Świadomość, że jesteś – że żyjesz, to potęga w drodze do odszukania własnego celu. Wielu błądzi w swej nieświadomości, podejmując kroki pomiędzy czarną materią, a otchłanią. Próbując odszukać siebie wokół wielu, często przypisując sobie określone cechy, które należą do ogółu.
Normy – panujące kanony, to nic innego, jak tylko zbiór przepisów na określenie człowieczeństwa. Każda emocja, każda cecha charakteru jest nazwana i przyporządkowana. Porządek to zbiór określonych słów, które opisują oraz definiują wartości danej jednostki. Zapisane, zapamiętane…
Jak rozumieć dojrzałość?
Właśnie w ten sposób określana jest dojrzałość – nadajemy jej pewne znaczniki i określenia. Mimo, że nie ma jednej definicji na dojrzałość, to i tak każdy z nas posiada swoją jedną, ściśle ograniczoną teorię.
Proszę zanim będziesz kontynuować czytanie – określ swoją definicję dojrzałości:
- Czym dla Ciebie jest dojrzałość?
- Jakich słów należy użyć, by ją w pełni zdefiniować?
Zatrzymaj się na chwilę – określ to, co czujesz i to, co myślisz pod wpływem tych pytań. Czy narodziły się w Tobie nowe i tak bardzo bezcenne refleksje?
- Poznałeś/aś swoje odczucia?
- Czy zatem w ten sposób określasz swoją dojrzałość?
- Czy jest to Twoja definicja, która określa właśnie Ciebie?
Zastanów się proszę teraz:
- Jak często w ten sposób określasz inne osoby (patrząc przez pryzmat samego/ samej siebie – własnych cech dojrzałości oceniasz dojrzałość innych osób)? Czy uważasz, że jest to dobry sposób na poznanie – poznanie otaczających Ciebie osób?
Wielu z nas właśnie w ten sposób postrzega dojrzałość – określamy inne osoby cechami, które należą do nas samych. Określamy innych przez pryzmat własnych odczuć, własnych cech. Nadając im ścisłe granice – „…tak właśnie jest i tak powinno być…” Jest to bardzo mylne założenie, ponieważ tyle ilu ludzi na świecie tyle indywidualnych definicji. Ty patrzysz na danego człowieka przez pryzmat swojej definicji, a obserwowany patrzy na Ciebie przez strefę własnych określeń dojrzałości…
Zatem, czym jest dojrzałość?
Dojrzałość to nie tylko dorosłość, pełnoletniość, czy powaga. To nie tylko oczekiwanie określonych decyzji, czy zachowań. Dojrzałość to świadomość faktu, że istnieje wiele definicji na określenie każdego etapu naszego życia. Świadoma dojrzałość to zbiór wartości każdego z nas. Świadoma dojrzałość to przyzwolenie osobowości na nabycie cech świadomej egzystencji.
Jaka jest dojrzała osobowość?
Amerykański psycholog Gordon Allport jako pierwszy określił osobowość dojrzałą nazywając w ten sposób etap ukształtowania osobowości człowieka, a więc pewnego zespołu cech psychicznych, które świadczą o jego indywidualności. Dojrzała osobowość oznacza zatem zgodność psychiczną człowieka z otoczeniem oraz z samym sobą.
Jakie są fazy świadomej dojrzałości?
Każdy z nas przechodzi przez różne fazy świadomej dojrzałości. Nasza droga z dojrzałością rozpoczyna się już od momentu narodzin. Dojrzewamy, to znaczy kształtujemy siebie. Pracujemy nad osobowością, szlifujemy charakter. Uczymy się chodzić, mówić, czytać – zdobywamy nowe umiejętności. Stawiamy pierwsze kroki ku samodzielności.
Dojrzewanie to nie tylko wypracowywanie określonych cech charakteru, to również pewna fazowa sekwencja przemian zachodzących w funkcjonowaniu człowieka, związanych z upływem czasu i biegiem jego życia. Kształtujemy siebie określając swoje potrzeby, jednocześnie buntując się, bądź dając przyzwolenie na przyjęcie określonego kanonu dojrzałości, który jest nam wpajany w domu rodzinnym, czy poza nim. Główne instytucje wychowawcze narzucają nam to, co powinno, a co nie powinno nas określać. Zaburzając wewnętrzny rytm – „…bo to w tym wieku nie przystoi – tak nie zachowuje się człowiek dojrzały…” Idąc tym tropem nadajemy ścisłe granice dojrzałości, nadając je sobie i innym.
Świadoma dojrzałość to przyzwolenie na inność. To również wystrzeganie się egoistycznej dojrzałości, która kieruje się tylko i wyłącznie własnym interesem. Każdy z nas jest inny i ma do tego prawo. Uszanujmy odmienność i wystrzegajmy się egoizmu. Nauczmy się postrzegać świat z innej perspektywy. Żyjemy na równych prawach – każdy z nas ma prawo do szacunku. Nauczmy się zatem odpowiedzialnie podejmować zobowiązania wobec innych ludzi i dotrzymywać ich, a w wyborach osobistych kierujemy się honorem i godnością.
Czym różni się dojrzałość od niedojrzałości?
Koncepcje dojrzewania sformułowane przez znanych psychologów rozwojowych Erika Eriksona, czy Lawrence Kohlberga nie określają precyzyjnie granicy linii oddzielającej dojrzałość od niedojrzałości. Wskazują jedynie perspektywy na podstawie których można oceniać oraz rozpoznawać zaawansowanie i specyfikę dojrzewania.
Według Kohlberga osoby świadomie dojrzała przyswajają moralne prawa osoby ludzkiej oraz kierują się uniwersalną zasadą: „Coś jest dobre i słuszne, jeżeli służy życiu w zgodzie z podstawowymi zasadami sprawiedliwości, wolności i miłości bliźniego”.
Osoba świadomie dojrzała zna swoje potrzeby i umie je zaspokoić. Jest samowystarczalna i prowadzi swoją drogę samodoskonalenia z poszanowaniem praw innych osób. Szanuje i akceptuje, a jednocześnie jest świadoma własnych błędów. Umie wyciągać wnioski i się na nich uczyć. Dostrzega problem i wykazuje chęć do jego rozwiązania. Potrafi współistnieć i kierować się etycznymi zasadami. Nie obawia się zmiany, jest nastawiona na postęp i chęć odszukania siebie wśród innych. Umie dzielić się oraz dbać o własne i cudze zdrowie. Daje, a nie oczekuje. Definiuje, ale nie narzuca własnych reguł. Mówi o swoich wartościach i umie zaakceptować wartości innych. Wie, że akceptacja to nie tylko przyswojenie, ale również wprowadzenie w życie zmiany. Stara się być „nadludzka”.
Czy kobiety dojrzewają szybciej?
Jak wiele Pań określa swoich mężów za niedojrzałych? Poszukaj proszę, ile osób właśnie w ten sposób określa swoich partnerów… Dlaczego tak się dzieje?
W tym momencie pojawia się kolejna utarta reguła, że mężczyźni dojrzewają później niż kobiety, że dopiero na starość są dojrzali. Reguła tak silne zakorzeniona i przedstawiana w środowisku społecznym utrudnia zmianę postrzegania. Pamiętaj o tych słowach zanim dokonasz analizy i podporządkowania. Jest to niezwykle krzywdzące i upokarzające. Należy najpierw rozumieć drogę rozwoju partnera, by móc w pełni budować opinię.
Każdy z nas jest indywidualny, nieważne jakiej płci jesteśmy. Określenie niedojrzałości rządzi się na równych prawach i dotyczy tak samo kobiet oraz mężczyzn. Zrzućmy utarte schematy i uszanujmy odmienność.
Pamiętając równocześnie o fakcie, że nasza droga rozwoju trwa przez całe życie. Jeśli postrzegamy rzeczywistość w ograniczony sposób zabieramy sobie prawo do rozwoju. W momencie założenia rodziny każdy z nas uczy się nowych sytuacji, podejmuje rozwój – niektórym osobom jest łatwiej, niektórym trudniej. Związek dwojga ludzi podyktowany jest sporami i kłótniami, ale wynika to przeważnie z niewiedzy. Niewiedza do brak świadomości. Najważniejszą i priorytetową sprawą w związku powinno się stać wspólne dążenie do rozwoju – pokazywanie, uczenie, doświadczenia. Nigdy nie oceniajmy, bo również będziemy oceniani. Szanujmy, a będziemy obdarzeni szacunkiem.
Szlifujmy komunikację bo ona jest najważniejsza w kwestii rozwoju świadomej dojrzałości. Bez słów niczego się nie dowiemy – będziemy się tylko domyśleć i błędnie interpretować. Komunikacja jest najważniejsza, by to, co świadome mogło dostrzec prawdy.
Czy dziecinny znaczy niedojrzały?
Jak wiele osób z Twojego otoczenia określa osoby za niedojrzałe jeśli zachowują się dziecinnie?
Pewnie znajdzie się parę osób, dlatego też warto odpowiedzieć na pytanie: co oznacza dziecinność i dlaczego kojarzona jest z niedojrzałością?
Kolejny utarty schemat, który przekazywany jest nam na łamach wychowania. Osiągamy określony wiek i w ten sposób powinniśmy się zachowywać, a więc czym starszy tym bardziej poważny. Jest to określenie bardzo krzywdzące i niezwykle ograniczające naszą naturę, potrzebę dobrego samopoczucia. Budowania życia w szczęściu i radości – odnajdywaniu piękna w chwilach. Wielu z nas już w tym momencie się przekonało, że jeśli tańczenie w deszczu, skakanie po kałużach sprawia nam radość to należy to robić. Nieważne ile ma się lat, jaką pozycję i jakie stanowisko się pełni – najważniejsze jest samopoczucie.
Świadoma dojrzałość to chęć bycia szczęśliwym, na przekór utartym schematom. Jeśli mamy taką potrzebę i wiemy, że sprawi nam to radość, to warto choć przez moment obudzić w sobie daną wolność. Nie bójmy się oceniania – oceniają tylko ludzie „małostkowi”. Nie bójmy się opinii – wynika ona z zazdrości. Jeśli to, co robisz i to, co Cię uszczęśliwia nie wpływa w żaden sposób krzywdząco na innych, to wykonuj to dalej.
Jak zachowuje się osoba niedojrzała?
Osoba niedojrzała będzie ograniczona na rozwój. Jej zachowanie będzie podyktowane egoizmem. Będzie myśleć tylko o sobie – nikt i nic nie będzie się liczyć. Będzie „hejtować” i nienawidzić. Nie potrafi mówić ‘nie’, a jednocześnie boi się odrzucenia i krytyki.
Niedojrzałość lubi destrukcyjny perfekcjonizm. Pragnie ideału i tego samego równocześnie wymaga od innych ludzi. Niedojrzałości brakuje równowagi emocjonalnej, stabilizacji, spokoju. Często ulega zmiennym nastrojom, wciąż walczy z własnymi emocjami, rzadko cieszy się życiem.
Istnieje jeszcze wiele innych utartych schematów rządzących naszym światem – dokonaj analizy samodzielnie. Człowiek świadomie dojrzały potrafi analizować i obalać utarte reguły. Z czystym poszanowaniem dla ogółu, tworzy świadome życie. Nie przejawia się buntem, a jedynie rozwojem…
Właśnie w tym momencie rozpoczynasz drogę do świadomości. Pamiętaj, o szacunku i bądź twórcą nowej wiedzy – dojrzałej wiedzy…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ