
Wszyscy dokoła mówią o psychoterapii i jej zbawiennym wpływie na psychikę ludzką, ale wielu z nas nie zdaje sobie z sprawy z tego, że w psychoterapii jest również wiele innych form terapii, które oddziałują zbawiennie na ludzką psychikę. Dużo mówi się o terapii ruchem i muzykoterapii, całkowicie zapominając o filmoterapii i prozoterapii.
Każdy z nas ogląda filmy, czyta książki – jest to w jakimś sensie forma rozrywki, czy spędzania wolnego czasu, ale również system przekazu podprogowego. Podświadomie angażujemy się w przedstawioną historię, pojawiają się różnego rodzaju emocje – śmiejemy się, płaczemy, przeżywamy problemy bohaterów i razem z nimi przez te trudności przechodzimy.
Każdy rodzic dobrze wie…
Tak wiele uwagi zwraca się na to, by dzieci oglądały bajki pod ścisłą kontrolą rodziców – chcemy w znacznej mierze ograniczyć destrukcyjny przekaz, który może wywołać w nich niebezpieczne zachowanie. W dużej mierze kładziemy nacisk na to, by bajki, które oglądają miały w sobie morał i niosły przesłanie pomocy oraz zaangażowania.
A dlaczego zapominamy o tym w życiu dorosłym…
Poprzez obserwację uczymy się i jest to fakt niezaprzeczalny. Tak samo jest w przypadku osób dorosłych. Opowieści i filmy wpływają na poprawę samopoczucia, uczucie samorealizacji, czy poczucie sensu życia. Wykorzystywane historie w filmo i prozoterapii mogą dotyczyć nawet najtrudniejszych tematów – związanych z uzależnieniem, przemocą, zdradą, czy nawet śmiercią. Są pewnego rodzaju wsparciem dla osób cierpiących z powodu wielu trudności życiowych z którymi muszą się zmierzyć. Mogą pomóc zrozumieć naturę problemu, pokazać mechanizmy i sposoby radzenia sobie z nim. Mogą dać nadzieję na pozytywne rozwiązanie.
Jak filmoterpaia i prozoterpia wpływa na psychikę?
Historii, których doświadczamy podczas terapii dają nam poczucie wyzwolenia. Zdajemy sobie sprawę z faktu, że ktoś już się zmagał z takimi samymi, bądź podobnymi problemami. Bohaterowie z którymi się utożsamiamy podpowiadają nam możliwe rozwiązania i sposoby znalezienia wsparcia. Opowieści są pewnego rodzaju lustrem nas samych. Pod czas terapii mamy szansę odzwierciedlić wybory, które warto zaadaptować we własnej sytuacji.
Przedstawione historie w powyższych terapiach unikają morału. Filmo i prozoterapia udostępniają przestrzeń do zastanowienia się nad swoim lękiem i sposobem jego przezwyciężenia.
W pracy z filmem, bądź książką jest również ważne wgłębienie się w treść przekazu. Psychoterapeuci bardzo często nalegają, by samemu przedstawić swoją historię – historię, która będzie przesłaniem dla innych. Osoba cierpiąca w tym momencie musi skupić się na rozwiązaniu, aby przekazać swojemu widzowi, bądź czytelnikowi możliwe rozwiązania.
Czy terapia wyobraźnią pisana jest pomocna?
Każdego dnia opisujemy swoje zmagania z traumą i celem, które stawiamy sobie, aby uwolnić się ze szpon destrukcji. Sami stajemy się bohaterami dla innych – na własnym przykładzie musimy pokazać, jak należy uwolnić się i wyjść z opresji. Tego typu zbiór informacji, a nawet porad może być zapisane w formie dziennika, pamiętnika, książki, nagrania wideo, a nawet bloga. Autor nie musi się ujawnić, ale najważniejsze, by dał z siebie wszystko ku lepszemu zrozumieniu. Natura człowieka skłania do tego, by nawet we własnej niemocy pomagać innym.
Warto przypomnieć sobie cytat: …wszystko, co dajemy do nas wraca…
Jeśli ofiarujemy innym garstkę naszego doświadczenia, naszej drogi ze sposobem na wyzwolenie się od tego, to sami tę drogę dostrzeżemy… Sami zrozumiemy istotę, tego co ważne i co winno być priorytetem.
Wszystko co dotąd było tylko mało realną opowieścią jest na wyciągniecie ręki – trzeba tylko sobie na to pozwolić.
Pamiętaj tylko od Ciebie zależy, co takiego będziesz dostrzegał i jak będziesz to odbierał. Warto również pozwolić terapeucie na tę formę terapii – czytać i oglądać, a potem po prostu omówić w gabinecie… Wszystko co dotąd mogłoby się wydawać bajką, jeśli dasz temu możliwość może Cię wyswobodzić z poczucia udręki, strachu i lęku… Odpowiednio dobrane opowieści dają szansę na głębokie zrozumienie własnej sytuacji – nie uciekaj…
Opowiedz nam o swoim własnym sposobie na wewnętrzną harmonię?
Opowiedz nam o Twoim własnym sposobie na spokój ducha?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ