Życie dostarcza nam bardzo dużo nieoczekiwanych sytuacji stresujących – każdego dnia uczestniczymy w sytuacjach, które w pewien sposób wpływają na nas stresująco. Obciążeni, zagłębiamy się w niespodziewane emocje potęgując nieracjonalność i tym samym dolewamy oliwy do ognia zacieśniając stres.
Stres tak, jak już wiadomo ma swoje dwa oblicza – pozytywne, jak i negatywne. Wszystko tak naprawdę zależy od nas i naszego podejścia do sytuacji w której się znaleźliśmy. Choć bywa to niezwykle trudne, ale wciąż jest możliwe. Pamiętaj – stres może Cię ograniczyć, ale nie ma prawa rządzić Twoim życiem…
Bywają takie sytuacje stresujące, które spadają na nas jak grom z jasnego nieba i pomimo zaciętości we własnym postrzeganiu świata i tak ulegamy negatywnym wpływom stresu. W tym momencie chcę zwrócić Twoją uwagę na to, że chociaż nie możemy kontrolować występujących nieoczekiwanych sytuacji, to wciąż możemy kontrolować to w jaki sposób możemy odpowiedzieć, zareagować na ową sytuację. Tego typu postrzeganie może mieć bardzo duże znaczenie, jak w tym momencie radzisz sobie z przeciwnościami losu.
Ustal swoją własną definicję stresu:
- Czym są dla Ciebie stresujące sytuacje?
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
- W jaki sposób postrzegasz stres?
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
- Co dzieje się w Twoim wnętrzu, gdy odczuwasz niepokojące sytuacje?
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
- Jak reagujesz na problemy? Opisz każdą emocję, odczucie…
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………..
Stres choć społecznie definiowany jako szkodliwy warto, aby w tym momencie nabrał dzięki Twojej obserwacji innych wartości. Wartości, które dokładnie przeanalizujesz zadając sobie powyższe pytania.
Warto wgłębić się w szczegóły i z pełną świadomością zacząć działać przeciwko obciążeniom. A może okazać się, że to nie stres był największym powodem Twoich zmartwień, a jedynie sytuacja w której biernie tkwiłeś/aś…
Jak przetrwać sytuacje stresujące? Jak opanować stres?
Dokonując analizy nabywasz nowe informacje – nie tylko o sobie, ale również na temat otaczającego Cię świata. Poniżej przedstawię Ci kilka sposobów jak przetrwać nieoczekiwane sytuacje stresujące:
DYSTANS – zanim postanowisz ominąć ten podpunkt musisz wiedzieć, że istnieje ogromna różnica między reakcją, a konstruktywnym działaniem na stresującą sytuację. Reakcja jest automatyczną funkcją umysłu ludzkiego – to prawie jak odruch. Reakcje są bardzo szybkie, szczególnie w momentach, gdy odczuwamy zagrożenie. Natomiast konstruktywne działanie to świadome decydowanie o tym, co jest faktycznym zagrożeniem – to przemyślana ocena sytuacji w której obecnie się znajdujemy. Jeśli mamy taką możliwość to skierujmy swoją uwagę na pauzę przed działaniem. Nie wszystkie sytuacje wymagają od nas natychmiastowej reakcji – ofiarujmy sobie czas na przemyślenie tego, co właśnie teraz nas otacza, czego doświadczamy. Przemyślmy nie tylko to, co da się opisać i dojrzeć, ale również naszą reakcję na tą sytuację. Niech irracjonalna reakcja, która przyczyni się do spotęgowania stresu stanie się konstruktywnym działaniem. Szlifując uważność zgłębiamy swoje umiejętności odpowiedzialnego bytu.
STOP KOLORYZOWANIU – często bywa i tak, że zanim podejmiemy jakiekolwiek działanie, bądź nawet staniemy się uczestnikami danej sytuacji już w głowie mamy stworzony czarny obraz danej sytuacji. Jeszcze niczego nie doświadczyliśmy, ale już wiemy, co się wydarzy. Nie działamy w tym momencie konstruktywnie. Nikt z nas nie jest w stanie przewidzieć, co się wydarzy i z czym będziemy musieli się zmagać – dlaczego w takim razie wyprzedzać i potęgować czarne myśli?
Jeśli masz ochotę „przepracować” przyszłość to skup się na planie działania, który Cię wyswobodzi z ewentualnego zagrożenia. Przestań powtarzać …ona na pewno mnie zostawi…, …stracę pracę – to pewne… , …on dziwnie się na mnie spojrzał – na pewno stanie się coś złego… Takie i wiele innych sformułować na pewno Ci nie pomoże. Przestań koloryzować i z góry zakładać, że coś jest złe i niedobre. Jeśli Twój partner Cię porzuci to nie zakładaj od razu, że to, co Ci się przytrafiło to coś okropnego. Znajdź pozytywne strony tej stresującej sytuacji …dobrze, że mnie porzucił jeszcze przed ślubem – ominęło mnie tyle biurokracji i innych problemów… , …dobrze, że porzucił mnie po maturze – jeśli zrobiłby to po, pewnie niebyła bym w stanie skupić się na nauce… , …dobrze, że mnie porzucił – już wiem jakiego mężczyzny mam szukać…
Odszukanie pozytywów nietypowej sytuacji prowadzi do ujarzmienia negatywnych skutków złego stresu. Zapamiętaj – niespodziewane sytuacje często mają wielki potencjał – wielki potencjał, aby otworzyć nam drzwi do nowych wydarzeń w życiu. Zamiast się umartwiać – zacznij żyć i dołóż wszelkich starań, by spojrzeć w przyszłość z nadzieją na lepsze jutro…
KONSTRUKTYWNY PLAN DZIAŁANIA – jest to pewnego rodzaju połączenie dwóch powyższych sposobów. Myślenia pozytywnego z przygotowaniem. Zamiast przygotowywać się na najgorsze – przygotuj się na najlepsze. Pokaż światu swój potencjał i zawalcz o swoje szczęście. Dosięgnij mocy radości i zaszczep ją w sobie. Jeśli czeka Cię ciężka rozmowa z szefem – przygotuj się… Stwórz kilka wariantów, by móc o siebie zawalczyć, zamiast skupiać się na tym, co zrobisz, jak on wyrzuci Cię z pracy. Wiara czyni cuda – pozytywne myślenie to podstawa.
ZAUFAJ SOBIE – nigdy, przenigdy nie wolno Ci zwątpić w swoje możliwości. Kiedy znajdziesz się w epicentrum trudnej sytuacji myśl o rzeczach, które pomogą Ci w przetrwaniu tego, czego doświadczasz. Poproś o pomoc i nie bój się mówić o swoich problemach. Wszystko co ludzkie nie jest nam obce, a porażki są wpisane w podróż życia każdego człowieka. Samodeterminacja jest bardzo ważna dla samozaufania. Nic się nie zmieni jeśli Ty nie zmienisz swojego zapatrywania…
KOTWICZENIE – warto również zanurzyć się w świat technik NLP. Wykorzystaj każdą technikę, która pomoże Ci uwolnić się od destrukcyjnych myśli – nietypowych myśli, które ograniczają Twoją racjonalność.
RELAKSACJA – pamiętaj również o pozytywnym wpływie technik relaksacyjnych na Twoje życie. Stwórz oazę spokoju i uwolnij się od napięcia.
Choć znajdzie się wielu przeciwników i komentatorów – to zapewniam, że w Tobie tkwi siła i potęga w działaniu. Nie stawiaj się od razu na straconej pozycji – wciąż toczysz walkę, jeszcze jej nie przegrałeś/aś, wciąż jesteś, jesteś tu i teraz… Pamiętaj wszystko może się zdarzyć… Zawalcz o siebie i swój pozytywny świat – do dzieła !!!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ