Gdy pomyślimy o motywacji to pierwsze nasuwające się słowa to te, które określają wewnętrzną potrzebę zmiany. Motywacja to wewnętrzny „motor napędowy”. Szukamy motywacji wszędzie – obok nas i w nas…
Czym jest motywacja?
Definicji jest wiele, ale każda określa ją jako siłę, która uruchamia i organizuje ludzkie zachowania oraz kieruje na osiągnięcie celu. Rodzaje motywacji są klasyfikowane wg potrzeb i pragnień ludzkich. I jest ich tak wiele, jak wiele jest marzeń, czy wyobrażeń.
Z czym związana jest motywacja?
W psychologii możemy wyróżnić dwa główne podejścia:
- behawioralne, które mówi o zachowaniu ludzi na bodźce oddziałujące na nich z otoczenia. Te bodźce zewnętrzne mogą być dodatnie, bądź ujemne. Dodatnie kojarzone są z nagradzaniem, zaś ujemne z karaniem.
- psychodynamiczne omawia ludzkie potrzeby oraz emocje i ich ważność w osiągnięciu wyznaczonych celów.
Amerykański psycholog Abraham Maslow przedstawia następującą hierarchię potrzeb ludzkich.
Zaczynając od zaspokojenia:
- potrzeb fizjologicznych, tj. potrzeba jedzenia, picia, snu, seksu, tlenu,
- potrzeb bezpieczeństwa, tj. unikanie zagrożenia,
- potrzeb afilacji, tj. potrzeba miłości i przynależności,
- potrzeb szacunku i uznania, tj. poczucia własnej wartości,
- potrzeb samorealizacji, tj. osiągnięcie znaczących celów omijających egoistyczne dążenia do samorealizacji.
Zaspokojenie owych potrzeb jest warunkiem aktywizacji potrzeb wyższych. Jeśli jednostka nie osiągnie, nie zaspokoi wyznaczonych potrzeb to te potrzeby niezaspokojone powodują motywację ludzkiego działania, stają się, „motywatorami” dalszych działań.
Jakie istnieją rodzaje motywacji?
Istnieją cztery najistotniejsze rodzaje motywacji, które współdziałają z naszymi potrzebami:
Pierwszym bardzo znanym rodzajem jest motywacja wewnętrzna, która ma swoje źródła we wewnętrznych właściwościach człowieka. Jest to najbardziej pożądany rodzaj, gdyż jest najsilniejszy i najważniejszy. To chęć działania – dążenia do lepszego samopoczucia. Gdy istnieje w nas chęć działania, to nie potrzebujemy większych porad, rad czy zachęt – po prostu działamy. By ją w sobie ożywić należy zająć się pracą nad własną samooceną i potrzebą świadomego dążenia do realizacji marzeń.
Kolejnym rodzajem jest motywacja zewnętrzna, która jednocześnie jest uzupełnieniem tej pierwszej – wewnętrznej. Może ona mieć bardziej, lub mniej świadome podejście. Motywacja zewnętrzna często jest kojarzona z chęcią zysku, a co za tym idzie polepszeniem swojego komfortu materialnego. To chęć posiadania bez większej rozległości. Chcemy nowy telewizor – dążymy do tego, by go kupić. Pojawia się zapał. Kupujemy telewizor, a motywacja się kończy. Nie widząc większej wartości swego upragnionego celu – telewizor został zakupiony i na tym się kończy nasza motywacja… Brak celu nadrzędnego…
Motywacja jest ściśle związana z pozytywnymi, jak negatywnymi odczuciami dążenia do wyznaczonego celu. Pozytywne rozpatrywanie chęci dążenia do zmiany, to z założenia coś dobrego. Pozytywne, to dążenie do zmiany, do działania z uśmiechem na twarzy. Zaś negatywne podejście wiruje wokół chęci, a zarazem obawy. Negatywne pragnienia zawsze zależą od czegoś.
Należy zwróci uwagę na fakt, iż wewnętrznej motywacji nikt nam nie zabierze – telewizor może się zepsuć, pieniądze mogą się skończyć, a my wciąż będziemy czuli potrzebę dążenia do szczęścia.
Choć każdy rodzaj motywacji jest od siebie uzależniony to i tak motywacja pozytywna stoi na górnym szczeblu priorytetów życiowych. Pozytywnie jestestwo jest dążeniem do radości i chęci zapewnienia sobie potrzeb świadomego życia w harmonii.
Jeśli będziemy rozpatrywać szczęście wyłącznie pod kontem posiadania dóbr materialnych, nigdy niezaznanym harmonii. Wciąż będzie nam mało – jest to forma braku akceptacji i nieświadomości. Gdy motywacja nabiera innego wymiaru w działaniu, cele stają się łatwiejsze do osiągnięcia.
Jak się zmotywować do działania?
By zdobyć dodatkowe pokłady energii należy wypracować sobie chęć posiadania pozytywnej wewnętrznej motywacji, która jest tylko wspomagana motywacją zewnętrzną.
Każdy z nas od początku życia szuka własnego indywidualnego podejścia do wzmocnienia i wypracowania siły w działaniu. Wewnętrznych i zewnętrznych „motorów napędowych”, które przyczynią się do osiągnięcia upragnionych sukcesów. Warto całkowicie wyeliminować negatywne podejście, tj. lenistwo, czy lęk przed nieznanym.
Zapoznanie się z powyższym terminem i rodzajami motywacji pozwoli na określenie samej kwestii chęci do zmiany. Zmiana to wewnętrzna potrzeba uzyskania upragnionego celu. Każdy z nas od momentu narodzin posiada w sobie podświadomą motywację do życia – celem jest życie – jest ona ukryta i działa mimo większych starań. Jest to taka forma motywacji, która pozwala jednocześnie na określenia wyższych celów życiowych.
Każdy z nas powinien posiadać takie cele, które nadają głębszy sens życiu. Bez celów, bez motywacji jesteśmy jak marionetki działające wśród szarości dnia. Cele określają wyższe wartości, a nie tylko „żyję bo żyję i to tyle”. W tym momencie będziemy mówić o pozytywnej motywacji.
Jak pielęgnować motywację?
By wydobyć z siebie iskierkę motywacji należy odpowiedzieć sobie na pytanie:
- Jaki jest mój cel?
- Co chcę osiągnąć?
- Co sprawia mi przyjemność, do czego dążę?
- Gdzie zmierza moja droga?
Wypisanie ich na kartce papieru pozwoli na głębszą weryfikację upragnionych celów. Pozbądź się autosabotażu – popraw jakość życia przez spożytkowanie energii wyższego rzędu.
Czy odchudzanie może być motywacją wyższego szczebla? – przeanalizujmy to pytanie.
Chęć zmiany często stoi blisko dyskomfortu z którym się zmagamy. Pewne funkcje są zaburzone, czy też samoocena jest zaniżona – chcemy to zmienić. Pojawia się cel – odchudzanie. Czy samo odchudzanie jest przyjemne? – wyłaniają się demotywatory, które musimy pokonać, aby osiągnąć wyznaczony cel.
Jak poradzić sobie z demotywatorami?
Zastanów się:
- Co da Ci zrealizowanie wyznaczonego celu?
Wypisz wszystkie korzyści na kartce – czym więcej punktów, tym lepiej. Wizualizuj sukces i zapisuj wszystko, co się z nim wiąże…
Zmiana o której marzysz nie tylko wpłynie na Ciebie, ale w znacznej mierze będzie ona odczuwalna dla otoczenia i najbliższych. Sukces przyczyni się do uśmiechu – będziesz postrzegany/a jako radosny/a i otwarty/a. Dzięki zmianie zyskasz więcej energii, a Twoja kondycja zdrowotna wzrośnie. Zmiana daje wiele korzyści…
Choć Twój „wewnętrzny krytyk” będzie krzyczał i przekonywał, że to wciąż zbyt mało, to proszę nie poddawaj się… Praca nad zmianą ma być przyjemną iskierką energii – rozkochaj się w niej. Bądź zauroczony/a swoim celem – opowiadaj o nim, dziel się swoimi postępami. Stwórz obraz, który każdy będzie postrzegał jako wzór do naśladowania.
Pamiętaj, o nagradzaniu – każdy z nas potrzebuje pozytywnych bodźców zewnętrznych, by motywacja nie straciła na wartości. Słuchaj pochwał, ale ich nie oczekuj. Zaurocz swoją pasją inne osoby – przyczyniając się do polepszenia jakości życia innych osób wciąż uzupełniamy wyższe pragnienia.
Pokazuj swoje kroki do szczęścia – stwórz mapę osiągnięcia wyższych wartości. Pracując z pasją, która usłana jest ogniem miłości dajemy początek lepszemu życiu, lepszemu światu.
Zmieniając własne życie osiągamy większą świadomość potrzeb, które dotyczą nie tylko nas samych, ale również najbliższych, czy otaczających nas osób. Zawsze i wszędzie myśl o korzyściach…
Przedstawiona powyżej anatomia motywacji, potrzeb i chęci zmiany pozwoli na bardziej świadome podejście do rzeczywistości.
Gdy realizujesz wyznaczone cele to nigdy nie zapomnij pokazać ich światu. Uzewnętrzniaj korzyści, który przyczynią się do polepszenia życia innych osób. Niech Twój sukces ma swoje realne odbicie w uśmiechu na twarzy innych osób. Pamiętaj, o tym gdy np. będziesz starać się o awans, gdy będziesz uprawiać ogródek, gdy będziesz zdobywać wykształcenie, gdy pokonasz własne słabości, gdy dasz początek nowemu życiu, gdy pracujesz nad własnymi błędami, gdy … itd.
Pamiętaj Twój cel jest Twoim horyzontem – gdy osiągniesz jeden to szybko wypatruj następnego. Nigdy nie zrezygnuj – działaj i uszczęśliwiaj. Nadając głębszy sens życiu naucz się świadomej motywacji…
A co Ciebie najbardziej motywuje do działania? Co Ci dodaje przysłowiowego kopa?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
3 odpowiedzi na “Motywacja do zmiany siebie… Dlaczego motywacja jest ważna…”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Motywacja jest nam niezbędna aby działać!
Motywacja jest nam potrzebna jak powietrze – aby móc działać warto ją mieć w sobie 🙂
Ze zmianami nie należy się spieszyć, warto dowiedzieć się jak one przebiegają. Czasami trwa dłużej, zanim zaakceptujemy zmianę sytuacji i stanie się dla nas czymś stałym. Przez ten czas możemy odczuwać dyskomfort, a nawet lęk.