
Umysł ludzki to narzędzie do tworzenia świata zewnętrznego, jak i tego wewnętrznego. Myśli krążą między światami jednocześnie wpływając na nie. Obraz wewnętrzny przekłada się na wizerunek zewnętrzny. Twój umysł ma niezwykłą siłę, która niekiedy staje się samosprawdzającą przepowiednią…
Czy zastanawiałeś/aś się kiedyś…
- Ile czasu poświęcasz swoim myślom?
- Jak wiele znaczą dla Ciebie Twoje własne myśli?
- Czy badasz je i analizujesz?
Jeśli należysz do większości, to prawdopodobnie zbyt rzadko, bądź wcale nie angażujesz się w pracę własnego umysłu – we własne myśli. Jest to dość naturalne, bo kto myśli o myśleniu?
Czym są myśli?
Twoje myśli są jak magnez, który przyciąga samonapędzające się proroctwo. Wirujące myśli mają bezpośredni wpływ na to, jak się czujemy i na to, jak się zachowujemy.
Sposób, w jaki myślisz o sobie zmienia się w Twoją rzeczywistość. Jeśli wyciągniesz błędne wnioski na swój temat to znacznie ograniczysz swój potencjał.
Więc jeśli myślisz, że masz bardzo dużo defektów to tak naprawdę tylko się na nich skupisz i tym samym nimi się staniesz. Będziesz zachowywać się jak „defekt”, który tylko wzmocni Twoje przekonanie, że „trzeba być porażką”.
Tego typu zdarzenia często występują w naszej rzeczywistości. Nie raz byłam świadkiem, gdy ktoś podważał swoje walory, albo tylko i wyłącznie skupiał się na swoich ułomnościach
…przecież ja się do tego nie nadaję… ,
…to nie jest dla mnie – ja nie mam takich kompetencji… ,
…nie jestem zbyt dobry w tej dziedzinie, by nią się zająć…
i tak dalej…
Powyższe założenia są zagrożeniem dla Twojego rozwoju. Myśląc w ten sposób tłumaczysz swoje własne zaniedbanie – zniechęcasz się do podjęcia jakiegokolwiek wysiłku, od razu stawiając się na przegranej sytuacji. Właśnie w ten sposób będzie się zachowywać – jak osoba przegrana…
Czy myśli mogą skrzywdzić?
Jeśli w Twojej głowie pojawią się myśli ubrane w słowa:
…nie należę do osób towarzyskich… ,
…mam problem w odnalezieniu się w większej grupie osób…
to zauważ proszę, co się dzieje?
Tego typu osoba nie tylko wydała negatywną opinię na swój temat, ale również na pewno się postara, aby ją udowodnić. Negatywne myśli na swój temat stały się słowami, a słowa staną się czynami.
Po wyciągnięciu wniosku na własny temat szukamy dowodów na potwierdzenie owej tezy, co może wzmocnić naszą wiarę, lub całkowicie ją zniszczyć. Jeśli będziesz się rozwijać w przekonaniu, że jesteś nieudacznikiem, to Twoje myśli będą się skupiać tylko i wyłącznie na błędach, które popełniasz – będziesz szukać dowodów na to, by potwierdzić swoje założenia. Jeśli zaś spotka Cię coś dobrego, to uznasz to za łut szczęścia.
Z jakimi konsekwencjami wiążą się negatywne myślenie?
Zastanów się przez chwilę – Twoja opinia na własny temat nie musi być potwierdzeniem braku jakichkolwiek umiejętności czy talentów. Ona Cię tylko powstrzymuje od tego, byś je dojrzał/a. Twoje błędne przekonania wstrzymują Twój potencjał, by móc odnieść sukces i w końcu znaleźć się na szczycie swych własnych możliwości.
Jak zmienić myślenie? Jak odszukać konstruktywne myśli?
Pamiętaj – tworzenie pozytywnego nastawienia prowadzi do lepszych wyników. Optymistyczne myśli prowadzą do zachowań bardziej produktywnych, co zwiększa Twoje szanse na powodzenie.
Zatrzymaj się na chwilę i właśnie w tym momencie zastanów się, jak Ty sam/a siebie postrzegasz? Spójrz na swoją wewnętrzną metkę i sprawdź etykiety.
Znajdź niewłaściwe treści i wypisz je na kartce… Zapisz każdą negatywną informację na swój temat dużymi literami i poświęć im troszkę czasu…
A ja mam dla Ciebie w tym momencie bardzo dobrą wiadomość – w każdej chwili to, co zostało zapisane i oznaczone za niewłaściwe możesz zmienić. W każdej chwili możesz odmienić swój los. Możesz zmienić swoje postrzeganie i całkowicie odwrócić złą karmę. Oto trzy sposoby, abyś mógł/ mogła zakwestionować swoje błędne przekonania:
- Poszukaj dowodów przeciwstawnych. Musisz wziąć pod uwagę każdą minutę swojego życia – cofnąć się w wstecz i poszukać argumentów za tym, że Twoje treści są błędne. Sprawdź kto i kiedy wpłynął na to, że powstały tego typu postrzegania. Skup się na odczuciach i postaraj się im zaprzeczyć.Przecież masz prawo odszukać swoje mocne strony i wyeliminować swoje negatywne założenia. Nikt nie ma prawo odebrać Ci tego. Cofając się w wstecz stajesz się antropologiem swych błędnych założeń – badaj i analizuj. Wyciągnij wnioski i postaraj się podważyć stare już nieaktualne założenia, które wciąż trwają w Twoim umyśle.
- Zmierz się z błędnymi przekonaniami. Jeśli już wiesz kiedy powstały – kto i co wpłynęło na to, że one powstały. Skup się teraz na tym w jaki sposób możesz odmienić to, co od lat zakorzeniło się w Twojej głowie. Jeśli czujesz się niekomfortowo w towarzystwie, to zadbaj o to, by uczestniczyć w jak największej ilości spotkań i baw się. Zaangażuj się w proces badawczy.Wyjdź ze swojej strefy komfortu i zmuś się do zrobienia czegoś, co na początku sprawi, że poczujesz się nieswojo. Jeśli nie zbadasz tego od zalążka oświadczam Ci, że nie masz żadnego prawa, by przypiąć sobie określoną etykietę.
- Jeśli udało Ci się podważyć określone założenia, to rozpocznij proszę pracę nad tym, by teraz je wzmocnić. Wypracuj w sobie nawyk pozytywnego myślenia i podnoszenia swoich umiejętności, czy kwalifikacji. To praktyka czyni mistrza – dobre nawyki dają pozytywne przyzwyczajenia.
Pamiętaj – ćwicz swój umysł i zacznij od swoich myśli. To właśnie w nich tkwi ukryty potencjał własnych możliwości. Myśli są fundamentem postrzegania siebie i otaczającego nas świata. Jeśli będą zbudowane z samych negatywów w końcu zaczną się psuć i zbudowane na nich mury upadną. Jeśli zaś już dzisiaj rozpoczniesz pracę nad własnym umysłem tylko wzmocnisz konstrukcję swojego wewnętrznego domu. Buduj z głową!!!
Czy dostrzegasz, jak wielki potencjał nosisz w sobie? Czy wiesz, jak posługiwać się myślami?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ