Świat narkomanii to wielka przestrzeń wypełniona drzwiami bez klamek.
Osoba uzależniona od narkotyków, to człowiek żyjący na pograniczu, tj. z każdym dniem granica życia się zaciera. Choć leczenie bywa trudne i zawiłe, to wciąż istnieje szansa na odnalezienie wyjścia. Drzwi cały czas czekają – wystarczy znaleźć sposób, aby je otworzyć…
Jak wyleczyć się z narkomanii?
Leczenie narkomanii tak jak w przypadku innych uzależnień ma swoje etapy. Każdy proces warto przejść, aby pogłębić swą świadomość i zawalczyć o własne życie. Narkomania jest nałogiem i tak, jak inne zaburzenia powinna być leczona. Nie istnieje złoty środek, aby uwolnić ot tak, od destrukcyjnego nałogu. Warto podjąć działania niwelujące nałóg.
Jak wyjść z nałogu?
Proces wyjścia z nałogu nie może pominąć gotowości. Osoba uzależniona powinna być świadoma swojego uzależnienia, aby móc podjąć walkę. Gotowość to spojrzenie w głąb siebie i dostrzeżenie wewnętrznego głosu, który błaga o wolność. Gotowość to pierwszy krok, to pozbycie się złudzeń i wszelakich zaprzeczeń.
Jak wyjść z uzależnienia od narkotyków?
Leczenie narkomani tak jak wspomniałam powyżej jest procesem i przeważnie przebiega w trzech etapach.
Pierwszy etap opiera się na detoksykacji, czyli zlikwidowaniu u uzależnionego objawów fizjologicznych będących następstwem przyjmowania narkotyków. Odtrucie polega na przyjmowaniu określonych substancji, które dodatkowo wzmacniają i osłabiają działania niepożądane.
Kolejny etap stanowi podstawową formę terapii. Bardzo pomocna w tym momencie jest terapia zamknięta. Uzależniony przebywający na oddziale zamkniętym ma dostęp do całodobowej pomocy specjalistów. Jest to również forma odizolowania pacjenta od środowiska, w którym pogłębiał swoje uzależnienie. Leczenie kliniczne jest niezwykle ważnym elementem całego procesu. Pacjent uczestniczy w tym czasie w zajęciach psychoterapeutycznych indywidualnie oraz grupowo. Każdy dzień wypełniony jest działaniami wspomagającymi. Psychoedukacja staje się w tym momencie priorytetem.
Ostatni etap to kontynuacja leczenia psychoterapeutycznego od razu po wyjściu z kliniki. Tego typu działania nazywamy terapią podtrzymującą. Owa terapia powinna być prowadzona indywidualnie, ale nie powinna również wykluczać spotkań grupowych. Grupy wsparcia są cenną wskazówką dla każdego kto staje twarzą w twarz z rzeczywistością. Przedstawiane historie nie tylko dodają odwagi, ale również uczą i pokazują na co trzeba się przygotować. Jedną z najbardziej popularnych metod terapeutycznych osób uzależnionych jest terapia behawioralno – poznawcza. Natomiast, aby była ona skuteczna to ważne jest pełne zaangażowanie klienta w cały proces. Priorytetem staje się konsekwencja, która dodaje wartości wyznaczonym celom, jakim jest m.in. abstynencja. Owa terapia stara się wytworzyć i zbudować nowe wzory zachowania, w których nie ma miejsca na narkotyki. Motywacja ma budować oparcie dla każdego działania. Każdy uczestnik powinien również zostać poinformowany o tym, że leczenie psychoedukacyjne jest długotrwałym procesem i może przebiegać od roku do nawet kilku lat.
Kontynuacja leczenia opiera również się na farmakologii. Pacjent w czasie terapii może przyjmować określone leki, które działają podtrzymująco w pierwszych dniach w „nowym” życiu… Leczenie farmakologiczne wpływa na ogólny stan osoby wychodzącej z nałogu. Jest również formą zapobiegawczą – osoba podejmująca walkę z uzależnieniem często styka się z stanami depresyjnymi i innymi zaburzeniami na tle psychicznym.
Oprócz zaleceń terapeuty powinna zostać również wdrożona autorelaksacja. Autorelaksacja jest niezwykle ważna, aby odzyskać wewnętrzną harmonię i stawić czoła codziennym zawirowaniom. W relaksacji najważniejsze są wewnętrzne odczucia – priorytetem staje się pozbycie się tych negatywnych i wypracowanie pozytywnych. Warto również zapytać swojego terapeutę o hipnozę terapeutyczną – choć jest wiele sprzecznych opinii na jej temat, to i tak warto przedyskutować i tę kwestię. Istnieje wiele potwierdzonych przypadków w których hipnoza odegrała główną rolę w całym procesie.
Należy przede wszystkim pamiętać o tym, iż nadrzędną rolę odgrywa odnalezienie konkretnego, jak i bardzo atrakcyjnego celu życiowego. Najważniejsze staje się to, co przynosi radość i szczęście, a jest dalekie od wszelkich nałogów. Jednym nałogiem powinno stać się życie wypełnione wszelką miłością bez jakichkolwiek substancji pomocniczych. Radość życia powinna bić od środka i uzewnętrzniać się w każdej chwili naszego życia. Odszukanie szczęścia w dążeniu do wyznaczanych celów gwarantuje sukces…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ