Życie to niezliczona ilość kolizji, wypadków, niebezpiecznych wydarzeń – praktycznie każdego dnia jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo, które może odcisnąć swoje piętno na psychice. Umysł ludzki choć wydawałby się, że nie do pokonania, to ma również swoje słabe strony – lubi przyciągać do siebie czarne myśli i tylko nieliczni potrafią je konsekwentnie neutralizować.
Anna to wrak kobiety – od dwóch lat nie śpi, a jeśli jakimś cudem uda jej się zasnąć, to od razu śnią jej się koszmary. Nie jest w stanie normalnie funkcjonować – jej umysł każdego dnia przeżywa zdarzenie, które doprowadziło do jej obecnego stanu… Dwa lata temu Ania spowodowała wypadek – mroźne mgliste popołudnie i brak ostrożności spowodował, że samochód wpadł w poślizg i z ogromnym impetem uderzył w przystanek autobusowy, dosłownie miażdżąc kobietę trzymającą na rękach niemowlę. Kobieta nie jest w stanie wybaczyć sobie tego, że zabiła – pamięć zmasakrowanych ciał, dużej ilości krwi… Wszystko jakby wydarzyło się wczoraj…
Kiedy dochodzi do PTSD?
Zespół stresu pourazowego, jak na podanym przykładzie występuje, jako konsekwencja udziału w zdarzeniu traumatycznym. PTSD występuje u osób, które doznały silnego urazu psychicznego. W wyniku ciężkich przeżyć powstaje silny stres, któremu towarzyszy wciąż nasilający się lęk. Powstający kryzys psychiczny jest trudny do przezwyciężenia i może prowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Osoby, które cierpią z powodu stresu pourazowego, przeżywają na nowo uporczywe wydarzenia. Zaburzenie przyczynia się do całkowitego wycofania się z życia społecznego. Jednostka nie tylko nie jest w stanie normalnie pracować, ale również poprawnie funkcjonować nawet we własnych domu.
Kogo dotyczy zespół stresu pourazowego?
Stres pourazowy może dotknąć każdego – tak wiele, aż zbyt wiele bólu …gwałt, śmierć, bójka, przemoc, atak terrorystyczny, czy też klęska żywiołowa. Wszystkie te dramatyczne zdarzenia odciskają swoje piętno na psychice, która nie jest sobie w stanie poradzić z silnym, a wręcz ekstremalnym stresem.
Jak rozpoznać PTSD?
Pierwszymi symptomami PTSD mogą być: trudności z koncentracją, drażliwość, zaburzenia snu, stany lękowe, dysforia, depresja, nerwica serca, nadmierne i chroniczne napięcie całego ciała, jak i chroniczne bóle głowy. Istnieje wiele innych przesłanek przekroczenia wytrzymałości człowieka, należy zwrócić uwagę na każdy szczegół. Jeśli znasz osobę, która była choćby tylko świadkiem traumy, to poświęć jej troszkę czasu – zaproponuj wizytę u psychologa, rozmawiaj… Nie dopuść do odizolowania. Pamiętaj każdy z nas ma inną odporność psychiczną i całkiem inaczej może reagować na pewne zdarzenia – należy zachować uważność.
Przede wszystkim zwróć uwagę na to: jak zachowuje się dana osoba? Czy przesypia noce? O czym mówi? Czy jest skora do uśmiechu? Czy coś jest w staniej poprawić jej humor? Czy stała się wycofana? Czy unika kontaktów? Jakimi emocjami się kieruje – nadwrażliwość, ciągły niepokój, wybuchy gniewu?
Pojawiających się objawów nie należy bagatelizować, gdyż mogą doprowadzić do jeszcze większego zaburzenia. U wielu osób z tego typu zaburzeniem po kilku latach od traumatycznego przeżycia pojawiają się zmiany w mózgu.
Jeśli natomiast trauma dotyczy bezpośrednio Ciebie, to również musisz pamiętać o powyższym i niezwłocznie poprosić, aby ktoś zajął się Tobą – poproś o pomoc…
Jak poradzić sobie z PTSD?
Każda osoba, która nie tylko uczestniczyła, ale również była świadkiem jakiekolwiek nieprzyjemnego, niezwykle stresującego wydarzenia powinna niezwłocznie skontaktować się z lekarzem specjalistą – psychiatrą. Pomoc specjalisty nie tylko będzie polegać na diagnozie, ale również na dobraniu odpowiednich leków, które pomogą w cyklu sesji psychoterapeutycznych na, które ta osoba również powinna uczęszczać.
Jak wiadomo pewnych rzeczy nie da się wymazać, czy wyprzeć z pamięci, ale warto nad nimi pracować, aby nie przysłoniły nam całego życia. Osoba z zaburzeniem PTSD powinna również w domu kontynuować zalecenia psychoterapeuty. Małymi kroczkami to wyzwolenia się z bólu i cierpienia.
Po pierwsze bardzo ważna jest odpowiednia i zbilansowana dieta. Dieta bogata w witaminy i mikroelementy pozwoli na utrzymanie odpowiedniej dawki energii, by poradzić sobie ze stresem. Pamiętaj – osobom z PTSD nie wolno sięgać po jakiekolwiek używki. Alkohol, narkotyki i inne środki odurzające są całkowicie zakazane. Pomyśl również o codziennym wysiłku fizycznym – basen, spacer…
Kolejnym priorytetowym działaniem jest wykonywanie codziennie ćwiczeń relaksacyjnych. Trening wg. Jacobsona jest niezawodną techniką, która przyczyni się do całkowitego usunięcia destrukcyjnego napięcia mięśni. Warto również od czasu do czasu poprosić o masaż, czy też wziąć długą odprężającą kąpiel.
Po trzecie musisz pamiętać o tym, by zachować szczerość w trakcie rozmowy z psychoterapeutą. Zastosowana terapia ma nie tylko pomóc Ci zrozumieć Twój obecny stan, ale również dopomóc w powrocie do „normalności”. To co zostanie przekazanie pod czas sesji musi być nie tylko przepracowane, zrozumiane, ale również zapamiętane – tak, by jakikolwiek błahy stres nie spowodował nawrotu.
Pamiętaj również o tym, że musisz jak najszybciej wrócić do aktywności społecznej. Zacznij od umówienia się na kawę z najlepszym przyjacielem, a po jakimś czasie zaplanuj wspólny wypad do kina już w szerszym gronem znajomych. Niech każdy Twój dzień zostanie zapełniony towarzystwem osób, które wywołują u Ciebie uśmiech. Nie unikaj zabaw do rana – wytańcz swój stres. Unikaj samotności, jak ognia – nigdy nie siedź bezczynnie. Muzykoterapia powinna również zagościć w Twoim domu.
Jeśli masz stresującą pracę, to pomyśl o jej zmianie – znajdź coś, co lubisz robić. Nie wracaj do miejsca, które jeszcze bardziej pogrąży Twój stan. Odpowiednia atmosfera w pracy jest niezwykle ważna, jeśli dajesz sobie szansę na „powrót do dawnego siebie”… znajdź ją…
Zorientuj się czy w Twoim mieście organizowana są różnego rodzaju spotkania grup wsparcia. Nie musisz być mega aktywny/a wystarczy, że na początku po prostu będziesz słuchać. Grupa wsparcia doda oparcia – poznasz wiele osób, które doświadczają tego samego cierpienia. Poznasz ich sposoby na stres – może, któryś z nich sprawdzi się w Twoim przypadku. Pamiętaj, że Ty również możesz udzielać wskazówek – opieka i zatroszczenie się drugim człowiekiem pozwoli Twej duszy na wyzwolenie.
Zapamiętaj – wychodzenie ze wstrząsu nie przypomina linii ciągłej, to linia zygzakowata, czasami robi się dwa kroki w tył i trzy kroki naprzód. Wyrwanie się ze szponów traumatycznych demonów jest procesem – pozwól sobie na ten proces. Nie oczekuj od razu cudów – daj sobie ten czas i zawalcz o siebie…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ