4 KLUCZOWE CNOTY, czyli jak można stwierdzić, że jestem dobrym człowiekiem?

  • Czy zastanawiałeś/aś się kiedykolwiek nad tym, czy jesteś dobrym człowiekiem?
  • Czy kiedykolwiek podjąłeś/ podjęłaś się weryfikacji tkwiącego w Tobie dobra?
  • Czy potrafisz określić siebie jednoznacznie – dobry lub zły?

Określenie siebie jednoznacznie na pewno sprawi Ci wiele kłopotu…

…a może pomocna w tym momencie stanie się definicja słownikowa, która określa “dobro” jako życie i postępowanie z określonymi zasadami – nie łamać prawa, nie popełniać przestępstw, nie kraść, nie kłamać, nie oszukiwać, nie obrażać…

Zasady te zostały wytyczone odgórnie – jednakże nie są w stanie jednoznacznie określić kogoś jako dobrego, bądź złego…

  • Jeśli raz dopuściłam się kłamstwa to znaczy, że jestem złym człowiekiem?
  • Jeśli raz przeszłam na czerwonym świetle to znaczy, że na pewno nie mogę określić się jako dobrego człowieka?

Jesteśmy tylko ludźmi i wciąż popełniamy błędy. Błędy są wpisane w naszą naturę – jednakże, to nie one definiują nas jednoznacznie…

Innym sposobem określenia siebie, to wystosowanie prośby do najbliższych o ich zdanie na Twój temat – jaki/a jesteś? Niech najbliżsi opowiedzą Ci o Twych dobrych i mocnych cechach. Niech wskażą rzeczy, które są również w jakiś sposób dla nich negatywne.

Ale czy to na pewno dobry sposób, aby dowiedzieć się prawdy o sobie?

Na pewno w jakimś stopniu tak – jednak należy pamiętać, że to, co dla jednego człowieka może być naganne, dla drugiego może być niezwykle pożądane. Dlatego nie traktuj ich opinii jako “prawdy” o Tobie. Niech ich zdanie będzie pewną wskazówką, ale nie definicją Ciebie jako osoby. Ich zdanie jest subiektywne i przefiltrowane przez ich własny filtr definicji tego co dobre, a co złe. Możesz ich słowa rozważyć, ale na pewno nie traktuj ich jako “prawdy” absolutnej.

Przypuśćmy, że nie przykładasz uwagi do ubioru. Gdy bluzka ma dziurkę – nie zważasz na to. Wyznajesz zasadę najważniejsze, że wygodnie. Pan Staszek określi Cię jako „niechluja”, a Pani Zosia, jako osobę, która stawia na wygodę i swobodę.

Jeśli ktoś Cię oceni, to pamiętaj, że ta opinia będzie uzależniona od światopoglądu tej osoby. Nie możemy polegać na ocenia innych osób w 100% – ich opinia może nam jedynie pomóc w określeniu tego, nad czym ewentualnie warto popracować, co warto ewentualnie zmienić.

Co świadczy o tym, że jestem dobrym człowiekiem?

Według starożytnych istnieją cztery cnoty kardynalne, które w znacznej mierze decydują o dobrym charakterze…

  1. ROZTROPNOŚĆ – to sposób na obiektywne i refleksyjne podejmowanie decyzji w wyznaczonym przez nas kierunku działania. Osoba roztropna uczy się unikać złych decyzji – obserwuje i analizuje. Potrafi dostrzec podobne sytuacje i raz jeszcze nie popełnić tego samego błędu. Roztropny/a pragnie się uczyć od innych.
  1. UMIARKOWANIE – to pokora w działaniu. Człowiek umiarkowany potrafi kontrolować swoje działanie, na każdym jego etapie. Rozważa jego strukturę i trzyma się wyznaczonego przez siebie celu. Umiarkowanie to inaczej zachowanie równowagi we wszystkim, co się czyni. Należy znać granice i działać w oparciu o dobro ogółu.
  1. SPRAWIEDLIWOŚĆ – sama nazwa mówi za siebie. Człowiek sprawiedliwy to osoba wykazująca się uczciwością i dobrem ogółu. Sprawiedliwy szanuje innych – umie i chce docenić inne osoby, jednocześnie dostrzega prawdziwość podejmowanych przez nich czynów. Sprawiedliwy nie osądza, a dostrzega zależności. Sprawiedliwy pragnie prawdy. Dotyczy to także sprawiedliwych ocen wobec samego siebie – tych, które sami sobie wystawiamy w świecie wewnętrznym.
  1. MĘSTWO – jest niezwykle powiązane z oddaniem się sprawie do której dążymy. Człowiek „heroiczny” ma odwagę stanąć w obronie tego w co wierzy – aby zrobić dobry uczynek. Męstwo jest również złączone z asertywnością. Jest to obrona słusznej drogi, która ma przynieść dobro i szczęście w szerszej perspektywie.

Powyższe cnoty mają nam dać pewnego rodzaju klucz do prawdy o samym sobie. Cnoty zachęcają również do refleksji nad własnym zachowaniem i postępowaniem.

  • Czy zauważasz już pewne zależności?

Człowiek dobry to taki, który nie tylko myśli o sobie – to osoba, która kieruje się dobrem innych, aby samemu czerpać radość z ich szczęścia. Człowiek określany jako dobry potrafi dostrzec różnorodności i odmienności tego świata, jednocześnie je rozumiejąc i akceptując.

Osoba dobra to osoba niosąca dobro…

Zakochaj się w „dobroci serca”, a Twa droga sama pokieruje się dobrymi drogowskazami 🙂


Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /