Spoglądając w lustro dostrzegamy tylko i wyłącznie zewnętrzny wymiar naszej osobowości, ale warto podkreślić, że to, co zewnętrzne bazuje na tym, co wewnętrzne…
By móc zbadać to, co nie jest widoczne gołym okiem musimy zrozumieć swój własny wewnętrzny świat, który potrzebuje skupienia i uwagi.
Uwaga, która zostanie poświęcona wnętrzu powinna opierać się na głębokim zrozumieniu. Bez świadomej analizy jakiekolwiek badanie będzie zafałszowane, bądź całkowicie niezgodne z prawdą. Podejmując kroki w kierunku zrozumienia musimy oprzeć się na szczerości i zachować bystrość w momentach kojarzenia faktów.
Zrozumienie pozwoli Ci odkryć mocne i słabe strony własnej osobowości. Pozwoli Ci również uzyskać wgląd w to, jak inne osoby Cię postrzegają. Zrozumienie jest podstawową drogą do odkrycia własnych potrzeb i pragnień. Dzięki analizie jesteśmy w stanie zrozumieć, jak widzi nas otoczenie…
Jak rozumieć pięcioczynnikowy model osobowości?
Jedną z najbardziej popularnych współczesnych koncepcji, która ujmuje osobowość w kategoriach cech jest tzw. Wielka Piątka, czyli pięcioczynnikowy model osobowości autorstwa Paula T. Costy Jr i Roberta R. McCrae.
PMO umożliwi Ci podjęcie działań analizujących własnej osoby. Wgłębiając się w treść, która opisuje cechy poszczególnej osobowości będziesz w stanie podjąć działania badawcze własnej osoby.
Jakie cechy osobowości ujmuje Wielka Piątka?
Podstawowe cechy osobowości w ujęciu modelu Wielkiej Piątki autorstwa Costy i McCrae opierają się na poniższych wymiarach:
- SUMIENNOŚĆ
Osoby, które wykazują się wysokim wymiarem sumienności są określane jako wyjątkowo zorganizowane oraz samowystarczalne. Zorientowani na cel, planują z dużym wyprzedzeniem i z wysokim zaangażowaniem dążą do realizacji swoich planów. Rzetelność wykonywanej pracy to podstawowy priorytet tego typu wymiaru osobowości.
Składnikami budującymi sumienność są, m.in.: skłonność do utrzymywania porządku, obowiązkowość, dążenie do osiągnięć, samodyscyplina, rozwaga… Natomiast osoba z niskim czynnikiem sumienności może wykazywać się upartością, a niekiedy obsesyjnym podejściem do wyznaczonych celów – co nie oznacza od razu, że dana osoba nie posiada norm moralnych.
Ciekawostka: Badania pokazują, że poślubiając osobę z wysokim wymiarem sumienności zwiększamy swoje szanse na sukces. Sumienny partner będzie nas dopingował. Tego typu osoba również służy pomocą i motywuje zwiększając jednocześnie naszą produktywność.
- EKSTRAWERSJA
Ten typ osobowości bazuje na aktywności – ekstrawertyk ma w sobie bardzo dużo energii, która popycha go ku podejmowaniu licznych integracji społecznych. Jest osobą towarzyską i rozmowną – bazuje na doświadczaniu pozytywnych emocji.
Ekstrawersja wiąże się z optymizmem, skłonnością do zabawy, preferowaniem przebywania w towarzystwie i pogodnym nastrojem. Osoby z ich towarzystwa często określają ekstrawertyków jako ludzi dominujących i szukających uwagi. Lubią być w centrum uwagi.
Jednostki z tego typu osobowością będą zyskiwać energię przebywając z innymi, a tracić ją gdy będą same. Ekstrawertyk to osoba wciąż poszukująca wrażeń. Niestety ich szybkie działanie często ogranicza sposób postrzegania tego, co wykonują lub mówią – najpierw coś robią lub mówią, a potem myślą albo myślą podczas mówienia. Kolejną słabą cechą ekstrawertyka może być impulsywność, władczość oraz powierzchowność.
Ciekawostka: Ekstrawertyczne zachowanie czyni ludzi szczęśliwszymi. Wskazują na to długotrwałe badania amerykańskiego psychologa Williama Fleesona. Jeśli jesteś introwertykiem, zachowuj się ekstrawertycznie, a będziesz przez to szczęśliwszy.
Kolejne badania mówią również o tym, że ekstrawertyka możemy poznać po uścisku dłoni – jest on mocny, silny i pewny…
- UGODOWOŚĆ
Osoby z wysokim poziomem ugodowości lubią mieć pewność, że ludzie dobrze czują się w ich towarzystwie. Dzięki wrodzonej empatii i wrażliwości, chętnie niosą pomoc innym, są serdeczne i bezinteresowne. Często podejmują działania prospołeczne – służą pomocą.
Składnikami budulcowymi ugodowości są, m.in.: zaufanie, prostolinijność, altruizm, ustępliwość, skromność oraz skłonność do rozczulania się. Warto zwrócić uwagę na to, iż wysokie natężenie owej cechy może wiązać się z rozwojem osobowości zależnej – inni ludzie mogą postrzegać ich jako osoby naiwne i zbyt pasywne.
Ciekawostka: Osoby o wysokiej ugodowości traktują własne sukcesy i umiejętności jako oczywiste – pomniejszają tym samym własne osiągnięcia, uznając je za efekt szczęśliwego przypadku lub minimalizując własną rolę na tej płaszczyźnie.
- OTWARTOŚĆ NA DOŚWIADCZENIA
Osoby wykazujące wysoki wskaźnik otwartości są znane z różnobarwnej gamy zainteresowań oraz bujnej wyobraźni. Tego typu osoby są ciekawe i twórcze – wybierają różnorodność, a stanowczo omijają sztywne procedury. Charakteryzują się ciekawością świata, otwartością poznawczą oraz szerokimi horyzontami. Inne osoby postrzegają je, jako nieprzewidywalne i skłonne do ogromnego ryzyka.
Ciekawostka: Cechą ludzi otwartych jest chęć rozwoju i ciągła potrzeba eksperymentowania oraz stałego wypróbowywania nowych rzeczy. Nie stronią od innowacji i dobrze czują się w obliczu ciągłych zmian.
- NEUROTYZM
Ostatnim składnikiem osobowości według modelu Wielkiej Piątki jest neurotyzm. Osoby neurotyczne są skłonne do irracjonalnych pomysłów – jest im również ciężko kontrolować własne odczucia. Doświadczają często negatywnych emocji, takich jak gniew, złość, poczucie winy. Często wykazują się wysoką niestabilnością emocjonalną.
Według koncepcji Costy i McCrae neurotyczność obejmuje: lęk, agresywną wrogość, depresyjność, impulsywność, nadwrażliwość i nadmierny samokrytycyzm.
Ciekawostka: Badania donoszą, że osoby o wysokiej niestabilności emocjonalnej częściej udzielają się w mediach społecznościowych – poprzez publikowanie wielu zdjęć, które mają potwierdzić, że są akceptowani przez społeczeństwo.
Obserwując i analizując jesteśmy w stanie dojrzeć własne ułomności, jak również mocne strony, które powinny zostać otoczone szczególną uwagą. Warto również zwrócić uwagę na fakt, że pewnego rodzaju wymiary osobowości mogą wykazywać się różnego rodzaju natężeniem, bądź połączeniem niektórych cech. Zanim przypiszesz do siebie określony typ osobowości zbadaj pozostałe…
Jeśli odczuwasz jakikolwiek dyskomfort wgłębiając się we własną osobowość musisz pamiętać, że każdy ma prawo do zmiany – jednakże do tego potrzeba dużo pracy i wysiłku. Zmiana jest możliwa jeśli tylko tego będziesz chcieć i stanie się to Twoim priorytetem. Znajdź swój świat i rozkoszuj się w jego barwach.
Zachęcam Cię do pozostania z nami na dłużej. Zapisz się do newslettera i czekaj na kolejne artykuły powiązane z powyższym artykułem.
Zrozumienie własnej osobowości musi zostać zgłębiona o kolejne treści 🙂
A teraz napisz nam „coś” o sobie – jakim jesteś człowiekiem?
Co Ci przeszkadza, a co kochasz w swojej osobowości?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
4 odpowiedzi na “WIELKA PIĄTKA – jak dużo wiesz o swojej osobowości?”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
A to ciekawostka! ? A co jeśli posiadam wszystkie? ?
To jest Pani kompletna 🙂 Warto być sobą i cieszyć się ze swojej osobowości. Dodam, że choć mój tekst jest o 5 typach, to ich jest ich tak naprawdę bardzo dużo, a w dodatku się ze sobą mieszają 🙂
Super artykuł. Dzikuje bardzo ?
Dobrze sobie uświadomić kim się jest i jaką ma się osobowość ?
Bardzo się cieszę, że mogę być pomocna. Gorąco ściskam ?