ZESPÓŁ COTARDA, czyli żyjesz tak jakbyś już dawno umarł…

Osoby, które twierdzą, że „żywe trupy” istnieją tylko w horrorach niestety są w błędzie. Udowodniono naukowo, że istnieje bardzo specyficzne zaburzenie psychiczne, które powoduje, że żyjący jest przeświadczony o swojej śmierci. Jest to świat w którym chorujący nie jest w stanie odróżnić prawdy od fikcji i rzeczywistości od wyobrażeń na temat swojej osoby.

Na czym polega Zespół Cotarda?

Zespół Cotarda jest często określany jako „syndrom chodzącego trupa” i jako bardzo specyficzne zaburzenie psychiczne polega na urojeniu śmierci za życia. Chorujący jest przeświadczony, a nawet w 100% pewny tego, że nie żyje, a jego bytowanie na ziemi przypomina wieczną tułaczkę rozkładających się zwłok.

To tak bardzo specyficzne zaburzenie charakteryzuje się obecnością:

 • urojeń nihilistycznych należących do objawów psychotycznych, które charakteryzują się utratą zdolności oceny rzeczywistości, zaburzenia w jej postrzeganiu oraz występowanie bardzo specyficznych urojeń. Tak bardzo charakterystyczny sposób zachowania może przypominać urojenia hipochondryczne, jednak owe postępowanie jest wręcz skrajnie absurdalne i niezwykle rozbudowane. Chorujący może prezentować przekonanie, że śmierć go nie dotyczy, bo jest już trupem.

oraz

 • urojeń negacyjnych w których chory całkowicie neguje swoją fizyczność oraz emocjonalność. Wyrzeka się swej cielesności, uważa się za nicość i całkowicie zaprzeczać odczuwania własnych emocji i uczuć.

Pomimo przekonania o rozpadzie swojego ciała chorujący nie potrafi wyjaśnić, jak może oddychać bez płuc, myśleć bez mózgu, czy chodzić bez nóg. Tak silne urojenia mogą sprawić, że chory zacznie chodzić i poruszać się jak zombie z najgorszych horrorów. Chorujący często doszukuje się wyjaśnienia i odpowiedzi na pytanie – dlaczego jest wciąż na ziemi jeśli już dawno nie żyje? Brak odpowiedzi sprawia, że zatraca się w swym myśleniu jeszcze bardziej i uznaje owy stan jako karę za grzechy i przewinienia.

Jako pierwszy owe zaburzenie opisał żyjący w XIX wieku francuski neurolog Jules Cotard. Opisywana przez niego chorująca kobieta była całkowicie przeświadczona o swojej śmierci. Uważała, że nie ma niektórych części ciała, a kolejne ulegają rozkładowi. Uznała również, że nie może umrzeć śmiercią naturalną, ponieważ dawno jest już martwa.

Jakie są objawy Zespołu Cotarda?

Do najczęściej występujących objawów owego zaburzenia można zaliczyć:

 • silne przeświadczenie o swojej śmierci,
 • stanowcze zaprzeczenie swojego istnienia,
 • brak poczucia własnego życia,
 • przekonanie o rozkładzie ciała,
 • brak czucia własnego ciała (chory jest przeświadczony, że nie oddycha, a jego serce nie bije),
 • znaczne obniżenie progu bólu,
 • silne lęki,
 • nieograniczone poczucie winy i kary,
 • specyficzne pobudzenie psychoruchowe (ruchy przypominające poruszanie się żywego trupa z filmów),
 • chorujący może czuć swoistą więź ze zmarłymi i często przebywać na cmentarzach, które wydają mu się jedynym właściwym dla niego miejscem,
 • autoagresja oraz ciągła chęć udowodnienia słuszności swoich racji (chory próbuje udowodnić otoczeniu, że np.: po zranieniu nie będzie krwawił, ponieważ nie żyje).

Jakie są przyczyny syndromu chodzącego trupa?

Główna przyczyna wystąpienia owego zespołu nie jest do końca znana, jednakże jej przesłanek dopatruje się m.in. w wyniku przebiegu ciężkiej depresji z objawami psychotycznymi lub w schizofrenii. Uważa się też, że genezą tego schorzenia mogą być strukturalne wady lub uszkodzenia mózgu, jak również mogą ją wywołać zatrucia lub zaburzenia metaboliczne.

Jak leczyć Zespół Cotarda?

Istnieje wiele niezgodności, co do tego w jaki sposób powinno leczyć się owe zaburzenie. Jednakże w przypadku tej choroby pacjent powinien zostać otoczony specjalistyczną opieką psychiatryczną na oddziale zamkniętym i przyjmować odpowiednie leki.

Autorka: Agnieszka » O MNIE


Bibliografia: Bilikiewicz A., Strzyżewski A.: Psychiatria: podręcznik dla studentów medycyny, PZWL, Warszawa 1992; Pużyński S.: Leksykon psychiatrii, PZWL, Warszawa 1993.

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /