Gdy kilkulatek wpada w szał emocji często również my dorośli zbyt emocjonalnie reagujemy… Sytuacje w których pojawia się krzyk i płacz wyprowadzają nas z równowagi. W znacznej mierze utrudnia to racjonalne opanowanie niechcianych emocji. Zarówno dziecka, jak tych, które pojawiają się w nas samych. Choć nie trzeba myć mistrzem Zen, by ze spokojem przejąć kontrolę nad niechcianą stresującą sytuacją, to jednak wymaga od nas zaszczepienia pewnych wzorców postępowania…
Przypomnij sobie sytuacje w których Twój mały łobuz wpada szał emocji bez większego powodu… Co wtedy czujesz? Jaka jest Twoja reakcja? Czy udaje Ci się opanować niechciane emocje?
Często właśnie w takich sytuacjach my dorośli się gubimy i zamiast pomóc, podsycamy żar trudnych emocji maluszka. Nieświadomie oczekujemy, że dziecko będzie samo umiało przetworzyć swoje emocje i w miarę szybko je opanuje. Niestety, tak się nie dzieje – jako małe dzieci, co dopiero uczymy się poznawać nasz wewnętrzny świat. A w identyfikacji tego, co się pojawia w znacznej mierze powinni pomóc dziecku dorośli.
Czy dziecku zawsze dzieje się krzywda, gdy płacze?
Dla wielu małych dzieci płacz nie jest odbiciem smutku, czy krzywdy – jest sposobem na przetworzenie emocji. Dzieci mogą płakać z gniewu, frustracji, podniecenia, zamieszania, lęku, a nawet szczęścia. Trudno uzyskać od malucha informacji, co czuje i dlaczego pojawiły się łzy… Dziecko często ma problem z określeniem owych emocji, a do tego występują ograniczenia słowne, które jeszcze bardziej utrudniają zrozumienie.
Czego unikać, gdy dziecko płacze?
Rodzice nazbyt często reaguję na płacz dziecka słowami …nie płacz… czy …przestań płakać… Tego typu komunikaty wypowiadane stanowczym głosem często nakazują dziecku natychmiast pozbyć się tego, co czuje… A czy Ty mój drogi dorosły, gdy się stresujesz jesteś w stanie wydać sobie tak banalne polecenie i natychmiast się uspokoić? Również w dorosłym życiu to nie działa, a jedynie potęguje, to co wewnątrz…
Takie komunikaty podprogowo przekazują informację, że masz tak naprawdę gdzieś, co czuje dziecko. Mówiąc …przestań… to tak, jakbyś powiedział/a …Twoje emocje są nieważne i nieistotne… Niezależnie, jak banalny jest powód płaczu, tym postępowaniem oddalasz dziecko od możliwości uczenia się i reagowania na emocje, które się w nim pojawiły.
Naszym celem jako rodziców jest wspieranie dzieci w rozwoju samoregulacji emocjonalnej… A wsparcie jest możliwe tylko wtedy, gdy sami wykażemy się cierpliwością, empatią i zrozumieniem.
Czy warto odwracać uwagę płaczącego dziecka?
Wszystko zależy od sytuacji… jednakże zawsze warto poznać powód dla którego ten płacz się pojawił. Zakładając, że dziecko wpadło w „szał emocji” z powodu braku zabawki to, jak najbardziej odwrócenie uwagi jest ok. Jednak gdy Ty bagatelizujesz to, co chce Ci przekazać maluch, to nie zdziw się, że będzie reagować głośniej, by zostać wysłuchanym.
Roztargnienie, szybki tryb życia, brak cierpliwości… nie pomaga, a na pewno utrudnia. Dorośli zawsze powinni znaleźć czas na to, by wsłuchać dziecko i pomóc mu zrozumieć to, co dzieje się wewnątrz niego. Pozwolić mu przekształcić trudne emocje na pozytywne odczucia, by w późniejszym czasie samo umiało sobie poradzić. Emocjonalna przyszłość Twojego dziecka w dużej mierze jest uzależniona od Twojego zachowania i postępowania.
Jak pomóc dziecku zrozumieć trudne emocje?
Przede wszystkim – CZAS!!! Poświęć czas swojemu płaczącemu dziecku. Pamiętaj, aby zachować spokój – nawet najmniejsza złość, czy poirytowanie Twoje dziecko jest w stanie dostrzec. Weź kilka głębokich oddechów i skup się na wyższym celu, tj. pomocy w zrozumieniu kłopotliwych emocji, które pojawiają się u Twojego dziecka. Nigdy nie podchodź do wyjaśnienia pewnych spraw z emocjami, które Ciebie ograniczają. Gdy będziesz gotów – podejmij działanie i wypróbuj kilka poniższych wskazówek:
- Zauważ sytuację w której dziecko zachowuje się nietypowo – zbyt emocjonalnie reaguje. Nie bagatelizuj i nie olewaj…
- Znajdź miejsce które będzie sprzyjać spokojnej rozmowie. Udajcie się do miejsca w którym będziecie sami – bez widzów i osób postronnych. Przytul i wycisz. Nie zapomnij również użyć magicznych słów …Kocham Cię – możesz zawsze na mnie liczyć…
- Zbuduj bezpieczną przystań do której zawsze może udać się Twój maluch. Przypominaj o tym słowami …jesteśmy w tym samym zespole – pomogę Ci…
- Skup się na tym, co swoim zachowaniem próbuje Ci przekazać dziecko. Co robi? Co mówi?
- Naucz się uważnie słuchać… A przede wszystkim naucz się rozmawiać z nim – zadawaj pytania, które nie tylko Tobie pomogą zrozumieć sytuację, ale również dziecku przybliżą to, co się w nim pojawiło.
- Pokaż, jak nazywać uczucia. Czytaj bajki z różnymi emocjami w tle. Nazywanie uczuć bohaterów pozwala oswoić lęki, a nawet zobaczyć je z zabawnej strony.
- Używaj jasnych komunikatów i skup się na wyjaśnieniu sprawy – nigdy nie wyprzedzaj faktów. W skrócie – mniej mów, więcej pytaj.
- Potraktuj uczucia swojego dziecka poważnie, nawet jeśli wydają Ci się one banalne i błahe …Widzę, że to trudne dla Ciebie… Akceptacja nade wszystko.
- Nie strasz, nie używaj gróźb do tego, by zmienić sytuację. Krzyk i zdenerwowanie jeszcze bardziej zaogni sytuację. Szacunek uczy szacunku.
- Możesz również przypomnieć maluchowi, że był już w podobnej sytuacji i wszystko było ok. Przypomnijcie sobie razem, jak wtedy udało się rozwiązać ową sytuację.
Rolą rodziców nie jest pilnowanie, by dziecko było ciągle szczęśliwe. Nie możemy nieustannie stać na straży jego radości, bo to do niczego dobrego nie prowadzi. Rzeczywistość jest pełna różnych stanów emocjonalnych, które należy poznać i nauczyć się określać. My jako odpowiedzialni rodzice powinniśmy pomóc dziecku zrozumieć żal, gniew, rozczarowanie, smutek i inne trudne emocje. Nie można chronić dziecka przed tymi przeżyciami, trzeba nauczyć je, jak sobie z nimi radzić.
A jak Ty sobie radzisz z trudnymi emocjami swojego dziecka?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ