Żyjemy i funkcjonujemy wśród wielu jednostek, które czasem podświadomie podziwiamy za to kim są, jak się prezentują i co sobą przedstawiają. Przyglądamy się z podziwem i jednocześnie zazdrościmy takiej postawy.
Czy to na pewno zazdrość, a może po prostu brak pewności siebie?
Co to znaczy „być pewnym siebie”?
Pewność siebie dla każdego będzie oznaczać coś innego. Jesteśmy pełni wad i zalet – jesteśmy kumulacją niezliczonych emocji i uczuć. Patrząc na swoje zalety, określając siebie pod kątem swych umiejętności, możemy powiedzieć, że jesteśmy pewni siebie. Natomiast istnieją również takie sytuacje w których będą wychodzić na światło dzienne nasze wady, które niestety będziemy definiować, jako całkowity brak pewności siebie. Dokonując głębszej analizy musimy podjąć wyzwanie i szczerze popracować z własnymi wadami, które wciąż kolidują i przeszkadzają, by raz na zawsze określić siebie jako człowieka pewnego siebie.
Co zawiązywanie butów mówi o Twojej pewności siebie?
Odpowiedz mi proszę na pytanie – jak często przyglądasz się bliżej sobie, gdy zawiązujesz buty?
Zapewne Twoja odpowiedź będzie sugerować, że nigdy. Tak właśnie jest – nabyliśmy pewną umiejętność, którą wykonujemy nieświadomie. Nie zastanawiamy się nad nią – uważamy ją za zbyt banalną, aby dokonać analizy.
A może warto czasem dostrzec w sobie kolejną zaletę… Umiejętność wiązania butów jest zaletą – banalne? A co powiesz – jeśli w tym momencie odbiorę Ci tą umiejętność i zmuszę do zawiązania butów na scenie, gdzie w Twoją stronę skierowane jest tysiące osób, to jakbyś się poczuł/a? Czy oby na pewno, pewność siebie była wciąż przy Tobie?
…a jednak wiązanie butów nie jest takie banalne, jak mogłoby się wydawać… Mamy w sobie wiele takich nabytych umiejętności, które szlifujemy codziennie – wchodzą one w podświadomość i uważamy je za coś naturalnego. Tak też należy rozpatrywać wady, które działają destrukcyjnie na naszą pewność siebie.
Co niszczy pewność siebie?
Po pierwsze przestańmy pielęgnować wady, bo również one staną się nawykiem – nawykiem braku pewności siebie. Dodając im wartości odbieramy sobie prawo do rozwoju. Zamiast wyolbrzymiać, skup się – jak możesz nad nimi popracować? Jeśli nie umiesz robić „kokardek”, to co musisz zrobić, by nabyć tą umiejętność? Po prostu ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Brak pewnych umiejętności nie świadczy o tym, że nie dano Ci prawa do ich nabycia, to możliwość wykazania się.
Zapoznając się z określonymi etapami działania jesteś w stanie zmienić wadę w zaletę. Jeśli odczuwasz dyskomfort w trakcie wystąpień publicznych i to właśnie określasz, jako wadę – to natychmiast przestań to robić. Pewne braki od tej pory określamy jako możliwości nabycia nowych zalet. Wszystko jest możliwe jeśli tak naprawdę Ty tego zechcesz.
ZADANIE DOMOWE:
Przygotuj kilka kartek papieru i długopis – każda pojedyncza strona ma określać ten dyskomfort, który do tej pory określałeś/aś jako wadę. Podaruj sobie kilka dni na wykonanie tego zadania. Lista ma być długa – nie masz o niczym zapomnieć.
Po dokonaniu szczerego rozrachunku, wypisz pod każdą „wadą”, co musisz zrobić, aby ją zmienić w zaletę? Jakie ćwiczenia są Ci potrzebne do nabycia tej umiejętności? Kto jest Ci w stanie pomóc w zmianie? Jakie widzisz plusy nabycia tej umiejętności? Jak będziesz się czuć, gdy osiągniesz to, co zaplanujesz – gdy pewność siebie pojawi się w Twoim życiu?
Jak stać się pewnym siebie człowiekiem?
Wiele osób po wykonaniu tego ćwiczenia przyznało, że nie zdawało sobie sprawy z tego, że wady, to tylko pewien sposób określania siebie, a nie rzeczywisty defekt. Mówi się, że każdy z nas dostał od losu określone talenty – inni śpiewają, malują, a inni jeszcze stepują – tak naprawdę to kwestia podejścia do wykonywania owych czynności kształtuje w nas talent. Jeśli będziemy lubić określoną czynność, to dzięki temu, że sprawia ona nam radość. Zostanie ona przez nas systematycznie powielana – inaczej ujmując, jeśli będzie ona przez nas codziennie szlifowana wejdzie w nawyk i stanie się zaletą. Zalety tworzą talenty…
Tak, jak w każdej dziedzinie naszego życia, ćwiczenie czyni mistrza. Ludzie pewni siebie również przeszli – świadomie lub nie – określony trening. Jeśli chcemy im dorównać, musimy zrobić to samo.
Przestań użalać się nad sobą – Twoja pewność siebie jest w tym momencie na wyciągnięcie ręki… Pamiętaj Twoje zalety czekają na Twoje działanie – bądź zatem konsekwentny/a. Zaszczep w sobie upór i chęć do zmiany. Przestań patrzeć na świat przez pryzmat swych wad, które działają destrukcyjnie na pewność siebie i rozpocznij pracę nad nimi.
Zapamiętaj, częścią treningu jest po prostu przemyśleniem swoich wartości i tego, co dla nas jest ważne w życiu – jeśli nie wiemy, czego chcemy, trudno nam będzie o to walczyć.
Zastanów się proszę raz jeszcze ile kosztował Cię brak pewności siebie i zsumuj wszystkie utracone szanse – na pewno jest ich stanowczo zbyt wiele, aby w tym momencie zrezygnować. Droga do sukcesu opartego na pewności siebie i wysokiej samoocenie czeka na Twój pierwszy krok – do dzieła !!!
Czy jesteś w stanie stać się pewnym siebie człowiekiem?
Autorka: Agnieszka » O MNIE
Podobne wpisy
ODSZUKAJ RADOŚĆ W KILKU SŁOWACH - CZYTAJ i UCZ SIĘ
SZUKAJ
NEWSLETTER
Zapisz się na naszą listę mailingową Niech nigdy nie ominie cię żadna nowinka
NAJNOWSZE ARTYKUŁY
ŚLEDŹ MNIE
KATEGORIE
- DEPRESJA
- EMOCJE i NASTRÓJ
- My Lifestyle
- PSYCHOLOGIA ASERTYWNOŚCI
- PSYCHOLOGIA KOMUNIKACJI
- PSYCHOLOGIA KONFLIKTU
- PSYCHOLOGIA MIŁOŚCI
- PSYCHOLOGIA ODŻYWIANIA
- PSYCHOLOGIA OSOBOWOŚCI
- PSYCHOLOGIA PEWNOŚCI SIEBIE
- PSYCHOLOGIA PRACY
- PSYCHOLOGIA PRZEMOCY
- PSYCHOLOGIA RODZINY
- PSYCHOLOGIA ROZWOJU
- PSYCHOLOGIA SEKSU
- PSYCHOLOGIA STRATY
- PSYCHOLOGIA SUKCESU
- PSYCHOLOGIA ŚWIADOMOŚCI
- PSYCHOLOGIA SZCZĘŚCIA
- PSYCHOLOGIA UZALEŻNIENIA
- PSYCHOLOGIA WPŁYWU - AFIRMACJE
- PSYCHOLOGIA ZABURZEŃ
- PSYCHOLOGIA ZDROWIA
- PSYCHOLOGIA ZMIANY
- PSYCHOLOGIA ZWIĄZKU
- PSYCHOTERAPIA
- TECHNIKI NLP
- TOKSYCZNE OSOBOWOŚCI
- WARTO PRZECZYTAĆ
- WARTO WIEDZIEĆ
- WYSOKA WRAŻLIWOŚĆ