TRENING JACOBSONA – jak rozluźnić ciało i wpłynąć na stan umysłu?

Codzienna gonitwa nasycona niezliczoną ilością emocji, niestety tak bardzo potęguje stres i złe samopoczucie. Spoglądamy na siebie w lustro, a jakby siebie nie poznajemy – blada cera, podkrążone oczy, ciało zgarbione… Przyglądamy się nieznajomemu/ nieznajomej i zastanawiamy się, jak dużo jest jeszcze w stanie udźwignąć? Co się z nim/nią stanie?

Myślami wędrujemy wokół szarej teraźniejszości i tak nie całkiem odległej przyszłości…

A tak naprawdę, tak niewiele trzeba zrobić, by odzyskać swoją witalność i chęć do życia… Tak bardzo niewiele – spróbuj i pokaż światu nowego siebie…

Jaka metoda relaksacyjna jest najlepsza?

Trening Jacobsona jest rewolucyjną metodą relaksacji mięśni całego ciała. Owa technika zakłada, że stany napięcia wywoływane są przez bodźce stresowe, które nagminnie piętrzą się w naszym umyśle.

Niestety negatywne myśli są podstawą do budowania odczuć stresogennych. Stres pogłębia nieprzyjemne napięcie mięśni – czym większy stres, tym bardziej spinamy mięśnie całego ciała. Bywa i tak, że stres paraliżuje całe nasze ciało i nie jesteśmy w stanie zareagować, by uwolnić się z problematycznej sytuacji.

Co zyskamy dzięki relaksacji?

Edmund Jacobson twierdził, że wolny i spokojny umysł nie ma prawa istnieć oraz funkcjonować w ciele pełnym napięcia i niepewności. Tak więc, jeśli nasz umysł jest przepełniony złymi emocjami, to i ciało na to zareaguje – nigdy nie będzie tak, że w zrelaksowanym ciele będzie funkcjonował zaniepokojony umysł. Jest to pewna bardzo ważna zależność, która daje nam do zrozumienia, że jeśli nasze ciało będzie rozluźnione to i umysł odzyska upragniony spokój. Dzięki zniwelowaniu napięcia ciała zmienimy emocje i sposób myślenia – powstaną nowe rozwiązania i możliwości.

Korzyści płynących z wykonywania przedstawionego ćwiczenia jest wiele, ale najważniejsze to, że poziom stresu i napięcia w ciągu dnia znacznie się obniży, a zwiększy się Twoja koncentracja i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach. Odczujesz odprężenie i spokój, który pozostanie z Tobą nawet długo po wykonywanym ćwiczeniu.

Kiedy relaksacja jest skuteczna?

Trening Jacobsona jest bardzo prosty w wykonaniu i wystarczy zaledwie około 15 minut dziennie, by pozbyć się tego co nieprzyjemne i destrukcyjne. Systematyczność i rzetelność daje gwarancję poprawy samopoczucia – jeśli nie masz możliwości codziennego treningu, to postaraj się wykonywać go chociaż co drugi dzień. Czym częściej tym lepiej. Pamiętaj, że systematyczność programuje nawyk, a nawyk dobrego samopoczucia wyzwala endorfiny szczęścia…

Jak przygotować się do relaksacji?

Zanim zaczniesz zadbaj o to, by nikt i nic Ci nie przeszkadzało. Jest to Twój czas – Twoja chwila relaksu. Jedynie co Ci potrzeba to wygodne miejsce i spokój. Możesz się położyć na łóżku lub usiąść na wygodnym fotelu. Ułóż się tak, aby Twoje ciało mogło się całkowicie rozluźnić. Zadbaj również o odpowiednią atmosferę – ćwicz w półmroku…

zero stresu

Tutaj znajdziesz nagranie potrzebne do wykonania relaksacji:

>PROGRESYWNY TRENING JACOBSONA<

Wystarczy włączyć i skupić się na wypowiadanych słowach. Jedynie co musisz zrobić, to nastawić odpowiednią głośność w komputerze.

A co zrobić, gdy relaksacja nie pomaga?

Jeśli pierwsza sesja będzie należała do mało udanych, to proszę nie rezygnuj od razu po pierwszym niepowodzeniu. Trening potrzebuje wytrwałości i Twojego zaangażowania. Jeśli Twoje myśli uciekają – krążą wokół problemów nie przejmuj się… Jeśli się na tym przyłapiesz wróć do ćwiczenia…

Tego typu sytuacje są czymś normalnym i jedynie czego potrzebujesz to czasu. Zobaczysz, że wraz z praktyką będzie Ci to wychodzić coraz lepiej. Będziesz osiągać coraz głębsze stany odprężenia w coraz krótszym czasie.

Relaksacja wywołuje senność? Po 5 minutach zasypiasz? Nic się nie stało – Twój organizm dopomina się snu więc mu go podaruj, a ćwiczenie przełóż na inną porę dnia. Możesz dokonać relaksacji od razu po przebudzeniu lub w czasie kąpieli wieczornej…

Po pewnym czasie zauważysz, że jesteś w stanie osiągnąć określoną relaksację również w ciągu dnia. Dzięki temu Twój organizm będzie zużywał mniej energii. Ponadto będziesz bardziej odczuwać odprężenie, a Twoja koncentracja znacznie się wyostrzy.

Relaksacja Jacobsona jest formą inwestycji we własną spokojność – dzięki wdrożeniu jej w życie zmienisz destrukcyjną siłę czynników stresogennych, a sam/a będziesz w stanie odszukać lepsze rozwiązania zawiłej codzienności. Miłej relaksacji !!!


Opowiedz w komentarzu, jak się czujesz po wykonaniu owej metody relaksacyjnej?


Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

2 odpowiedzi na “TRENING JACOBSONA – jak rozluźnić ciało i wpłynąć na stan umysłu?”

  1. Kozi pisze:

    Jak kiedyś próbowałem rozluźnić mięśnie w klatce to od razu serce mi nawalało nie wiem jaka to przyczyna

    • Psychology of Life pisze:

      Kozi, trening relaksacyjny to forma wsparcia zdrowia psychicznego. Warto byłoby spróbować zastanowić się, jakie myśli pojawiają się w umyśle, gdy próbujesz się zrelaksować. Przyczyn może być wiele. Warto udać się też do lekarza rodzinnego na badania kontrolne. Serdecznie pozdrawiam, Agnieszka<

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /