Życie większości z nas toczy się między dwiema bazami – między pracą, a prywatą…
Jakby przyjrzeć się bliżej tym bazom, to można stwierdzić, że jednak większość swojego czasu poświęcamy na pracę. Ledwo co otworzymy oczy, a już wkraczamy w rytm przygotowania – zbieramy się i gnamy do pracy, a tylko tak przy okazji wykonujemy czynności związane z życiem rodzinnym… „Synku proszę Cię wysiadaj szybciej z samochodu bo mamusia spóźni się, a dzisiaj znów mam bardzo ważne zebranie. Szybciej – proszę…” Tak naprawdę szybkie „pa” i już jesteśmy w pracy. Godziny mijają jak szalone, a koledzy z pracy chcą jeszcze wieczorem coś omówić. Kolejne priorytetowe zebranie przy piwku… Co zrobić – zostać, czy pojechać do domu? A może zaprosić współpracowników do siebie?
Jak zachować właściwą równowagę miedzy pracą, a życiem prywatnym?
Zachowanie właściwej równowagi między pracą, a życiem prywatnym nie należy do łatwych, ale też nie jest niemożliwe. Wszystko zależy od Ciebie i Twoich oczekiwań. Odpowiedz sobie na pytanie – co wolisz? Czy wolisz niezależność – czyli trzymać te dwie strefy na odległość? Czy całkiem przeciwnie – zmieszanie tych dwóch rzeczy jest dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem?
Szczera odpowiedź jest niezwykle znacząca dla życia w równowadze – pozwoli Ci oszacować, w jakim stopniu odczuwasz zaspokojenie w obu tych strefach…
Na czym polega segmentacja?
Jeśli wyznaczasz jasne granice między pracą, a domem to wyraźnie kierujesz się w stronę segmentacji. Jesteś tzw. segmentatorem, który rzadko przynosi pracę do domu. To, co należy do pracy wykonujesz tylko i wyłącznie w pracy. Segmentatorzy bardzo stanowczo oddzielają oba te obszary, choć bywa, że pod wpływem szczególnych sytuacji są zmuszeni do połączenia obu stref. Jednak takie zmieszanie należy do rzadkości.
Jak zachowuje się integrator?
Natomiast, w przypadku gdy łączysz pracę z domem jesteś integratorem. Integratorzy zawsze są w pracy, a zarazem w domu – uwielbiają mieszać obie te sfery. Nawet po kilkunastu godzinach wspólnej pracy wciąż mają ochotę na pogawędkę z współpracownikami. Życie rodzinne toczy się nie tylko w pracy, ale również życie zawodowe toczy się w domu rodzinnym.
Można, by powiedzieć, że takie połączenie to niekiedy wybawienie, ale czy na pewno? Zarówno segmentacja i integracja mają swoje zalety i wady…
Jakie są wady i zalety segmentacji?
Osoby, które jasno wyznaczyły granice między pracą, a domem, mają mniejszy konflikt obu tych baz. Innymi słowy, segmentatorzy dzięki takiemu podziałowi w pełni oddają się obu tym strefom. Jeśli jest w pracy to z całych sił i pełnym zaangażowaniem koncentruje się na wykonywanych czynnościach. Natomiast gdy jest już w domu – myśli i robi wszystko dla siebie i najbliższych. Myśli są skierowane na konkretną sferę w której się znajduje, dzięki czemu w czasie obiadokolacji jesteśmy w stanie w pełni zaangażować się w rozmowę z najbliższymi.
Segmentatorzy są również „psychicznie odcięci” – co w znacznej mierze redukuje stres, wyczerpanie, a nawet wypalenie…
Jeśli mówimy o wadach, to i takie się znajdą. Segmentatorzy często uważani są za osoby mało towarzyskie i wyniosłe. Takie błędne postrzeganie ich osoby może prowadzić do licznych konfliktów i niesnasek. Segmentatorzy często również popadają w irytację – wychodzą z założenia, że „oddanie sprawie przede wszystkim”.
Jakie są wady i zalety integracji?
W przypadku integratorów – oni także osiągają pewnego rodzaju korzyści. Doświadczają mniejszej ilości negatywnych odczuć, gdy praca wkracza na ich podwórko. Integrator czuje się troszkę panem sytuacji i umie ją wykorzystać. Integratorzy mogą być również przykładem dla osób pragnących swojego własnego biznesu. To dzięki ich postępowaniu uczymy się osiągać wyznaczone cele bez względu na porę dnia.
Oczywiście w przypadku integratorów również mamy do czynienia z wadami. Jedną największą jest to, iż integrator nigdy nie jest w pełni zaangażowany w daną sprawę, czy sytuację. Pamiętajmy, że umysł ludzki wykonuje tylko jedną czynność w pełni świadomie. Jeśli ma wykonać kilka zadań jednocześnie, pracuje co prawda niezwykle intensywnie, ale to wcale nie przekłada się na produktywność. Nagminnie popełnia błędy i nie zapisuje w pamięci istotnych informacji. Integratorzy nie są w pełni oddani życiu rodzinnemu, ani pracy.
Jakimi wartościami kierować się w pracy?
Oczywiście Twoje preferencje segmentacji, bądź integracji mogą nie być pożądanymi oczekiwaniami w pracy. Załóżmy, że Twój szef jest integratorem, a Ty segmentatorem – konflikt nieunikniony. Pracodawca będzie wymagał od Ciebie pełnej dyspozycyjności, a Ty będziesz oczekiwał/a możliwości zregenerowania i odizolowania się.
W swej pracy trafisz na różnych ludzi z różnymi preferencjami, czy też oczekiwaniami. Dla innych Twoje zachowanie będzie dziwaczne, a dla Ciebie ich postępowanie będzie mało interesujące. Dwie bardzo różne drogi, ale wciąż się mieszające.
Jak zachować odpowiednią równowagę między pracą, a domem?
Niezależnie od Twych preferencji, zawsze możesz skorzystać z kilku wskazówek, które pomogą zachować odpowiedni balans między pracą, a domem:
- Wyraźnie komunikuj swoje preferencje. Upewnij się, że Twoi współpracownicy wiedzą, że przestrzegasz swoich granic. Dbaj o zasady.
- Odpowiednio zarządzaj swoim czasem. Pamiętaj, że w ciągu dnia chwila relaksu i wytchnienia każdemu się należy. Odstąpienie od nadprogramowych obowiązków pozwoli na uniknięcie stresu, a nawet wypalenia. Planuj z wyprzedzeniem i nie wahaj się zajrzeć do kalendarza zanim podejmiesz jakąkolwiek decyzję.
- Znajdź optymalne rozwiązanie dla siebie i swoich najbliższych. Wysłuchaj, co mają Ci do powiedzenia najbliżsi. Uszanuj ich potrzeby i znajdź czas tylko dla nich.
- Łącz pasję z pożytecznym. Bieganie, czy siłownia to również dobre miejsce na burzę mózgów.
- Badaj opinie i zasady organizacji. Zanim podejmiesz zatrudnienie dowiedz się, jak najwięcej informacji o zasadach panujących w owym miejscu. Zawsze korzystaj z umowy na okres próbny.
…i na tym kończymy. Powyższe wskazówki mają skłonić do refleksji i zadumy. Może odnajdziesz siebie w tego typu postępowaniu i zechcesz coś zmienić. Wszystko przed Tobą. Jak rzekł Pellegrini Pino: „Prawdziwe bogactwo to nie to, ile Twoja praca pozwoli Ci zarobić, ale to, kim Cię uczyni.”
Pamiętaj, że to Ty jesteś Panem swojego życia – nikt za Ciebie go nie przeżyje. Nigdy nie zapominaj o granicach – Ty również je posiadasz, dlaczego zatem ich nie wykorzystać?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ