
Każdego dnia zmagamy się z różnymi przeciwnościami, które wywołują pewne specyficzne i nieprzyjemne emocje. Emocje bywają tak silne, że w momencie, gdy mamy świadomość ich możliwego wystąpienia wolimy uniknąć sytuacji, które je wywołają.
Pokusa zwlekania jest tak silna, że czasem nie zdajemy sobie sprawy z faktu, że wpędzamy się w jeszcze większe utrudniania. Prokrastynacja, inaczej również nazywana zwlekaniem jest tendencją do przekładania ważnych zadań na później.
Z jakimi konsekwencjami wiąże się zwlekanie?
Przyglądając się z boku samej kwestii odkładania pewnych spraw na potem możemy stwierdzić, że nie jest to nic, co mogłoby kojarzyć się z większymi konsekwencjami. Jednakże należy umieć odróżnić celowe odkładanie, które wynika z praktycznych i uzasadnionych powodów od zwlekania, poprzez które my sami utrudniamy sobie życie.
Co to jest prokrastynacja?
Stojąc przed zadaniem do wykonania często odnajdujemy dla siebie gamę wytłumaczeń, które stają się powodem dla których unikamy jego realizację. Odpychając rozwiązanie jednocześnie narażamy się na jeszcze większe konsekwencje, których tak za wszelką cenę chcieliśmy uniknąć. Wytłumaczenia bywają tak irracjonalne, że sami pogrążamy się w niemocy zrozumienia.
Irracjonalność to banalność, która staje się tylko doraźnym zyskiem. W późniejszym czasie zwlekanie wiążę się z cierpieniem i jeszcze większym bólem. Patrząc na serię problemów z którymi się zmagamy mogę powiedzieć, że najbardziej bolesne stają się te, które dotyczą bezpośrednio nas, a ich odwlekanie może skutkować samospełniającą się wyrocznią.
Matylda – kobieta pełna werwy i charyzmy zawsze odznaczała się “priorytetowością” w wykonywaniu powierzonych jej zadań. Gdy odbyła wizytę kontrolną u swojego lekarza rodzinnego okazało się, że bardzo zaniepokoiło go powiększenie znamienia na plecach kobiety. Lekarz zlecił jej wizytę kontrolną u dermatologa. Kobieta przeraziła się ową informacją do tego stopnia, że prokrastynacja stała się sposobem na zmierzenie się z prawdą, która w jej oczach stała się najgorszą z możliwych. Prokrastynacja stała się sposobem na jeszcze większe katusze. Matylda pisała w myślach czarne scenariusze – wylewając na poduszkę tonę łez. Jej zwlekanie miało być sposobem na uchronienie się od diagnozy. Przekładając wizytę z miesiąca na miesiąc popadała w jeszcze większą niemoc. Kobieta trwała w bólu bardzo długo zanim odważyła się na wizytę u specjalisty. Depresja i chroniczny lęk zdążył się w niej zadomowić, zanim kobieta podjęła jakiekolwiek działanie. Dopiero na terapii zrozumiała, że prokrastynacja jest zbyt bolesna, aby dalej w niej trwać… Wizyta u dermatologa okazała się wybawieniem – znamię nie wykazywało cech złośliwości, a dla spokojności pacjentki zalecono jego wycięcie.
W opisanym przypadku można dostrzec, jak wielką szkodę wyrządza nam prokrastynacja – to świadome narażanie się na jeszcze większe cierpienie.
Czy zwlekanie jest tego warte? Czy warto doświadczać przykrych konsekwencji odkładania „na potem”?
Czy prokrastynacja jest niebezpieczna?
Zwlekanie jest ucieczką w czarną przestrzeń… Prokrastynacja może nieść ze sobą jeszcze większe konsekwencje –zmiana Matyldy mogła okazać się złośliwa, a ona tym sposobem postępowania odbierała sobie czas w którym mogła uzyskać pomoc i szybko zwalczyć intruza. W wielu przypadkach czas jest bezcenny i należy działać bardzo szybko, by nie popaść w szpony złośliwej, a nawet śmiertelnej prokrastynacji.
Zanim postanowimy odłożyć „coś” na potem warto zastanowić się…
- Z jakimi konsekwencjami wiąże się zwlekanie?
- Co dzięki prokrastynacji zyskamy, a co stracimy?
- Czy zwlekanie jest warte tego, co dzieje się w środku nas samych?
Te i wiele innych pytań należy zadać sobie w momencie gdy będziemy prowokować odwlekanie…
Każdy z nas ma prawo do własnych wyborów, jednakże należy zastanowić się nad ich słusznością. Coś co miało okazać się wyjściem może okazać się zamkniętymi drzwiami bez możliwości wyboru… Nauczmy się świadomego życia zanim podświadomość da się poskromić przez destrukcyjne emocje, które za nas dokonają wyboru…
A jakie jest Twoje zdanie na temat zwlekania?
Czy istnieje coś co wciąż odkładasz na potem?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ