LECZENIE NARKOMANII – jak wyleczyć się z nałogu?

Świat narkomanii to wielka przestrzeń wypełniona drzwiami bez klamek.

Osoba uzależniona od narkotyków, to człowiek żyjący na pograniczu, tj. z każdym dniem granica życia się zaciera. Choć leczenie bywa trudne i zawiłe, to wciąż istnieje szansa na odnalezienie wyjścia. Drzwi cały czas czekają – wystarczy znaleźć sposób, aby je otworzyć…

Jak wyleczyć się z narkomanii?

Leczenie narkomanii tak jak w przypadku innych uzależnień ma swoje etapy. Każdy proces warto przejść, aby pogłębić swą świadomość i zawalczyć o własne życie. Narkomania jest nałogiem i tak, jak inne zaburzenia powinna być leczona. Nie istnieje złoty środek, aby uwolnić ot tak, od destrukcyjnego nałogu. Warto podjąć działania niwelujące nałóg.

Jak wyjść z nałogu?

Proces wyjścia z nałogu nie może pominąć gotowości. Osoba uzależniona powinna być świadoma swojego uzależnienia, aby móc podjąć walkę. Gotowość to spojrzenie w głąb siebie i dostrzeżenie wewnętrznego głosu, który błaga o wolność. Gotowość to pierwszy krok, to pozbycie się złudzeń i wszelakich zaprzeczeń.

Jak wyjść z uzależnienia od narkotyków?

Leczenie narkomani tak jak wspomniałam powyżej jest procesem i przeważnie przebiega w trzech etapach.

Pierwszy etap opiera się na detoksykacji, czyli zlikwidowaniu u uzależnionego objawów fizjologicznych będących następstwem przyjmowania narkotyków. Odtrucie polega na przyjmowaniu określonych substancji, które dodatkowo wzmacniają i osłabiają działania niepożądane.

Kolejny etap stanowi podstawową formę terapii. Bardzo pomocna w tym momencie jest terapia zamknięta. Uzależniony przebywający na oddziale zamkniętym ma dostęp do całodobowej pomocy specjalistów. Jest to również forma odizolowania pacjenta od środowiska, w którym pogłębiał swoje uzależnienie. Leczenie kliniczne jest niezwykle ważnym elementem całego procesu. Pacjent uczestniczy w tym czasie w zajęciach psychoterapeutycznych indywidualnie oraz grupowo. Każdy dzień wypełniony jest działaniami wspomagającymi. Psychoedukacja staje się w tym momencie priorytetem.

Ostatni etap to kontynuacja leczenia psychoterapeutycznego od razu po wyjściu z kliniki. Tego typu działania nazywamy terapią podtrzymującą. Owa terapia powinna być prowadzona indywidualnie, ale nie powinna również wykluczać spotkań grupowych. Grupy wsparcia są cenną wskazówką dla każdego kto staje twarzą w twarz z rzeczywistością. Przedstawiane historie nie tylko dodają odwagi, ale również uczą i pokazują na co trzeba się przygotować. Jedną z najbardziej popularnych metod terapeutycznych osób uzależnionych jest terapia behawioralno – poznawcza. Natomiast, aby była ona skuteczna to ważne jest pełne zaangażowanie klienta w cały proces. Priorytetem staje się konsekwencja, która dodaje wartości wyznaczonym celom, jakim jest m.in. abstynencja. Owa terapia stara się wytworzyć i zbudować nowe wzory zachowania, w których nie ma miejsca na narkotyki. Motywacja ma budować oparcie dla każdego działania. Każdy uczestnik powinien również zostać poinformowany o tym, że leczenie psychoedukacyjne jest długotrwałym procesem i może przebiegać od roku do nawet kilku lat.

Kontynuacja leczenia opiera również się na farmakologii. Pacjent w czasie terapii może przyjmować określone leki, które działają podtrzymująco w pierwszych dniach w „nowym” życiu…  Leczenie farmakologiczne wpływa na ogólny stan osoby wychodzącej z nałogu. Jest również formą zapobiegawczą – osoba podejmująca walkę z uzależnieniem często styka się z stanami depresyjnymi i innymi zaburzeniami na tle psychicznym.

Oprócz zaleceń terapeuty powinna zostać również wdrożona autorelaksacja. Autorelaksacja jest niezwykle ważna, aby odzyskać wewnętrzną harmonię i stawić czoła codziennym zawirowaniom. W relaksacji najważniejsze są wewnętrzne odczucia – priorytetem staje się pozbycie się tych negatywnych i wypracowanie pozytywnych. Warto również zapytać swojego terapeutę o hipnozę terapeutyczną – choć jest wiele sprzecznych opinii na jej temat, to i tak warto przedyskutować i tę kwestię. Istnieje wiele potwierdzonych przypadków w których hipnoza odegrała główną rolę w całym procesie.

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, iż nadrzędną rolę odgrywa odnalezienie konkretnego, jak i bardzo atrakcyjnego celu życiowego. Najważniejsze staje się to, co przynosi radość i szczęście, a jest dalekie od wszelkich nałogów. Jednym nałogiem powinno stać się życie wypełnione wszelką miłością bez jakichkolwiek substancji pomocniczych. Radość życia powinna bić od środka i uzewnętrzniać się w każdej chwili naszego życia. Odszukanie szczęścia w dążeniu do wyznaczanych celów gwarantuje sukces…

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /