NIEZNANY ŚWIAT – jak rozpoznać autyzm?

Świat autyzmu to pewnego rodzaju zagadka… Choć tak dużo się mówi o nim, to wciąż wielu z nas, tak naprawdę nic o nim nie wie.

Autyzm jest enigmą – dotąd “zdrowe”, pełne wigoru dziecko nagle zaczyna zachowywać się w bardzo swoisty i indywidualny sposób. Wielu z nas posunie się do określenia …moje dziecko jest zdrowe, tylko ma taki sposób bycia… Ten „sposób bycia”, funkcjonowania często jest bardzo specyficzny, dlatego też warto już od najmłodszych lat zwracać uwagę na pewnego rodzaju sygnały.

Poniżej przedstawiamy kilka pytań, których mogą spodziewać się rodzice dziecka, którego zachowanie wzbudza niepokój i jest nad wymiar specyficzne. Proszę zwrócić uwagę na każde z poniższych pytań i zachować szczerość wobec siebie. Należy pamiętać, że czym szybciej wykryty, tym łatwiejszy do opanowania.

PYTANIA DOTYCZĄCE OKRESU CIĄŻY i PRZEBIEGU PORODU:

 1. Czy ciąża przebiegała prawidłowo? Proszę o podanie szczegółowych informacji dotyczących całego okresu ciąży, m.in. przebyte choroby, przyjmowane leki)
 1. Jak wyglądał poród? Czy wszystko przebiegało bez zastrzeżeń? Czy były komplikacje? Proszę o podanie szczegółowego opisu porodu.

 

PYTANIA DOTYCZĄCE ROZWOJU DZIECKA:

 1. Czy dostrzegają Państwo coś niepokojącego – odbiegającego od normy w zachowaniu swojego dziecka?
 1. Czy dziecko nawiązuje kontakt interpersonalny? Czy jest możliwy kontakt wzrokowy?
 1. Czy dziecko reaguje na Państwa głos?
 1. Jak dziecko reaguje na dotyk?
 1. Czy dziecko jest zainteresowane tym co dzieje się wokół niego?
 1. Jak reaguje w czasie spotkań z innymi, nieznanymi osobami? Jak się zachowuje w tych momentach?
 1. Czy dziecko uzewnętrznia emocje? Jak się zachowuje w określonych porach dnia?
 1. Czy często towarzyszy mu lęk i niepokój? Jeśli tak, to jak często i kiedy?
 1. Czy dziecko ma jakikolwiek problem z odpoczynkiem?
 1. Jaka jest ulubiona zabawka dziecka? Czy dziecko oprócz tej jednej ma również inne, którymi chętnie się bawi? Jakie to zabawki?
 1. W jaki sposób dziecko bawi się wymienionymi zabawkami? Czy widać w nim zaciekawienie i ekspresję? Czy działa raczej schematycznie?
 1. Jak dziecko reaguje na inne dzieci? Czy chętnie podejmuje interakcje?
 1. W jakim miesiącu zaczęło gaworzyć?
 1. Kiedy wypowiedziało pierwsze słowo?
 1. Czy dziecko wykazuje chęć przyswajania nowych wyrazów?
 1. Czy są Państwo w stanie odczytać emocje z gestów i twarzy dziecka?
 1. Czy dziecko rozumie polecenia? Czy chętnie je wykonuje?
 1. W jaki sposób sygnalizuje o swoich potrzebach? Czy wyraża i manifestuje swoje uczucia?
 1. Czy dziecko jest typem samotnika? Jeśli tak, to jak często bawi się samo?
 1. Jakie jest dziecka najlepsze miejsce do zabawy?
 1. Czy lubi poznawać nowe rzeczy?
 1. Jak reaguje dziecko gdy nagle zaistnieje jakaś zmiana? Czego się boi i jak o tym sygnalizuje?
 1. Czy dziecko pozwala się dotykać, przytulać?
 1. Jak dziecko reaguje na głośne dźwięki? Jak w tych momentach się zachowuje?
 1. Jak dziecko reaguje na intensywne zapachy? Co w tych momentach robi?

 

Obserwacja i szczerość wypowiedzi to podstawa, by móc rozpocząć walkę z autyzmem. Jednakże trudność polega na tym, że stopień nasilenia objawów i zaburzeń bywa bardzo zmienny, dlatego też by móc dopełnić wywiad i zweryfikować odpowiedzi z faktycznym stanem prosimy o bezpośredni kontakt dziecka z diagnostą. Pamiętajmy również o przygotowanie ewentualnych pytań, które wzbudzają niepokoją. Konsultacja ze specjalistą może nie tylko otworzyć drzwi dziecku na inny świat, który jest mu ciężko poznać, ale również może rozwiać niepokój rodziców…

Proszę również pamiętać, że samo podejrzenie nie świadczy od razu o zaistnieniu autyzmu – potrzeba szeregu badań i wnikliwej analizy. Dla dobra dziecka warto poświęcić troszkę czasu i z czystym sumieniem raz jeszcze przeanalizować podane odpowiedzi.

Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /