DIAGNOZA UZALEŻNIENIA – czy jestem alkoholikiem?

Alkohol to wróg numer jeden racjonalnego myślenia i działania. W ostatnim czasie poznaliśmy przyczyny sięgania po używki, wiemy również czym jest samo uzależnienie.  A co za tym idzie mam nadzieję, że tego typu wiedza wzbogaciła „trzeźwość”…

Choć tak wiele wiemy, to jakby jeszcze zbyt mało. Pragniemy potwierdzenia – szybkiej diagnozy. Myśli wirują między tym co prawdziwe, a tym co zakłamane. Tak wielu z nas potrzebuje dodatkowych informacji o sobie, o swoich bliskich, o swoich obawach. Dlatego postanowiłam napisać kolejny wpis poświęcony alkoholizmie.

Jak zdiagnozować uzależnienie od alkoholu?

W tym celu przygotowałam dla Ciebie kilka testów, które są bardzo przydatne w diagnozie uzależnienia alkoholowego.

Najczęściej używanym testem jest kwestionariusz CAGE – jego wypełnienie zajmie Ci zaledwie dwie minuty. Należy jednak pamiętać, że nie wolno jedynie na nim oprzeć swojej diagnozy. CAGE jest testem pomocniczym. Test ten składa się jedynie z czterech pytań, na które trzeba odpowiadać szczerze i zgodnie z własnym sumieniem. Odpowiedź twierdząca na którekolwiek z pytań wskazuje na konieczność przeprowadzenia pogłębionej analizy problemu alkoholowego.

Pytania do testu CAGE:

 • Czy zdarzały się w Twoim życiu takie okresy, kiedy odczuwałeś/aś konieczność ograniczenia swojego picia?
 • Czy zdarzało się, że różne osoby z Twojego otoczenia denerwowały Cię uwagami na temat Twojego picia?
 • Czy zdarzało się, że odczuwałeś/aś wyrzuty sumienia lub wstyd z powodu swojego picia?
 • Czy zdarzało Ci się, że rano po przebudzeniu pierwszą rzeczą było wypicie alkoholu dla uspokojenia lub „postawienia się na nogi”?

Pamiętaj aby udzielić odpowiedzi tak lub nie – inne słowa typu nie wiem , bądź nie jestem pewien/ nie jestem pewna nie mogą wystąpić. Bądź szczery/a wobec siebie. Nie oszukuj się…

Przemyśl dokładnie swoją lub kogoś bliskiego sytuację i nie bój się zasięgnąć opinii specjalisty. Nawet jedna odpowiedź twierdząca może sugerować zawiłość. Warto przyjrzeć z bliska pod okiem specjalisty temu, co nas otacza i z czym się codziennie zderzamy…

Kolejnym testem, który warto wykonać uzupełniająco jest test „Baltimorski”. Jest to kolejny test pozwalający na samobadanie. Odpowiedz rzetelnie na poniższe pytania i zweryfikuj, czy problem alkoholowy dotyczy właśnie Ciebie, a może kogoś bliskiego:

Pytania do testu Baltimorskiego:

 • Czy zdarza Ci się wypić alkohol w pracy?
 • Czy Twoje picie wpływa niekorzystnie na życie domowe?
 • Czy wypity alkohol ma Ci pomóc, by stać się bardziej pewnym siebie człowiekiem?
 • Co inni myślą na temat Twojego picia? Czy picie przynosi ujmę Twojej reputacji?
 • Czy miałeś kiedykolwiek wyrzuty sumienia z powodu picia?
 • Czy miałeś kiedykolwiek kłopoty finansowe na skutek picia?
 • Czy Twoje picie jest powodem zmartwień rodziny?
 • Czy picie wpłynęło na Twoje plany, czy wpłynęło na ambicje?
 • Czy odczuwasz potrzebę picia codziennie o tej samej porze?
 • Czy w ostatnim czasie zmieniło się Twoje towarzystwo „do drinka”?
 • Czy odczuwasz potrzebę picia kilka dni pod rząd?
 • Czy zauważyłeś, że na skutek picia zmniejszyła się Twoja sprawność fizyczna, bądź umysłowa?
 • Czy picie wpływa negatywnie na Twoją pracę zawodową, bądź inne działania poza pracą?
 • Czy z powodu picia masz problemy ze snem?
 • Czy alkohol ma oddalić Cię od codziennych problemów?
 • Czy zdarza się, że pijesz samotnie?
 • Czy pijąc tracisz pamięć i nie wiesz, gdzie byłeś i co robiłeś?
 • Czy w związku z piciem byłeś kiedykolwiek w szpitalu, w izbie wytrzeźwień, itp.?
 • Czy cieszysz się na myśl wypicia alkoholu?

Również w przypadku tego testu należy udzielić odpowiedzi w formie tak lub nie. Dokonując weryfikacji udzielonych odpowiedzi – sumuj wszystkie tak i nie.

Nawet jedna odpowiedź twierdząca jest dla Ciebie ostrzeżeniem. Ostrzeżenie jest dla Ciebie swoistym sygnałem, który pozwoli na przeciwdziałanie rozwinięciu się nałogu alkoholowego. Jeśli w Twoich odpowiedziach znajdziesz dwie odpowiedzi twierdzące istnieje prawdopodobieństwo, że problem uzależnienia dotyczy właśnie Ciebie. Udzielenie trzech lub więcej odpowiedzi twierdzących oznacza, że uzależnienie zagościło w Twoim życiu i jest w nim cały czas obecne – Twój problem alkoholowy jest poważniejszy niż może Ci się wydawać. Musisz zawalczyć o siebie – nie obawiaj się konsultacji i podjęcia działań niwelujących i zapobiegających pogłębianiu się uzależnienia.

Wykonanie powyższych testów pozwoli na zweryfikowanie problemu alkoholowego – nie obawiaj się przyznać do własnej słabości. Zdrowie czeka na Twoje decyzje… Nie ukrywaj też tego problemu przed bliskimi, ponieważ będziesz bardzo potrzebować ich wsparcia w walce z nałogiem. Podejmij decyzję – umów się do specjalisty i pozbądź się ze swojego życia raz na zawsze alkoholu, który tak bardzo Cię rujnuje… Zawalcz o siebie!!!

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /