
Uzależnienie, które określone jest mianem pracoholizmu wywołuje wiele kontrowersji …Przecież to każdy z nas może być uzależniony od pracy – zmusza nas do tego sytuacja finansowa i ekonomiczna. Takie po prostu jest życie – każdy pracuje bo musi…
Co to jest pracoholizm?
Natomiast człowiek uzależniony od pracy nigdy w ten sposób nie określi swojego stanu, nawet przez myśl nie przejdą mu te słowa. Pracoholizm to pewien rodzaj uzależnienia psychicznego objawiającego się obsesyjną i wewnętrzną potrzebą ciągłego wykonywania pracy kosztem innych czynności, również rodziny, snu i odpoczynku.
O czym myśli osoba uzależniona od pracy?
Człowiek uzależniony od pracy nie ma czasu zastanowić się nad własnym życiem, jego myśli krążą wciąż wokół pracy. Praca dla osoby uzależnionej nie tylko jest nabytym nawykiem, ale niebezpiecznym zagrożeniem dla życia. Z czasem wszystko, co dzieje się po za aktywnością zawodową traci na wartości, jest bez znaczenia – liczy się tylko i wyłącznie praca. Osoba uzależniona żyje w chronicznym stresie – psychika skoncentrowana jest tylko na pracy prowadząc do wyniszczenia całego organizmu.
Jakie są przyczyny pracoholizmu?
Przyczyny pracoholizmu nie są do końca poznane. W znacznej mierze choroba ta dotyka osoby, które są słabe psychiczne – podatne na pewnego rodzaju bodźce. Świadczą o tym różnego rodzaju predyspozycje osobowościowe na które jednocześnie mają wpływ inne źródła, tj. zaburzona w przeszłości i problemy teraźniejszości. Najczęściej narażone na wystąpienia owego uzależnienia są osoby prowadzące własną działalność oraz osoby żyjące pod presją chęci awansu. Pragnienia przemieniają się w złą formę nadużycia własnych możliwości.
Z czym nie można mylić uzależnienia od pracy?
Należy również pamiętać, że nie każda osoba, która pracuje po kilkanaście godzin jest osobą uzależnioną od pracy. Wpływa na to wiele czynników zewnętrznych – polecenia służbowe, zła kondycja firmy, czy konieczność zarobienia dodatkowych funduszy.
Istnieje również wiele osób dla których praca okazała się wspaniałym hobby. Przez wykonywanie określonych prac realizują swoje cele i marzenia odczuwając jednocześnie radość i szczęście. Praca, która stała się przyjemnością nie jest zagrożeniem dla innych źródeł szczęścia. W tym wypadku czynności życiowe nie są zaburzone. Odpoczynek, urlop, czy inna forma relaksu wciąż są sprawą priorytetową – jest to całkowite przeciwieństwo toku myślenia osoby uzależnionej. Dla osoby uzależnionej od pracy urlop, czy odpoczynek to wielka niewiadoma, to coś co nie ma racji bytu w jego życiu.
Jak wygląda związek z osobą uzależnioną od pracy?
Osoba uzależniona od pracy nie tylko nadwyręża własne życie, ale również dobro najbliższych. Cała rodzina cierpi przez uzależnienie. Pracoholizm to samotność, która dotyka i burzy wszystko co dotychczas miało sens. Nie tylko psują się relacje między partnerami, ale cierpią również najbardziej dzieci, które są odrzucone i zaniedbywane. Partner/ka osoby uzależnionej od pracy przejmuje wszystkie obowiązki domowe, jak i wychowawcze. W samotności zmierza się z problemami, którymi wcześniej się dzielił. Dostrzega potrzeby swoich dzieci i stara się sprostać im w pojedynkę. Pierwsze słowo, pierwsze kroki, pierwsza jedynka w dzienniczku, pierwsza dziewczyna syna… tak wiele omija człowieka uzależnionego. Bowiem jest on zbyt zajęta, by poświęcić kilka chwil dla miłości. Oszukuje siebie i wszystkich. Zaprzecza i w ten sposób zostaje sam/a. Sam/a na sam ze swoim uzależnieniem. Wiele rodzin w których życie wkracza pracoholizm decyduje się na rozwód. Separacja, a potem rozwód.
Pamiętajmy, że osoba uzależniona, to również człowiek, który zmaga się z ciężką chorobą, o której sam za dużo nie wie. A my sami, jako rodzina nie znamy jej podstaw, ani budowy.
Pracoholizm nie tylko niszczy życie rodzinne, ale również ma negatywny wpływ na współistnienie w zawodzie. Jako przepracowana osoba jest mniej efektywna i twórcza. Można również zaobserwować częste konflikty między współpracownikami, ponieważ brakuje im dystansu do pracy. Gdy człowiekiem uzależnionym od pracy jest pracodawcą cierpią podwładni – narzucony rytm pracy jest zbyt intensywny i nazbyt wyniszczający. Życie zawodowe pochłonięte jest chronicznym stresem i ciągłą nagonką.
Pracoholizm niesie ze sobą wiele negatywnych skutków zdrowotnych, które doprowadzają do całkowitego wyniszczenia organizmu.
Czy można umrzeć z przepracowania?
Tak – można! Pracoholizm jest bardzo niebezpieczną chorobą. Śmierć z przepracowania określana jest mianem karōshi. Karōshi nie jest terminem czysto medycznym. To socjomedyczne określenie odnosi się do przypadków zgonów lub poważnych uszczerbków na zdrowiu spowodowanych dużą ilością godzin pracy. Cechą wspólną dla przypadków karōshi jest zbyt dużo pracy i stres.
Kogo dotyczy karōshi?
Karōshi nie dotyka “zwykłych” pracowników, ale przeważnie ludzi nałogowo nastawionych na sukces. Choroba nie pyta o wiek, czy status społeczny – jest bardzo niebezpieczna dla każdego z nas. Nie można nam tego lekceważyć.
Jakie są najczęstsze objawy pracoholizmu?
Do najczęstszych objawów pracoholizmu możemy zaliczyć:
- nieustanne myślenie o pracy,
- rozmowy dotyczą tylko i wyłącznie tematyki pracy zawodowej,
- rezygnacja z urlopu, czy dni wolnych od pracy,
- w dni wolne od pracy pojawia się poczucie winy,
- praca w godzinach nadliczbowych,
- praca kosztem własnego zdrowia – praca w czasie choroby, ograniczanie snu na rzecz pracy, poświęcanie rodziny,
- zabieranie pracy do domu,
- praca pochłania całe życie – praca staje się życiem,
- brak umiejętności dzielenia się obowiązkami,
- mimowolne kontrolowanie innych współpracowników, czy podwładnych,
- dążenie do perfekcjonizmu zawodowego – w negatywnym znaczeniu tego wyrażenia,
- brak kontroli upływającego czasu – ciągły pośpiech,
- ciągłe zniecierpliwienie oraz kontrole tego, co się dzieje w zakładzie pracy,
- nie dotrzymywanie obietnic – praca ponad wszystko i wszystkich.
Proszę odpowiedź sobie szczerze, czy któreś z powyższych podpunktów nie dotyczy właśnie Ciebie, bądź najbliższego członka rodziny? Zastanów się i bądź szczery nie tylko wobec własnych odczuć. Dokonaj rozrachunku i przyjmij prawdę.
Jak wyleczyć się z pracoholizmu?
Pamiętajmy również o najbliższych – warto pomóc… Pracoholicy bardzo rzadko sami zgłaszają się z prośbą o pomoc – zaprzeczają i uciekają od prawdy. Proces terapeutyczny jest również utrudniony ze względu na ogólnoprzyjętą akceptację pracoholizmu. Nieodparta żądza pieniądza daje do tego przyzwolenie.
By wyzwolić siebie, czy najbliższą osobę z uzależnienia warto zastosować kilka poniżysz rad:
- nazwij problem,
- zaplanuj każdy dzień – zachowaj odpowiednie proporcje między obowiązkami, a przyjemnościami,
- ogranicz pracę do minimum,
- pracuj nad asertywnością,
- wyjedź na długi urlop – do miejsca w którym zasięg komórkowy jest ograniczony,
- pozwól sobie na relaks,
- pracuj nad sobą – redukuj poczucie lęku i wstydu,
- jeśli sytuacja tego wymaga, zmień pracę,
- nie krytykuj – pracuj nad zmianą powoli,
- znajdź hobby,
- zaakceptuj zmianę,
- pomóż sobie – umów się na wizytę do specjalisty,
Rozpocznij zmianę już dzisiaj – tu i teraz. Poszerzaj wiedzę i bądź jej prekursorem. Każdy z nas zasługuje na radość i szczęście – przejmij pełną odpowiedzialność za swoje czyny i odszukaj się w wolnym świecie. W świecie wolnym od nałogów. To Twój czas, Twoja misja. Nie lekceważ jej!!!
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ