TERAPIA WYOBRAŹNIĄ PISANA – jak odnaleźć spokój i pozbyć się lęku?

Wszyscy dokoła mówią o psychoterapii i jej zbawiennym wpływie na psychikę ludzką, ale wielu z nas nie zdaje sobie z sprawy z tego, że w psychoterapii jest również wiele innych form terapii, które oddziałują zbawiennie na ludzką psychikę. Dużo mówi się o terapii ruchem i muzykoterapii, całkowicie zapominając o filmoterapii i prozoterapii.

Każdy z nas ogląda filmy, czyta książki – jest to w jakimś sensie forma rozrywki, czy spędzania wolnego czasu, ale również system przekazu podprogowego. Podświadomie angażujemy się w przedstawioną historię, pojawiają się różnego rodzaju emocje – śmiejemy się, płaczemy, przeżywamy problemy bohaterów i razem z nimi przez te trudności przechodzimy.

Każdy rodzic dobrze wie…

Tak wiele uwagi zwraca się na to, by dzieci oglądały bajki pod ścisłą kontrolą rodziców – chcemy w znacznej mierze ograniczyć destrukcyjny przekaz, który może wywołać w nich niebezpieczne zachowanie. W dużej mierze kładziemy nacisk na to, by bajki, które oglądają miały w sobie morał i niosły przesłanie pomocy oraz zaangażowania.

A dlaczego zapominamy o tym w życiu dorosłym…

Poprzez obserwację uczymy się i jest to fakt niezaprzeczalny. Tak samo jest w przypadku osób dorosłych. Opowieści i filmy wpływają na poprawę samopoczucia, uczucie samorealizacji, czy poczucie sensu życia. Wykorzystywane historie w filmo i prozoterapii mogą dotyczyć nawet najtrudniejszych tematów – związanych z uzależnieniem, przemocą, zdradą, czy nawet śmiercią. Są pewnego rodzaju wsparciem dla osób cierpiących z powodu wielu trudności życiowych z którymi muszą się zmierzyć. Mogą pomóc zrozumieć naturę problemu, pokazać mechanizmy i sposoby radzenia sobie z nim. Mogą dać nadzieję na pozytywne rozwiązanie.

Jak filmoterpaia i prozoterpia wpływa na psychikę?

Historii, których doświadczamy podczas terapii dają nam poczucie wyzwolenia. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że ktoś już się zmagał z takimi samymi, bądź podobnymi problemami. Bohaterowie z którymi się utożsamiamy podpowiadają nam możliwe rozwiązania i sposoby znalezienia wsparcia. Opowieści są pewnego rodzaju lustrem nas samych. Pod czas terapii mamy szansę odzwierciedlić wybory, które warto zaadaptować we własnej sytuacji.

Przedstawione historie w powyższych terapiach unikają morału. Filmo i prozoterapia udostępniają przestrzeń do zastanowienia się nad swoim lękiem i sposobem jego przezwyciężenia.

W pracy z filmem, bądź książką jest również ważne wgłębienie się w treść przekazu. Psychoterapeuci bardzo często nalegają, by samemu przedstawić swoją historię – historię, która będzie przesłaniem dla innych. Osoba cierpiąca w tym momencie musi skupić się na rozwiązaniu, aby przekazać swojemu widzowi, bądź czytelnikowi możliwe rozwiązania.

Czy terapia wyobraźnią pisana jest pomocna?

Każdego dnia opisujemy swoje zmagania z traumą i celem, które stawiamy sobie, aby uwolnić się ze szpon destrukcji. Sami stajemy się bohaterami dla innych – na własnym przykładzie musimy pokazać, jak należy uwolnić się i wyjść z opresji. Tego typu zbiór informacji, a nawet porad może być zapisane w formie dziennika, pamiętnika, książki, nagrania wideo, a nawet bloga. Autor nie musi się ujawnić, ale najważniejsze, by dał z siebie wszystko ku lepszemu zrozumieniu. Natura człowieka skłania do tego, by nawet we własnej niemocy pomagać innym.

Warto przypomnieć sobie cytat: …wszystko, co dajemy do nas wraca…

Jeśli ofiarujemy innym garstkę naszego doświadczenia, naszej drogi ze sposobem na wyzwolenie się od tego, to sami tę drogę dostrzeżemy… Sami zrozumiemy istotę, tego co ważne i co winno być priorytetem.

Wszystko co dotąd było tylko mało realną opowieścią jest na wyciągniecie ręki – trzeba tylko sobie na to pozwolić.

Pamiętaj tylko od Ciebie zależy, co takiego będziesz dostrzegał i jak będziesz to odbierał. Warto również pozwolić terapeucie na tę formę terapii – czytać i oglądać, a potem po prostu omówić w gabinecie… Wszystko co dotąd mogłoby się wydawać bajką, jeśli dasz temu możliwość może Cię wyswobodzić z poczucia udręki, strachulękuOdpowiednio dobrane opowieści dają szansę na głębokie zrozumienie własnej sytuacji – nie uciekaj…


Opowiedz nam o swoim własnym sposobie na wewnętrzną harmonię?

Opowiedz nam o Twoim własnym sposobie na spokój ducha?


Autorka: Agnieszka » O MNIE

Poprzedni wpis:
Następny wpis:

Zostaw komentarz

Korzystając z formularza zgadzasz się na przechowywanie i przetwarzanie Twoich danych przez tę witrynę w celu umieszczenia na niej Twojego komentarza.


Skomentuj

ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ

DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ

„DZIENNIK MIŁOŚCI WŁASNEJ” to e-book dla każdego, kto chce zacząć siebie kochać. To propozycja dla wszystkich którzy pragną patrzeć na siebie oczami szacunku, zrozumienia, akceptacji i wdzięczności ❤❤❤

(więcej…)

CZYTAJ

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE

ELIKSIR PEWNOŚCI SIEBIE, czyli jak pokonać wewnętrzne i zewnętrzne blokady?

Istnieją takie momenty, w których z wielkim cierpieniem na duszy wątpimy w siebie. Nie czujemy się zbyt dobrze we własnej skórze, odczuwamy ucisk w gardle, nogi odmawiają posłuszeństwa, a serce zbyt szybko zaczyna bić. Człowiek sam ze sobą czuje się źle. A wszystko z powodu kulejącej pewności siebie, która daje o sobie znać, w takich momentach, które są dla nas nazbyt obciążające.

Dlatego postanowiłam napisać książkę, która dokładnie zobrazuje, jak stać się pewnym siebie człowiekiem.  (więcej…)

CZYTAJ

Źródła braku pewności siebie, czyli skąd u ludzi niskie poczucie wartości?

„Źródła braku pewności siebie” to e-book dla każdego, kto chce wziąć pewność siebie w swoje ręce i podjąć decyzję, co dalej powinien z nią zrobić. To nade wszystko źródło schematów głęboko zakorzenionych w podświadomości. To prawda o tym skąd u ludzi niskie poczucie wartości, jak również o tym, co wpływało i wpływa cały czas na naszą pewność siebie.

W e-booku: (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC 2, jak poradzić sobie z miłością, która Cię niszczy?

Toksyczna więź…

Coraz bardziej świadomi, a jednak wciąż tak bardzo nieświadomi… Niestety wciąż zbyt wiele osób tkwi w toksycznych relacjach, całkowicie rujnując swoje zdrowie psychiczne. Nazbyt wiele osób wciąż nieświadomie oddaje swoje życie w ręce wampira emocjonalnego. Traci wszystko – szczęście, radość, poczucie bezpieczeństwa, spokój, swoje prawa, zdrowie i to wszystko w imię zasad, które zostały zbudowane przez toksycznego wampira.

Jednak w życiu każdego z nas przychodzi taki moment w których pragniemy tylko jednego – wolności i rozumienia… Czy należysz do tych osób? (więcej…)

CZYTAJ

TOXIC, jak sobie radzić z osobami, które utrudniają Ci życie?

Emocjonalnie wykorzystani…

Emocjonalny wampir to szantażysta o wielu twarzach. Gra i wykorzystuje – owija sobie nas wokół palca i nawet nie wiemy kiedy, a już zachowujemy się tak, jak on sobie tego życzy. To nie Twoja wina!!! Emocjonalny szantażysta to cholerny manipulator – wykorzysta wszystko i wszystkich, by zdobyć to, co jest mu w danej chwili potrzebne. W nosie ma uczucia innych – najważniejsze to podbudowanie własnego ego…

Najtrudniejszy moment naszego życia to ten, w którym w końcu zdajemy sobie sprawę z faktu, że ta osoba nas krzywdzi. Ciągła krytyka, obgadywanie, niedorzeczne plotki, brak szacunku, obojętność ze strony bliskich… Odczuwasz to u siebie w życiu? (więcej…)

CZYTAJ

CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI

Sztuka perswazji to sposób na życie… Choć mylona z manipulacją, to jednak jest bardzo daleka od tego postępowania…

Perswazja to sposób przekonywania do własnych racji bez wpływu na zdrowie innej osoby. Pomaga dojść do konsensusu poprzez dyskusję zainteresowanych stron nad zaistniałym problemem – tym samym otwiera drogę do jego rozwiązania. Jest również nieodzownym czynnikiem łagodzącym wszelkie kłótnie, czy spory.

Należy pamięć, że perswazja nie polega na zmuszaniu, jak to lubi robić manipulacja. Perswazja nigdy nie jest powiązana z kłamstwem, czy mówieniem nieprawdy. Skupia się przede wszystkim na argumentowaniu danych twierdzeń i postaw w sposób rzeczowy i kompetentny.

…ale dość z teorią… Czas zobaczyć, czego nauczy nas CZARNA KSIĘGA PERSWAZJI…

Publikacji pomoże przede wszystkim opanować bezcenne techniki życia wśród wielu różnych osobowości… (więcej…)

CZYTAJ

DEPRESJA NIEWIDZIALNY WRÓG

DEPRESJA WCIĄŻ OBECNA…

Do tej pory na temat depresji powstało wiele książek, jednak wszystkie „jakieś takieś”… Niby służą pomocą, a wciąż zbyt wiele w nich skomplikowanych terminów… Zbyt mało poradników – zbyt mało prostych przekazów…

Dzisiaj chcę Ci przedstawić pozycję, która jest daleka od medycznych nierozumianych słów. Nie znajdziesz tu nic trudnego do zrozumienia. Ta książka jest napisana, by służyć i pomagać – ma zwiększyć świadomość samego chorującego, jak i jego najbliższych, którzy walczą razem z nim. (więcej…)

CZYTAJ

ZBURZĘ TEN MUR

CZAS NA ZMIANY…

Czy masz czasem tak, że gdziekolwiek się ruszysz, to napotykasz na mur? Próbujesz coś zmienić, coś osiągnąć, ale nic się nie zmienia? Jest pewien sposób na to…

Czas zburzyć ten okropny mur, który przez lata budowany był przez porażki, negatywne myśli, krzywdzące opinie, brak pewności siebie, trudne dzieciństwo, okrutne utarte schematy… Wszystko, czego teraz potrzebujesz, to uświadomienie sobie, jak dotrzeć do własnego szczęścia.

Dzięki tej książce odzyskać siebie – zrozumiesz i zaakceptujesz, a przede wszystkim nauczysz się prawdziwie żyć. Trener rozwoju osobistego pomoże Ci zrozumieć, co to znaczy żyć pełnią życia. (więcej…)

CZYTAJ

WŁADCA SŁOWA

Władca słowa… Jak skutecznie i celnie wymierzać słowo, aby osiągnąć władzę nad ludzkimi emocjami?

Książka, której opis właśnie czytasz, stawia sobie za cel dać Ci władzę nad ludzkimi emocjami. Będzie tu mowa o tym, jak możesz się nauczyć sięgać poza racjonalne motywy innych ludzi i oddziaływać bezpośrednio na ich instynkty, rozbudzając i rozpalając swymi słowami ich wyobraźnię. Pokażemy Ci, w jaki sposób, sięgając poza racjonalne motywy słuchacza, możesz rozpalać wyobraźnię samymi słowami. Czyli, w skrócie, dowiesz się przede wszystkim…

Nauczy się – Jak bezpośrednio wpływać na ludzkie instynkty, emocje i wyobraźnię, sprawiając, że wszelkie Twoje sugestie staną się nieodparcie fascynujące, zniewalające i hipnotyczne? (więcej…)

CZYTAJ

POTĘGA ŻYCIA – Jak zacząć od nowa, nie zmieniając wszystkiego wokół?

Każdy z nas w pewnym momencie swojego życia staje oko w oko z potrzebą zmiany, która często przychodzi niespodziewanie i od której tak naprawdę nie ma odwrotu. Zmiana dotyczy różnych sfer naszego życia, ale w dużej mierze będzie krążyć wokół wewnętrznej potrzeby natychmiastowej odmiany własnego losu…

Wewnętrzny głos krzyczy: „muszę coś zmienić, bo inaczej zwariuję”… Zmiana jest nieunikniona, a Ty od dzisiaj stajesz się jej mapą i przewodnikiem… (więcej…)

CZYTAJ

© 2015-2024 Psychologia życia - Wszelkie prawa zastrzeżone. / Trójwizja Projektowanie stron www /