Czy to na pewno lęk, a może zmagasz się z OCD?

Każdy z nas czegoś się boi, obawia, czy lęka – można powiedzieć, że lęk jest częścią naszego życia. Bardzo często przybiera różne, a zarazem bardzo zmienne natężenie, od lekkiego dreszczyku emocji, aż po paniczne przerażenie. Jednak największa pułapka czeka nas w momencie, gdy pozwolimy się oswoić swoim własnym lękom – gdy staniemy się więźniami swym obawach.

Lęk bywa tak bardzo okrutny, że wielu z nas podupada na zdrowiu. Paraliżuje i zabiera ostatnie siły do tego, by pokonać przeciwności. Zamiast pomagać przeistacza się w potwora. Lęk obezwładnia i oślepia…

Czym naprawdę jest lęk?

Lęk to bardzo specyficzny, a zarazem bardzo nieprzyjemny stan emocjonalny związany z przewidywaniem nadchodzącego niebezpieczeństwa.

Można powiedzieć, że lęk w życiu człowieka jest zjawiskiem normalnym, jest prawidłową reakcją na wiele nieprzewidzianych, a zarazem stresujących sytuacji. Lęk jest sygnałem alarmowym, by każdy z nas mógł przygotować się na nadchodzące niebezpieczeństwo – zwiększa zdolność koncentracji i działania.

Warto również zaznaczyć, że zwykle odróżnia się lęk od strachu. Choć granica bywa bardzo cienka, to jednak w dużej mierze określa się, że strach jest reakcją na widoczne zagrożenie, zaś lęk jest odpowiedzią na niebezpieczeństwo ukryte.

Kiedy lęk staje się niebezpieczny?

Jeśli stany lękowe występują zbyt często i utrzymują się bardzo długo, mogą pojawić się tzw. zaburzenia lękowe. Pod ich wpływem człowiek nie tylko cierpi, ale również traci kontrolę nad swoim zachowaniem.

Czym jest OCD?

Skrót pochodzący z języka angielskiego OCD (obsessive– compulsive disorder) określa zaburzenia obsesyjno – kompulsyjne, zwane również nerwicą natręctw.

Zaburzenia obsesyjno kompulsyjne, to występowanie nawracających, uporczywych myśli natrętnych lub/i czynności przymusowych. OCD jest zaburzeniem psychiatrycznym, które obejmuje powtarzające się i niepożądane myśli, uczucia, pomysły i zachowania, które muszą być wykonywane w kółko.

Zaburzenia obsesyjno – kompulsyjn, to przede wszystkim myśli i wyobrażenia często niezwiązane z aktualnym stanem rzeczy. Mają charakter:

  • ruminacji – rodzaj obsesyjnych myśli, charakteryzujący się ciągłymi wątpliwościami co do jakości i faktu wykonanych czynności

oraz

  • stereotypowego powtarzania – bezustannie powtarzające się zachowania, nieraz o charakterze rytualnym.

Pojawiają się niezależnie od woli i są związane z poczuciem wewnętrznego przymusu, któremu chory nie może się przeciwstawić.  Zespół OCD jest uważany powszechnie za jedną z najczęstszych postaci zaburzeń nerwicowych.

Człowiek wykonujący czynności przymusowe jest przekonany o tym, że wykonanie określonego działania uchroni go lub kogoś bliskiego przed nieszczęściem. Chorujący miewają m.in. obsesje na punkcie mycia rąk, których nie umycie będzie skutkowało śmiercią. Będą nieustannie myć ręce, a mimo to, wciąż uważają, że są nie dość dobrze umyte, by im nie zagrozić.

OCD potrafią wykonywać wiele różnych obsesyjnych czynności, które mają zniwelować ich obawy, m.in. liczą do 20 za każdym razem, gdy otwierają drzwi ponieważ uchroni to ich dzieci przed wypadkiem, itp.

Jakie są przyczyny OCD?

Zaburzenia nerwicowe wynikają często z nie uświadomionych na ogół przeżyć, z którymi człowiek nie jest w stanie sobie poradzić:

  • istnienia nierozwiązywalnych konfliktów między sprzecznymi pragnieniami, między pragnieniami a zakazami ich spełnienia,
  • przeżyć będących konsekwencją trudnych sytuacji, np. utraty kogoś bliskiego, utraty pracy, itp.

Wielu specjalistów klasyfikuje również OCD  jako chorobę cywilizacyjną, której przyczyną jest stres związany z tempem życia i coraz większą ilością informacji oraz obowiązków nakładanych na człowieka w jego otoczeniu.

OCD stwierdza się także u osób, które doświadczyły urazu porodowego, psychicznego, fizycznego lub po przebytym zakażeniu.

Jak rozpoznać OCD?

Diagnoza OCD jest przeprowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę na podstawie historii objawów i dolegliwości.

Jak wygląda leczenie OCD?

Sposobów leczenia jest kilka i można stosować je łącznie.

Przede wszystkim u chorych stosuje się psychoterapię. W literaturze podkreśla się głównie wartość terapii poznawczo-behawioralnej, której istotą jest nauka powstrzymywania czynności natrętnej pomimo celowego narażenia się na bodziec, skutkująca stopniowym wygaszaniem objawów. W leczeniu OCD stosuje się również terapię farmakologiczną.

Oprócz tego zaleca się również stosowanie autoterapii, tj. ćwiczeń psychoterapeutycznych wykonywanych samodzielnie. Autoterapia pozwala uświadomić sobie, że można przeciwdziałać objawom, mimo towarzyszącemu strachu.

Autorka: Agnieszka » O MNIE


Bibliografia: Encyklopedia Psychologii, red. W.Szewczuk, Warszawa 1998; Nerwica a rozwój człowieka, Karen Horney, Poznań 2001, wyd.1.

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

2 odpowiedzi na “Czy to na pewno lęk, a może zmagasz się z OCD?”

  1. Mariusz pisze:

    Sama psychoterapia chyba nie wystarczy? U mnie bez paroksetyny ani rusz. Czytam sobie Twoje wpisy od dłuższego czasu, bardzo dużo wnoszą do mojego, dziękuję ❤

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /