
Wielu z nas sięga po alkohol w celach towarzyskich – dla poprawy humoru, lepszego samopoczucia, a jeszcze inni będą zapijać swój „dół”… Każdy z nas ma swoje powody dla którego sięga po alkohol.
Jednakże czasem warto przyjrzeć się bliżej temu co nas otacza, aby samemu odpowiedzieć sobie na pytanie – czy “problem alkoholowy” dotyczy mnie, czy może kogoś bliskiego? Dlaczego tak wiele osób sięga po alkohol?
Jakie są przyczyny uzależnienia od alkoholu?
Alkoholizm powoduje tak naprawdę bardzo wiele różnych czynników – dla każdej jednostki będzie on rozpatrywany indywidualnie.
Wśród nich możemy wyróżnić czynniki genetyczne, które mówią o tym, że uzależnienie samo w sobie nie jest dziedziczne, ale nabycie po przodkach pewnych predyspozycji już tak. Skłonność do uzależniania jest, jak najbardziej dziedziczona po rodzicach, czy dziadkach…
Możemy również posunąć się do określenia, iż alkohol został „wyssany z mlekiem matki” i w tym zdaniu nie ma nic absurdalnego. Kobieta, która piła alkohol w czasie ciąży, to też ten alkohol dostarczała dziecku. Krążący w krwiobiegu alkohol docierał również do maluszka. Tak też się dzieje w przypadku, gdy matka spożywa „procenty” w czasie karmienia piersią. Dziecko stało się osobą uzależnioną już w łonie matki. Co może, ale nie musi prowadzić do większej chęci sięgania za “procentami”.
W tym momencie muszę zwrócić Twoją uwagę na to, że istnieją również rodzice, którzy zakorzeniają alkohol u swojego dziecka już od najmłodszych lat. Sami lubią wypić i tym samym szkolą swoje dzieci jako kompanów do „kieliszka”… Nieraz widziałam, jak ojciec, a nawet dziadek trzymając swojego wnuka na kolanach z dumą zwracał uwagę na to, że jego zastępca (który miał zaledwie kilka miesięcy) lubi spijać „pianę” z jego ulubionego piwa.
Oprócz czynników genetycznych możemy również wymienić czynniki osobowościowe. Sposób bycia, charakter i wszystko to, co buduje naszą osobowość, ma wpływ na podatność na uzależnienia.
Jeśli w Twoim domu nigdy nie było alkoholu, a Ty sam/a po niego sięgasz, to warto byś rozważył/a kwestię własnej osobowości. Należy pamiętać, że osoby z nadwrażliwością, impulsywnością, a nawet nadmierną lękliwością mogą mieć większe predyspozycje do uzależnień. Czynniki osobowościowe należą do najważniejszych, ponieważ to na nich będą bazować pozostałe.
Nie wolno nam również zapomnieć o czynnikach kulturowych. Wiele o stylu picia mówi również środowisko w jakim zostaliśmy wychowani. Jeśli alkohol jest synonimem dostatku i gościnności, to na pewno i na naszym stole go nie zabraknie…
Niezwykły wpływ ma na nas dom rodzinny, jak i towarzystwo z którym przebywamy. Już od najmłodszych lat szukamy wzorców do naśladowania. Szukamy autorytetów – jeśli znajdziemy go w osobie, która nie stroni od alkoholu, to tym samym zwiększamy własną „szansę” na uzależnienie. Pamiętaj – obserwując uczymy się… Jako dzieci nie wiemy co dobre, a co złe. Co poprawne, a co karygodne. Przyswajamy zachowanie autorytetu, jednocześnie zapamiętując jego styl bycia i tym samym picia…
Jakie są powody dla których piejemy alkohol?
Jest tak wiele stylów picia, ilu jest uzależnionych. Choć w zachowaniu osób uzależnionych możemy znaleźć wiele podobieństw.
Style i powody dla których pijemy bardzo trafnie zostały opisane przez polskiego psychiatrę profesora Antoniego Kępińskiego:
- neurasteniczny – jest to styl, który określa pewnego rodzaju odskocznię od problemów, którym jest notoryczne zmęczenie, zły nastrój, wewnętrzny niepokój, czy przedłużający stres. Alkohol jest spożywany w niewielkich ilościach.
- kontaktywny – styl mówiący o przesłankach osobowościowych. Jednostka ma zaniżoną samoocenę i spożywa go w celu poprawy relacji interpersonalnej. Jednostka spożywa alkohol wyłącznie w towarzystwie innych osób, aby umocnić swój wizerunek.
- dionizyjski – jednostka spożywa duże ilości alkoholu chcąc zapomnieć o otaczającej ją rzeczywistości przy okazji uzyskując stan przyjemnego otępienia. Alkohol jest jej sposobem na życie.
- heroiczny – ten styl kreuje jednostkę na herosa, który dzięki wypiciu alkoholu ma niezwykłą moc. Jednostka zwiększa jeszcze bardziej swoje poczucie wyjątkowości, które często kończy się agresją w stosunku do innych osób.
- samobójczy – sama nazwa owego stylu wskazuje na pobudki picia. Jednostka spożywa alkohol w celu całkowitego otępienia, aby zapomnieć traumatyczne zdarzenia. Alkohol ma zabić w niej pamięć o nieszczęściach, których doświadczyła. Często bywa i tak, że jednostka zapija się na śmierć ponieważ uporczywe myśli wciąż nią nękają.
Reasumują w kilku słowach – ludzie piją z wielu powodów, każdy ma swój indywidualny świat uzależnienia. Jednakże opisane czynniki występują u większości osób uzależnionych.
Uzależnienie nie pyta nas o wiek, rasę, czy płeć – jeśli na to pozwolimy, to na pewno z miłą chęcią rozgości się w progach naszego życia. Trzeba zachować niezwykłą świeżość umysłu, aby ustrzec się nałogu alkoholowego.
Mając na uwadze dobro własne i najbliższych przyjrzyj się każdej przyczynie wystąpienia alkoholizmu – linijka po linijce. Z czystym sumieniem odpowiedz sobie na pytania, które kotłują się w Twojej głowie – zachowaj szczerość wobec własnych nałogów. Zdowie psychiczne, jak i fizyczne jest najważniejsze.
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ