BURZA MÓZGÓW – sposób na rozwiązanie problemu…

Rozwiązywanie problemów nie musi być okrutne i bolesne. Mamy tak wiele narzędzi, które są nam tak bardzo pomocne – jednym z nich jest wyjątkowa “burza mózgów”… To właśnie dzięki niej nie tylko staniesz się niezwykłym pomysłodawcą, ale również wspaniałym mentorem…

Co to jest burza mózgów?

Burza mózgów jest jedną, z wielu metod wywodzących się z psychologii społecznej. Jako technika kompromisu chętnie używana podczas prac zespołowych, ale równie dobrze sprawdza się w zaciszu domu rodzinnego.

Dlaczego burza mózgów sprawdza się w relacjach rodzinnych?

Jak wiadomo rodzina to najważniejsza grupa społeczna, która powinna opierać się na zrozumieniu i jedności. Ale, jak wiadomo nic nie jest idealne, każdy ma swoje potrzeby i odmienne zapatrywania. Każdy chce w jakiś sposób wywyższyć swój pogląd, co później może prowadzić do kłótni… To normalne.

By uniknąć tego typu sytuacji warto wziąć pod wzgląd różnego rodzaje rozwiązania danego problemu …po co od razu się kłócić – o to czy iść na spacer, czy pojechać do babci… Przyznacie, że są to sytuacje banalne, ale niestety wciąż bardzo często obecne w naszym życiu.

Warto w tym momencie posłużyć się sprawdzoną techniką NLP, którą jest burza mózgów. Pomaga ona nie tylko znajdować pomysły i rozwiązania – ale również staje się dobrym sposobem na spędzenie wolnego czasu. Może się stać dobrą zabawą, która rozluźnia i scala. Hasłem przewodnim burzy mózgów jest: Każdy pomysł jest dobry!!!

Jak prawidłowo przeprowadzić burzę mózgów?

Na samym początku warto przygotować regulamin w którym zostaną zapisane najważniejsze założenia. Przede wszystkim grubymi literami proszę zapisać:

  • krytyka jest stanowczo zabroniona – dopóki wszystkie pomysły nie zostaną przedstawione nie wolno nam ich oceniać;
  • nawet najbardziej szalone i wymyślne propozycje są pożądane;
  • niezliczona ilość pomysłów – liczy się ilość, nie jakość;
  • rozwijanie pomysłów innych osób – można coś dodać do pomysłu drugiej osoby, by zyskał on na wartości;

Następnie wybierzcie wspólnie osobę, która poprowadzi cały proces burzy mózgów. Ma to być osoba, która zachowa stronniczość. Jednym z wielu obowiązków tej osoby jest pilnowanie ładu i przestrzegania regulaminu przez uczestników. Ma ona zachęcać do aktywnego brania udziału, jak i pilnować równości.

Jak wyglądają poszczególne etapy burzy mózgów? 

ROZPOCZĘCIE – prowadzący przedstawia grupie problem i odpowiada na ewentualne pytania. Na tym etapie przypomina również o obowiązującym regulaminie. Gospodarz dba również o to, by każdy z uczestników miał przy sobie niezbędne elementy, tj. długopisy, flamastry, kartki, karteczki samoprzylepne… Uczestnicy powinni zając wygodne pozycje – najlepiej wokół stołu, bądź na podłodze tworząc krąg.

PIERWSZE POMYSŁY – przez pierwsze pięć minut uczestnicy mają czas, żeby w ciszy i skupieniu wypisać propozycje na rozwiązanie wybranego problemu – każdy na osobnej kartce. Następnie każdy po kolei przedstawia swój pomysł i umieszcza go w centralnym punkcie okręgu. Dla ułatwienia, warto pomyśleć o tablicy na której można notować pomysły w ten sposób, by każdy z uczestników dokładnie widział, co zostało zapisane i powiedziane.

KOLEJNE ROZWIĄZANIA – na typ etapie uczestnicy wciąż tworzą kolejne pomysły. Każdy z uczestników powinien odszukać po kilka sposobów rozwiązania problemu. Przewodniczący powinien pamiętać o zachęcaniu grupy do kreatywności. Ten etap nie powinien trwać dłużej niż 20 minut, by nie zmęczyć i tym samym nie zniechęcić uczestników.

KRÓTKA PRZERWA – przerwa ma trwać około 5 minut i w tym momencie każdy może prowadzić luźną dyskusję na temat przedstawionych pomysłów. Może ktoś będzie chciał coś dodać – dyskusja dodaje kreatywności.

burza mozgow


ANALIZA POMYSŁÓW
– gdy lista się zapełni lub brakuje już nowych pomysłów, przechodzimy do etapu oceny. Następuje selekcja – odrzucamy mało trafne koncepcje. Warto eliminację przeprowadzić na zasadzie głosowania. Każda karteczka ma podlegać głosowaniu. Pomysły, które nie spełniaj oczekiwań odkładane są na bok – wychwytujemy tylko te, które mają potencjał.

REALIZACJA ROZWIĄZANIA – końcowy etap przedstawia plan działania. Sprawdźcie jaka propozycja otrzymała największą ilość poparcia i wdróżcie ją w życie.

W czym tkwi sukces burzy mózgów?

Sukces powyższej techniki tkwi w prostocie – jest bardzo łatwa do przeprowadzenia, a dodatkowo może okazać się bardzo dobrym pomysłem budowania pewności siebie. Nie wolno nam zapominać o pochwałach i podziękowaniach – każdy uczestnik projektu powinien odczuć, że jego pomysły są równie ważne, jak pozostałe. Taka forma zabawy może również prowadzić do zacieśniania więzi rodzinnych – zamiast kłótni i żalu…

Stwórzcie swoją wspólną koncepcję rozwiązywania problemów i bawcie się ową techniką… Powodzenia!!!


Kiedy powyższa technika jest Ci pomocna?

W czym już Ci pomogła? Zostaw kilka słów od siebie…


Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /