Idea prawdy dotyczy każdego z nas – nieważne ile masz lat, czy jakiej jesteś płci…
Prawda to, coś więcej niż życie. Prawda to obcowanie z rzeczywistością na wysokim poziomie świadomości. To uszlachetniona wiedza na temat istnienia…
Jak dostrzec prawdę?
Prawda to wypełnienie materii właściwą, piękną i silną energią. Każda istota ludzka nosi w sobie swoją prawdę, swoją własną ideologię prawdy. Prawda to wartości, które tworzą się w nas na przestrzeni lat, doświadczeń i zgromadzonej wiedzy. Prawda to zasady, którymi kierujemy się w życiu. Zasady, które jasno nas określają. Wartości, które określamy mianem zasad nigdy nie umierają, wciąż są i będą. One tworzą i kreują – nigdy nas nie opuszczają.
Każda jednostka ludzka od momentu narodzin rozpoczyna swój własny indywidualny proces tworzenia siebie. Tworem naszych myśli jesteśmy my i to, co nas otacza, to, co na nas wpływa. W początkowych etapach życia poddajemy się mimowolnie pewnym procesom, nie mając na to zbyt dużego wpływu. Podążamy i ślepo ufamy. Dopiero w momencie zgromadzenia odpowiedniej ilości wiedzy oraz bazy doświadczeń jesteśmy w stanie spojrzeć na otaczające nas życie przez pryzmat własnych zasad.
Jakimi wartościami kierować się w życiu?
Tworzenie zasad odbywa się na podstawie koncentracji. Świadomość postrzega świat na zasadach indywidualnej koncentracji. Zasady mogą ulec modyfikacji jeśli na to pozwolimy, mogą zostać całkowicie zburzone, ale zawsze się odbudują. Zasady są i będą…
Zmiana to nic innego, jak budowa nowych fundamentów – bardziej trwałych i odpornych na różnego rodzaju uszkodzenia. Pamiętajmy również o tym, że im słabsza jednostka, to tym słabsze są jej zasady. Słabsze wartości zawsze opierają się na zasadach innych osób. Jeśli damy na to przyzwolenie zatracimy całkowicie własną ideologię. Słuchamy i ślepo wierzymy – nie badamy, nie koncentrujemy się, po prostu podążamy za zasadami, które mogą doprowadzić nas do całkowitego zawłaszczenia. Tracimy na wartości – szufladkując to, co w nas najpiękniejsze i najbardziej indywidualne – zasady własnej prawdy…
Osobowość nabywamy w momencie narodzin i dzięki niej różnimy się od innych osób. Najważniejszymi jej elementami są wartości budulcowe, tj. emocje, temperament, postawy i potrzeby. O tym, jacy jesteśmy, decydują cechy odziedziczone po przodkach i wpływ środowiska, w jakim żyjemy. Przez lata nabywamy określoną wiedzę na temat otaczającego nas świata i tego jacy jesteśmy oraz czego potrzebujemy, by odszukać samych siebie w tym świecie. Właśnie w ten sposób budujemy własne wartości – zasady – ideologię prawdy. Żyjemy, doświadczamy, kreujemy i definiujemy.
Nie wszystkie postawy są dla nas zrozumiałe i wytłumaczone… Gdy ich doświadczamy szukamy jasnego i prostego wytłumaczenia, choć czasem jest to niemożliwe, to i tak wciąż badamy. Chcemy poznać istotę i sens pojawienia się danego zjawiska. Budujemy jego definicję przez pryzmat własnych odczuć i doświadczeń. W tym momencie stykamy się z własną ideologią prawdy. Prawda zawsze będzie mieć nieskończoną ilość odbić – tak, jak wielu nas, tak wiele definicji prawdy. Odbicie prawdy to suma cech osobowościowych wraz z ilością bodźców zewnętrznych.
Dlaczego dotarcie do prawdy jest tak trudne?
Jako dzieci, tj. mało doświadczone jednostki mamy słabą siłę przebicia. Nasze wartości są modyfikowane przez to, co określali nasi przodkowie czy osoby, które wpłynęły na nasze wychowanie. Im silniejszy przekaz tym trudniejsza droga odszukania własnych wartości – ideologii prawdy.
Dzięki własnym, indywidualnym potrzebom jesteśmy w stanie się wybić i stworzyć swoją własną harmonię prawdy. Prawda to suma wartości, to odczucia i wizja rzeczywistości przez sumę własnych doświadczeń. Prawda nigdy nie będzie zbiorem wyobraźni – jest daleka od fantazji i plotek. Prawda to szczerość wobec nas samych, to przyzwolenie na własny świat. Świat wypełniony racjonalnym bytem.
Czym jest prawda, a czym nie jest?
Prawdą jest to, że żyjemy i funkcjonujemy. Prawdą jest przyzwolenie na budowanie własnych definicji i wartości. Jeśli jesteśmy wciąż otwarci na nowe doświadczenia nie będziemy obawiać się nowych zasad, które na przestrzeni tego, co odczuwamy będą w nas wzrastać.
Prawda to nie bezpośredniość, lecz szczerość wobec nas samych. Prawda jest daleka od osądów, ona wciąż będzie poszukiwać wiarygodnych informacji. Bez poznania jej anatomii nie jesteśmy w stanie stworzyć rzetelnych zasad. Życie to poszukiwanie, to podróż w głąb prawdy.
Nie bójmy się wyrazić siebie – starajmy się być otwartymi na nowe spojrzenia, a jednocześnie nie obrażajmy innych… Jeśli mówisz o prawdzie pamiętaj, że każdy ma swoją prawdę – zanim wyrazisz swoje zdanie poznaj ideologię swojego rozmówcy…
Prawda zawsze powinna opierać się na analizie – bez głębszego poznania nie jesteśmy w stanie niczego określić, a jeśli dokonamy osądu może być on krzywdzący dla odmienności ideologii innych osób.
Reasumując – każdy z nas nosi w sobie swój własny indywidualny świat. Jesteśmy różni i dzięki temu czujemy się wyjątkowi… Postrzegając otaczającą nas rzeczywistość zawsze definiujemy ją przez pryzmat własnych doświadczeń i zasad, które narodziły się w nas na przestrzeni lat. Każdy z nas ma swoją definicję rzeczywistości. Jeśli na daną sytuację będzie patrzeć kilkadziesiąt osób to miejcie pewność, że każdy zdefiniuje ją inaczej. Jedna sytuacja, a kilkadziesiąt prawd. Zanim dokonasz osądu i wydasz wyrok bądź świadom, że Twoja prawda może być daleka od prawdy innych osób. Buduj świat analizując – nigdy nie obawiaj się pytań!!!
Czy dostrzegasz różne „odbicia” prawdy w swoim życiu? Opowiedz nam o tym…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
2 odpowiedzi na “Ideologia prawdy – dlaczego prawda ma różne oblicza?”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Trudno się nie zgodzić z przekazem artykułu. Jednak czytając go można też wysnuć jeden wniosek. Kłamstwo nie istnieje.
Istnieje. Bez niego nie byłoby mowy o prawdzie. Choć rozumiem przesłanie 🙂