ZAKUPOHOLIZM – jak wyleczyć się z nałogu obsesyjnego kupowania?

Kilka dni temu pisałam o zakupoholiźmie – czym on jest i jakimi cechami charakteryzuje się osoba uzależniona od kupowania? Wiele informacji, a jednak wciąż tak mało. Dlatego postanowiłam poszerzyć poprzedni wpis i tym samym powstał nowy.

Jakie rodzaje uzależnienia od kupowania można wyróżnić?

Zakupoholizm jest to uzależnienie od kupowania. Ze względu na sposób w jaki przebiega uzależnienie można przedstawić w kilku formach:

 • shopoholizm – należą do nich osoby, które interesują się tylko i wyłącznie określonymi przedmiotami. Osoby te kolekcjonują wybrane rzeczy i tylko na nich się skupiają (nie mylić z hobby).
 • okazjoholizm – do tego grona możemy zaliczyć osoby, które nabywają określone produkty, byle po korzystnej cenie. Wyprzedaże, promocje, przeceny czy okazjonalne licytacje to ich punkt odniesienia.
 • e-buyoholizm – to wirtualny nabywca poświęcający większość swojego czasu na zakupach w sieci. Znawca praktycznie każdego sklepu internetowego.
 • inwestoholizm – kupuje wszystko co znajdzie się w zasięgu jego ręki.
 • window shoppers – jest to określona grupa uzależnionych osób, które kupują tylko i wyłącznie produkty znajdujące się na wystawach sklepowych.

Należy również zwrócić uwagę na to, iż powyżej przedstawione formy nałogu mogą się ze sobą mieszać. Uzależnienie może przybierać różnego style.

Jak wyleczyć się z zakupoholizmu?

Osoba podejmująca terapię warto, aby była w pełni świadoma swojego nałogu. A co najważniejsze wyrażała jakiekolwiek chęci, aby się od niego uwolnić. Praca nad pozbyciem się uzależnienia polega przede wszystkim na wygaszeniu destrukcyjnego impulsu – nagłej potrzeby kupowania oraz skierowania go na inny tor panowania nad własnymi emocjami.

Tak, jak przypadku innych nałogów zachowanie abstynencji jest niezwykle trudne, ponieważ osoba mierząca się z nałogiem musi nauczyć się zaspokoić swoją wewnętrzną pustkę poprzez rozumienie własnych odczuć, czy emocji. Dotąd otoczona wieloma rzeczami, przedmiotami musi odszukać swój własny świat harmonii i równowagi – gdzie wcześniej był on niezwykle zaburzony przez nadmiar…

W całym procesie terapii szczególnie ważna jest praca nad samooceną oraz stosowanie się do poniższych wskazówek:

 • wdrożenie ścisłego ograniczenia – zakupy powinny być robione tylko w małych osiedlowych sklepikach. Uzależniony powinien przestać dostarczać sobie bodźców zewnętrznych, które potęgują jego uległość wobec nałogu.
 • dokładne planowanie budżetu – priorytetem staje się sporządzenie listy tylko i wyłącznie produktów niezbędnych do życia. Ograniczony budżet nie powinien pozwolić na to, by można było kupić coś więcej.
 • wspólne zakupy – na początku drogi do pełnej świadomości niezbędna staje się pomoc drugiej osoby. Dana osoba zaznajomiona z problemem powinna służyć pomocą poprzez doraźną kontrolę pod czas zakupów.
 • unikanie, bądź całkowite zerwanie kontaktu z osobami, które dotychczas pogłębiały problem uzależnienia.
 • drastyczny radykalizm – pozbycie się ze swojego otoczenia zbędnych przedmiotów. Warto zorganizować przydomową wyprzedaż i pozwolić sobie na minimalizm.
 • wdrażając minimalizm warto dać szansę rzeczom, które już się ma, a uległy zniszczeniu. Nie kupujmy nowych produktów – poszukajmy specjalisty, który pomoże nam je naprawić. Szukanie oszczędności ma być priorytetem.
 • nacisk na rozwijanie swoich wewnętrznych potrzeb. Warto odkurzyć stare zainteresowania, które odwrócą uwagę od zakupów. Każdy dzień powinien być dokładnie zaplanowany. Każda chwila powinna być wypełniona…
 • nauka relaksacji i wzbogacenia swej kondycji zdrowotnej. Doba powinna zostać wzbogacona o trening relaksacyjny, czy też aktywność fizyczną.
 • pomysł na pomoc – podczas procesu zdrowienia warto również służyć pomocą innym osobom. Nieść dobre słowo i stać się przykładem dla innych osób – zakładając blok, pisząc książkę, uczestnicząc w zebraniach grup wsparcia…
 • czas dla najbliższych – zastąp weekendowe wypady do galerii handlowych planując inną rozrywkę dla całej rodzinny.
 • zweryfikuj swoje potrzeby, pragnienia i obawy. Jeśli wzmaga się potrzeba kupowania, należy odszukać jej źródło. W żadnym wypadku nie wolno traktować nowych rzeczy jako nagrody pocieszenia.
 • kontynuacja terapii – to zbadanie o siebie. To również szukanie wyjścia z impasu i kontynuowanie umiejętności nabytych podczas sesji. Warto pomyśleć o zastosowaniu i wdrożeniu Koła Życia, które zawsze powinno znajdować się w widocznym miejscu, aby wciąż realizować jego założenia.

Przedstawione kwestie są tylko wskazówkami. Warto, aby podczas terapii każdy odszukał swoje własne – te tak bardzo indywidualne. Bowiem to właśnie one są najbardziej pomocne. Można też zmodyfikować powyższe. Wszystko zależy od potrzeb.


Pełnia świadomości czeka na pierwszy krok w stronę wolności. Gdy pozostaje się w szponach zakupoholizmu można powiedzieć, że przebywa się w więzieniu, które sami sobie stworzyliśmy. Otaczając się pustymi rzeczami, czy produktami, sami pozbawiamy się życia – unikamy prawdy jak ognia, ograniczając własne potrzeby.

Samozrozumienie powinno znaleźć się na najwyższym podium priorytetów zmiany. Gdy zrozumiemy siebie, łatwiej nam będzie zrozumieć otaczający nas świat. Zawalcz o siebie – pozbądź się uzależnienia!!!

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /