Kilka dni temu pisałam o zakupoholiźmie – czym on jest i jakimi cechami charakteryzuje się osoba uzależniona od kupowania? Wiele informacji, a jednak wciąż tak mało. Dlatego postanowiłam poszerzyć poprzedni wpis i tym samym powstał nowy.
Jakie rodzaje uzależnienia od kupowania można wyróżnić?
Zakupoholizm jest to uzależnienie od kupowania. Ze względu na sposób w jaki przebiega uzależnienie można przedstawić w kilku formach:
- shopoholizm – należą do nich osoby, które interesują się tylko i wyłącznie określonymi przedmiotami. Osoby te kolekcjonują wybrane rzeczy i tylko na nich się skupiają (nie mylić z hobby).
- okazjoholizm – do tego grona możemy zaliczyć osoby, które nabywają określone produkty, byle po korzystnej cenie. Wyprzedaże, promocje, przeceny czy okazjonalne licytacje to ich punkt odniesienia.
- e-buyoholizm – to wirtualny nabywca poświęcający większość swojego czasu na zakupach w sieci. Znawca praktycznie każdego sklepu internetowego.
- inwestoholizm – kupuje wszystko co znajdzie się w zasięgu jego ręki.
- window shoppers – jest to określona grupa uzależnionych osób, które kupują tylko i wyłącznie produkty znajdujące się na wystawach sklepowych.
Należy również zwrócić uwagę na to, iż powyżej przedstawione formy nałogu mogą się ze sobą mieszać. Uzależnienie może przybierać różnego style.
Jak wyleczyć się z zakupoholizmu?
Osoba podejmująca terapię warto, aby była w pełni świadoma swojego nałogu. A co najważniejsze wyrażała jakiekolwiek chęci, aby się od niego uwolnić. Praca nad pozbyciem się uzależnienia polega przede wszystkim na wygaszeniu destrukcyjnego impulsu – nagłej potrzeby kupowania oraz skierowania go na inny tor panowania nad własnymi emocjami.
Tak, jak przypadku innych nałogów zachowanie abstynencji jest niezwykle trudne, ponieważ osoba mierząca się z nałogiem musi nauczyć się zaspokoić swoją wewnętrzną pustkę poprzez rozumienie własnych odczuć, czy emocji. Dotąd otoczona wieloma rzeczami, przedmiotami musi odszukać swój własny świat harmonii i równowagi – gdzie wcześniej był on niezwykle zaburzony przez nadmiar…
W całym procesie terapii szczególnie ważna jest praca nad samooceną oraz stosowanie się do poniższych wskazówek:
- wdrożenie ścisłego ograniczenia – zakupy powinny być robione tylko w małych osiedlowych sklepikach. Uzależniony powinien przestać dostarczać sobie bodźców zewnętrznych, które potęgują jego uległość wobec nałogu.
- dokładne planowanie budżetu – priorytetem staje się sporządzenie listy tylko i wyłącznie produktów niezbędnych do życia. Ograniczony budżet nie powinien pozwolić na to, by można było kupić coś więcej.
- wspólne zakupy – na początku drogi do pełnej świadomości niezbędna staje się pomoc drugiej osoby. Dana osoba zaznajomiona z problemem powinna służyć pomocą poprzez doraźną kontrolę pod czas zakupów.
- unikanie, bądź całkowite zerwanie kontaktu z osobami, które dotychczas pogłębiały problem uzależnienia.
- drastyczny radykalizm – pozbycie się ze swojego otoczenia zbędnych przedmiotów. Warto zorganizować przydomową wyprzedaż i pozwolić sobie na minimalizm.
- wdrażając minimalizm warto dać szansę rzeczom, które już się ma, a uległy zniszczeniu. Nie kupujmy nowych produktów – poszukajmy specjalisty, który pomoże nam je naprawić. Szukanie oszczędności ma być priorytetem.
- nacisk na rozwijanie swoich wewnętrznych potrzeb. Warto odkurzyć stare zainteresowania, które odwrócą uwagę od zakupów. Każdy dzień powinien być dokładnie zaplanowany. Każda chwila powinna być wypełniona…
- nauka relaksacji i wzbogacenia swej kondycji zdrowotnej. Doba powinna zostać wzbogacona o trening relaksacyjny, czy też aktywność fizyczną.
- pomysł na pomoc – podczas procesu zdrowienia warto również służyć pomocą innym osobom. Nieść dobre słowo i stać się przykładem dla innych osób – zakładając blok, pisząc książkę, uczestnicząc w zebraniach grup wsparcia…
- czas dla najbliższych – zastąp weekendowe wypady do galerii handlowych planując inną rozrywkę dla całej rodzinny.
- zweryfikuj swoje potrzeby, pragnienia i obawy. Jeśli wzmaga się potrzeba kupowania, należy odszukać jej źródło. W żadnym wypadku nie wolno traktować nowych rzeczy jako nagrody pocieszenia.
- kontynuacja terapii – to zbadanie o siebie. To również szukanie wyjścia z impasu i kontynuowanie umiejętności nabytych podczas sesji. Warto pomyśleć o zastosowaniu i wdrożeniu Koła Życia, które zawsze powinno znajdować się w widocznym miejscu, aby wciąż realizować jego założenia.
Przedstawione kwestie są tylko wskazówkami. Warto, aby podczas terapii każdy odszukał swoje własne – te tak bardzo indywidualne. Bowiem to właśnie one są najbardziej pomocne. Można też zmodyfikować powyższe. Wszystko zależy od potrzeb.
Pełnia świadomości czeka na pierwszy krok w stronę wolności. Gdy pozostaje się w szponach zakupoholizmu można powiedzieć, że przebywa się w więzieniu, które sami sobie stworzyliśmy. Otaczając się pustymi rzeczami, czy produktami, sami pozbawiamy się życia – unikamy prawdy jak ognia, ograniczając własne potrzeby.
Samozrozumienie powinno znaleźć się na najwyższym podium priorytetów zmiany. Gdy zrozumiemy siebie, łatwiej nam będzie zrozumieć otaczający nas świat. Zawalcz o siebie – pozbądź się uzależnienia!!!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ