Dzisiaj lekki i orzeźwiający artykuł, jeśli oczywiście jakikolwiek tekst można nazwać orzeźwiającym… Jednak pomimo wszelkim obiekcjom takowy artykuł takim się stanie…
Jak to dobrze wiedzieć, że to właśnie kreatywność jest czymś rozpalającym i pobudzającym zmysły, że to dzięki niej odczuwamy przypływ świeżości i twórczości umysłu.
Z czym związana jest kreatywność?
Kreatywność to zarazem pomysłowość, odkrywczość, oryginalność, innowacyjność, jak również eksperymentatorstwo. I choć wydaje się być trudne i zawiłe, to jednak takim nie jest. Kreatywność nie wymaga jakiegokolwiek wysiłku i mogę to napisać z całą pewnością siebie…
Leżąc sobie na leżaczku – zażywając upragnionych kąpieli słonecznych doszłam do wniosku, że najlepsze pomysły wpadają mi do głowy, gdy tak naprawdę odpoczywam. Daleka od wszelkich spraw i zmartwień spowalniam procesy myślowe i tu nagle, jak grom z jasnego nieba – kolejny pomysł wpada mi do głowy. A jak już dobrze wiesz, nie można ani na sekundę wyłączyć swojego umysłu (o czym troszkę więcej możesz przeczytać >TUTAJ<) – tak, więc wciąż działam i tworzę jednocześnie całkowicie zrelaksowana.
Jak można osiągnąć nadkreatywność?
Koncepcja „nadkreatywności” w stanie spoczynku ma swoje potwierdzenie w historii. To właśnie jeden z najsłynniejszych wynalazców Nikola Tesla podczas wieczornego relaksu, na łonie natury doświadczył największego pomysłu. Jak pisał w swoich pamiętnikach, obserwując zachód słońca przed oczami zobaczył wirujące pole magnetyczne, które przyjęło kształt tajemniczego „elektrycznego harmonium”. W ten sposób narodziła się idea prądu zmiennego, goszczącego po dziś dzień w naszych gniazdkach. Może nie uwierzysz, ale lista jego patentów sięga 300 pozycji.
Podobnych „olśnień” doświadczał Friedrich August Kekulé von Stradonitz. Friedrich to żyjący w XIX wieku chemik, który odkrył strukturę benzenu. Pomysł na „idealną” strukturę przyszedł do niego we śnie, a same okoliczności tego rewolucyjnego odkrycia opisują liczne legendy.
Tak również czynił Albert Einstein, gdy tylko brakowało mu pomysłów i inspiracji. Słynny fizyk największe swe teorie tworzył w czasie odpoczynku przy dźwiękach Mozarta. Cytując jego słowa możemy stwierdzić, jak bardzo ważny był dla niego spokój : „to monotonia cichego życia pobudza umysł do twórczości”.
Mówiąc prosto… Kreatywność jest składnikiem ubocznym marzycielskiego i zrelaksowanego umysłu. Największe, najfajniejsze i najlepsze pomysły tworzą się, gdy wprowadzamy umysł i ciało w fazę odpoczynku.
Grupa kalifornijskich badaczy również podjęła się zbadania owego potencjału. Wyciągnięte wnioski tylko potwierdzają, że ludzie są bardziej twórczy po tym, jak marzyli lub po prostu „fruwali w obłokach”.
Jak pobudzić kreatywność?
Jednym ze sposobów pobudzenia swej kreatywności jest nauczenie się myślenia zróżnicowanego. Pozbycia się twardych zasad i wdrożenie myślenia lateralnego, czyli gotowości do pozbycia się sztywności w postrzeganiu i rozumieniu świata. Takie podejście pozwala na świadome poszukiwanie nowych, alternatywnych rozwiązań. Twórca tej koncepcji psycholog Edward de Bono podkreśla, że jednym z narzędzi myślenia lateralnego jest poczucie humoru i kilka prostych zasad, tj. nie stosuj się do zasad, których nie ma; uważaj na etykietki; obserwuj szczegóły; zerwij z rutyną.
…aleeeee… no bo zawsze musi być jakieś ale… Problem polega na tym, że wielu z nas wciąż jest na bardzo intensywnych obrotach w ciągu dnia. Gonimy od świtu do nocy i wciąż niestety brakuje nam czasu. Zawsze i wszędzie dajemy z siebie sto procent. Gdy już znajdzie się pora na odpoczynek to padamy jak „kawki” i zasypiamy w mgnieniu oka. Niestety nowoczesne i zbyt szybkie życie nie sprzyja kreatywności, wręcz ją blokuje.
Jak stać się kreatywnym człowiekiem?
Nasze umysły wciąż wędrują i przetwarzają informacje – nie dajemy sobie jakiejkolwiek szansy na to, by nasza wyobraźnia zaszalała. Na szczęście istnieje kilka zmian, które można wdrożyć w życie, by zwiększyć kreatywność.
KROK 1
Naśladuj twórcze umysły – wróć troszkę do przeszłości i po prostu zostaw telefon w szufladzie na kilka dni. Telefon to złodziej nie tylko czasu, ale również kreatywności. Zamiast cieszyć się odpoczynkiem, chwytamy za telefon i sprawdzamy, co tam słychać w świecie… Nic się nie stanie, jeśli przez kilka dni będziesz daleki/a od wszelkich wieści i informacji. Pamiętaj – historyczni geniusze naszego świata nie mieli telefonów i jak już odpoczywali to „prawdziwie”…
KROK 2
Wyjdź ze strefy komfortu. Zamiast intensywnie skupiać się na tych samych rzeczach, pomyśl o czymś innym. Zacznij podróżować i poznawać nowe osoby. Każde nowe doświadczenie poszerza horyzonty.
KROK 3
Skup się na zabawie… Zamiast przyglądać się, jak bawią się dzieci po prostu do nich dołącz. Znajdź wspólną grę, która pozwoli Ci się odstresować i wyluzować. To nie żaden wstyd stać się znów dzieckiem, a jak donoszą badania psychologiczne, to właśnie tego typu zachowanie zbliża nas do poczucia radości i szczęścia. Więc zaszalej dzisiaj z dzieciakami, powygłupiaj się z psem lub po prostu zapisz się do drużyny piłkarskiej.
KROK 4
Odwróć swoją koncentrację… Przestań wciąż szukać, a zacznij po prostu marzyć. Zamiast intensywnie myśleć o rozwiązaniu – zmień perspektywę. Zawędruj pamięcią do letnich wakacji i daj sobie czas na relaks. Daj umysłowi odpocząć, a zapewniam rozwiązanie o którym myślałeś/aś w pracy cały dzień, wpadnie samo do głowy.
Jest to tylko parę kroków, które mają przybliżyć Cię do kreatywności, a teraz zostawiam Cię sam na sam z tym, co sam/a wymyślisz. Pamiętaj – nic na siłę. Odpoczynek i relaks przede wszystkim!!!
Teraz pytanko do Ciebie – gdzie odpoczywasz najlepiej? Co robisz, by się odprężyć i zrelaksować?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
5 odpowiedzi na “BANALNIE PROSTA DROGA do bycia wyjątkowo kreatywnym człowiekiem…”
Zostaw komentarz
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ
Coś w tym jest. Dlatego tak ważne jest żeby uczyć się relaksować, bo niestety nie potrafimy tego robić. Nawet jak wydaje nam się, że odpoczywamy, bo jesteśmy na wakacjach, to nasz mózg wciąż pracuje, sprawdza pocztę, taksuje biurko itp, itd. Mi bardzo pomogła medytacja… uczę się cały czas jak odpoczywać.
Nawet gdy myślimy, że nie myślimy to myślimy o „niemyśleniu”. Wciąż umysł pracuje – nie można go od tak wyłączyć, ale czasem warto po prostu zwolnić. Ja osobiście uwielbiam się wsłuchiwać w ciszę – nawet ona ma swoje melodie 😉 A, jak Ty się relaksujesz? Co Ci przynosi odpoczynek? Masz jakiś swój własny sprawdzony sposób?
Tak właśnie jest, że myślimy o niemyśleniu ale to już jest chociaż znak, że mamy taką potrzebę, żeby się wyłączyć. Ja staram się medytować codziennie min 15 min, ale nie próbuję wyłączyć myślenia, raczej skupiam się na danej chwili i dziękach, które do mnie dochodzą. Poza tym kiedy biegam i ćwiczę!
a ja lubię się wygłupiać i tańczyć przy muzyce jak małe dziecko, aż serce mało nie wyskoczy i jestem zmęczona i szczęśliwa… przeważnie w sobotę… poza tym ćwiczenia fizyczne z pozytywnym wydżwiękiem czyli np. jumping fitness 🙂
Iwono – no to mamy podobnie 🙂