Każdy z nas w swoim życiu podejmuje różne decyzje – zaczynając od prostych wyborów, jakim są zakupy w sklepie po celową metamorfozę całego życia.
Ta ostatnia niestety jest najtrudniejsza, ponieważ dotychczasowy sposób na życie jest w nas głęboko zakorzeniony i będzie się bronił przed jakimikolwiek działaniami…
Dlaczego zmiana jest trudna?
Już na początku swojego życia kreujemy swój wizerunek – określamy swoje wewnętrzne potrzeby:
- co sprawia mi przyjemność?
- co sprawia, że czuję się dobrze?
Niestety wielu z nas nawet nie zdaje sobie sprawy z tego, że nasze decyzje często nie są do końca naszymi wyborami. Przyglądamy się rodzicom, opiekunom – wybieramy autorytet na bazie, którego dorastamy. Dorastamy z pewnego rodzaju przeświadczeniem o nas samych…
Autorytet jest bardzo znaczącą osobą, gdyż nieświadomie dążymy do odzwierciedlenia jego zachowania. Należy również zaznaczyć, że wybory te mogą, być krzywdzące – jako dzieci nie dokonujemy fragmentaryzacji. Brak wybiórczości prowadzi do tego, że nie jesteśmy w stanie dostrzec tego co właściwe, a to co naganne.
Obserwujemy i uczymy się – po prostu mimowolnie przyswajamy określone zachowanie, poglądy czy wyobrażenia. Często bywa tak, że zdania, osądy, czy opinie naszych rodziców są naszymi poglądami. Widzimy w nich sens i przekazujemy je dalej. Jest to również głębokie przekonanie, że niemożna inaczej myśleć.
Możemy przyjąć, że ten typ myślenia jest czymś normalnym. Owy schemat można porównać do wirusa komputerowego, który raz zainstalowany jest trudny do usunięcia.
Jeśli w Twoim domu przekazywano nagminnie informację, że dzieci nie mają prawa głosu, to najprawdopodobniej Ty, również ten schemat podprogowo będziesz powtarzać.
Kiedy pojawia się chęć zmiany?
Gdy pojawia się refleksja, gdy uświadamiamy sobie, że ten sposób bycia był niewłaściwy. Dzięki temu jesteśmy w stanie dokonać przewartościowania.
Gdy poznajemy nowe osoby z czasem poznajemy również ich sposoby na życie – wewnętrznie określamy, co jest dobre, a co złe… Co jest zbliżone do naszych poglądów, a co całkowicie od nich odbiega.
Jako dorosłe jednostki jesteśmy w stanie przeprowadzić ową weryfikację – potwierdzamy, bądź zaprzeczamy utartym schematom…
Kiedy pojawiają się pierwsze kłopoty?
Gdy następuje przebudzenie chcemy, aby zmiana nastąpiła szybko …już więcej nie potraktuję w ten sposób mojego dziecka… , …nie będę zachowywać się i powielać techniki wychowania moich rodziców…
Niestety napotykamy na opór. Zmiana jest utrudniona ponieważ, to co było codziennością stało się rutyną. Weszła nam w krew – choć będziesz „pilnować” swojego zachowania dostrzeżesz, że nieraz znów popełnisz ten sam błąd mimowolnie zachowując się w niechciany sposób.
Zapamiętaj – los decyduje o kartach, jakie dostaliśmy do ręki, zaś tylko od Ciebie zależy, jak rozegrasz tą partią…
Co zrobić, by zmiana była trwała?
Zainicjowanie zmiany jest bardzo trudne, utrzymanie odpowiedniego kursu jeszcze trudniejsze, a najtrudniejsze z tego wszystkiego jest to, by zmiana była trwała. By pokierować własną zmianą należy odpowiedzieć sobie na kilka pytań:
- co ma się zmienić w Twoim życiu?
- od jak dawna na temat tej zmiany myślisz?
… i najważniejsze pytanie:
- jak oceniasz swoją skuteczność?
Gdzie leży problem?
Zmiana jest o tyle trudna, że często nawet nie dostrzegamy potrzeby zmiany. Tkwimy w przeświadczeniu, że jest dobrze tak, jak jest, więc po co tu coś zmieniać. Szukamy dla siebie wymówek, a nawet usprawiedliwienia. Szukamy mocnych stron dotychczasowego stylu życia – okazuje się, że sposób na życie jest tak wspaniały, że chwilowe wahania nie mają już większego znaczenia. Jest to forma zaprzeczenia, która mimowolnie angażuje naszego wewnętrznego narratora, który podkreśla wartości płynące z danego stanu rzeczy. Jesteśmy troszkę, jak w hipnozie. Nie potrafimy się przyznać, że potrzebujemy zmiany.
Zaś, gdy rozpoczynamy zmianę, to i tak jest taka możliwość, że w pewnym momencie poddamy się. Na początku trudno jest nam dokonać zmiany bo nie wiemy, jak to zrobić, zaś później gdy uda nam się rozpocząć, poddajemy się przy pierwszej porażce. Błąd tkwi w tym, że szukamy zewnętrznych motywatorów, a cała istota zmiany musi pochodzić z wewnętrznej siły.
Jeśli chcesz naprawić świat, najpierw musisz przyjrzeć się sobie i zmienić się. Zacznij od tego gościa, którego widzisz w lustrze… ~ Michael Jackson
Jesteś tylko Ty i Twój nawyk – jesteś, jak samotny wojownik mierzący się ze swoim demonem. Albo go rozgromisz, albo nie… Wszystko zależy od Ciebie – nikt inny nie ma w tej kwestii nic do powiedzenia.
Pamiętaj – zmiana powinna się w pierwszej kolejności wiązać z uwolnieniem umysłu od wcześniejszego zaangażowania. Twoje nowe zaangażowanie równa się Twoim nowym działaniom…
Zmiana jest możliwa jednakże musi być oparta na wewnętrznej motywacji i świadomym działaniu. Nie wolno nam w żadnym wypadku odbiegać od wcześniej podjętej decyzji. Zmiana musi stać się naszym wewnętrznym głosem, który przekazuje nam wartości nad wartościami. Przełom musi odzwierciedlić potrzebę serca…
Czy już wiesz, co zmienisz w swoim życiu?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
Jedna odpowiedź do “INTERNAL CHANGE – dlaczego tak trudno dokonać zmiany?”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Dlatego, że:
1. Koncentrujemy się na samej zmianie a nie na zmianie środowiska, które tą zmianę by „wymusiło” (środowisko +80% do sukcesu zmiany)
2. Nie znamy przyczyny – poruszamy się w obszarze objawów (chcemy inny objaw, nie rozumiejąc przyczyny (dlaczego))
3. Motyw zmiany jest zewnętrzny i „płytki” (chce bo inni tak mają, bo modne), zamiast węwnętrzny
4. Nie rozumienie, że „wszystko jest „połączone””, jedna zmiana w danym obszarze implikuje zmiany w całym innym układzie oraz układach sąsiednich (środowiskowych)
5. Brak fundamentów – zrozumienia swoich prawdziwych wartości i „przekonań”
6. Słaby charakter – tzn. (prawie jak punkt 5.) brak synchronizacji woli wewnętrznej i woli zewnętrznej (iluzja, maski).
7. Za dużo teorii za mało działania.
8. Osamotnienie w działaniach
9. Brak odwagi
10. Brak potwierdzenie w rzeczywistości (zmiana w umyśle), brak potwierdzenia w umyśle (zmieniła się rzeczywistość, brak aktualizacji w umyśle)
Marek Wadowski