Psychologia to nie tylko dyscyplina naukowa, to również szereg różnych możliwości. Psychoedukacja rozwija swoje skrzydła i dodaje nam coraz więcej wiedzy na temat naszego istnienia. Jesteśmy coraz bardziej świadomi, co się dzieje dokoła nas i w nas samych. Potrafimy świadomie określać emocje i dostrzegać potrzebę pracy nad nimi.
W jaki sposób wzbić się na wyższy poziom samozrozumienia?
Dzięki nowemu spojrzeniu na świat jesteśmy w stanie wykorzystać i wciąż wdrażać nowe sposoby radzenia sobie z nieprzyjemnymi sytuacjami. Psychologia ofiaruje szereg różnorodnych technik dzięki którym, w krótkim czasie możemy odzyskać dobre samopoczucie. Musimy również pamiętać o tym, że praca z technikami wymaga skupienia i pełnego zaangażowania. Sposoby na poprawę stanu emocjonalnego nie mogą być kojarzone jako „czarodziejska różdżka”, która zmienia wszystko i wszystkich. Metody są tylko dodatkiem do zmiany – najważniejsza jest Twoja motywacja wpływająca na silę przewodnią działania świadomości.
Na czym polega metoda kotwiczenia?
Jedną z najbardziej znanych technik wpływu NLP jest metoda kotwiczenia. Kotwiczenie jest obecne w naszym życiu przez cały czas – czasem nawet jesteśmy nieświadomi jego obecności.
Odpowiedz na pytania:
- Jakie emocje wywołuje u Ciebie Twoja ulubiona piosenka?
- Co czujesz w momencie podróży do swojego ukochanego miejsca na ziemi?
- Co odczuwasz gdy wąchasz ukochane perfumy?
Czy zauważasz, co dzieje się w Twoim w wnętrzu, gdy przywołujesz określone pozytywne wspomnienia? Tym właśnie jest kotwiczenie – stanem, który odczuwasz w wyniku przywołania określonych zdarzeń z przeszłości…
W czym pomaga metoda kotwiczenia?
Jak sam/a już teraz wiesz przywołanie w pamięci pewnych sytuacji, miejsc, a nawet rzeczy wywołuje silne emocje. W pamięci krok po kroku odtwarzamy zapamiętane obrazy, a co powoduje, że nasze zmysły reagują, a ciało podąża za nimi… Dzięki ponownemu odsłuchaniu ulubionej piosenki wprowadzamy się w stan odczuwania przyjemności…
Piękny stan kotwiczenia to również przyzwolenie sobie na podróżowanie w czasie, w czasoprzestrzeni. Kotwiczenie emocjonalne to wywoływanie w świadomości określonego bodźca, który wywoła określoną i spodziewaną reakcję. Krótko ujmując – metoda kotwiczenia polega na wywołaniu w umyśle pozytywnych wspomnień, w ciele pełnych radości uczuć za pomocą określonego bodźca, np. piosenka powiązana z pięknym wspomnieniem może przywołać te same emocje, uczucia i myśli jeśli po raz kolejny ją odsłuchamy.
Co ważne, kotwiczenie może też zmienić stan emocjonalny wywołany złą sytuacją. Często jesteśmy uczestnikami niezręcznych i nieprzyjemnych sytuacji, które wywołują strach, lęk, a nawet cierpienie. Chcemy szybko uciec z tego miejsca, a wciąż tam jesteśmy – nie mamy możliwości ucieczki. Właśnie w tych momentach Twoja kotwica może Ci pomóc. Wystarczy, że za pomocą wspomnień, czy wyobrażeń wrócisz do miejsca, sytuacji, ludzi, rzeczy, które poprawiają Ci humor. A zapewniam pomimo patowej sytuacji odczujesz lekką ulgę.
Aby kotwiczenie się powiodło, warto oprócz samego wspomnienia posłużyć się bodźcem aktywującym określone pozytywne myśli. Wystarczy, że za każdym razem, gdy będziesz wracać pamięcią do przyjemnych chwil zrobisz określoną czynność – delikatnie złączysz obie dłonie, skrzyżujesz nogi, złapiesz się za ucho, czy lekko pogłaszczesz się po wewnętrznej stronie dłoni… Są to tzw. bodźce, które pozwalają szybciej zadziałać wspomnieniom i są kojarzone tylko i wyłącznie z danym wspomnieniem.
Jak poprawnie przeprowadzić metodę kotwiczenia?
W kilku krokach:
- Usiądź wygodnie i poświęć sobie troszkę czasu. Zrelaksuj się i oddychaj powoli. Oddychaj swobodnie i równomiernie. Skup się. Przypomnij sobie sytuację, miejsce, osobę, zapach, a nawet uścisk dłoni, które to wywołały u Ciebie silną pozytywną reakcję. Wybierz najsilniejszą. Wróć myślami do tego stanu – jak się wtedy czułeś/aś? Jak bardzo szczęśliwy/a, w tym momencie byłeś/aś? Weryfikuj – przywracaj tylko te wspomnienia, które mają na Ciebie pozytywny wpływ. Niech ciało je odczuje, tak jakbyś znowu był/a, np. na plaży na Capri wśród fal i letniego wiatru, który sprawił, że odczuwałeś/aś szczęście. Byłeś/aś tam daleko od codziennych zmartwień. Pamiętaj, że pozytywne wspomnienie musi być na tyle silne, żeby Twój umysł nie mógł odróżnić kotwicy od rzeczywistości.
- Wybierz najpiękniejsze wspomnienie, które wywołuje u Ciebie silne pozytywne emocje.
- Następnie znajdź swój bodziec. Bodźcem może być złączenie dłoni, skrzyżowanie nóg, czy też określone słowo wypowiadane w myślach. Wybierz najodpowiedniejszy dla siebie. Gdy dokonasz wyboru musisz powiązać owe piękne wspomnienie – swą pozytywną emocje związaną z tym wspomnieniem z bodźcem. Bodziec musi być wybierany w momencie osiągnięcia największego pułapu szczęścia. Natomiast, gdy nie wyczujesz momentu, w którym masz największe emocje, to powtórz wizualizację i za drugim razem załóż kotwicę. Tak więc, gdy odczuwasz największą siłę swych emocji szybko, np. skrzyżuj nogi…
- Od teraz określony bodziec należy do określonego wspomnienia – wolno Ci go używać tylko wtedy gdy chcesz wywołać określone wspomnienie. Bodziec ma być aktywatorem…
- By poprawnie przeprowadzić proces kotwiczenia musimy pamiętać o umacnianiu – Twoja kotwica jeszcze jest zbyt słaba, by wywołać określony stan na żądanie. Musisz złamać schemat. Powróć myślami do rzeczywistości – policz do 15, czy też przypomnij sobie, kiedy Twoja babcia miała urodziny… Odwróć swoją uwagę… Następnie po kilku minutach wykonaj ponownie powyższe podpunkty. Proces umocnienia możesz powtarzać dowolną ilość razy – dopóki nie poczujesz, że kotwica działa wystarczająco mocno. Żeby to sprawdzić musisz aktywować określony stan za pomocą bodźca, bez wcześniejszej wizualizacji. Gdy to się uda – jeśli dzięki np. skrzyżowaniu nóg jesteś w stanie powrócić do tego stanu – stanu szczęścia, to gratuluję – kotwiczenie zostało ukończone pomyślnie.
W tym momencie poznałeś/aś sposób na nieprzyjemne emocje, które można zmienić w szybki i łatwy sposób. Gdy Twój sfrustrowany szef będzie chciał Cię „złamać” – wiesz co zrobić. Użyj bodźca i przenieś się w stan harmonii i równowagi…
Dzięki kotwiczeniu zachowasz świeżość umysłu i nie pozwolisz na zaniżenie swojej samooceny. Kotwiczenie pozwoli Ci odzyskać pewność siebie. Jedynie o czym musisz pamiętać to, by używać kotwic regularnie, nie twórz takich których użyjesz raz na jakiś czas. Dzięki temu łatwiej będzie utrzymać moce sprawcze kotwicy.
Mała ciekawostka – kotwica nie musi być tylko i wyłącznie kojarzona z pozytywnymi emocjami. Może być całkiem odwrotnie – może wywoływać trudne, wręcz nieprzyjemne emocje. Tego typu kotwice są przydatne dla osób, które pragną schudnąć, czy też rzucić palenie.
Pamiętaj, że Twoja kotwica ma stać się Twym sprzymierzeńcem – Twą podporą. Zdobądź się na odwagę i ćwicz kotwiczenie. Powodzenia 🙂
A jak z emocjami u Ciebie? Opowiedz nam troszkę o sobie…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ