
Alkoholizm jest stary jak ludzkość – już pradawni odczuwali potrzebę oszałamiania się. A jak wiadomo alkohol nie tylko oszałamia, ale również poprawia nastrój. Ale niestety jest to niebezpieczna podróż, gdzie poprawa nastroju kończy się wcześniej niż się zaczęła.
Alkohol jest substancją, która degraduje życie wewnętrzne, jak i zewnętrzne – niemal od zawsze ludzie zmagają się z tego typu uzależnieniem. Istotą owego nałogu jest więc psychiczne i fizyczne uzależnienie od środka narkotycznego jakim jest alkohol.
Czym jest alkoholizm?
Na samym wstępie pragnę zwrócić uwagę na niezaprzeczalny fakt, jakim jest to, że alkoholizm jest nałogiem, który może doprowadzić do śmierci. Skłonna byłabym porównać alkoholizm do nowotworu złośliwego, który dostarczany jest do naszego organizmu z każdym nałogowym, wypitym kieliszkiem. Zaaplikowany atakuje narząd po narządzie nieuchronnie skracając życie… Warto tym samym, zastanowić się nad istotą alkoholizmu.
Współczesność rozwija i uświadamia ludzi, choć i tak, jak rozejrzymy się dookoła odszukamy osoby uzależnione, które zaprzeczają swojemu nałogowi. Alkoholizm był i jest dla wielu osób nałogiem bardzo wstydliwym, dlatego też, tak wiele osób ukrywa, a nawet zaprzecza pojawieniu się nałogu w swoim życiu.
Ludzie nie lubią mówić o swoich mankamentach, wadach, a co dopiero o ułomnościach, które związane są z alkoholem. Przepełnieni wstydem wypieramy i tym samym odbieramy sobie możliwość zrozumienia istoty problemu, a problem ten jest niemały. Od krótkotrwałego dobrego nastroju do śmierci – tak wielu z nas wciąż nie chce zrozumieć istoty zawiłości…
Kiedy rozpoczyna się alkoholizm?
Początek alkoholizmu jest trudny do rozpoznania. Bowiem granica pomiędzy piciem towarzyskim, a nałogowym jest bardzo płynna. Uzależnione jest to od wielu czynników.
FAZY ROZWOJU ALKOHOLIZMU:
Aby móc zrozumieć istotę problemu należy zapoznać się procesem rozwoju alkoholizmu. Lekarz Elvin Morton Jellinek w książce swojego autorstwa Koncepcja alkoholizmu jako choroby wyróżnia cztery fazy rozwoju owego uzależnienia.
Faza wstępna jest też fazą picia towarzyskiego. Jest to czas w którym po prostu się pije – pije się dla poprawy humoru, aby odzyskać dobre samopoczucie. W tym okresie pijący zwiększa swoje zapotrzebowanie na alkohol. Potrzeba coraz więcej alkoholu, aby móc wprawić się w stan euforii. Jest to również znak rozpoznawczy, który świadczy o tym, iż organizm traktuje alkohol jako coś normalnego, a aby poczuć otępienie musimy zaaplikować go więcej i więcej. Zaczynamy siebie określać jako osobę o “mocnej głowie” – doszukując się w ten sposób wytłumaczenia dla samych siebie. W tej fazie dochodzi do uzależnienia psychicznego. Picie towarzyskie przeradza się w miarę czasu w picie na rozładowanie napięć, stresów… Pijący zaczyna szukać sytuacji, w których prawdopodobnie będzie alkohol.
Kolejna etap został określony jako faza ostrzegawcza. W tym momencie zaczynamy coraz to więcej myśleć o alkoholu – staje się on dla nas tzw. złotym środkiem na każdy problem. Męczący dzień, stresująca rozmowa, boląca głowa… jest tak wiele powodów, by sięgnąć po alkohol. W tej fazie również wzrasta tolerancja na alkohol – musimy wypić jeszcze więcej i więcej… Rozpoczyna się więc planowanie i kombinowanie. Na spotkaniach towarzyskich człowiek uzależniony sam inicjuje “kolejki”, podkręca tempo picia, aby dostosować ilość wypijanego alkoholu do swych zwiększonych zapotrzebowań. Często również sięga po alkohol już przed samą imprezą, aby wzmocnić jego działanie. To jest również ten czas w którym kolega niepijący przestaje być kolegą, a osoba, która wypija równie dużo alkoholu jest najlepszym przyjacielem. Mogą również pojawiać się sytuacje w których po raz pierwszy coś zaniedbaliśmy przez alkohol. Tego typu faza może trwać nawet kilka lat. Alkohol dla człowieka uzależnionego w tej fazie jest miłością jego życia.
Faza krytyczna charakteryzuje się zaś tym, że zaraz po spożyciu nawet niewielkiej ilości alkoholu zjawia się przeważnie pragnienie dalszego picia, które odczuwane jest czasami jako przymus fizyczny. Najprościej ujmując, jest to picie alkoholu po to, aby dobrze się poczuć po poprzednim piciu. Najważniejszym objawem owego etapu jest całkowite upośledzenie, co skutkuje utratą kontroli nad piciem. Pijący nie jest w stanie zatrzymać picia – będzie pić tak długo, aż „padnie”. Faza krytyczna, jak dwie pozostałe również związana jest z przyjemnością, euforią po wypiciu alkoholu, ale na tym etapie pijący najpierw jest sfrustrowany, że wypił zbyt mało, a gdy już wypije nie zna granic. Rozwija się utrata kontroli nad piciem. Jeden kieliszek wyzwala „reakcję łańcuchową”. Pijący zaczyna wynajdywać usprawiedliwienia dla siebie. W tym okresie sposób picia staje się coraz bardziej widoczny dla najbliższych. Rodzina dostrzega problem alkoholowy pijącego. Alkohol towarzyszy mu w większości wykonywanych czynnościach – w pracy, w domu, poza domem – porostu wszędzie znajdzie powód do wypicia. Jest to czas w którym alkohol wtapia się w życie człowieka pijącego. Człowiek uzależniony często, aby zmylić otoczenie i ustrzec się przed diagnozą sam wytycza sobie czas abstynencji. Należy przede wszystkim zrozumieć to, że jeśli ktoś nie ma problemu alkoholowego to nie będzie podejmował prób abstynenckich – jeśli picie nie stanowi problemu to dlaczego go ograniczać? Jeśli dojdzie do abstynencji pamiętaj, że człowiek uzależniony i tak nadrobi swój utracony czas…
Ostatni etap dotyczy fazy przewlekłej. Na tym etapie człowiek uzależniony nie pozwala sobie na wytrzeźwienie – będzie pić ciągle. Pijący zatracił całkowitą kontrolę nad swym uzależnieniem. Szacunek do samego siebie i otoczenia całkowicie zanikł – alkohol zniszczył wszystko co dotąd było ważne i wartościowe. Faza przewlekła to etap w którym pojawiają się również zaburzenia psychiczne. Alkohol poprze wyniszczenie szarych komórek prowadzi nawet do typowych psychoz alkoholowych. Jeśli człowiek uzależniony robi przerwę w piciu, to przeważnie jest to przerwa tylko kilkudniowa i należy pamiętać o tym, że w jego krwi wciąż jest alkohol. Alkoholizm nie pozwoli mu na to, aby wytrzeźwiał. W organizmie pijącego jest tyle alkoholu, że wystarczy jedno piwo po dwóch dniach „abstynencji”, aby upił się do nieprzytomności. Dla tych, którzy doszli do tego momentu uzależnienia są tylko dwa wyjścia – człowiek uzależniony będzie pić i pogodzi się z własną śmiercią, jednocześnie się na nią skazując, bądź rozpocznie leczenie nałogu alkoholowego.
Powyższe fazy przedstawiają i obrazują czym tak naprawdę jest choroba alkoholowa. Faza po fazie mówi o zmorze jakim jest alkohol.
Wielu posunie się do stwierdzenia …znów coś próbują mi wmówić, przecież każdy od czasu do czasu lubi wypić piwo, drinka lub kieliszek wódki i co w tym złego?… Szukamy wytłumaczenia dla swojego nałogu – jeśli alkohol jest w Twoim życiu sporadycznie i nie widzisz potrzeby na to, aby w ogóle występował to nie masz czego się obawiać.
Zanim dojdzie do fazy pierwszej musisz wiedzieć, czym tak naprawdę jest uzależnienie, a jak wiadomo uzależnić można się od wszystkiego. Pamiętaj, że granice są bardzo cienkie – jeśli zależy Ci na zdrowiu swoim, bądź osoby najbliższej przestań się oszukiwać. Każdy z nas ma problemy – większe lub mniejsze, ale je mamy i tylko od nas zależy co z nimi zrobimy i jak się do nich odniesiemy… Mówienie wprost o swoich wadach i ułomnościach nie ubliża naszej godności, a jedynie świadczy o silnej postawie osobowości. Tylko ludzie sukcesu potrafią przyznać się do swoich porażek – jednocześnie przekazując swoją naukę innym…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ