KONSEKWENCJE PROKRASTYNACJI – dlaczego nie warto odkładać rzeczy do zrobienia na później?

Każdego dnia zmagamy się z różnymi przeciwnościami, które wywołują pewne specyficzne i nieprzyjemne emocje. Emocje bywają tak silne, że w momencie, gdy mamy świadomość ich możliwego wystąpienia wolimy uniknąć sytuacji, które je wywołają.

Pokusa zwlekania jest tak silna, że czasem nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że wpędzamy się w jeszcze większe utrudniania. Prokrastynacja, inaczej również nazywana zwlekaniem jest tendencją do przekładania ważnych zadań na później.

Z jakimi konsekwencjami wiąże się zwlekanie?

Przyglądając się z boku samej kwestii odkładania pewnych spraw na potem możemy stwierdzić, że nie jest to nic, co mogłoby kojarzyć się z większymi konsekwencjami. Jednakże należy umieć odróżnić celowe odkładanie, które wynika z praktycznych i uzasadnionych powodów od zwlekania, poprzez które my sami utrudniamy sobie życie.

Co to jest prokrastynacja?

Stojąc przed zadaniem do wykonania często odnajdujemy dla siebie gamę wytłumaczeń, które stają się powodem dla których unikamy jego realizację. Odpychając rozwiązanie jednocześnie narażamy się na jeszcze większe konsekwencje, których tak za wszelką cenę chcieliśmy uniknąć. Wytłumaczenia bywają tak irracjonalne, że sami pogrążamy się w niemocy zrozumienia.

Irracjonalność to banalność, która staje się tylko doraźnym zyskiem. W późniejszym czasie zwlekanie wiążę się z cierpieniem i jeszcze większym bólem. Patrząc na serię problemów z którymi się zmagamy mogę powiedzieć, że najbardziej bolesne stają się te, które dotyczą bezpośrednio nas, a ich odwlekanie może skutkować samospełniającą się wyrocznią.

Matylda – kobieta pełna werwy i charyzmy zawsze odznaczała się “priorytetowością” w wykonywaniu powierzonych jej zadań. Gdy odbyła wizytę kontrolną u swojego lekarza rodzinnego okazało się, że bardzo zaniepokoiło go powiększenie znamienia na plecach kobiety. Lekarz zlecił jej wizytę kontrolną u dermatologa. Kobieta przeraziła się ową informacją do tego stopnia, że prokrastynacja stała się sposobem na zmierzenie się z prawdą, która w jej oczach stała się najgorszą z możliwych. Prokrastynacja stała się sposobem na jeszcze większe katusze. Matylda pisała w myślach czarne scenariusze – wylewając na poduszkę tonę łez. Jej zwlekanie miało być sposobem na uchronienie się od diagnozy. Przekładając wizytę z miesiąca na miesiąc popadała w jeszcze większą niemoc. Kobieta trwała w bólu bardzo długo zanim odważyła się na wizytę u specjalisty. Depresjachroniczny lęk zdążył się w niej zadomowić, zanim kobieta podjęła jakiekolwiek działanie. Dopiero na terapii zrozumiała, że prokrastynacja jest zbyt bolesna, aby dalej w niej trwać… Wizyta u dermatologa okazała się wybawieniem – znamię nie wykazywało cech złośliwości, a dla spokojności pacjentki zalecono jego wycięcie.

W opisanym przypadku można dostrzec, jak wielką szkodę wyrządza nam prokrastynacja – to świadome narażanie się na jeszcze większe cierpienie.

Czy zwlekanie jest tego warte? Czy warto doświadczać przykrych konsekwencji odkładania „na potem”?

Czy prokrastynacja jest niebezpieczna?

Zwlekanie jest ucieczką w czarną przestrzeń… Prokrastynacja może nieść ze sobą jeszcze większe konsekwencje –zmiana Matyldy mogła okazać się złośliwa, a ona tym sposobem postępowania odbierała sobie czas w którym mogła uzyskać pomoc i szybko zwalczyć intruza. W wielu przypadkach czas jest bezcenny i należy działać bardzo szybko, by nie popaść w szpony złośliwej, a nawet śmiertelnej prokrastynacji.

Zanim postanowimy odłożyć „coś” na potem warto zastanowić się…

  • Z jakimi konsekwencjami wiąże się zwlekanie?
  • Co dzięki prokrastynacji zyskamy, a co stracimy?
  • Czy zwlekanie jest warte tego, co dzieje się w środku nas samych?

Te i wiele innych pytań należy zadać sobie w momencie gdy będziemy prowokować odwlekanie…

Każdy z nas ma prawo do własnych wyborów, jednakże należy zastanowić się nad ich słusznością. Coś co miało okazać się wyjściem może okazać się zamkniętymi drzwiami bez możliwości wyboru… Nauczmy się świadomego życia zanim podświadomość da się poskromić przez destrukcyjne emocje, które za nas dokonają wyboru…


A jakie jest Twoje zdanie na temat zwlekania?

Czy istnieje coś co wciąż odkładasz na potem? 


Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /