
Praca to jedno z miejsc w którym spędzamy najwięcej czasu – patrząc z perspektywy obserwatora nasze życie toczy się między miejscem pracy, a całą resztą czyli po prostu życiem…
Praca jest ważna, ale równie ważna jest atmosfera w pracy. Zatrudniamy się w nowej pracy – poznajemy nowych ludzi i tym samym staramy się przystosować do zasad tam panujących. Wszystko jest nowe i tym samym niezwykle enigmatyczne. Poznanie rozłożone jest w czasie, ale jest możliwe jeśli tylko zechcemy skupić się na tym, co dzieje się dookoła nas. Podobnie dzieje się z perspektywy osób, które witają nową osobę w swoim gronie …tak naprawdę nigdy nie wiemy na kogo trafimy…
Kim jest spycholog?
Jedną z osób, która na pewno utrudni nam pacę będzie spycholog. Spycholog to przebiegły i niezwykle sprytny „darczyńca”. Zawsze obdaruje Cię dodatkową pracą – nawet w momencie, gdy Ty ją mu zlecasz…
Spycholog jest tego typu osobą, która zawsze znajdzie sposób na to, by swoimi obowiązkami obarczyć inne osoby.
Jak rozpoznać spychologa?
Poznanie może być utrudnione, ponieważ spycholog zawsze nosi maskę pod którą kryje się podstęp i lenistwo. Swoją taktyką będzie pielęgnować nieróbstwo – mimo tego, że zawsze będzie przedstawiał się w świetle pracoholika. Jego obowiązki, to niekończąca są „dolina harówki”.
Miejsce pracy spychologa zawsze będzie zastawione różnymi zleceniami na których będą widniały karteczki z napisem …pilne… Gdy Ty będziesz wychodzić na przerwę śniadaniową, spycholog będzie twierdził, że nie ma na nią czasu – to, że w tym momencie przesiedzi całe 15 minut na portalach społecznościowych nie ma większego znaczenia, najważniejsze, abyś to Ty uwierzył/a w jego ciężki i niekończący się kierat…
Spycholog jest niezwykle sprytny w swej taktyce nieróbstwa – zawsze będzie miły, a nawet przesadnie uprzejmy. Subtelność to jego atut. Na początku na pewno usłyszysz od niego wiele komplementów dotyczących Twojej wiedzy i kompetencji. On zawsze będzie „głupszy”…
Zadania, które zostaną mu zlecone będzie próbował przekazać Tobie, nawet w momentach, gdy będzie to coś błahego i łatwego. Jego prośby są finezyjną manipulacją …nawet nie wiesz kiedy ulegniesz… A jeśli tak się stanie – pamiętaj, że staniesz się jego ofiarą.
Pamiętaj również o tym, że pomoc koleżeńska nie jest niczym złym, ale wszystko w granicach zdrowego rozsądku. Nie możesz sobie pozwolić na wykorzystanie i odpracowywanie dwóch etatów na jednej pensji.
Najczęstsze sformułowania używane przez spychologa to:
…jaka Ty jesteś mądra – nigdy bym tego nie zrobił… ,
…bez Ciebie bym zginęła – wszystko dzięki Tobie… ,
…jesteś wyjątkową osobą – zawsze mogę na Ciebie liczyć. Jest, to dla mnie bardzo ważne… ,
…nikt nie zrobi tego lepiej od Ciebie…
Komplementy mają zaczarować Twoją czujność… Przygotuj się również, że w późniejszym czasie słowa zamilkną i na swoim biurku odnajdziesz tylko kilka teczek z pilnymi zadaniami do wykonania na teraz, z dopiskiem …dziękuję…
Jeśli w tym momencie owe opisy kogoś Ci przypominają, jeśli owe sytuacje nie są Ci obce – pamięta, że nic straconego. Najważniejsze jest rozpoznanie – czy to na początku, czy to nawet w momencie, gdy spycholog myśli, że ma Cię w garści. Przebudzenie jest niezwykle ważne, by nie pozwolić sobie na wykorzystanie…
Jak nie ulec spychologii?
Istnieje kilka zasad, które warto wdrożyć w momencie współpracy z spychologiem:
- jasno i klarownie ustal granice. Stwórz regulamin i się go trzymaj. Jeśli coś Ci nie odpowiada mów o tym głośno i wyraźnie. Pamiętaj – Twoje obowiązki są najważniejsze, przecież za nie dostajesz pensje.
- nie unikaj spychologa – pokaż mu swoje nowe oblicze, asertywne oblicze. Warto wziąć kilka lekcji asertywności i skupić się na tym w jaki sposób mogą się one stać pomocne w pracy z trudnymi osobowościami.
- analizuj relacje, które nawiązujesz. Nie każdy kto się uśmiecha jest Twym przyjacielem.
- uważaj na to, co mówisz i do kogo to mówisz. Niektóre informacje mogą być wykorzystane przeciwko Tobie.
- wykaż się biernością w momentach, gdy np. spycholog będzie użalał się nad sobą.
- w sytuacjach trudnych i niezwykle złożonych poproś o pomoc swojego przełożonego – on również powinien wiedzieć o tym, że ma lenia na etacie. Myślisz, że to donosicielstwo i przestaniesz być lubiany/a? …hmmm – czy oby na pewno jesteś lubiany/a? Nie jesteś lubiany/a – jesteś wykorzystywany/a !!!…
- staraj się zachować zimną krew – wystrzegaj się konfliktów ponieważ nigdy nie wiesz z jakim przeciwnikiem będziesz musiał/a się zmierzyć. Cicha wojna zaburzy Twój wewnętrzny świat – wystrzegaj się tego.
Relacje z współpracownikami nie należą do łatwych – jednakże tylko od Ciebie zależy na ile sobie pozwolisz i w jaki sposób będzie Cię odbierać otoczenie. Wszystko musi być zachowane w granicach zdrowego rozsądku. Przesada w każdą stronę może kosztować Cię zbyt wiele.
Uważaj na to w jaki sposób Ty się zachowujesz i w jaki sposób zachowują się inni. Bywa, że milczenie jest złotem, a ślepota daje możliwość wyzwolenia… Czasem brak reakcji staje się reakcją – przeanalizuj swoją sytuację i nie pozwól, aby ktoś Cię wykorzystywał…
Opowiedz w komentarzu poniżej, czy znasz spycholga? Jak wygląda praca z taką osobą?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ