Stres jest naturalną reakcją organizmu, jako niewielkie napięcie pobudza do działania i pomaga w opanowaniu niebezpiecznej sytuacji w której się znajdujemy…
Czy stres jest potrzebny?
Jako forma reakcji na niebezpieczeństwo spełnia pozytywną rolę przetrwania – mobilizuje do działania i przyspiesza reakcje. Jednak pomimo swej pierwotnej funkcji ochronnej wciąż wielu z nas doświadcza jego drugiego oblicza, tego negatywnego…
Kiedy stres jest niebezpieczny?
Stres może być niebezpieczny dla zdrowia gdy nie ma realnego zagrożenia, a mimo tego wciąż jest odczuwalny. Gdy pojawia się nazbyt często, a jego intensywność nie ma granic. Staje się niebezpieczny gdy przybiera formę patologicznego lęku, który wtóruje samo-sabotażowi.
Zbyt często pojawiający się stres zatraca swoje podstawowe funkcje i prowadzi do autodestrukcji. Jako forma samozniszczenia ogranicza świadomość działania, spada świadoma kontrola sytuacji, uniemożliwia przetwarzanie informacji.
Jak patologiczny stres wpływa na człowieka?
Sparaliżowani stresem nie kontrolujemy reakcji… Zbyt częsty stres opanowuje wszystko – nie jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować. Przyczynia się również do wielu chorób, od obniżenia odporności po zaburzenia układu nerwowego. Wywołuje różne choroby – osoby zbyt często narażone na stres chorują na nerwice i depresje.
Pamiętaj, że każdy organizm inaczej reaguje na stres. Należy obserwować swoje reakcje na sytuacje w których odczuwamy wysokie napięcie:
- Jak się zachowujesz w takich momentach? Jak reagujesz?
- Co się z Tobą dzieje?
- Co podpowiada Ci organizm?
Warto zadać sobie również kilka pytań uzupełniających:
- Czy dana sytuacja stresująca w rzeczywistości taka jest?
- Czy dana sytuacja powinna wywoływać u Ciebie tak silną reakcję napięcia?
- Czy jesteś w stanie przewidzieć jak zareagujesz?
Jak opanować stres?
By uniknąć nadmiernego napięcia warto opanować kilka sposobów na stres. Poniżej poznasz 10 sprawdzonych kroków, które pomogą i przygotują Cię do sytuacji, którą możesz określić jako nazbyt paraliżującą:
SPOSÓB 1
Akceptacja – poznaj sytuacje, w których się tak bardzo stresujesz… Każdy z nas reaguje inaczej na daną sytuację stresującą – dla Ciebie może być to coś banalnego, a drugiej osoby zbyt obciążającego. Zaakceptuj swoją świadomość – stres istnieje. Akceptacja pomoże Ci zrozumieć i kontrolować sytuacje dla Ciebie zbyt stresujące.
SPOSÓB 2
Rozpoznaj sytuacje dla Ciebie stresujące. W jakich momentach się stresujesz? Jak reaguje Twój organizm? Wypisz je na kartce wszystkie momenty w których odczuwasz stres. Opisz dokładnie swoje odczucia i reakcje. Tego typu rozpoznanie pozwoli Ci na pracę nad własnymi reakcjami. Dzięki temu, nic Cię nie zaskoczy.
SPOSÓB 3
Dokonałeś/aś analizy sytuacji stresującej, a teraz zostań aktorem. Ćwicz sytuacje w których się stresujesz… Wyobraź sobie daną sytuację – napisz scenariusz i odegraj główną rolę. Wyobraź sobie siebie w stresującej sytuacji – jak chciałbyś/chciałabyś się zachować? Jak chciałbyś/chciałabyś być postrzegany/a? Odpowiedz sobie na pytanie, nad czym musisz popracować? Ćwicz, jeszcze raz ćwicz, a na pewno opanujesz pewność siebie, która nie będzie w żaden sposób ograniczana przez stres.
Pamiętaj – utarty schemat nawykowego stresowania się jest do opanowania. Czym częściej będziesz analizować sytuacje, ale również w nich uczestniczyć tym większa jest szansa, że opanujesz niechcianego pasożyta. Stres nie może Cię ograniczać – działaj wbrew temu, co próbuje Ci mówić. Praktyka czyni mistrza…
SPOSÓB 4
Pozytywne myślenie – opanuj myśli. Niebezpieczny stres rodzi się w naszych głowach – to właśnie my sami go pobudzamy martwiąc się na zapas. Postrzegamy przyszłość w szarych barwach potęgując w tym samym niemoc. Często z góry zakładamy, że się zdenerwujemy i co za tym idzie zestresujemy. Nie rób tego – myśl pozytywnie. Afirmuj pewność siebie, powtarzaj – „Jestem silny/a, jestem pewny/a siebie – poradzę sobie…”
SPOSÓB 5
Przyznaj się do swoich słabości i nie wstydź się ich. Mówienie o sobie i o swoich napiętych reakcjach, często jest formą uspokojenia i odciążenia organizmu. Może również stać się miłym początkiem rozmowy. Jeśli ktoś mówi o swoich słabościach i umie się do nich przyznać, często jest postrzegany jako osoba pewna siebie. Wiele osób unika tego typu postępowania ponieważ panuje przekonanie, że tylko człowiek słaby mówi o swoich mankamentach. BŁĄD!!! KŁAMSTWO!!! To właśnie ludzie silni i pełni wiary w swoje możliwości potrafią przyznać się do własnych „słabości”… Pamiętaj, wiele sytuacji można obrócić w dobry żart i tym samym zbudować wokół siebie luźną atmosferę… Przeanalizuj, ten sposób, może to właśnie on będzie przydatny dla Ciebie.
SPOSÓB 6
Pozwól sobie na błędy. Jesteś tylko człowiekiem, który ma prawo do błędów i własnie na nich się uczyć. Jeśli nie udało Ci się czegoś osiągnąć – nie przejmujmy się tym – wyciągnij z tego lekcje i pomyśl o korzyściach, które na pewno też znajdziesz. Pamiętaj – nikt nie jest doskonały…
SPOSÓB 7
Naucz się relaksacji – relaksacji tu i teraz… Aby uniknąć stresu pobudź wyobraźnię – w tej samej chwili możesz być w dwóch miejscach na raz. Pozwól sobie na to – wyobraź sobie plażę, wygodny leżak na którym wyciągasz nogi. Słoneczko otula Cię delikatnie ciepłymi promieniami, słyszysz szum fal i śpiew ptaków – odpręż się. Jeśli jest taka potrzeba zaczerpnij świeżego powietrza. Rozluźnij się – głęboko oddychaj. Wykonaj kilka skłonów… Poczuj pozytywną energię… Gdy wiesz, że czeka Cię za klika dni stresująca sytuacja, pamiętaj o powyższym i stwórz u siebie w domu własny świat relaksu – aromaterapia, muzykoterapia, a może wizyta w Spa. Odpręż się – medytuj…
SPOSÓB 8
Uśmiechaj się – uśmiech pobudza endorfiny do działania. Twój hormon szczęścia eliminuje stres. Uśmiech łamie bariery, warto wypracować nawyk uśmiechania się. Pamiętaj, aby unikać stresogennego śmiania się, który może być negatywnie odebrany. Pracuj nad własną mimiką – ćwicz…
SPOSÓB 9
Ćwicz – wysiłek fizyczny pomaga eliminować niektóre objawy stresu, np. napięcie mięśni. Jeśli jesteś zbyt nerwowy/a – rozładuj napięcie, a napewno unikniesz stresu. Dzięki aktywności fizycznej zniknie napięcie.
SPOSÓB 10
Zadbaj o swój organizm od wewnątrz – jedz produkty bogate w magnez. Przyjmuj witaminy. Badaj się. Unikaj używek. Pamiętaj, że zdrowy tryb życia pomaga opanować stres.
Czujesz niedosyt – wypróbowałeś/aś wszystko i nic nie pomaga? Pomyśl zatem o warsztatach w których odzyskacie pewność siebie i nauczycie się kontrolować świat pełen „chwil” ze stresem… Warto pracować nad sobą, nad własnymi reakcjami – ku lepszemu samopoczuciu.
Pamiętaj, że stres ma również swoje podłoże w przeszłości – warto przeanalizować, to co było – kiedy wystąpiło napięcie, które wpływa na Ciebie do tej pory. Należy zapoznać się z anatomią własnego stresu, aby poznać jego początki… Jest to kolejny bardzo ważny krok, który należy zastosować jeszcze przed wprowadzeniem 10 punktów świadomego życia.
Bądź konsekwentny/a w działaniu, a na pewno odczujesz ulgę. Gwarantuję Ci – kiedy już zauważysz pozytywne zmiany w swoim życiu, to z pewnością wprowadzisz swoje życie na wyższy poziom. Będę z Tobą – opanuj stres…
A jaki jest Twój sprawdzony sposób na sytuacje stresujące?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ