AKCEPTACJA – jak przezwyciężyć trudności?

Akceptacja jest drogą życia. Jest ona nam potrzebna do przezwyciężenia wszelkich niedogodności i niepowodzeń. To właśnie ona dodaje siły i wiary w nowe możliwości. Dzięki niej dostrzegamy światełko w tunelu.

Choć nie jest ona łatwa do osiągnięcia, to i tak warto podjąć próbę wzbogacenia swojego życia o ten element – akceptację.

Na czym polega akceptacja?

Akceptacja to uznanie w głębi duszy faktu, że życie jest, jakie jest – raz jest pięknie, a raz boleśnie. Raz jest fajnie, a raz beznadziejnie. Raz pod górkę, a już za rogiem z górki. Akceptacja to także zrozumienie, ale przede wszystkim przyzwolenie na dokonanie zmiany. To dostrzeżenie w sobie ukrytego potencjału wyzwolenia się ze szpon cierpienia.

Niestety, jak wiadomo każdej zmianie towarzyszą również różne kryzysy. Choć mogą się one wydawać nie do przejścia, to i tak warto przestać się oszukiwać. Należy zaznajomić się z prawdą – nic nie trwa wiecznie, wszystko ma swój początek i koniec… Akceptacja daje nam darmowe światełko w tunelu, by móc przejść przez te wyboje w pełni siły i determinacji. Odszukać rozwiązanie i zrealizować plan. Plan na Twoje nowe lepsze życie…

Zapamiętaj słowa Cheryl Strayed:

Akceptacja łączy się z prostotą, z zatrzymaniem się i ustaleniem faktów, jest punktem wyjścia. 

Czym akceptacja nie jest?

Wiele osób określa akceptację jako przejaw bierności, jako ślepe przyzwolenie na to, co niedobre i niedopuszczalne. Zaś akceptacja nie jest wyrażeniem zgody na to, co nieodpowiednie w naszym życiu. W żadnym wypadku nie jest foremką kształtującą ofiarę.

Akceptacja nigdy nie powie: “Jest jak jest – tak musi już być, akceptuje to…”

Akceptacja nigdy też nie będzie Ci nakazywać cierpieć. Ona jest daleka od bólu – ona zrywa kajdany cierpienia. Ona pozwala na więcej, niż do tej pory wielu osobom się wydawało.

Czy akceptacja może być zła?

Tak – jeśli przypiszesz jej cechy, które wprowadzą Cię w ciemny zaułek zagłady. Jeśli nadasz jej wartości, którymi nigdy nie powinna się kierować. Jeśli zdefiniujesz ją jako bierne przyzwolenie na krzywdę, którego doświadczasz.

Na czym skupia się prawidłowa akceptacja?

Jeśli zaakceptujesz i przestaniesz się oszukiwać będziesz w stanie znów wziąć los w swoje ręce i zawalczyć o niego. Akceptacja to szerokie otwarte oczy na to, co dzieje się w Tobie i wokół Ciebie. Twoje myśli utorują drogę Twoim czynom – masz swobodę kreowania nowego lepszego siebie.

ĆWICZENIE

Przed Tobą leży kamyk – zapisz na nim swoje zmartwienie, swoją porażkę, swoje niepowodzenie. Połóż go na kolanach i przypatrz się mu. To malutki kamyk, który zbyt mocno ciąży w Twoim życiu – by zminimalizować jego ciężar przypatrz się jego kształtom i rozmiarowi. Przecież to nie głaz. Zaakceptuj go takim jakim jest. Następnie znajdź rozwiązanie swojej niedogodności, a gdy przyjdzie czas użyj młotka i pozbądź się „problemu”. Po prostu rozbij kamyk, a jego pył rozsyp, by móc zapamiętać czego nauczyła Cię ta lekcja.

akceptacja

Nigdy nie wolno Ci się wycofywać – gdy inni robią krok do tyłu, Ty zrób kilka do przodu. Dopóki nie znajdziesz rozwiązania, nie wolno Ci się poddać. Dokładnie analizując każde rozwiązanie jesteś w stanie akceptować to, co Cię spotkało. Akceptacja to otwartość na nowe możliwości – pamiętaj, że wymaga to wiele odwagi.

Odwaga to panowanie nad strachem, a nie brak strachu. ~ Mark Twain

Pełnia akceptacji nie polega na tym, by akceptować wszystko i wszystkich, żeby być zawsze uległym i potulnym, jak baranek. Przeciwnie, to wyznaczenie sobie celu zmiany. Nie wolno Ci pozwolić na wykorzystanie – akceptacja zabrania tego. Ona uczy, jak się bronić i wyjść z konfliktu z podniesioną głową. Nawołuje i edukuje: zdefiniuj problem, zaznajom się z jego strukturą i odszukaj rozwiązanie.

Musisz również pamiętać o jednej ważnej rzeczy – pogodzenie się z rzeczywistością nie jest jednoznaczne z akceptacją. Akceptacja szuka rozwiązań, a nie przyzwolenia na to, co dzieje się dokoła Ciebie.

Niech poniższy cytat stanie się Twoim hasłem przewodnim:

Nie potrzebujesz akceptacji innych. Potrzebujesz własnej akceptacji – Thich Nhat Hanh

Gdy dokonasz pełni akceptacji powitaj nowego siebie – zaproś siebie na kawę – celebruj nowe umiejętności i możliwości… Twoje życie jest w Twoich rękach…

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

2 odpowiedzi na “AKCEPTACJA – jak przezwyciężyć trudności?”

  1. adiafora pisze:

    Akceptacja to nie przyzwolenie. Ale ciężko czasem odróżnić jedno od drugiego. Myślę, że to porównanie świetnie oddaje tę różnicę: Smażysz coś na patelni i czujesz swąd. Akceptacja tego swądu pozwoli ci zadziałać i zdąć z ognia patelnię. Przyzwolenie na swąd sprawi, że będziesz biernie czekać, aż wyczerpie się gaz lub swąd się sam ulotni.

    • Psychology of Life pisze:

      Jak najbardziej TAK – akceptacja to nie przyzwolenie!!! Akceptacja to świadome dostrzeganie. Akceptacja to dostrzeganie prawdy i pójście o krok dalej. Bardzo fajne porównanie – warto się nad tym zastanowić. Serdecznie pozdrawiam.

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /