzależniony* od alkoholu nie jest zły, ani grzeszny. Pomimo, że jest uzależniony, to wciąż ma możliwość wyjścia z impasu. Uzależnienie choć bardzo bolesne, to wciąż istnieje szansa na ratunek. Choć droga choć kręta i zawiła, to warta podjęcia wysiłku.
*W ramach wyjaśnienia. Pisząc człowiek uzależniony mam na myśli osobę obu płci. Problem alkoholowy dotyczy zarówno kobiet, jak i mężczyzn.
Na czym polega 12 kroków zerwania z uzależnieniem?
Terapia przeciwdziałająca uzależnieniu alkoholowemu proponuje program dwunastu kroków. Jest to jedna z metod terapeutycznych i stanowi swoistą podróż w stronę świadomej wolności. Daje nowe możliwości, a co najważniejsze ofiarowuje narzędzia do pokonania nałogu. Postaram się w dzisiejszym wpisie wyjaśnić najprościej jak potrafię, na jakich zasadach owe kroki się opierają. Jednak pragnę dodatkowo pokreślić, że terapia opierająca się na dwunastu krokach nie jest jedyną metodą wyjścia z nałogu. Osoba uzależniona może wybrać inne formy wsparcia, w tym indywidualną terapię.
Oto główne założenia metody dwunastu kroków:
KROK 1 – Przyznanie się przed samym sobą, że straciło się kontrolę nad ilością wypijanego alkoholu i nad własnym życiem.
Pierwszy krok jest tym najtrudniejszym i najbardziej zawiłym. Nadchodzi przebudzenie – osoba uzależniona musi zderzyć się z prawdą jaką staje się przyznanie do alkoholizmu. Przyznanie jest o tyle skomplikowane bo wychodzi od wewnątrz. Uzależniony musi sam przed sobą przyznać się do braku kontroli. Wewnętrzne Ja musi pokonać zaprzeczenia. Najważniejsze jest podarowanie sobie czasu na zrozumienie – należy zrozumieć, czym tak naprawdę jest nałóg. To poznanie samego siebie i struktury nałogu. Równie ważne staje się wyzbycie się poczucia winy i wstydu, które towarzyszą zaprzeczeniu. Dzięki otwartości wobec samego siebie stawi czoła problemowi i zawalczyć o siebie. Warto również poznać zawiłości, które towarzyszą sięganiu po alkohol. Warto odpowiedzieć na pytania: Po co? Co ma on zmienić? W czym miało to mi pomóc? Odpowiadając na te pytania nie powinno się szukać usprawiedliwień dla siebie. One są po to, aby zrozumieć siebie i problem alkoholowy. Zrozumienie to również pokorne trwanie w prawdzie.
KROK 2 – Uwierzenie, że istnieje „większa siła”, która może uzdrowić i pomóc odzyskać równowagę w życiu.
Kolejny krok to zrozumienie, że istnieje sposób na pokonanie nałogu – odszukanie rozwiąznia. To dostrzeżenie szansy na wolność. Warto, aby człowiek uzależniony zrozumiał, że istnieje większa siła, która podaruje mu czas i swoją moc, aby zawalczył o życie. Warto zapytać siebie: Kto jest mi wstanie udzielić pomocy? Gdzie odnajdę wsparcie? Co sam/a mogę zrobić, aby sobie pomóc?
KROK 3 – Postanowienie powierzenia swojego życia „wyższej sile” – bez względu na to, jak pojmuje się owe słowo.
Jest to krok mówiący o tym, że bez względu na to, gdzie znajduje się człowiek uzależniony może zwrócić się o pomoc. Nie liczy się czas, czy miejsce… Warto, aby osoba uzależniona wiedziała, że jest przy niej ktoś do kogo może zwrócić się o pomoc. Bez względu na własne wyznanie, czy religię warto odnaleźć świętość w mądrości, który niesie świat. Istnieją poradnie, które deklarują swoją pomoc 24 h na dobę. Można również znaleźć oparcie w grupach AA.
KROK 4 – Zrobienie solidnego rachunku sumienia.
Rachunek sumienia to coś więcej niż samotne wyliczanie grzechów. Czwarty krok daje nam możliwość spojrzenia jeszcze dalej i jeszcze głębiej. To dogłębna analiza swojego życia. Warto ją przeprowadzić przy udziale specjalisty. Odszukanie istoty sensu życia staje się priorytetem. Jest to sporządzenie listy, która daje nam obraz tego, w jakich sytuacjach pojawia się mniejsza chęć sięgnięcia po alkohol i tego co o sobie sądziliśmy jeszcze długo przed uzależnieniem.
KROK 5 – Wyznanie Bogu (czy „wyższej sile”), sobie samemu i ludziom, na czym polegały nasze przewinienia i błędy.
Jest to ujawnienie tego, co tak bardzo blokuje wolność. Wyznanie to przyjęcie prawdy o samym sobie. Powiedzenie wprost o swoich ułomnościach, błędach i przewinieniach daje możliwość wyswobodzenia się z więzów zawiłości. Rozpoznanie własnych niedociągnięć jest pierwszym praktycznym posunięciem w kierunku akceptacji i wybaczenia sobie. Należy również zastanowić się nad tym komu powierzymy swoje sekrety i tajemnice, wato, aby była to osoba zaufana i pełna empatii…
KROK 6 – Wykazanie gotowości do współpracy z „wyższą siłą” w walce z nałogiem.
Krok szósty polega na budowaniu gotowości, a nie biernym czekaniu, aż gotowość sama się ujawni. Budowanie gotowości polega na tym, aby wyzbyć się tego, co wcześniej służyło jako narzędzie do zaprzeczenia problemowi alkoholowemu. Zamieniamy kłamstwo na prawdę… Jest to pewnego rodzaju emocjonalna izba wytrzeźwień. To uświadomienie sobie, że oszukując ponosimy zbyt duże koszty – cena jaką trzeba zapłacić za kłamstwo jest zbyt duża…
KROK 7 – Proszenie „wyższej siły” o usunięcie braków i niedostatków z naszego życia.
Siódmy krok to nie wieczorna „modlitwa”, która przekształca się w dostrzeżenie siebie w przyszłości. To dostrzeżenie drogi, która pozwoli naprawić błędy. To nie tylko plan działania, ale również realizacja. Jest to podjęcie pracy ku sobie. Człowiek uzależniony może uznać, że istnieją takie braki, które są nie do przejść. Nic bardziej mylnego. Poproś o pomoc w budowaniu nowego siebie. Pomoc jest niezwykle wskazana.
KROK 8 – Zrobienie listy osób, które się skrzywdziło i którym chce się zadośćuczynić.
Sporządzenie listy to głęboka analiza przeszłości, jak doczesności. Warto o nikim zapomnieć – należy podarować sobie czas na to, aby nikogo nie ominąć. Lista jest formą zrozumienia oraz przygotowania. Przygotowuje do zmierzenia się z prawdą. Warto, aby odbudować relacje, które są bardzo ważne. W tym momencie nie mówimy o prezentach, kwiatach czy innych podarunkach. W tym momencie największym prezentem jest zmiana, którą pokarzmy światu.
KROK 9 – Zadośćuczynienie osobom, które się zraniło przez swój nałóg.
Istotą zadośćuczynienia jest szczera chęć i pragnienie naprawienia relacji z osobą skrzywdzoną. To budowanie nowych relacji. To przedstawienie nowego siebie i zmierzenie się z opinią ofiary. Właściwie zrealizowane zadośćuczynienie kosztuje bardzo dużo wysiłku. To fakt. Ale warto go uczynić.
KROK 10 – Kontynuowanie rzetelnego rachunku moralnego.
Człowiek uzależniony kontynuując swój rachunek sumienia warto, aby dostrzegł i te błędy, które popełniane są właśnie teraz, w trakcie całej swej podróży do pełni świadomości… Jest to deklaracja korygowania swoich błędów na bieżąco z pełną świadomością ich wystąpienia.
KROK 11 – Doskonalenie więzi z „wyższą siłą” poprzez medytację i modlitwę oraz prośba o poznanie Jej woli i zdolność jej zaakceptowania i wypełniania.
Krok jedenasty to forma wewnętrznego dialogu – to ciągnące się pytania i szczegółowe odpowiedzi. Jest to czas w którym osoba uzależniona kontynuuje swoje poznanie i wkracza w drogę usłaną prawdą. Jest to forma zaakceptowania tego, co było i jest. To dążenie do pokazania światu nowego siebie. Modlitwa i medytacja to tylko narzędzia, które mają ułatwić wędrówkę we wskazanym kierunku. Warto podarować sobie ten czas – czas na ciągłe poznawanie siebie. Jest to również dostrzeganie pomocy, którą uzyskaliśmy od innych, to głębia wdzięczności…
KROK 12 – Duchowe przebudzenie, dzięki któremu możliwe jest niesienie pomocy innym osobom uzależnionym od alkoholu.
Duchowe przebudzenie jest piękną istotą samozrozumienia. Jest to wyjątkowy krok w którym to osoba, która pokonała nałóg sama staje się mędrcem niosącym pomoc. Dzięki dwunastemu krokowi jest w stanie pokazać przez co przeszedł/przeszła i jak wiele pracy wciąż wnosi do swojego życia. To bezinteresowna pomoc, która daje wiarę i nadzieję.
Podróż w stronę wolności warta jest każdego kroku, nawet jeśli miały one trwać latami. Należy pamiętać, że owa droga usłana jest wieloma wzlotami i upadkami, ale zawsze warto wrócić na jej tor i zacząć wszystko od nowa. Droga do samego siebie wciąż czeka na nasze działanie. Nie bójmy się go podjąć.
Dla uzupełnienia zachęcam do obejrzenia całego filmu:
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ