SZLIFOWANIE WYTRWAŁOŚCI, czyli jak ulepszyć własną samokontrolę?

Jak często łapiesz się na braku samokontroli? Kiedy zauważasz u siebie niepohamowanie? Co sprzyja Twoim pokusom?

Każdy z nas nieraz w swoim życiu złapał się na braku samokontroli:

 …to już ostatnia porcja lodów… ,

…jeszcze ten jeden drink i koniec…

Mamy swoje pokusy, które rujnują naszą samokontrolę – czujemy się zawstydzeni i zażenowani… Pokusy rządzą nami, a nie my nimi…

Przekonani o własnej wysokiej pozycji samokontroli postanawiamy zmiany – chcemy mniej oglądać telewizji, więcej ćwiczyć, nie jeść słodyczy… Lista jest długa i niezwykle indywidualna. Deklarujemy i sami sobie obiecujemy – jednakże dlaczego owej obietnicy nie możemy dopełnić? Dlaczego rozczarowujemy samych siebie? Gdzie się podziewa nasza wysoka samokontrola?

Na czym polega samokontrola? Jak wykształcić w sobie wysoką samokontrolę?

Wszystko nie jest takie łatwe, jak nam się wydaje. Praca nad samokontrolą i chęć wdrożenia zmiany jest dla wielu walką z ciemną stroną własnych słabości. Słabości wtórują pokusom, co zamyka krąg wyjścia z niedogodności…

Ale mam dla Ciebie dobrą wiadomość – choć szlifowanie samokontroli może być trudne i czasochłonne to zapewniam, że mimo wszystko wciąż jest możliwe. Samokontrola wymaga nie tylko innego spojrzenia, ale również dojrzenia tego, co wpływa na obniżenie jej wartości.

Naukowcy dowodzą, że jednym z największych czynników, które sprzyjają pokusom i zaniechaniu samokontroli jest środowisko w którym żyjemy. Jeśli funkcjonujesz w bierności i otaczasz się osobami, które dolewają oliwy do ognia, to proszę nie dziw się, że wciąż pogłębiasz się w niedoli. Twoja moc została stłamszona.

Jak często osoby z Twojego otoczenia namawiają Cię do kontynuowania tego, czego Ty de facto nie chciałeś/ aś:

 …ojjj, jak wielką ochotę mam na kolejną porcję lodów – proszę zjedz je ze mną… ,

…przecież jest taka fajna zabawa, proszę zostań – jeszcze zdążysz się wyspać…

Namawiani ulegamy i tym samym zamykamy się na zmianę. Jeśli możesz zmień to, bądź ogranicz na jakiś czas towarzystwo, które wpływa na Twoje pokusy.

Zanim rozpoczniesz proces pogłębiania samokontroli wiedz, że w Twoim otoczeniu warto, aby znalazły się osoby, które spotęgują Twoje postanowienia. Jeśli chcesz więcej ćwiczyć – umawiaj się na spotkania z osobami, które uwielbiają sport. Jeśli chcesz zdrowiej się odżywiać znajdź osoby, które coś na ten temat wiedzą. Pamiętaj, że to nie jest jedyne rozwiązanie – warto również przyswoić sobie lekcje asertywności, które w tym wypadku mogą okazać się niezwykle pomocne.

Zmiana środowiska nie wchodzi w rachubę? Raz jeszcze podkreślę poćwicz asertywność i skoncentruj uwagę na własnych potrzebach. Przecież jesteś wolnym człowiekiem – masz prawo decydować o tym, czego chcesz i pragniesz. Nikt i nic nie ma prawa tego podważać.

Kolejnym bardzo pomocnym sposobem na samokontrolę może być zmiana punktu odniesienia. Jeśli jesteś na diecie i wciąż myślisz o jedzeniu odwróć swój punkt docelowy o 180 stopni i zacznij się koncentrować np. na tym, że tak przyjemnie czujesz się po treningu. Automatyczne przekierowanie myśli na inną czynność – tą zdrową, daje poczucie wyswobodzenia, a nawet radości.

Pomyśl również o zmianie tego, co w domu ogranicza Twoje postanowienia – jeśli masz problem z rannym wstawaniem to nie zastanawiaj się zbyt długo i przenieś budzik o kilka metrów od łóżka. Niech Twój budzik zmusi Cię do wstania… Jeśli pragniesz ograniczyć słodycze szybciutko pozbądź się z szafek wszelkich łakoci…

Nigdy nie wolno Ci zapomnieć o nagradzaniu. Dopełniłeś/aś swoje postanowienia – nagrodź się. Wybierz coś co spotęguje Twoje poczucie sukcesu. Zrób rozrachunek i pozwól sobie na prezent. Pamiętaj, by nagroda nie przewyższała wartości Twoich możliwości. Nagroda musi być na podobnym poziomie finansowym, jak również mentalnym co wysiłek, który został włożony w ową pracę.

Najważniejsze, abyś pamiętał/a o tym, by wszelkiego niedogodności zlikwidować w zarodku i nie pozwolić im się rozwinąć.

Świadome egzystowanie, to również umiejętność dostrzegania tego, co nam szkodzi i zanadto nas obciąża. Praca zawsze zaczyna się od środka – od Twojej motywacjichęci zmiany. To Ty decydujesz i zatwierdzasz swoje postanowienia… Siła jest w Tobie – zawalcz o nią !!!

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /