
Rozwiązywanie problemów nie musi być okrutne i bolesne. Mamy tak wiele narzędzi, które są nam tak bardzo pomocne – jednym z nich jest wyjątkowa “burza mózgów”… To właśnie dzięki niej nie tylko staniesz się niezwykłym pomysłodawcą, ale również wspaniałym mentorem…
Co to jest burza mózgów?
Burza mózgów jest jedną, z wielu metod wywodzących się z psychologii społecznej. Jako technika kompromisu chętnie używana podczas prac zespołowych, ale równie dobrze sprawdza się w zaciszu domu rodzinnego.
Dlaczego burza mózgów sprawdza się w relacjach rodzinnych?
Jak wiadomo rodzina to najważniejsza grupa społeczna, która powinna opierać się na zrozumieniu i jedności. Ale, jak wiadomo nic nie jest idealne, każdy ma swoje potrzeby i odmienne zapatrywania. Każdy chce w jakiś sposób wywyższyć swój pogląd, co później może prowadzić do kłótni… To normalne.
By uniknąć tego typu sytuacji warto wziąć pod wzgląd różnego rodzaje rozwiązania danego problemu …po co od razu się kłócić – o to czy iść na spacer, czy pojechać do babci… Przyznacie, że są to sytuacje banalne, ale niestety wciąż bardzo często obecne w naszym życiu.
Warto w tym momencie posłużyć się sprawdzoną techniką NLP, którą jest burza mózgów. Pomaga ona nie tylko znajdować pomysły i rozwiązania – ale również staje się dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Może się stać dobrą zabawą, która rozluźnia i scala. Hasłem przewodnim burzy mózgów jest: Każdy pomysł jest dobry!!!
Jak prawidłowo przeprowadzić burzę mózgów?
Na samym początku warto przygotować regulamin w którym zostaną zapisane najważniejsze założenia. Przede wszystkim grubymi literami proszę zapisać:
- krytyka jest stanowczo zabroniona – dopóki wszystkie pomysły nie zostaną przedstawione nie wolno nam ich oceniać;
- nawet najbardziej szalone i wymyślne propozycje są pożądane;
- niezliczona ilość pomysłów – liczy się ilość, nie jakość;
- rozwijanie pomysłów innych osób – można coś dodać do pomysłu drugiej osoby, by zyskał on na wartości;
Następnie wybierzcie wspólnie osobę, która poprowadzi cały proces burzy mózgów. Ma to być osoba, która zachowa stronniczość. Jednym z wielu obowiązków tej osoby jest pilnowanie ładu i przestrzegania regulaminu przez uczestników. Ma ona zachęcać do aktywnego brania udziału, jak i pilnować równości.
Jak wyglądają poszczególne etapy burzy mózgów?
ROZPOCZĘCIE – prowadzący przedstawia grupie problem i odpowiada na ewentualne pytania. Na tym etapie przypomina również o obowiązującym regulaminie. Gospodarz dba również o to, by każdy z uczestników miał przy sobie niezbędne elementy, tj. długopisy, flamastry, kartki, karteczki samoprzylepne… Uczestnicy powinni zając wygodne pozycje – najlepiej wokół stołu, bądź na podłodze tworząc krąg.
PIERWSZE POMYSŁY – przez pierwsze pięć minut uczestnicy mają czas, żeby w ciszy i skupieniu wypisać propozycje na rozwiązanie wybranego problemu – każdy na osobnej kartce. Następnie każdy po kolei przedstawia swój pomysł i umieszcza go w centralnym punkcie okręgu. Dla ułatwienia, warto pomyśleć o tablicy na której można notować pomysły w ten sposób, by każdy z uczestników dokładnie widział, co zostało zapisane i powiedziane.
KOLEJNE ROZWIĄZANIA – na typ etapie uczestnicy wciąż tworzą kolejne pomysły. Każdy z uczestników powinien odszukać po kilka sposobów rozwiązania problemu. Przewodniczący powinien pamiętać o zachęcaniu grupy do kreatywności. Ten etap nie powinien trwać dłużej niż 20 minut, by nie zmęczyć i tym samym nie zniechęcić uczestników.
KRÓTKA PRZERWA – przerwa ma trwać około 5 minut i w tym momencie każdy może prowadzić luźną dyskusję na temat przedstawionych pomysłów. Może ktoś będzie chciał coś dodać – dyskusja dodaje kreatywności.
ANALIZA POMYSŁÓW – gdy lista się zapełni lub brakuje już nowych pomysłów, przechodzimy do etapu oceny. Następuje selekcja – odrzucamy mało trafne koncepcje. Warto eliminację przeprowadzić na zasadzie głosowania. Każda karteczka ma podlegać głosowaniu. Pomysły, które nie spełniaj oczekiwań odkładane są na bok – wychwytujemy tylko te, które mają potencjał.
REALIZACJA ROZWIĄZANIA – końcowy etap przedstawia plan działania. Sprawdźcie jaka propozycja otrzymała największą ilość poparcia i wdróżcie ją w życie.
W czym tkwi sukces burzy mózgów?
Sukces powyższej techniki tkwi w prostocie – jest bardzo łatwa do przeprowadzenia, a dodatkowo może okazać się bardzo dobrym pomysłem budowania pewności siebie. Nie wolno nam zapominać o pochwałach i podziękowaniach – każdy uczestnik projektu powinien odczuć, że jego pomysły są równie ważne, jak pozostałe. Taka forma zabawy może również prowadzić do zacieśniania więzi rodzinnych – zamiast kłótni i żalu…
Stwórzcie swoją wspólną koncepcję rozwiązywania problemów i bawcie się ową techniką… Powodzenia!!!
Kiedy powyższa technika jest Ci pomocna?
W czym już Ci pomogła? Zostaw kilka słów od siebie…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ