- Czy zastanawiałeś/aś się kiedykolwiek nad tym, czy jesteś dobrym człowiekiem?
- Czy kiedykolwiek podjąłeś/ podjęłaś się weryfikacji tkwiącego w Tobie dobra?
- Czy potrafisz określić siebie jednoznacznie – dobry lub zły?
Określenie siebie jednoznacznie na pewno sprawi Ci wiele kłopotu…
…a może pomocna w tym momencie stanie się definicja słownikowa, która określa „dobro” jako życie i postępowanie z określonymi zasadami – nie łamać prawa, nie popełniać przestępstw, nie kraść, nie kłamać, nie oszukiwać, nie obrażać…
Zasady te zostały wytyczone odgórnie – jednakże nie są w stanie jednoznacznie określić kogoś jako dobrego, bądź złego…
- Jeśli raz dopuściłam się kłamstwa to znaczy, że jestem złym człowiekiem?
- Jeśli raz przeszłam na czerwonym świetle to znaczy, że na pewno nie mogę określić się jako dobrego człowieka?
Jesteśmy tylko ludźmi i wciąż popełniamy błędy. Błędy są wpisane w naszą naturę – jednakże, to nie one definiują nas jednoznacznie…
Innym sposobem określenia siebie, to wystosowanie prośby do najbliższych o ich zdanie na Twój temat – jaki/a jesteś? Niech najbliżsi opowiedzą Ci o Twych dobrych i mocnych cechach. Niech wskażą rzeczy, które są również w jakiś sposób dla nich negatywne.
Ale czy to na pewno dobry sposób, aby dowiedzieć się prawdy o sobie?
Na pewno w jakimś stopniu tak – jednak należy pamiętać, że to, co dla jednego człowieka może być naganne, dla drugiego może być niezwykle pożądane. Dlatego nie traktuj ich opinii jako „prawdy” o Tobie. Niech ich zdanie będzie pewną wskazówką, ale nie definicją Ciebie jako osoby. Ich zdanie jest subiektywne i przefiltrowane przez ich własny filtr definicji tego co dobre, a co złe. Możesz ich słowa rozważyć, ale na pewno nie traktuj ich jako „prawdy” absolutnej.
Przypuśćmy, że nie przykładasz uwagi do ubioru. Gdy bluzka ma dziurkę – nie zważasz na to. Wyznajesz zasadę najważniejsze, że wygodnie. Pan Staszek określi Cię jako „niechluja”, a Pani Zosia, jako osobę, która stawia na wygodę i swobodę.
Jeśli ktoś Cię oceni, to pamiętaj, że ta opinia będzie uzależniona od światopoglądu tej osoby. Nie możemy polegać na ocenia innych osób w 100% – ich opinia może nam jedynie pomóc w określeniu tego, nad czym ewentualnie warto popracować, co warto ewentualnie zmienić.
Co świadczy o tym, że jestem dobrym człowiekiem?
Według starożytnych istnieją cztery cnoty kardynalne, które w znacznej mierze decydują o dobrym charakterze…
- ROZTROPNOŚĆ – to sposób na obiektywne i refleksyjne podejmowanie decyzji w wyznaczonym przez nas kierunku działania. Osoba roztropna uczy się unikać złych decyzji – obserwuje i analizuje. Potrafi dostrzec podobne sytuacje i raz jeszcze nie popełnić tego samego błędu. Roztropny/a pragnie się uczyć od innych.
- UMIARKOWANIE – to pokora w działaniu. Człowiek umiarkowany potrafi kontrolować swoje działanie, na każdym jego etapie. Rozważa jego strukturę i trzyma się wyznaczonego przez siebie celu. Umiarkowanie to inaczej zachowanie równowagi we wszystkim, co się czyni. Należy znać granice i działać w oparciu o dobro ogółu.
- SPRAWIEDLIWOŚĆ – sama nazwa mówi za siebie. Człowiek sprawiedliwy to osoba wykazująca się uczciwością i dobrem ogółu. Sprawiedliwy szanuje innych – umie i chce docenić inne osoby, jednocześnie dostrzega prawdziwość podejmowanych przez nich czynów. Sprawiedliwy nie osądza, a dostrzega zależności. Sprawiedliwy pragnie prawdy. Dotyczy to także sprawiedliwych ocen wobec samego siebie – tych, które sami sobie wystawiamy w świecie wewnętrznym.
- MĘSTWO – jest niezwykle powiązane z oddaniem się sprawie do której dążymy. Człowiek „heroiczny” ma odwagę stanąć w obronie tego w co wierzy – aby zrobić dobry uczynek. Męstwo jest również złączone z asertywnością. Jest to obrona słusznej drogi, która ma przynieść dobro i szczęście w szerszej perspektywie.
Powyższe cnoty mają nam dać pewnego rodzaju klucz do prawdy o samym sobie. Cnoty zachęcają również do refleksji nad własnym zachowaniem i postępowaniem.
- Czy zauważasz już pewne zależności?
Człowiek dobry to taki, który nie tylko myśli o sobie – to osoba, która kieruje się dobrem innych, aby samemu czerpać radość z ich szczęścia. Człowiek określany jako dobry potrafi dostrzec różnorodności i odmienności tego świata, jednocześnie je rozumiejąc i akceptując.
Osoba dobra to osoba niosąca dobro…
Zakochaj się w „dobroci serca”, a Twa droga sama pokieruje się dobrymi drogowskazami 🙂
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ