
Przyjaźń to piękna relacja dwóch bliskich sobie osób – nieformalny związek wypełniony szacunkiem, zrozumieniem i pełnią akceptacji. Przyjaźń to nie tylko miłe słowa i wieczorne wypady do kina… to tęcza emocji…
Przyjaźń nie pyta o wiek, płeć czy rasę – jest relacją z natury wolną od wszelakich zobowiązań. Podobnie, jak miłość ma swoje fazy i kształtuje się miesiącami, a nawet latami. Swoje podłoże buduje na relacji typowo koleżeńskiej idąc dalej wnikając w głąb duszy ludzkiej. Odnajdujemy bratnią duszę, która nie tylko ma takie same poglądy i spojrzenie na świat, ale również szanuje naszą odmienność i potrafi dostrzec w tym potencjał.
Kim jest przyjaciel?
Przyjaciel jest typem osoby, który jest blisko. Stara się zrozumieć nasze wybory, które bywają skomplikowane, a nawet czasem niedorzeczne. Przyjaźń dla wielu jest nieokreślonym uczuciem bliskości, która pięknie rozkwita mimo swej enigmatyczności.
Najważniejsze założenia przyjaźni…
Przyjaźń tworzona latami daje poczucie jedności i szczerości. Dzięki niej wiemy, że mimo wszystko i nade wszystko ktoś ofiaruje nam swą pomocną dłoń – po prostu będzie przy nas pomimo błędów, których dokonaliśmy… Przyjaciel nie ocenia – on po prostu stara się zrozumieć drugiego człowieka. Przyjaciel rozumie szczerość poprzez wskazanie drogi palcem, ale nie wymaga, aby przyjaciel nią poszedł.
Jak nie zniszczyć przyjaźni?
Latami budowana relacja, która mogłoby się wydawać będzie trwać wiecznie, nagle traci na wartości, by do tego nie dopuścić musimy poznać nie tylko wspólne potrzeby, ale również odkryć sposób, by te potrzeby były realizowane.
Tak wiele mówi się o szkolnych przyjaźniach – gdzie pod murami szkoły młodzi ludzie przyrzekają sobie dozgonną przyjaźń, która ma trwać wieki. Owa relacja z czasem zostaje utracona i niedowierzaniem patrzymy w przeszłość …jak to się mogło stać…
Na rozłam owej przyjaźni ma wpływ wiele czynników. Wkraczamy w dorosłe życie – rozpoczynamy swoją pierwszą pracę, poznajemy miłość swojego życia… Żyjemy z dnia na dzień – goniąc każdą godzinę… W tym wszystkim brakuje czasu na dopełnienie obowiązków przyjaźni – po prostu zabrakło nam czasu na to, by utrzymać ją blisko…
Kiedy przyjaźń jest prawdziwa?
Wypuszczona, ale nigdy nie stracona. Jeśli przyjaźń była prawdziwa, to na pewno mimo jej utraty zdołamy ją odzyskać. Jest tylko jeden warunek – w tym wszystkim musimy odnaleźć czas na, by stworzyć nowe fundamenty.
O jej braku uświadamiamy sobie dopiero w momencie, gdy mimo pośpiechu i szarości dnia zaczyna nam czegoś brakować. Tego typu przebudzenie może wystąpić nawet po kilku latach – gdy dzieci nie potrzebują naszej uwagi, gdy partner woli włączyć telewizor niż z nami pogadać, gdy w pracy co chwilkę zmienia się kadra…
Gdzie ten, który miał być na wieki? Budzi się tęsknota i zastanawiamy się, czy jest jeszcze możliwe, abyśmy odzyskali naszą utraconą przyjaźń…
Jak odzyskać przyjaciela?
Wszystko jest możliwe!!! Wszystko tak naprawdę zależy od Twojego nastawienia i poczucia obowiązku wobec swojego przyjaciela. Nie wychodź od razu z założenia, że pierwsze spotkanie odrodzi utraconą relację. Jeśli spotykacie się po latach musisz mieć świadomość, że człowiek, który był Twym przyjacielem może być już inną osobą. Z czasem każdy z nas się zmienia – doświadczenia modyfikują charakter i często bywa tak, że nie poznajemy dawnego przyjaciela.
Nic nie jest stracone – jedynie co musicie zrobić to poznać się od nowa. Dystans w budowaniu „nowej” relacji w początkowej fazie jest, jak najbardziej wskazany. Pamiętaj, wszystko wymaga czasu i zrozumienia. Najlepszym lekarstwem oprócz oczywiście czasu, który macie sobie ofiarować, są po prostu wspomnienia. Wracanie pamięcią do chwil w których człowiek szalał i płakał…
Jeśli uda Ci się spotkać z swym starym kompanem podróży po prostu go uściskaj. Opowiedz o swoich uczucia – jak bardzo się cieszysz z tego spotkania?
W żadnym wypadku nie wolno Ci wypominać i podkreślać utraconych lat – może to zostać źle odebrane i spowodować jeszcze większy dystans.
Pamiętaj, dystans ma zostać zniwelowany, a nie pogłębiony. Tak, jak już wcześniej zostało to napisane, jedną z prostszych dróg do serca człowieka to wspomnienia, które opowiadają o Was.
Bacznie obserwuj – jeśli uda Ci się wywołać uśmiech na twarzy swego utraconego przyjaciela, to znaczy, że postępy idą w dobrym kierunku.
Kontroluj swoje słowa – dociekliwość i wszelakie uwagi są w tym momencie niewskazane, a nawet zabronione. Postaraj się poznać swojego przyjaciela od nowa – jego przyzwyczajenia, doświadczenia, a nawet opinie. Gdy będziesz wracać do wspomnień musisz również zachować uważność ponieważ niektóre dawne historie z biegiem czasu mogły się stać drażliwym tematem.
W żadnym wypadku nie płacz – to ma być miłe spotkanie po latach, które z chęcią oboje będziecie chcieli/ chciały powtórzyć.
Odbudowa przyjaźni to Ty i Twój czas… małymi kroczkami do sukcesu… Choćbyś miał/a poświęcić rok na odbudowanie utraconej relacji, to sobie na to pozwól… Pamiętaj – przyjaźń jest warta Twoje działania…
Opowiedz nam o swoim przyjacielu? Co w nim cenisz i jak dbasz o waszą przyjaźń?
Czekamy na Twoje rady…
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA BIZNESU
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDRADY
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO WIEDZIEĆ