BURZLIWE UCZUCIA, czyli jak pomóc dziecku opanować trudne emocje?

Gdy kilkulatek wpada w szał emocji często również my dorośli zbyt emocjonalnie reagujemy… Sytuacje w których pojawia się krzyk i płacz wyprowadzają nas z równowagi. W znacznej mierze utrudnia to racjonalne opanowanie niechcianych emocji. Zarówno dziecka, jak tych, które pojawiają się w nas samych. Choć nie trzeba myć mistrzem Zen, by ze spokojem przejąć kontrolę nad niechcianą stresującą sytuacją, to jednak wymaga od nas zaszczepienia pewnych wzorców postępowania…

Przypomnij sobie sytuacje w których Twój mały łobuz wpada szał emocji bez większego powodu… Co wtedy czujesz? Jaka jest Twoja reakcja? Czy udaje Ci się opanować niechciane emocje?

Często właśnie w takich sytuacjach my dorośli się gubimy i zamiast pomóc, podsycamy żar trudnych emocji maluszka. Nieświadomie oczekujemy, że dziecko będzie samo umiało przetworzyć swoje emocje i w miarę szybko je opanuje. Niestety, tak się nie dzieje – jako małe dzieci, co dopiero uczymy się poznawać nasz wewnętrzny świat. A w identyfikacji tego, co się pojawia w znacznej mierze powinni pomóc dziecku dorośli.

Czy dziecku zawsze dzieje się krzywda, gdy płacze?

Dla wielu małych dzieci płacz nie jest odbiciem smutku, czy krzywdy – jest sposobem na przetworzenie emocji. Dzieci mogą płakać z gniewu, frustracji, podniecenia, zamieszania, lęku, a nawet szczęścia. Trudno uzyskać od malucha informacji, co czuje i dlaczego pojawiły się łzy… Dziecko często ma problem z określeniem owych emocji, a do tego występują ograniczenia słowne, które jeszcze bardziej utrudniają zrozumienie.

Czego unikać, gdy dziecko płacze?

Rodzice nazbyt często reaguję na płacz dziecka słowami …nie płacz… czy …przestań płakać… Tego typu komunikaty wypowiadane stanowczym głosem często nakazują dziecku natychmiast pozbyć się tego, co czuje… A czy Ty mój drogi dorosły, gdy się stresujesz jesteś w stanie wydać sobie tak banalne polecenie i natychmiast się uspokoić? Również w dorosłym życiu to nie działa, a jedynie potęguje, to co wewnątrz…

Takie komunikaty podprogowo przekazują informację, że masz tak naprawdę gdzieś, co czuje dziecko. Mówiąc …przestań… to tak, jakbyś powiedział/a …Twoje emocje są nieważne i nieistotne… Niezależnie, jak banalny jest powód płaczu, tym postępowaniem oddalasz dziecko od możliwości uczenia się i reagowania na emocje, które się w nim pojawiły.

Naszym celem jako rodziców jest wspieranie dzieci w rozwoju samoregulacji emocjonalnej… A wsparcie jest możliwe tylko wtedy, gdy sami wykażemy się cierpliwością, empatią i zrozumieniem.

Czy warto odwracać uwagę płaczącego dziecka?

Wszystko zależy od sytuacji… jednakże zawsze warto poznać powód dla którego ten płacz się pojawił. Zakładając, że dziecko wpadło w „szał emocji” z powodu braku zabawki to, jak najbardziej odwrócenie uwagi jest ok. Jednak gdy Ty bagatelizujesz to, co chce Ci przekazać maluch, to nie zdziw się, że będzie reagować głośniej, by zostać wysłuchanym.

Roztargnienie, szybki tryb życia, brak cierpliwości… nie pomaga, a na pewno utrudnia. Dorośli zawsze powinni znaleźć czas na to, by wsłuchać dziecko i pomóc mu zrozumieć to, co dzieje się wewnątrz niego. Pozwolić mu przekształcić trudne emocje na pozytywne odczucia, by w późniejszym czasie samo umiało sobie poradzić. Emocjonalna przyszłość Twojego dziecka w dużej mierze jest uzależniona od Twojego zachowania i postępowania.

Jak pomóc dziecku zrozumieć trudne emocje?

Przede wszystkim – CZAS!!! Poświęć czas swojemu płaczącemu dziecku. Pamiętaj, aby zachować spokój – nawet najmniejsza złość, czy poirytowanie Twoje dziecko jest w stanie dostrzec. Weź kilka głębokich oddechów i skup się na wyższym celu, tj. pomocy w zrozumieniu kłopotliwych emocji, które pojawiają się u Twojego dziecka. Nigdy nie podchodź do wyjaśnienia pewnych spraw z emocjami, które Ciebie ograniczają. Gdy będziesz gotów – podejmij działanie i wypróbuj kilka poniższych wskazówek:

  • Zauważ sytuację w której dziecko zachowuje się nietypowo – zbyt emocjonalnie reaguje. Nie bagatelizuj i nie olewaj…
  • Znajdź miejsce które będzie sprzyjać spokojnej rozmowie. Udajcie się do miejsca w którym będziecie sami – bez widzów i osób postronnych. Przytul i wycisz. Nie zapomnij również użyć magicznych słów …Kocham Cię – możesz zawsze na mnie liczyć…
  • Zbuduj bezpieczną przystań do której zawsze może udać się Twój maluch. Przypominaj o tym słowami …jesteśmy w tym samym zespole – pomogę Ci…
  • Skup się na tym, co swoim zachowaniem próbuje Ci przekazać dziecko. Co robi? Co mówi?
  • Naucz się uważnie słuchać… A przede wszystkim naucz się rozmawiać z nim – zadawaj pytania, które nie tylko Tobie pomogą zrozumieć sytuację, ale również dziecku przybliżą to, co się w nim pojawiło.
  • Pokaż, jak nazywać uczucia. Czytaj bajki z różnymi emocjami w tle. Nazywanie uczuć bohaterów pozwala oswoić lęki, a nawet zobaczyć je z zabawnej strony.
  • Używaj jasnych komunikatów i skup się na wyjaśnieniu sprawy – nigdy nie wyprzedzaj faktów. W skrócie – mniej mów, więcej pytaj.
  • Potraktuj uczucia swojego dziecka poważnie, nawet jeśli wydają Ci się one banalne i błahe …Widzę, że to trudne dla Ciebie… Akceptacja nade wszystko.
  • Nie strasz, nie używaj gróźb do tego, by zmienić sytuację. Krzyk i zdenerwowanie jeszcze bardziej zaogni sytuację. Szacunek uczy szacunku.
  • Możesz również przypomnieć maluchowi, że był już w podobnej sytuacji i wszystko było ok. Przypomnijcie sobie razem, jak wtedy udało się rozwiązać ową sytuację.

Rolą rodziców nie jest pilnowanie, by dziecko było ciągle szczęśliwe. Nie możemy nieustannie stać na straży jego radości, bo to do niczego dobrego nie prowadzi. Rzeczywistość jest pełna różnych stanów emocjonalnych, które należy poznać i nauczyć się określać. My jako odpowiedzialni rodzice powinniśmy pomóc dziecku zrozumieć żal, gniew, rozczarowanie, smutek i inne trudne emocje. Nie można chronić dziecka przed tymi przeżyciami, trzeba nauczyć je, jak sobie z nimi radzić.


A jak Ty sobie radzisz z trudnymi emocjami swojego dziecka?


Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /