Jedzenie jest częścią naszego życia i to właśnie ono w dużej mierze odpowiada za to, jak się czujemy. Przekłada się na kondycję fizyczną oraz psychiczną – wpływa na ciało oraz umysł. Dlatego tak bardzo ważne jest wdrożenie do swojej codziennej diety ekologicznej żywności która zapewni zdrowie, doda energii, a przede wszystkim przywróci radość życia.
Choć wiele osób o tym fakcie dobrze wie, to niestety wciąż zapomina o sobie. O tym, aby być w pełni świadomym tego, co się spożywa. A zbyt szybki tryb życia i natłok obowiązków na pewno temu nie sprzyja. Wręcz przybliża nas do wyboru posiłków, które są niskiej jakości. Gdy dopada nas zmęczenie sięgamy po kawę, potem po kolejną, a gdy ona nie pomaga to wypijamy kilka butelek napojów energetycznych. Co stanowi śmiertelną kombinację dla naszego mózgu.
Jaki wpływ ma jedzenie na zdrowie psychiczne?
Jedno jest pewne – mózg jest bardzo wybrednym konsumentem. Nie gustuje w byle czym. Wybiera produkty z najwyższej półki. Mózg uwielbia produkty pełnoziarniste, typu: żytnie pieczywo, płatki owsiane, otręby, naturalny ryż, grube kasze, razowy makaron oraz warzywa – groch, fasola, bób, soja, soczewica. Pamiętaj, że powinny to być produkty ekologiczne, certyfikowane od sprawdzonych producentów, a najlepiej od lokalnego rolnika.
Kolejnym przysmakiem mózgu są kwasy tłuszczowe z rodziny omega-3, tj. ryby morskie, orzechy, nasiona lnu, czy nasiona chia. Bardzo duże znaczenie dla niego mają również składniki mineralne, a w szczególności żelazo, cynk, wapń, magnez i potas. Nie możemy zapomnieć o witaminach – najważniejsze to witaminy z grupy B oraz witaminy mające właściwości przeciwutleniające, czyli witamina A, C i E. No i oczywiście woda i jeszcze raz woda.
Wysokiej jakości ekologiczne produkty, tj. oleje, kasze, bakalie i wiele innych, znajdziesz w sklepie ze zdrową żywnością BIONATURADE.PL Pamiętaj, aby odżywiać się zdrowo i regularnie, dzięki temu Twój organizm będzie funkcjonował prawidłowo, a Ty będziesz cieszyć się dobrym samopoczuciem.
Aby usprawnić pracę mózgu, włącz do diety:
- Siemię lniane, czyli nasiona lnu, które jako cenny składnik kwasów omega-3 dodadzą energii, a dodatkowo zadbają o układ krążenia. Siemię lniane wpłynie także zbawiennie na skórę i paznokcie.
- Ziarna komosy ryżowej, zwanej często złotem Inków, w 60 proc. zbudowane są z węglowodanów – są więc świetnym źródłem energii dla mózgu.
- Pestki dyni sprawią, że umysł zacznie pracować na wyższych obrotach. Polepszy się pamięć i zdolność koncentracji. Pestki dyni działają również zbawiennie na system nerwowy. Spokój gwarantowany 🙂 A co ważne, pestki dyni zawierają spore ilości cynku, co ma bardzo duży wpływ na przekazywanie sygnałów między neuronami. Cynk zawarty w pestkach dni wzmacnia także pamięć krótkotrwałą.
- Jagody Goji usprawnią proces dotlenienia mózgu i zwiększą chłonność umysłu. A ich długotrwałe stosowanie wpływa korzystnie na wzmocnienie systemu odpornościowego, poprawia stan stawów i kości, wzroku i opóźnia proces starzenia się.
- Suszone śliwki zawierają usprawniający krążenie potas, błonnik pomagający pozbyć się toksyn oraz witaminy B1 i B3, które łagodzą stres i korzystnie wpływają na pracę mózgu.
- Aronia w czekoladzie deserowej to nie tylko doskonała przekąska… Właściwości zdrowotne aronii są nie do przecenienia – to antidotum na choroby cywilizacyjne: nadciśnienie, miażdżycę, nowotwory i schorzenia oczu. Zaś czekolada deserowa jest doskonałym źródłem magnezu, żelaza, wapnia, czy potasu. Dodatkowo wpłynie korzystnie na układ nerwowy i układ naczyniowo-sercowy. Jak wykazali naukowcy z Harvard Medical School w Bostonie czekolada poprawia dopływ krwi do mózgu, co zapobiega demencji.
- Yerba Mate to doskonały zamiennik kawy. Jeśli odczujesz spadek energii, to już jedna szklanka tej herbaty doda Ci siły. Yerba Mate oprócz magnezu dostarcza organizmowi wiele witamin: B, C i A. W odróżnieniu od kawy – dostarcza magnez, a nie wypłukuje go.
- Migdały łagodzą stres i koją nerwy, a także obniżają poziom cholesterolu i cukru we krwi, zapobiegając tym samym miażdżycy oraz cukrzycy. Można je polecić także na odchudzanie, gdyż zapobiegają napadom głodu.
- Woda korzystnie wpływa na koncentrację, zwiększa zdolność uczenia się. Najlepszym dla mózgu napojem jest czysta niegazowana woda. 3 litry wody dziennie to minimum.
Jak zacząć zdrowo się odżywiać?
Wiele osób nie może sobie wyobrazić życia bez chipsów, piwka, frytek, hamburgerów i innych produktów, które nasycone są tłuszczami trans. Przecież każdy to je i jakoś żyje. No właśnie – jakoś… A nie ma być „jakoś”, tylko „jakościowo”. Ale, aby to osiągnąć należy dać sobie czas, a przede wszystkim pozwolić sobie na zmianę. Bardzo ważne jest także samo nastawienie do zdrowego odżywiania. Zamiast szukać wymówek, warto skupić się na korzyściach, które zyskamy.
Oczywiście nie można zapominać o samych predyspozycjach genetycznych, które mają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Jednak geny nie mogą stać się wymówką. Bo, jak mawiają naukowcy: „geny ładują broń, ale to styl życia pociąga za spust.”
Co ważne, żadne jedzenie nie powinno stać się całkowicie niedostępne, ponieważ wtedy staje się kuszące. Jeśli całkowicie odmówimy sobie słodyczy, to staną się one jeszcze bardziej pociągające. Również dieta, która zostawia kogoś głodnego, nie będzie działać na dłuższą metę. Zdrowa dieta w żadnym wypadku nie ma nas ograniczać, ona ma stać się celem, ale nie więzieniem.
W kilku krokach:
- Staraj się codziennie jeść produkty z pełnego ziarna, np. brązowy ryż.
- Na drugie śniadanie i na podwieczorek jedz suszone owoce oraz bakalie.
- Do obiadu koniecznie zjedz sałatkę z mieszanki świeżych warzyw. Do każdej sałatki dodaj kilka plasterków pomidora, który jest bogaty w likopen. Ten silny przeciwutleniacz chroni mózg przed udarem, a także neutralizuje wolne rodniki niszczące szare komórki. Dodatkowo dodaj kilka listków szpinaku, które wzmacniają mózg i zapobiegają jego zanikowi, chronią przed otępieniem i zmniejszają ryzyko Alzheimera.
- Nie zapominaj o rybach morskich, tj. makrela, dorsz, łosoś, tuńczyk, czy śledź, które są świetnym źródłem kwasów omega-3.
- Pij dużo wody mineralnej – minimum trzy litry dziennie.
- Ruszaj się, ćwicz, a przynajmniej spaceruj. Oddychaj świeżym powietrzem. Medytuj.
- Wysypiaj się. Podczas snu organizm osiąga stan naturalnego odprężenia. Brak snu wyniszcza mózg.
Mam nadzieję, że to, co powyżej pomoże Ci wzbogacić Twoją codzienną dietę o nowe składniki, bardziej przyjazne dla mózgu. A podkreślam – dzięki tym prostym zabiegom Twój mózg będzie Ci służył przez wiele lat i odwdzięczy Ci się lepszą pamięcią, wyższą koncentracją i szybszym myśleniem!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ