W SZPONACH MEDALOMANII – czy można zostać profesjonalistą bez dyplomu?

Już na samym początku zanim jeszcze przeczytasz wstęp niniejszego artykułu w Twojej głowie narodzi się zdecydowana teza …oczywiście, że tak – wiele osób jest znakomitymi profesjonalistami bez dyplomu potwierdzającego ich kwalifikacje… I w tym momencie przyznam Ci rację – Twoja teza jest stwierdzeniem opartym na faktach bez możliwości ich podważenia.

Na świecie istnieje wielu „samouków”, którzy poświęcają swoje życia na szlifowaniu swej profesji i zapewniam Cię, że ich wiedza bywa nieograniczona, a niejeden dyplomowany profesor będzie zazdrościł im ich mądrości…Jednakże dzisiaj zajmiemy się całkiem czymś innym – zajmiemy się medalomanią.

Czym jest medalomania?

Medalomania jest utartym przekonaniem, że to ilość dyplomów i certyfikatów nadaje mądrości człowieczeństwu.

Syndrom medalomanii popycha człowieka w ciemny zaułek niewiedzy… Dążymy do poszerzenia swych kwalifikacji nie pogłębiając wiedzy, która rzeczywiście jest nam potrzebna. Sztuczna potrzeba wykazywania się dyplomami jest aprobowana przez współczesne społeczeństwo, które kładzie ogromny nacisk na to, by zanim podejmie się jakiekolwiek pracę przedstawić grubą teczką uzyskanych tytułów. Wynika to również z obowiązujących ustaleń, które mówią o ciągłym dokształcaniu pracowników. Oczywiście nie jest w tym nic złego dopóki, to papier nie zacznie „rządzić człowiekiem”.

Spoglądając w przeszłość mogę sama stwierdzić, że spotkałam wiele osób, które przedstawiały swoją wiedzę przepięknie opisując posiadane kwalifikacje, a w praktyce po górnolotnych opisach pozostał tylko niesmak.

Czy dyplomy są ważne?

W tym momencie muszę zwrócić Twoją uwagę na to, że nie można być specjalistą od wszystkiego. Jak mówi przysłowie …jak coś jest do wszystkiego, to jest do niczego… i w nim możemy odszukać pewnej kwestii sprawiedliwości rozpatrując syndrom medalomanii.

Jeśli napotkasz na swojej drodze człowieka, który wciąż będzie opowiadał o swych dyplomach i certyfikatach zapytaj się go, co one mu dały? Co dzięki nim zyskał? Jaką dodatkową wiedzę nabył i gdzie może ją wykorzystać?

Współczesność pragnie wykreować nadczłowieka, który będzie wybitnym specjalistą w każdej dziedzinie… a taki pracownik to oczywiście skarb… tylko, czy oby taka osoba istnieje? Czy jesteśmy w stanie dostrzec chodzący ideał wszechwiedzy?

Osoba, która wykazuje się dużą wiedzą przeważnie przedstawia się skromnością i wnikliwością. Zdobywanie wiedzy to budowanie własnej samooceny – każdy z nas jest stworzony do tego, by wciąż poszerzać swoją wiedzę. Uczymy się nowych rzeczy dodatkowo poznajemy ich wartość. Jednakże to doświadczenie poparte wiedzą staje się sukcesem. Nie wolno nam przekreślać drugiego człowieka tylko dla tego, że nie ma dyplomu, bądź certyfikatu. Bywa, że jego wiedza znacznie przewyższy dyplom.

Syndrom medalomanii popycha człowieka w kierunku ilości, a nie jakości. Jednakże to właśnie jakość jest tutaj najważniejsza. Tytuły są niczym jeśli nie zostaną potwierdzone czynem. Wiele młodych osób zapomina, że praktyka jest równie ważna, co suche godziny spędzone podczas wykładów teoretycznych. By móc poznać teorię i ją przyswoić musimy znać jej odzwierciedlenie w praktyce. Badając poznajemy nie tylko otaczający nas świat, ale również pogłębiamy swoją wiedzę.

Budując swą samoocenę należy skupić się na tym, co jest priorytetowe w osiągnięciu zamierzonego celu. Celem nie może stać się medalomania – jest to droga bez perspektyw.

Kim zatem się staniemy jeśli dyplomy nie będą mieć swojego odzwierciedlenia w efektywności?

Powyższy artykuł ma skłonić nie tylko do refleksji, ale również ma być początkiem produktywnej dyskusji, która ma potwierdzić mądrość człowieka pomimo braków określonych dyplomów. Warto poznać człowieka zanim oceni się jego kompetencje – szansa na rozwój powinna być dana każdemu… A zapewniam bywa i tak, że uczeń może przewyższyć mistrza…


A jakie jest zdanie na ten temat?

Czy faktycznie trzeba mieć dyplom, by być dobrym w tym co robisz?


Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

2 odpowiedzi na “W SZPONACH MEDALOMANII – czy można zostać profesjonalistą bez dyplomu?”

  1. ania pisze:

    Mam świadectwa,którymi się nie chwale,a był powód by je zrobić.Spotkałam ludzi w których kwalifikacje i doświadczenie uwierzyłam,a nie powinnam. Miałam to napisać w wiadomości prywatnej,czytam Pani artykuły i analizuje,wracam.To fajne,bo czytałam wcześniej Pania psycholog,redaktor i tamto budziło mój niepokój.Zastanawiałam się co ze mna nie tak. Tamte artykuły pozwalały na postępowanie z krzywdzenie innych,tłumaczyły takie zachowania. Więc to najlepszy przykład można mieć dokument,chwalić się nim,mówić o sobie fachowiec,ale czyny za tym nie idà. Czytam dalej i zaczynam zbierać kasę:)pozdrawiam

    • Psychology of Life - Agnieszka pisze:

      Bardzo się cieszę, że jest Pani ze mną i mam ogromną nadzieję, że zostanie Pani ze mną na dłużej. Moje stanowisko jest takie, że nie ma przyzwolenia na krzywdzenie innych osób. Choć też wiem z czego może ono wynikać. Jednak to nie zmienia faktu, że ofiara jest ofiarą, a oprawca sprawcą. Na krzywdę nie ma przyzwolenia. Serdecznie pozdrawiam, Agnieszka

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /